Ռոբերտ Քոչարյան. «Իմ խնդիրը մեկն էր՝ հանկարծ չընտրված մարդը չդառնա հանրապետության նախագաh»
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում իր խափանման միջոցի գործով դատական նիստի ընթացքում Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը մանրամասներ ներկայացրեց 2008-ի նախագահական ընտրություններից հետո Հայաստանում տիրող իրավիճակի և փետրվարի 23-ից մինչև մարտի 2-ն ընկած ժամանակահատվածում տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին:
«Ամբողջ քրեական գործը իրադարձությունների մասին է, որ տեղի է ունեցել 2008 թվականի փետրվարի 23-ից մինչև մարտի 2-ը: Ընտրություններից հետո անմիջապես 21,5 տոկոս հավաքած թեկնածուն հայտարարել է, որ ինքն ընտրված նախագահ է: Դրա մասին խոսվեց՝ իր իրավունքն է: Բայց ամսի 20-ին հանրահավաքի ժամանակ հայտարարվել է շուրջօրյա հանրահավաք կազմակերպելու մտադրության մասին: Ամսի 20-ի (նկատի ունի փետրվարի 20-ը- հեղ.) հանրահավաքում Տեր-Պետրոսյանի կողմից հայտարարվեց, որ ինքը «սյուրպրիզ» ունի և հաջորդ օրը հայտարարելու է շատ կարևոր բանի մասին: Հաջորդ օրը՝ ամսի 21-ին, եթե չեմ սխալվում Տեր-Պետրոսյանը հայտարարեց, որ հանդիպել է պաշտպանության փոխնախարարների հետ, և իրենք ասել են, որ միանում են ժողովրդին»,- ասաց Քոչարյանը և հիշեց, որ ինքն այդ շրջանում գտնվել է Մոսկվայում, ընդհատել է այցն ու փետրվարի 22-ի երեկոյան վերադարձել Հայաստան:
«Հենց օդանավակայանում ոտքի վրա մի 15-20 րոպե անվտանգության խորհրդի անդամներն ինձ զեկուցեցին: Զեկուցելուց հետո հենց հաջորդ օրը ես ցանկություն հայտնեցի հանդիպել բացառապես հրամանատարական կազմի հետ՝ նախագահական նստավայրում: Եւ ասեմ, որ սա առաջին հանդիպումն էր նախագահի նստավայրում: Հիմա պատկերացրեք մի իրավիճակ, երբ որպես նախագահ՝ ես Սահմանադրության երաշխավորն եմ և տեղեկություն եմ ստանում, որ բանակի բարձրագույն կազմը ներքաշվում է քաղաքականության մեջ: Ի՞նչ պիտի անի գերագույն գլխավոր հրամանատարը և նախագահը: Բնական է, որ պետք է հանդիպեր բարձրագույն հրամանատարական կազմի հետ և զգուշացներ, որ ուղղակի անթույլատրելի է դա, որ այնպիսի հետևանքների կարող է բերել, որը կկործանի Հայաստանը: Հանդիպումը տևել է 20 րոպե, ոչ ավել: Չի եղել քննարկում, հաղորդակցությունը եղել է միակողմանի: Ես ուղղակի իմ դիտողությունն եմ արտահայտել և թողել, գնացել եմ»,- ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը:
Վերջինս նշեց, որ իրենց համար պարզ է եղել, որ նախագահական ընտրություններում պարտված կողմը չի ընդունելու պարտությունը, քանի որ մինչև ընտրություններն արդեն հայտարարում էին, որ եթե պարտվեն, ուրեմն ընտրությունները կեղծված են եղել:
«Իմ խնդիրը մեկն էր՝ հանկարծ չընտրված մարդը չդառնա Հանրապետության նախագահ»,- հայտարարեց Ռոբերտ Քոչարյանը՝ նկատի ունենալով Լևոն Տեր-Պետրոսյանին:
Խոսելով 0038 գաղտնի հրամանի մասին` Քոչարյանը հայտարարեց, որ դրա բովանդակությունն իրեն միայն քրեական գործի շրջանակներում է պարզ դարձել:
«Ծանոթանալուց ես համոզվել եմ, որ շատ ճիշտ և ժամանակին ընդունված հրաման էր։ Այդ հրամանի շնորհիվ է, որ հաջողվել է հնարավորին վատ հետևանքներից խուսափել: Հրամանը որևէ հակաօրինական կետ իր մեջ չի պարունակում և ամբողջությամբ պաշտպանության նախարարի լիազորությունների շրջանակներում է: Սա իմ վերաբերմունքն է այդ հրամանին: Բայց կոնկրետ այդ հրամանն ինչպես ընդունվեց, ինչ արվեց՝ իմ գործը չէ»,- ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը:
Վերջինս նշեց, որ փետրվարի 27-ին պարզ դարձավ, որ ընտրությունների արդյունքում 3-րդ տեղը զբաղեցրած ՕԵԿ-ի ղեկավար Արթուր Բաղդասարյանը կոալիցիա է կազմում ընտրված նախագահի հետ, որից հետո ինքը Ազգային անվտանգության ծառայությունից լուրեր է ստացել, որ հուսահատական տրամադրություններ է տիրում Ազատության հրապարակում՝ ցուցարարների մոտ:
Քոչարյանը խոսեց նաև այն մասին, որ ԱԱԾ ղեկավար Գորիկ Հակոբյանը գրություն է ուղարկել ոստիկանապետին որոշ քաղաքացիների զենք ունենալու վերաբերյալ:
«Չկա ոստիկանապետ, որը նման նամակ ստանալուց հետո միջոցներ չձեռնարկի: Հիմա մի հոգեկան հիվանդ զանգում է, ասում է՝ Կառավարության այս շենքում ռումբ կա, 15 րոպե հետո այդ շենքն ամբողջությամբ ստուգվում էր: Հիմա, եթե Հայկ Հարությունյանի ցուցմունքին ծանոթանաք, կտեսնեք՝ ինչ է եղել»,- ասաց Քոչարյանն, ապա հավելեց, որ մարտի 1-ի առավոտյան Ազատության հրապարակում զենք, զինամթերք և 10-ից ավելի մարտական նռնակներ են հայտնաբերվել:
Ըստ Քոչարյանի Մարտի 1-ի վաղ առավոտյան Ազատության հրապարակում ոստիկանական գործողությունների մասին ինքն իմացել է աշխատանքի գնալուց հետո:
«Առավոտյան ժամերին ես փորձեցի պարզել, թե ինչ է եղել: Հետո ինձ անվտանգությունից հայտնեցին, որ բենզին են բերում, ինչ-որ շշեր և այլն: Նիկոլ Փաշինյանի կողմից կոչեր սկսեցին՝ պետք է բարիկադներ սարքել: Առաջինը մեքենաները շուռ տվեցին: Հետո ինձ ասացին, որ հնարավոր է՝ վերջը լավ չավարտվի, պետք է հրամանագիր նախապատրաստել ու անհրաժեշտության դեպքում ստորագրել: Ես հանձնարարեցի աշխատակազմի ղեկավարին պատրաստել հրամանագիրը: Ժամը 7-ից մինչև ժամը 10-ի կողմերը հրամանագրի տեքստը պատրաստ էր: Այն ստորագրեցի այն ժամանակ, երբ ունեցել էինք տասնյակ վիրավորներ: Ամեն ինչ արվել է օրենքի շրջանակներում: Ես ամեն ինչ համաձայնեցրել եմ Ազգային ժողովի և վարչապետի հետ»,- ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը:

At his detainment hearing on May 16, former Armenian President Robert Kocharyan gave his take on the political unrest that shook Yerevan following the contested February 2008 presidential election.
Kocharyan, who has been charged with usurping state power and bribe taking, said that supporters of presidential candidate Levon Ter-Petrosyan, who received 21.5% of the vote, were staging daily protests in Yerevan.
The former president said that the criminal case against him is all about the chain of events that took place between February 23 and March 2, 2008.
Kocharyan, in his testimony at court, said that at a February 21, 2008 rally Petrosyan told his supporters that he had met with the deputy defense ministers and they had told him that they were joining the protesters.
Kocharyan said he was forced to return from Moscow on February 22 to deal with the situation.
“At the airport, members of the Security Council filled me in on the situation for some 15-20 minutes. The following day, I expressed a wish to meet with the command staff, at the presidential palace. Imagine, if you will, a situation where I, as the president am the guarantor of the constitution, and receive news that top military brass is being pulled into politics. What must a supreme commander and president do? Naturally, he must meet with the command staff and warn them such a thing is unacceptable and could lead to Armenia’s destruction. The meeting lasted for twenty minutes, no more. There was no discussion. It was a one-sided communication. I simply gave my observation and left.”
Kocharyan said that, at the time, he realized that Ter-Petrosyan had no intention of admitting defeat. “Even before the elections, he declared that if he lost it meant that the vote was rigged,” said Kocharyan.
“I faced one problem. Not to let an unelected person become president,” Kocharyan said in court.
Regarding the order to mobilize army troops to Yerevan to deal with the protests, Kocharyan said he only became aware of the decision’s contents during his trial.
“After learning about it, I’m convinced it was a very correct and timely order. Because of this order, we succeeded in avoiding possible negative outcomes. The order contained no illegal points and was fully within the purview of the defense minister. This is my opinion. But, as to the specifics of its acceptance and what was done, that’s not my job,” Kocharyan said.
Kocharyan said that Gorik Hakobyan, the head of the National Security Service (NSS) at the time, had circulated a letter to the police chief, informing him that some citizens were armed.
“There’s not a police chief who wouldn’t take steps after receiving such a letter,” he said, adding that on the morning of March 1, 2008 the police uncovered arms and ammunition at the protesters’ tent camp in Liberty Square.
On the morning on March 1, a large police force moved in and dispersed protesters who had set up tents in Yerevan’s Liberty Square. Many claim the police planted the guns and other weapons to justify the measure.
“That morning, I tried to understand what had happened. Later, the NSS told me about the gasoline and bottles, etc. Nikol Pashinyan started calling for barricades. They overturned some vehicles. They told me it might end badly, that it was necessary to draft an order and sign it if needed. I instructed the chief of staff to do. The parties prepared the text between 7 and 10. Everything was done legally. I coordinated everything with the national assembly and the prime minister.”