Ազատեկի հանքավայրը շահագործող «Վայքգոլդ» ՍՊԸ-ի ընդերքօգտագործման իրավունքը դադարեցված չէ. նոր բաժնետեր է հայտնվել
«Վայքգոլդ» ՍՊԸ-ի կողմից շահագործվող Վայոց ձորի Ազատեկի ոսկու հանքավայրի ընդերքօգտագործման իրավունքի գործողությունը դադարեցված չէ:
«ՀՀ Քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության կողմից հարուցված է քրեական գործ գրությամբ նշված իրավախախտումների առնչությամբ»,- այս մասին «Հետք»-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնել է Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատար Արտաշես Կիրակոսյանը:
Հիշեցնենք, որ Ազատեկի հանքավայրում Բնապահպանական և ընդերքի տեսչական մարմինն իրականացրել էր ստուգումներ և հայտնաբերել, որ «Վայքգոլդ» ՍՊԸ-ն 2017թ. դեկտեմբերին հանքավայրում իրականացրել է 1330 տ հանքաքարի արդյունահանում, որտեղ մետաղների քանակը եղել է՝ ոսկի՝ 11,31 կգ, արծաթ՝ 84,5 կգ, պղինձ՝ 5,25 տ: Սակայն արդյունահանված հանքաքարը չի արտացոլվել լիազոր մարմնին ներկայացված հաշվետվություններում: Բացի այդ, ընկերությունը չի ունեցել ՇՄԱԳ եզրակացությունը: Մի շարք այլ խախտումներ ևս հայտնաբերվել էին: Ուստի, տեսչական մարմինը, նախկին ղեկավար Արթուր Գրիգորյանի գլխավորությամբ, որոշել էր արգելել ընդերքօգտագործումը: Տեսչական մարմինը գրությամբ դիմել էր նաև Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությանը՝ ընդերքօգտագործման դադարեցման պահանջով:
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում Քրեական օրենսգրքի 291-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Ընդերքի օգտագործման և պահպանության կանոնների խախտմամբ կամ համապատասխան նախագծերի շեղումներով կամ առանց պայմանագրի ընդերքի օգտագործումը, որն էական վնաս է պատճառել մարդու առողջությանը, շրջակա միջավայրին, ընդերքին, դրանում պարփակված օգտակար հանածոներին, շենքերին կամ շինություններին) և 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ) նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով հարուցվել էր քրեական գործ, որի նախաքննությունը հանձնարարվել է Քննչական կոմիտեին:
Քննչական կոմիտեի մամլո խոսնակ Նաիրա Հարությունյանը մեզ տեղեկացրեց, որ գործը դեռևս նախաքննության փուլում է: Նշանակվել են էկոլոգիական, շինարարատեխնիկական, ապրանքագիտական համալիր փորձաքննություններ, որոնց պատասխանները դեռ չեն ստացվել:
Քանի դեռ քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է, ընկերության բաժնետերերի փոփոխություններ են գրանցվել: Հիշեցնենք, որ հանքավայրում բաժնեմաս ուներ բնապահպանության նախկին նախարար, ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության նախկին պատգամավոր Վարդան Այվազյանը: Նա այժմ անմիջական մասնակցություն չունի բաժնեմասում, փոխարենը նոր ընկերություն է հայտնվել:
Համաձայն իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի, Միացյալ Թագավորությունում գրանցված «Քոր գոլդ հոդինգ» ՍՊԸ-ն դարձել է «Վայքգոլդ»-ի 80 տոկոսի բաժնետերը, իսկ մնացյալ 20 %-ը շարունակում է մնալ Նորայր Զոհրաբյանի ձեռքում:
«Քոր գոլդ հոդինգ» ՍՊԸ-ն նորաստեղծ ընկերություն է: Լոնդոնում գրանցվել է 2018թ. հունիսի 27-ին: Ընկերության հիմնադիր-բաժնետերը բրիտանացի է: «Քոր գոլդ հոդինգ» ՍՊԸ-ն հուլիսի 4-ին 55 մլն դոլար վարկ է վերցրել բրիտանական ընկերություններից՝ Boreas Wind Group և Geoenergy ընկերություններից: Այնուհետև ընկերության բաժնեմասի վերահսկողությունն անցել է վարկատու ընկերությունների ներկայացուցիչներին: Եվ 2018թ. նոյեմբերին նոր բաժանմամբ 3 բաժնետեր է գրանցվել:
«Վայքգոլդ» ՍՊԸ-ն մի քանի դատական գործերում է նաև ներքաշված: Արգելանքներ են կիրառվել ընկերության նկատմամբ հենց բաժնետերերին վերաբերող: Մասնավորապես՝ 2018թ. հունվարին բաժնետեր Նորայր Զոհրաբյանին արգելվել է «Վայքգոլդ» ՍՊԸ-ի բաժնեմասերի նկատմամբ իրավունքի պետական գրանցումը:
«Վայքգոլդ» ՍՊԸ-ն նաև դատական վեճ է ունեցել «Վահան ԵՀԱ» ՍՊԸ-ի հետ: «Վահան ԵՀԱ» ՍՊԸ-ն դատարան էր դիմել՝ նշելով, որ իրենց միջև 2014թ.-ին կնքվել է հորատման աշխատանքների կատարման պայմանագիր, որով «Վահան ԵՀԱ» ՍՊԸ-ն իրականացրել է պայմանագրով սահմանված հորատման աշխատանքներ Ազատեկի հանքավայրում, սակայն «Վայքգոլդ» ՍՊԸ-ն ամբողջությամբ չի վճարել աշխատանքների կատարման դիմաց:
