Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատավորն ինքնաբացարկ է հայտնել
Երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի, նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի և Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի գործով դատավոր Վարդան Գրիգորյանն ինքնաբացարկ է հայտնել: Այս մասին տեղեկությունը մեզ հետ զրույցում հաստատեցին դատական դեպարտամենտից:
Նշենք, որ Վարդան Գրիգորյանը 2000-ից մինչև 2014 թվականը եղել է փաստաբան, և 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձություններից հետո ստանձնել է երկու անձի պաշտպանություն: Ամենայն հավանականությամբ հենց այդ հանգամանքն է հիմք հանդիսացել դատավորի ինքնաբացարկի համար:
Վարդան Գրիգորյանի պաշտպանյալներից մեկը` Կառլեն Մանուչարյանը մեղադրվել և դատապարտվել է զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու եւ դրանց մասնակցելու համար, մյուսը` Մհեր Սարգսյանն, ըստ մեղադրանքի, մասնակցել է «Ռոբերտո» խանութի թալանին:
Նշենք, որ ՀՀ դատական օրենսգրքի համաձայն՝ դատավորը պարտավոր է ինքնաբացարկ հայտնել, եթե տեղյակ է այնպիսի հանգամանքների մասին, որոնք անկողմնակալ դիտորդի մոտ կարող են ողջամիտ կասկած հարուցել տվյալ գործով նրա անաչառության մասին, մասնակցել է տվյալ գործի քննությանն այլ դատարանում:
Քոչարյանի և մյուսների գործը Գրիգորյանին մակագրվել էր ապրիլի 29-ին:
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով` ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու մեջ:
Սեյրան Օհանյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով` ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ:
Յուրի Խաչատուրովը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով` ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ:

Vardan Grigoryan, the judge presiding in the case of ex-Armenian President Robert Kocharyan and three other former top officials charged with usurping state power in March 2008, has recused himself.
In 2008, Grigoryan, who worked as an attorney from 2000 to 2014, defended two individuals charged with fomenting public disorder and pillaging during the post-election protests that culminated in the deaths of ten on March 1-2, 2008.
According to Armenia’s Judicial Code, judges must recuse themselves if they are privy to information that is perceived as possibly threatening their impartiality and if they participated in the examination of such cases.
Kocharyan has also been charged with accepting bribes totaling US$3 million in February and May of 2008.
Also charged with usurping state power in the March 1, 2008 case are Yuri Khachaturov (Armenia’s Deputy Minister of Defense at the time), Armen Gevorgyan (National Security Council Secretary at the time), and then Chief of the General Staff of the Armenian Armed Forces Seyran Ohanyan.