Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատավորն ինքնաբացարկ է հայտնել
Երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի, նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի և Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի գործով դատավոր Վարդան Գրիգորյանն ինքնաբացարկ է հայտնել: Այս մասին տեղեկությունը մեզ հետ զրույցում հաստատեցին դատական դեպարտամենտից:
Նշենք, որ Վարդան Գրիգորյանը 2000-ից մինչև 2014 թվականը եղել է փաստաբան, և 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձություններից հետո ստանձնել է երկու անձի պաշտպանություն: Ամենայն հավանականությամբ հենց այդ հանգամանքն է հիմք հանդիսացել դատավորի ինքնաբացարկի համար:
Վարդան Գրիգորյանի պաշտպանյալներից մեկը` Կառլեն Մանուչարյանը մեղադրվել և դատապարտվել է զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու եւ դրանց մասնակցելու համար, մյուսը` Մհեր Սարգսյանն, ըստ մեղադրանքի, մասնակցել է «Ռոբերտո» խանութի թալանին:
Նշենք, որ ՀՀ դատական օրենսգրքի համաձայն՝ դատավորը պարտավոր է ինքնաբացարկ հայտնել, եթե տեղյակ է այնպիսի հանգամանքների մասին, որոնք անկողմնակալ դիտորդի մոտ կարող են ողջամիտ կասկած հարուցել տվյալ գործով նրա անաչառության մասին, մասնակցել է տվյալ գործի քննությանն այլ դատարանում:
Քոչարյանի և մյուսների գործը Գրիգորյանին մակագրվել էր ապրիլի 29-ին:
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով` ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու մեջ:
Սեյրան Օհանյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով` ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ:
Յուրի Խաչատուրովը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով` ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ:

Судья по делу Роберта Кочаряна и других объявил самоотвод
Судья Вардан Григорян, которому было передано на рассмотрение уголовное дело второго президента РА Роберта Кочаряна, бывшего генсека ОДКБ Юрия Хачатурова, бывшего министра обороны Сейрана Оганяна и бывшего вице-премьера Армена Геворкяна, объявил самоотвод. Об этом Hetq.am сообщили в Судебном департаменте.
Отметим, что с 2000-го по 2014 гг. В.Григорян был адвокатом и после событий 1 марта 2008 г. в Ереване осуществлял защиту двух лиц. По всей видимости, именно данное обстоятельство послужило основанием для объявления самоотвода.
Один из подзащитных Вардана Григоряна, Карлен Манучарян, был признан виновным в участии в массовых беспорядках и осужден, второй подзащитный, Мгер Саргсян, согласно обвинению, участвовал в ограблении магазина “Роберто”.
В соответствии с Судебным кодексом РА судья обязан объявлять самоотвод в случаях, если освдомлен о таких обстоятельствах дела, которые могут вызвать у беспристрастного наблюдателя сомнение в его объективности, или если он участвовал в рассмотрении данного дела в другом суде.
Дело Р.Кочаряна и других лиц было передано на рассмотрение В.Григоряну 29 апреля.
Напомним, что Роберт Кочарян обвиняется по ч.1 ст.200.1 и п.2 ч.4 ст.311 – свержение конституционного строя РА и получение взятки в особо крупном размере.
Сейран Оганян обвиняется в свержении конституцинного строя РА.
Юрий Хачатуров обвиняется в содействии свережнию конституционного строя РА.
Армен Геворкян обвиняется в содействии свержению конституционного строя РА, получении взятки в особо крупном размере и узаконивании имущества, полученного преступным путем.