Վալերիյ Օսիպյանի եղբորորդին Նուբարաշենի դանակահարության գործով մեղադրյալ է. հետախուզման մեջ գտնվող մեկ այլ մեղադրյալի հայտնաբերել են ՌԴ-ում
2014 թվականին Նուբարաշենում տեղի ունեցած դանակահարության գործով Վալերիյ Օսիպյանի եղբորորդին մեղադրվում է դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու և խուլիգանության մեջ` Քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 1-ին և 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով: Այս մասին մեր հարցին ի պատասխան՝ ասաց Քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Նաիրա Հարությունյանը:
Վերջինիս խոսքով` այս պահին գործով 4 մեղադրյալ կա, մեկն, ինչպես նշեցինք, Սեդրակ Օսիպյանն է, իսկ մյուս երեք անձինք` Սարգիս Հովհաննիսյանը, Վիգեն և Վանուշ Ալեքսանյանները: Նրանք մեղադրվում են Քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, այսինքն՝ խուլիգանությունը մի խումբ անձանց կամ կազմակերպված խմբի կողմից:
Հարությունյանի խոսքով` մեղադրյալներից մեկի` Սարգիս Հովհաննիսյանի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել և խափանման միջոց ընտրվել կալանավորումը:
Հիշեցնենք, որ 2014 թվականի հունիս ամսին Օսիպյանի եղբորորդու մասնակցությամբ միջադեպ է տեղի ունեցել, որի հետևանքով դանակահարվել է Վանուշ Ալեքսանյանը: Բժիշկները ստիպված են եղել հեռացնել հիվանդանոց տեղափոխված Ալեքսանյանի փայծաղը:
Ոստիկանությունը տեղի ունեցած միջադեպի մասին հայտնել էր երեք օր անց, Սեդրակ Օսիպյանը գործով ներգրավվել էր որպես մեղադրյալ և նրա նկատմամբ հետախուզում էր հայտարարվել: Օսիպյանի եղբորորդին իրավապահներին ներկայացել էր միայն այն բանից հետո, երբ նրա նկատմամբ ազատազրկման հետ չկապված խափանման միջոց էր ընտրվել:
Այն բանից հետո, երբ արդեն հայտնի էր դարձել վերը նշված միջադեպի մասին, քաղաքացի Սուսաննա Հովհաննիսյանը բարձրաձայնել էր, որ 2014-ին Երևանի փոխոստիկանապետի պաշտոնը զբաղեցնող Վալերիյ Օսիպյանը փորձել է համոզել, որպեսզի որդին՝ Սարգիս Հովհաննիսյանը, իր վրա վերցնի դանակահարությունը: Վալերիյ Օսիպյանի վերաբերյալ մամուլում արված հայտարարության հիման վրա քրեական գործ էր հարուցվել, որը հետագայում կարճվել է: 2015 թվականի սեպտեմբերի 11-ին կասեցվել էր նաև դանակահարության առթիվ հարուցված քրեական գործի վարույթը այն հիմքով, թե «հայտնի չէ անձը, որը գործով պետք է ներգրավվի որպես մեղադրյալ»:
2018 թվականին անհրաժեշտ քննչական, դատավարական գործողություններ իրականացնելու համար քրեական գործի վարույթը վերսկսվել է: Նաիրա Հարությունյանի խոսքով` Սեդրակ Օսիպյանի, ինչպես նաև Վանուշ և Վիգեն Ալեքսանյանների նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Սարգիս Հովհաննիսյանի եղբայրը` Սամվել Հովհաննիսյանը, մեզ հետ զրույցում ասաց, որ ապրիլի 23-ին ՌԴ իրավապահները ձերբակալել են եղբորը, ինչից վերջինս անակնկալի է եկել:
Սարգիս Հովհաննիսյանին գործով մեղադրյալ ներգրավելու, նրա նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու, կալանավորման որոշում կայացնելու մասին նրա ընտանիքի անդամներն իմացել են այն բանից հետո, երբ նրան ՌԴ-ում ձերբակալել են և ընտանիքի անդամներին զանգահարելու հնարավորություն տվել:
Սամվել Հովհաննիսյանը կարծում է, որ հինգ տարի վկայի կարգավիճակ ունեցող եղբորը միտումնավոր են որպես մեղադրյալ ներգրավել:
Եղբոր ձերբակալման մասին իմանալուց հետո Սամվել Հովհաննիսյանն այցելել է Քննչական կոմիտե, որտեղ քննվում է գործը:
«Այնտեղ ես ասել եմ, որ Սարգիսին որպես վկա չեք կարողանում ներգրավել գործում, դրա համար ներգրավել եք որպես մեղադրյալ, հետախուզում հայտարարել, որպեսզի Մոսկվայում նրան բռնեն, բերեք Հայաստան ու դանակահարության գործով մեղադրյալ սարքեք»,- պատմեց Հովհաննիսյանը:
Վերջինս և մայրը եղել են Կառավարությունում, խոսել նաև ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցանի հետ։ Վերջինիս Սամվել Հովհաննիսյանը հայտնել է, որ Վալերիյ Օսիպյանի դեմ նյութեր ունի, որոնք մինչ այսօր չի հրապարակել` նրան չվնասելու համար:
«Բայց ես ոնց հասկանում եմ՝ իրենք ամեն գնով ուզում են մեզ վատություն անել»,- ասաց Սամվել Հովհաննիսյանը: Նրա խոսքով` ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանն իրեն հորդորել է նյութերը, որոնց մասին խոսում է, ներկայացնել Քննչական կոմիտե:
