Կիբերհանցագործները ոստիկանությունում են, համակարգիչներն՝ առգրավված (տեսանյութ)
Այսօր «Հետքը» հրապարակել է «Կազմակերպված կիբերհանցագործություն՝ Երևանում․ խաբեության միջոցով գողանում են մարդկանց անձնական տվյալներն ու գումար աշխատում» հետաքննությունը։ Հիշեցնենք, որ Հայաստանում գրանցված «Պիկոնետ Տեքնոլոջիս» ՍՊԸ-ի ազգությամբ հնդիկ և հայ աշխատակիցները խաբեությամբ տիրապետում էին ԱՄՆ-ի և Կանադայի բնակիչների անձնական տվյալներին և դրանով գումար աշխատում։
Հաշվի առնելով, որ ընկերության աշխատակիցները հնարավոր է վերացնեին երևանյան գրասենյակում գտնվող բոլոր փաստական հիմքերը և լքեին երկիրը, «Հետքը» հրապարակումից առաջ հանցագործության մասին հաղորդում էր տվել ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչությանը։
Քիչ առաջ ոստիկանությունը հաղորդում է տարածել՝ հայտնելով, որ հարուցվել է քրեական գործ` մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ առանձնապես խոշոր չափի խարդախություն կատարելու հատկանիշներով: Դատարանի որոշմամբ խուզարկվել է ընկերության վարձակալած տարածքը։ Հայտնաբերվել և առգրավվել են հացագործության գործիք հադիսացող 14 համակարգիչներ, հափշտակված գումարների վերաբերյալ գրառումներ: Խուզարկության պահին վարձակալած տարածքում է եղել 8 անձ՝ 4 հնդիկ, 4 հայ։
«Ըստ նախնական տեղեկությունների, նրանք ներգրավված են եղել խարդախություններին և յուրաքանչյուրն ունեցել է որոշակի դերակատարություն: Հանցավոր ողջ գործունեությունը կազմակերպել և ղեկավարել է ընկերության ազգությամբ հնդիկ տնօրենը: Խուզարկությամբ հայտնաբերվել են նաև պոլիէթիլենային տոպրակով դեղնականաչավուն զանգված և օգտագործված 2 կաթուցիչ: Ըստ ձեռք բերված նախնական տեղեկությունների՝ հանցավոր խումբն ԱՄՆ-ի շուրջ 60 քաղաքացու վստահությունը չարաշահելով և խաբեությամբ հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ շուրջ 15000 ԱՄՆ դոլար: Քննությունը շարունակվում է»,- նշված է ոստիկանության հաղորդագրությունում։

Киберпреступники доставлены в полицию, компьютеры изъяты (видео)
Hetq.am опубликовал сегодня статью-расследование под названием “Киберпреступление в Ереване: преступники зарабатывали деньги посредством добытых обманным путем личных данных граждан”
Напомним, что директор зарегистрированного в Армении ООО “Пиконет Текнолоджис”, индус по национальности, и армянские сотрудники компании обманным путем получали личные данные жителей США и Канады и зарабатывали на этом деньги.
Учитывая то обстоятельство, что сотрудники компании могли ликвидировать все имевшиеся в ереванском офисе фактические основания и покинуть страну, Hetq.am до публикации статьи представил в Главное управление по борьбе с организованной преступностью Полиции РА сообщение о преступлении.
Немногим ранее полиция сообщила о возбуждении уголовного дела по признакам совершения группой лиц по предварительному сговору мошенничества в особо крупном размере. Решением суда в арендованном компанией помещении был проведен обыск, в ходе которого были обнаружены и изъяты являющиеся орудием преступления 14 компьютеров, записи о полученных обманным путем суммах. В момент обыска в помещении находились восемь человек – четверо индусов и четверо армян.
“По предварительным данным, они были вовлечены в мошенничество, и каждый из них выполнял определенную роль. Организатором и руководителем этой преступной деятельности был директор компании, индус по национальности. В ходе обыска были также обнаружены полиэтиленовый пакет с зеленовато-желтой массой и две использованные ампулы.
По предварительным данным, преступная группа, злоупотребив доверием около 60 граждан США, похитила у них обманным путем около 15.000 долларов США. Следствие продолжается”,- говорится в сообщении поли5ции.