2019թ. հոկտեմբերի 19-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը որոշել է 101,2 մլն դրամ բռնագանձել «Վայքգոլդ» ՍՊԸ-ից: Datalex դատական տեղեկատվական կայքը այլ մանրամասներ չի հայտնում դատարանի վճռի հետագա բողոքարկման վերաբերյալ:

Право на недропользование компании “Вайк голд” не прекращено: появился новый акционер
Право на недропользование ООО “Вайк голд”, эксплуатирующее Азатекское полиметаллическое месторождение.не прекращено.
И.о. секретаря Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов Арташес Киракосян в ответ на запрос Hetq.am сообщил, что “в связи с допущенными правонарушениями в Главном следственном управлении по особо важным делам Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело”.
Напомним, что Инспекция по экологическому надзору и недрам провела проверки на Азатекском месторждении и выяснила, что в декабре 2017 г. ООО “Вайк голд” осуществило добычу 1330 тонн руды, которая содержала 11,31 кг золота, 84,5 кг серебра и 5,25 тонн меди. Олднако в представленных в полномочный орган отчетах добытая руда не была указана. Кроме того, компания не имела заключение по ОВОС (Оценки воздействия на окружающую среду). Был выявлен и ряд других нарушений. В связи с этим инспекционный орган во главе с бывшим руководителем Артуром Григоряном решил запретить недропользование. Инспекция потребюовала от Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов прекратить недропользование.
В управлении по защите государственных интересов Генпрокуратуры было возбуждено уголовное дело по нескольким признакам нарушения правил использования и охраны недр, в результате чего, был причинен существенный ущерб здоровью людей, окружающей среде, недрам, зданиям или строениям, а также по признакам злоупотребления должностными полномочиями, повлекшего по неосторожности тяжкие последствия. Предварительное следствие по данному делу ведет Следственный комитет.
Пресс-секретарь СК Наира Арутюнян сообщила нам, что дело находится на этапе предварительного следствия. Назнаачены экологическая, строительно-техническая, товароведческая экспертизы, заключения по которым пока не получены.
Поскольку предварительное следствие не завершено, в составе акционеров компании произошли изменения. Напомним, что акционером Азатекского месторождения был бывший министр охраны окружающей среды, бывший депутат фракции Республиканской партии Вардан Айвазян. Сейчас вместо него появилась новая компания.
Согласно госреестру юридических лиц, владельцем 80% компании “Вайк голд” стало зарегистрированное в Великобритании ООО “Кор голд холдинг”. Остальые 20% принадлежат Норайру Зограбяну.
“Кор голд холдинг”
ООО “Кор голд холдинг”.было зарегистрировано 27 июня 2018 года в Лондоне. Учредительным акционером компании является британец. 4 июля ООО “Кор голд холдинг” оформило кредит на сумму 55 млн долларов в британских компаниях Boreas Wind Group и Geoenergy.
После этого контроль за долей “Вайк голд” перешел к представителям компаний-кредиторов. В ноябре 2018 года были зарегистрированы три дольщика.
ООО “Вайк голд” вовлечено в несколько судебных процессов. На пинадлежащие владельцам компании доли наложен арест.
Компания также вела судебную тяжбу с ООО “Ваан”. Эта компания обратилась в суд в связи с тем, что в 2014 г. был заключен договор выполнения бурильных работ на Азатекском месторождении, которые были полностью осуществлены. Однако ООО “Вайк голд” заплатило не за весь объем работ.
19 октября 2018 г. ереванский суд общей юрисдикции взыскал с “Вайк голд” 101,2 млн драмов. О дальнейших действиях, связанных с обжалованием решения суда, судебный информационный сайт Datalex ничего не сообщает.