Ըստ Հովհաննիսյանի` ինքը Քննչական կոմիտեում միացրել է իր ձեռքում եղած ձայնագրությունները, որպեսզի այնտեղ լսեն և համոզվեն, որ դրանք գոյություն ունեն, սակայն որևէ նյութ չի տրամադրել քննություն իրականացնող մարմնին:
ՌԴ-ում հայտնաբերված Սարգիս Հովհաննիսյանի կարգավիճակի, արտահանձնման գործընթացի վերաբերյալ մանրամասներ կհայտնենք ավելի ուշ. այս պահին Դատախազությունն ու Քննչական կոմիտեն այլ մանրամասներ չեն հայտնում:

Племянник Осипяна проходит обвиняемым по делу о драке с поножовщиной. Другой обвиняемый обнаружен в РФ
По делу о произошедшей в 2014 году в Нубарашене драке с поножовщиной племянник начальника Полиции РА Валерия Осипяна обвиняется в умышленном причинении тяжкого вреда здоровью и хулиганстве. Об этом нам сообщила временно исполняющая обязанности начальника управления информации и связей с общественностью Следственного комитета Наира Арутюнян.
На данный момент по делу проходят четверо обвиняемых: Седрак Осипян, Саргис Ованнисян, Виген и Вануш Алексаняны. Они обвиняются в хулиганстве, совершенном группой лиц.
По словам Наиры Арутюнян, Саргис Ованнисян был объявлен в розыск. В качестве меры пресечения к нему применен арест.
Напомним, что в июне 2014 года произошел инцидент с участием племянника Осипяна, вследствие которого Вануш Алексанян получил ножевое ранение. Врачам пришлось удалить ему селезенку.
Об этом инциденте полиция сообщила спустя три дня. Седрак Осипян был признан обвиняемым и объявлен в розыск. Племянник Валерия Осипяна явился в полицию только после того, как к нему была избрана мера пресечения, не связанная с лишением свободы.
После того, как появилась информация об инциденте, гражданка Сусанна Ованнисян сообщила о том, что в 2014 году занимавший в то время должность замначальника полиции Еревана Валерий Осипян пытался ее уговорить, чтобы нанесение ножевого удара взял на себя ее сын, Саргис Ованнисян. На основе появившегося в прессе сообщения о Седраке Осипяне было возбуждено уголовное дело, которое в дальнейшем закрыли. 11 сентября 2015 года производство уголовного дела о драке с поножовщиной было прекращено на том основании, что “лицо, которое должно проходить по данному делу в качестве обвиняемого, неизвестно”.
В 2018 году производство уголовного дела возобновилось с целью осуществления необходимых следственных и судебно-процессуальных действий.
По словам Наиры Арутюнян, к Седраку Осипяну, Ванушу и Вигену Алексанянам была применена подписка о невыезде.
В беседе с нами брат Саргиса Ованнисяна, Самвел Ованнисян, сказал, что 23 апреля российские правоохранители задержали брата, что стало для него неожиданностью.
О решении привлечь Саргиса Ованнисяна в качестве обвиняемого, объявить его в розыск и взять под арест члены семьи узнали после того, как он был задержан в России.
По мнению Самвела Ованнисяна, его брата, который на протяжении пяти лет имел статус свидетеля, умышленно привлекают в качестве обвиняемого.
Узнав о задержании брата, Самвел Ованнисян пришел в Следственный комитет, где расследуется это дело.
“Там я заявил: вы не можете привлечь Саргиса в качестве свидетеля, поэтому привлекли в качестве обвиняемого, объявили в розыск, чтобы доставить из Москвы в Армению и обвинить в поножовщине”,- сказал Самвел Ованнисян.
Вместе с матерью он пришел в Правительство, где поговорил с директором Службы национальной безопасности Артуром Ванецяном. Последний сообщил С.Ованнисяну, что у него есть материалы на Валерия Осипяна, которые до сих пор не обнародовал, чтобы не навредить ему.
“Но, как я понимаю, они хотят любой ценой причинить нам зло”,- сказал Самвел Ованнисян. Директор СНБ посоветовал ему передать материалы, о которых он говорил, в Следственный комитет.
В СК Самвел включил имевшиеся у него аудиозаписи, чтобы там убедились в существовании этих материалов, но ни один из них не предоставил следственному органу.
Дополнительные сведения о статусе обнаруженного в РФ Саргиса Ованнисяна и процессе его экстрадиции мы сообщим позже.