Հանքարդյունաբերություն եւ առողջապահություն. Փաշինյանի հաշվետվությունը կառավարության գործունեության վերաբերյալ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շարունակում է ամփոփել իր ղեկավարած կառավարության գործունեության մեկ տարին՝ ներկայացնելով 100 փաստ։
«Հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում ռոբոտաշինության խմբակներ և ինժեներական լաբորատորիաներ հիմնելու համար 2018-ին հատկացվել է 186 մլն դրամ, իսկ 2019-ին` 352 մլն դրամ»,- ասաց Փաշինյանը։
Կառավարության մշակած օրենսդրության արդյունքում հանքարդյունաբերողների ոլորտի մետաղական հանքաքար արդյունահանող իրական սեփականատերերի բացահայտումը դարձել է պարտադիր։
«Մենք չենք ունենալու հարց, թե էս հանքն ում է պատկանում, սա պարտադիր է»,- ասաց նա։
Վարչապետի խոսքով՝ վարչական համաներման արդյունքում 150 հազար անձ ազատվել է տուգանքի գումար վճարելու պարտավորությունից։
«Ուսանողական վարկերը հասանելի են համապատասխանաբար 6 տոկոսով բարձր առաջադիմություն ունեցող ուսանողների համար»,- ասաց Փաշինյանը։
Զինծառայողները հնարավորություն ունեն իրենց բարձր տոկոսադրույքով վարկերը վերափոխել ավելի ցածր տոկոսադրույքով վարկերի։
«Բանկային հաշիվներին առկա դրամական միջոցների հարկային արգելադրման էլեկտրոնային համակարգի փորձարկումը մեկնարկել է, համակարգը տնտեսվարողներին թույլ է տալիս ազատորեն տնօրինել իրենց հաշիվներին առկա հարկային պարտավորություններից ավել գումարները, որոնք նախկինում ամբողջությամբ սառեցվում էին»,- ասաց նա։
Ըստ Փաշինյանի` Եվրոպական ներդրումային բանկի և ԿԲ-ի միջև կնքվել է 50 մլն եվրո արժողությամբ պայմանագիր՝ ՓՄՁ-ներին վարկավորելու նպատակով. «Այն չի հանդիսանում կառավարության պարտք և ծախսվելու է ՓՄՁ-ներին վարկավորելու համար»։
Սրտի ստենտավորման վիրահատության ծառայության գներն իջել են 250 հազար դրամով, իսկ անվճար ստենտավորում ծրագրում կատարվել է փոփոխություն, որի արդյունքում ոչ դեղապատ ստենտի փոխարեն տեղադրվում է դեղապատ ստենտ։
«Փետրվարի 1-ից մեկնարկել է սուր իշեմիկ ինսուլտի անվճար բուժման ծրագիրը, որի արդյունքում 85 քաղաքացի ստացել է անվճար բուժօգնություն»,- ասաց նա։
Սոցիալապես անապահով ու հատուկ խմբերում ընդգրկված շուրջ 230 հազար քաղաքացի սկսել է օգտվել բարելավված հիվանդանոցային բուժօգնության փաթեթից՝ ներառյալ 18 տեսակի նորագույն թանկարժեք ծառայությունները:
«Ստոմատոլոգիական բուժօգնությունը կազմակերպվում է անվճար առաջին խմբի հաշմանդամություն ունեցող անձանց, մինչև 7 տարեկան երեխաների, մինչև 18 տարեկան սոցիալապես անապահով երեխաների, նախազորակոչային ու զորակոչային տարիքի անձանց համար՝ նախկինում գործող համավճարային սկզբունքի փոխարեն»,- ասաց վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ չարորակ ուռուցքների վիրահատությունն իրականացվում է անվճար՝ պետական բյուջեի միջոցներով, 15 անուն մանկական հակաուռուցքային դեղեր են ձեռք բերվել։
«Հայաստանում ներդրվել է սանիտարական ավիացիայի ծառայություն, որի արդյունքում հեռավոր բնակավայրերից արդեն իսկ տեղափոխվել է 11 հիվանդ»,- ասաց նա:
Վարչապետի գնահատմամբ` մեծ թափ է հաղորդվել 2005 թվականին մեկնարկած Հայաստան-Իրան 3-րդ էլէկտրահաղորդման գծի շինարարական աշխատանքներին, ինչի շնորհիվ 2018-ի վեց ամսվա արդյունքներով կատարվել են մոտավորապես նույն քանակի աշխատանքներ, ինչ նախորդ 12 տարվա ընթացքում:
«60 տոկոսով գերակատարվել է ճանապարհաշինարարության պլանը, նորոգվել է 200 կմ ճանապարհ, 11 տրանսպորտային օբյեկտ»,- ասաց նա:
