Հայկական սկուտեղները զարդարում են Հարանը
Թուրքիայի Ուրֆա քաղաքից մեկ ժամ տևող ճանապարհը դեպի Սիրիայի սահման տանում է Հարան: Այն հայտնի է աշխարհում նաև ամենահին համալսարաներից մեկի' նույնանվամբ կոչվող հնագույն համալսարանով' Հարանի համալսարան: Զբոսաշրջիկներն այցելում են Հարան' համալսարանի փլատակները տեսնելու:
Համալսարանի տարածքին կից նույնանուն բնակատեղին է' կիսաքարանձավատիպ ու բրգաձև տներով, որտեղ մինչ օրս մարդիկ են ապրում' հիմնականում արաբներ, չնայած կան նաև քրդեր, թուրքեր, սիրիացիներ և այլ ազգերի ներկայացուցիչներ: Հարանը հնագույն բնակատեղի է' բրոնզե դարաշրջանից:
Տուրիզմի համար նշանակալի երևույթը, բացի համալսարանի փլատակներից, հենց կիսաքարանձավային տներն են: Մեզ ուղեկցող Ֆերզանը պատմում է, որ բնակիչներն ու կառավարությունը, հասկանալով, որ այն հետաքրքրում է զբոսաշրջիկներին և դրանով կարելի է գումար աշխատել, մի քանի տարի առաջ տուրիստական այցելավայր են դարձրել այն, և այժմ գյուղացիների մի մասը տեղափոխվել է մոտակա այլ տներ' իրենց հին տները վերածելով թանգարանատիպ վայրի:
Այս տներից մեկում Հալիլն ապրել է 40 տարի: Այն 260 տարվա պատմություն ունի: Ձմռանը տներում տաք է լինում, ամռանը' հով: Հալիլի բազմանդամ ընտանիքը' 6 աղջիկ և 8 տղա, ապրել է 18 սենյակից բաղկացած այս տանը:
Գորգապատ հյուրասրահը նախատեսված է հյուրերի համար, որտեղ նաև հաց են ուտում: Կա նաև հատուկ սենյակ, որտեղից աղջկան հարս տանելիս զարդարում, հագցնում և դուրս են հանում:
Նմանատիպ 380 տուն կա Հարանում, և 10 հազար բնակիչ է հաշվարկվում այնտեղ:
Հալիլն ասում է, որ տարեկան 10 հազար տուրիստ է այցելում Հարան: Գալիս են նաև հայ զբոսաշրջիկներ, բայց թե որքան մասն են կազմում հայերը, տան տերը չգիտի. «Չենք առնաձնանում մարդկանց ըստ ազգության կամ երկրի»:
Հալիլը, իմանալով, որ Հայաստանից ենք ժամանել, աճապարում է ցույց տալ հայկական սկուտեղները, որոնք ցուցադրված են նրա տան սենյակներից մեկում: Նա նաև օգտագործում է դրանք, երբ անհրաժեշտ է լինում: Ուտելիք է լցնու, և բոլորը օգտվում են այդ մեծ սկուտեղից:
Հայկական սկուտեղներ շատ ունի տանտերը, ասում է, որ բերել է Ուրֆայից և համոզված է, որ դրանք շուրջ 160 տարեկան են:
Հալիլն հազմոզված է, որ նմանատիպ տներ աշխարհում երեք տեղ կա, հիմնականը Թուրքիայում է' Հարանում: Սիրիայում ևս կան, բայց ոչ այդչափ շատ, իսկ երրորդը Իտալիայում է. 1951 թվականին մի իտալացի է այցելել Հարան, և որոշել է նույնատիպ տներ կառուցել նաև իր հայրենիքում' զբոսաշրջիկներին գրավելու համար: Տանտերը զբոսաշրջիկներին նաև թեյ է առաջարկում, իհարկե, ինչպես արաբական գույնզգույն շորերը փորձարկելը, դա ևս ձրի չէ: Տան տերը լավ է հասկանում տուրիզմի զարգացման սկզբունքները: Ի դեպ, Հալիլը նաև Թուրքիայի մշակույթի նախարարությունում է աշխատում:

Армянские подносы украшают Аран
В часе езды от турецкого года Урфа, по дороге, ведущей к границе с Сирией, находится Аран. Этот город приобрел известность благодаря находившемуся здесь одному из древнейших университетов мира – Аранскому университету. Туристы приезжают сюда увидеть развалины университета. По соседству находится одноименный населенный пункт с пещерообразными и пирамидообразными домами, в которых по сей день живут люди – в основном арабы, хотя есть также курды, турки, сирийцы и представители других национальностей. Аран – древнейшее поселение, берущее начало еще с бронзового века.
Помимо развалин древнего университета большой интерес у туристов вызвают и полупещерные дома. Наши гид Ферзан рассказывает, что местные жители и правительство, поняв, что они представляют интерес для туристов и что на этом можно заработать, включили эту местность в туристический путеводитель, и сейчас часть жителей перебралась в другие дома, превратив свои старые жилища в музеи.
В одном из таких домо Халил жил 40 лет. Дому 260 лет. Зимой в этих домах очень тепло, летом – прохладно. Многочисленная семья Халила – 6 дочерей и 8 сыновей – жила в этом доме, состоявшем из 18 комнат.
Покрытая коврами гостиная была предусмотрена для гостей, здесь также обедали. Имеется и специальная комната, где выходящую замуж девушку одевают, украшают и выводят к гостям.
В Аране 380 таких домов и 10 тысяч жителей. Халил говорит, что ежегодно в Аран приезжают 10 тысяч туристов. Приезжают и армяне, но их число Халил назвать не смог – "мы не различаем людей по национальностям".
Узнав, что мы приехали из Армении, Халил спешит показать нам армянские подносы, которые выставлены в одной из комнат его дома. Когда возникает необходимость, он их использует. Кладет туда еду, и все едят с этого большого подноса.
У хозяина дома много армянских подносов. Говорит, что привез их из Урфы. Халил убежден, что им по 160 лет. Он также утверждает, что во всем мире такие дома есть только в трех места, но в основном – в Турции, в Аране. В Сирии тоже есть, но не так много. Третья страна – Италия. В 1951 г. в Аран приезжал итальянец, который решил построить аналогичные дома у себя на родине, чтобы привлечь туристов. Хозяин предлагает туристам чай. Конечно, чаепитие, как и примеривание разноцветной арабской одежды, не бесплатно. Халил хорошо разбирается в принципах развития туризма. Кстати, он работает также в министерстве культуры Турции.