Վարչապետի խոսքով՝ ԱԱԾ ոչնչացված փաստաթղթերը վերաբերել են և՛ անձանց, և՛ իրադարձություններին
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ, դիմելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, անդրադարձավ այսօրվա ասուլիսում նրա հայտնած այն նորությանը, որ Ազգային անվտանգության ծառայության (ԱԱԾ) որոշ նյութեր նախկին իշխանությունների կողմից ոչնչացվել են։
«Ինչո՞ւ քրեական գործ հարուցված չէ, և ինչո՞ւ Կուտոյանը (ԱԱԾ նախկին տնօրենը, խմբ.) բանտում չէ»,- ասաց Բաբաջանյանը՝ հետաքրքրվելով, թե երբ է պարզվել, որ ԱԱԾ-ում նյութեր են ոչնչացվել։
«Ամսաթվով չեմ կարող ասել, թե որ օրն ենք հայտնաբերել, բայց նախորդ տարի ենք հայտնաբերել՝ ամռանը, և սկսվել է ուսումնասիրության գործընթաց։ Մտածում էինք հրապարակային չանդրադառնալ, քանի որ շատ նուրբ հարց է, բայց քանի որ էս ընթացքում հարցադրումներ են հնչում կառավարության հասցեին, և դրանք ոչ ուղղակիորեն առնչություն ունեն թեմայի հետ, հարցադրումներ են հնչում, թե ԱԱԾ-ն ինչի չգիտի մարտի 1-ն ինչի է տեղի ունեցել, և ոնց է տեղի ունեցել, որոշեցինք թեման բարձրաձայնել, որպեսզի հանրությունը տեղեկացված լինի, թե ինչ է կատարվում»,- ասաց վարչապետ Փաշինյանը։
Փաշինյանի խոսքով՝ դեռ չգիտեն այդ փաստաթղթերն ինչպես են ոչնչացվել, կամ առհասարակ ոչնչացվե՞լ են, թե՞ ոչ, սակայն փաստն այն է, որ դրանք իրենց տեղում չեն։
«Նախ պետք էր համոզվել, որ ճիշտ ենք հասկանում իրավիճակը: Դրա համար ծառայողական քննություն է ընթանում, ինչ-որ շրջանում որոշակի քողարկված էր ընթանում։ Ես չպնդեմ, բայց հավանական եմ համարում, որ փաստի առթիվ քրեական գործ կհարուցվի և տեղի կունենա համապարփակ քննություն, իսկ ով բանտում կհայտնվի, ով չի հայտնվի, էդ հարցերով իմ դիրքորոշումը գիտեք»,- ասաց Փաշինյանը։
Բաբաջանյանը հետաքրքրվեց, թե արդյոք այդ փաստաթղթերը կապ ունե՞ն մարտի 1-ի դեպքերին, վարչապետն ունի՞ նման տեղեկատվություն։ Փաշինյանն արձագանքեց՝ ակնհայտ է, որ դրանք լայնածավալ շրջանակի են առնչվում՝ և՛ իրադարձություններին, և՛ մարդկանց.
«Օրինակ՝ ընդդիմադիր ինչ գործչի նկատմամբ ինչ օպերատիվ գործողություններ են ձեռնարկվել։ Որոշ դեպքերում պատառիկներ են մնում, և դրանց հետևից գնալով՝ արձանագրում ենք, որ բուն նյութը չկա, ավելի մանրամասն չեմ կարող հաղորդել»,- ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ ԱԱԾ տնօրենն այդ խնդրի մասին իրենց հայտնել է նախորդ ամռանը։

Никол Пашинян: уничтоженные документы СНБ касались и лиц, и событий
Депутат парламентской фракции “Светлая Армения” Арман Бабаджанян во время сегодняшнего Правительственного часа обратился к премьер-министру Николу Пашиняну в связи с его сообщением о том, что бывшие власти уничтожили некоторые материалы Службы национальной безопасности.
“Почему не возбуждено уголовное дело и почему Кутоян (бывший директор СНБ. – Ред.) не сидит в тюрьме?” – спросил А.Бабаджанян, поинтересовавшись также, когда стало известно об уничтожении документов СНБ.
“Не могу точно сказать, когда мы обнаружили, но это было в августе прошлого года, после чего начался процесс изучения. Мы сомневались, обнародовать эту информацию или нет, так как вопрос очень деликатный. Но поскольку в этот период правительству адресовались вопросы, которые косвенно касались и этой темы, в частности того, почему СНБ не знает, по какой причине произошли события 1-го марта и что тогда произошло, мы решили поднять эту тему, чтобы общественность узнала о произошедшем”,- сказал премьер.
По словам Н,Пашиняна, они пока не знают, как были уничтожены эти документы и уничтожены ли вообще. Но факт, что они не находятся на своих местах.
“Сперва надо убедиться, что мы правильно понимаем ситуацию. Для этого ведется служебное расследование.Не хочу однозначно утверждать, но вполне возможно, что по данному факту будет возбуждено уголовное дело и проведено соответствующее следствие. Что касается того, кто окажется в тюрьме, а кто – нет, то вы знаете мою позицию по таким вопросам”,- сказал премьер. .
А.Бабаджанян поинтересовался, имели ли отношение указанные документы к событиям 1-го марта. По словам Пашиняна, очевидно, что эти документы затрагивают многочисленные события и широкий круг лиц.
“Например, то, какие оперативные действия осуществлялись в отношении того или иного оппозиционного деятеля. Остались какие-то отрывочные материалы, и когда пошли по их следам, то выяснилось, что основные материалы отсутствуют. Рассказать об этом более подробно не могу”,- сказал Никол Пашинян, добавив, что директор СНБ сообщил ему о призошедшем летом прошлого года.