Վարչապետ Փաշինյանը 100 փաստով ամփոփում է վարչապետության մեկ տարին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ազգային պատկերասրահում լրագրողների հետ հանդիպմանն ամփոփում է վարչապետ ընտրվելու մեկ տարին։ Փաշինյանն ասուլիսը սկսեց` ներկայացնելով 100 փաստ կառավարության գործունեության մասին։
«Լրանում է իմ վարչապետ ընտրվելու մեկ տարին, ուրախ եմ, որ առիթ ունեմ ամփոփելու նման ֆորմատով»,- ասաց նա։
Նոր Հայաստանի առաջին փաստը, ըստ վարչապետի, ընթացիկ տարվա բյուջետային եկամուտները գերակատարվելու են ոչ թե 40 միլիարդ դրամով, ինչպես նախկինում էր հայտարարվել, այլ՝ 62 միլիարդ դրամով։
«2019 թվականի առաջին եռամյսակում 2018 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ պետական բյուջեի եկամուտները փաստացի աճել են 25 տոկոսով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է ստվերի կրճատման արդյունքում բյուջետային եկամուտների աճով»,- ասաց Փաշինյանը։
Երկրորդ փաստն այն է, որ կառավարության՝ հարկ վճարողներին ունեցած 120 միլիարդ դրամ անցումային գերավճարի պարտք է մարվել, որը կազմել է ընդհանուր գերավճարի պարտքի 90 տոկոսը։
«Անցած տարվա հունվարի 1-ի դրությամբ այդ պարտքը եղել է 130 միլիարդ, այսինքն` բիզնեսը 130 միլիարդ ավել փող վճարած է եղել՝ առանց դրա պարտավորություն ունենալու»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ հեղափոխությունից հետո ԱԱՀ հարկի գծով շուրջ 19 միլիարդ դրամ ավել գումար է վերադարձվել տնտեսվարողներին՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ։
«Փաստ համար 4՝ հեղափոխությունից հետո նախորդ նույն ժամանակահատվածի համեմատ տպագրվել է 82 միլիոն հատ հսկիչ դրամարկղային կտրոն ավելի, որը շուրջ 35-40 տոկոս աճ է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ»,- ասաց կառավարության ղեկավարը։
5-րդ փաստն՝ ըստ Փաշինյանի. նոր սերնդի ՀԴՄ-ները 160 հազար դրամի փոխարեն ՓՄՁ-ների սուբյեկտներին տրվում են 60 հազար դրամով՝ հնարավորություն ընձեռելով դրանք ձեռք բերել տարաժամկետ վճարումով։
Մյուս փաստը՝ 51 հազար աշխատատեղ դուրս է բերվել ստվերից, որի մի մասը, ըստ Փաշինյանի, ենթադրաբար նոր ստեղծված աշխատատեղեր են։
«Փաստ համար 7. հաշվի առնելով մեքենաների ներմուծման աննախադեպ աճի տեմպերը՝ այսուհետ հնարավոր է մեքենան մաքսազերծել հանրապետության բոլոր մաքսատներում»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Հաջորդ փաստը այս տարվա հուլիսի 1-ից զինվորականների, սեպտեմբերի 1-ից՝ ուսուցիչների աշխատավարձերի բարձրացումն է։
9-րդ փաստ՝ պահուստային ֆոնդից 5,7 միլիարդ դրամ է հատկացվել զինվորական կենսաթոշակառուների բնակարանային կարիքները հոգալու համար։
«Փաստ համար 10՝ շուրջ 700-ով կրճատվել է մարտական հերթապահություն իրականացնող ժամկետային զինծառայողների թիվը, նրանք փոխարինվել են պայմանագրայիններով։ Ոստիկանության զորքերը մասնակցում են հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի պահպանությանը և ունեն իրենց պահպանության տեղամասը»,- ասաց նա։

Никол Пашинян представляет сто фактов о своей деятельности за год премьерства
Премьер-министр Никол Пашинян на пресс-конференции в Национальной картинной галерее подводит итоги своей деятельности за год премьерства.
Пресс-коонференцию Пашинян начал с представления ста фактов о деятельности правительства.
По словам премьера, первый факт о новой Армении состоит в том, что бюджетные поступления будут перевыполнены не на 40 млрд драмов, как было объявлено ранее, а на 62 млрд драмов.
“В первом квартале 2019 года по сравнению с тем же периодом 2018 года доходы в госбюджет выросли на 25 процентов, что обусловлено в основном ростом бюджетных поступлений в результате сокращения “тени”,- сказал Пашинян.
Второй факт: погашена имевшаяся перед налогоплательщиками задолженность правительства по части сверхплатежей в размере 120 млрд драмов, что составляет 90% от общей суммы задолженности по сверхплатежам.
“По положению на 1 января прошлого года сумма задолженности составляла 130 млрд драмов, то есть бизнес заплатил на 130 млрд больше, не имея таких обязательств”,- отметил Н.Пашинян.
По словам премьера, после революции по сравнению с тем же периодом прошлого года хозяйствующим субъектам по линии НДС было возвращено на 19 млрд драмов больше.
“Факт номер четыре: после революции по сравнению с тем же периодом прошлого года было напечатано на 82 млн кассовых чеков больше. Это означает рост на 35-40 процентов по сравнению с тем же периодом прошлого года”,- отметил премьер.
Пятый факт, по словам Пашиняна, состоит в том, что контрольно-кассовые аппараты нового поколения были предоставлены субъектам малого и среднего бизнеса не за 160 тыс., а за 60 тыс. драмов, причем с долгосрочной выплатой стоимости.
Следующий факт: из тени выведена 51 тысяча рабочих мест, часть которых, по словам Пашиняна, предположительно составляют новые рабочие места.
“Седьмой факт. Учитывая беспрецедентный рост темпов ввоза автомобилей, впредь автомобили можно растомаживать на всех таможенных пунктах страны”,- сказал Никол Пашинян.
Далее. С 1 июля этого года будет повышена зарплата военнослужащих, а с сентября – зарплата учителей.
Девятый факт состоит в следующем: из резервного фонда правительства выделено 5,7 млрд драмов на удовлетворение жилищных нужд вышедших на пенсию военных.
“Факт номер десять. Число несущих боевое дежурство военносалужащих сократилось на 700. Они заменены военнослужащими-контрактниками. Войска Полиции участвуют в охране государственной границы с Азербайджаном и имеют свой охраняемый участок”,- отметил Никол Пашинян.