Վարչապետի խոսքով՝ 2019-ին նախատեսվում է նորոգել 300 կմ ճանապարհ, 12 տրանսպորտային օբյեկտ: 11 քաղաքների ու 41 գյուղերի ջրամատակարարման, ջրահեռացման համակարգում արդեն իսկ վերակառուցվել է շուրջ 555 կմ նոր ջրագիծ, 36.5 կմ կոյուղագիծ, տեղադրվել են 27 հազար 400 հատ անհատական տների ջրաչափական հորեր:
«Հայաստանում առկա շուրջ 350 ավտոգազալցման կայաններում իրականացվում են զուգարանների վերանորոգման աշխատանքներ, որոնց մի մասում աշխատանքներն ավարտված են»,- ասաց Փաշինյանը։

Горнодобывающая промышленность и здравоохранение: отчет Никола Пашиняна о деятельности правительства за год
Премьер-министр Никол Пашинян продолжает представлять сто фактов о деятельности возглавляемого им правительства.
“С целью создания в общеобразовательных учебных заведениях кружков роботостроения и инженерных лабораторий в 2018 году было выделено 186 млн драмов, а в 2019 г. – 352 млн драмов”,- отметил Пашинян.
В результате разработанного правительством законодательства императивное значение получило выявление реальных собственников горнодобывающих компаний.
По словам премьера, в результате административной амнистии 150 тыс. человек были освобождены от уплаты штрафов.
Студенческие кредиты стали доступны студентам, чья успеваемость выше на 6 процентов.
Военнослужащие получили возможность брать кредиты по более низким процентным ставкам.
Между Европейским инвестиционным банком и Центробанком заключен договор стоимостью 50 млн евро с целью кредитования предприятий малого и среднего бизнеса.
Цены на операции по стентированию коронарных сосудов снизились на 250 тыс. драмов, а в программу бесплатного стентирования внесено изменение, в результате которого уже устанавливается стент с лекарственным покрытием.
“С 1-го  февраля стартует программа бесплатного лечения острого ишемического инсульта, в рамках которого 85 граждан получили бесплатную медицинскую помощь”,- сообщил премьер.
Входящие в социально необеспеченные и специальные группы около 230 тыс. граждан начали пользоваться улучшенным пакетом больничной медпомощи, включая 18 видов новейших дорогостоящих услуг.
“Стоматологическая медпомощь организуется бесплатно для лиц, имеющих первую группу инвалидности, для детей до 7 лет, социально необеспеченных детей до 18 лет и лиц допризывного и призывного возраста”,- отметил премьер.
По словам Никола Пашиняна, операции по удалению злокачественных опухолей осуществляются бесплатно, за счет госбюджета. Приобретены 15 наименований противоопухолевых препаратов для детей.
“В Армении внедрена служба санавиации,  благодаря которой из отдаленных населенных пунктов уже доставлено 11 больных”,- сообщил Пашинян.
По словам премьера, большой размах получило начатое в 2005 году строительство 3-ей линии электропередач Армения-Иран, в результате чего за шесть месяцев 2018 г. был выполнен такой же объем работ, что и за предыдущие 12 лет.
“На 60 процентов перевыполнен план дорожного строительства, отремонтировано 200 км дорог, 11 транспортных объектов”.
В 2019 г. предусмотрено отремонтировать 300 км дорог, 12 транспортных объектов. В 11 городах и 41 селе в системах водоснабжения и водоотвода восстановлено 555 км водоводных и 36,5 км канализационных линий
“На имеющихся в Армении около 350 газозаправочных станциях ведутся работы по ремонту санузлов, Часть из них уже отремонтирована”,- отметил Никол Пашинян.