Ռոբերտ Քոչարյան. «Իմ խնդիրը մեկն էր՝ հանկարծ չընտրված մարդը չդառնա հանրապետության նախագաh»
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում իր խափանման միջոցի գործով դատական նիստի ընթացքում Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը մանրամասներ ներկայացրեց 2008-ի նախագահական ընտրություններից հետո Հայաստանում տիրող իրավիճակի և փետրվարի 23-ից մինչև մարտի 2-ն ընկած ժամանակահատվածում տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին:
«Ամբողջ քրեական գործը իրադարձությունների մասին է, որ տեղի է ունեցել 2008 թվականի փետրվարի 23-ից մինչև մարտի 2-ը: Ընտրություններից հետո անմիջապես 21,5 տոկոս հավաքած թեկնածուն հայտարարել է, որ ինքն ընտրված նախագահ է: Դրա մասին խոսվեց՝ իր իրավունքն է: Բայց ամսի 20-ին հանրահավաքի ժամանակ հայտարարվել է շուրջօրյա հանրահավաք կազմակերպելու մտադրության մասին: Ամսի 20-ի (նկատի ունի փետրվարի 20-ը- հեղ.) հանրահավաքում Տեր-Պետրոսյանի կողմից հայտարարվեց, որ ինքը «սյուրպրիզ» ունի և հաջորդ օրը հայտարարելու է շատ կարևոր բանի մասին: Հաջորդ օրը՝ ամսի 21-ին, եթե չեմ սխալվում Տեր-Պետրոսյանը հայտարարեց, որ հանդիպել է պաշտպանության փոխնախարարների հետ, և իրենք ասել են, որ միանում են ժողովրդին»,- ասաց Քոչարյանը և հիշեց, որ ինքն այդ շրջանում գտնվել է Մոսկվայում, ընդհատել է այցն ու փետրվարի 22-ի երեկոյան վերադարձել Հայաստան:
«Հենց օդանավակայանում ոտքի վրա մի 15-20 րոպե անվտանգության խորհրդի անդամներն ինձ զեկուցեցին: Զեկուցելուց հետո հենց հաջորդ օրը ես ցանկություն հայտնեցի հանդիպել բացառապես հրամանատարական կազմի հետ՝ նախագահական նստավայրում: Եւ ասեմ, որ սա առաջին հանդիպումն էր նախագահի նստավայրում: Հիմա պատկերացրեք մի իրավիճակ, երբ որպես նախագահ՝ ես Սահմանադրության երաշխավորն եմ և տեղեկություն եմ ստանում, որ բանակի բարձրագույն կազմը ներքաշվում է քաղաքականության մեջ: Ի՞նչ պիտի անի գերագույն գլխավոր հրամանատարը և նախագահը: Բնական է, որ պետք է հանդիպեր բարձրագույն հրամանատարական կազմի հետ և զգուշացներ, որ ուղղակի անթույլատրելի է դա, որ այնպիսի հետևանքների կարող է բերել, որը կկործանի Հայաստանը: Հանդիպումը տևել է 20 րոպե, ոչ ավել: Չի եղել քննարկում, հաղորդակցությունը եղել է միակողմանի: Ես ուղղակի իմ դիտողությունն եմ արտահայտել և թողել, գնացել եմ»,- ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը:
Վերջինս նշեց, որ իրենց համար պարզ է եղել, որ նախագահական ընտրություններում պարտված կողմը չի ընդունելու պարտությունը, քանի որ մինչև ընտրություններն արդեն հայտարարում էին, որ եթե պարտվեն, ուրեմն ընտրությունները կեղծված են եղել:
«Իմ խնդիրը մեկն էր՝ հանկարծ չընտրված մարդը չդառնա Հանրապետության նախագահ»,- հայտարարեց Ռոբերտ Քոչարյանը՝ նկատի ունենալով Լևոն Տեր-Պետրոսյանին:
Խոսելով 0038 գաղտնի հրամանի մասին` Քոչարյանը հայտարարեց, որ դրա բովանդակությունն իրեն միայն քրեական գործի շրջանակներում է պարզ դարձել:
«Ծանոթանալուց ես համոզվել եմ, որ շատ ճիշտ և ժամանակին ընդունված հրաման էր։ Այդ հրամանի շնորհիվ է, որ հաջողվել է հնարավորին վատ հետևանքներից խուսափել: Հրամանը որևէ հակաօրինական կետ իր մեջ չի պարունակում և ամբողջությամբ պաշտպանության նախարարի լիազորությունների շրջանակներում է: Սա իմ վերաբերմունքն է այդ հրամանին: Բայց կոնկրետ այդ հրամանն ինչպես ընդունվեց, ինչ արվեց՝ իմ գործը չէ»,- ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը:
Վերջինս նշեց, որ փետրվարի 27-ին պարզ դարձավ, որ ընտրությունների արդյունքում 3-րդ տեղը զբաղեցրած ՕԵԿ-ի ղեկավար Արթուր Բաղդասարյանը կոալիցիա է կազմում ընտրված նախագահի հետ, որից հետո ինքը Ազգային անվտանգության ծառայությունից լուրեր է ստացել, որ հուսահատական տրամադրություններ է տիրում Ազատության հրապարակում՝ ցուցարարների մոտ:
Քոչարյանը խոսեց նաև այն մասին, որ ԱԱԾ ղեկավար Գորիկ Հակոբյանը գրություն է ուղարկել ոստիկանապետին որոշ քաղաքացիների զենք ունենալու վերաբերյալ:
«Չկա ոստիկանապետ, որը նման նամակ ստանալուց հետո միջոցներ չձեռնարկի: Հիմա մի հոգեկան հիվանդ զանգում է, ասում է՝ Կառավարության այս շենքում ռումբ կա, 15 րոպե հետո այդ շենքն ամբողջությամբ ստուգվում էր: Հիմա, եթե Հայկ Հարությունյանի ցուցմունքին ծանոթանաք, կտեսնեք՝ ինչ է եղել»,- ասաց Քոչարյանն, ապա հավելեց, որ մարտի 1-ի առավոտյան Ազատության հրապարակում զենք, զինամթերք և 10-ից ավելի մարտական նռնակներ են հայտնաբերվել:
Ըստ Քոչարյանի Մարտի 1-ի վաղ առավոտյան Ազատության հրապարակում ոստիկանական գործողությունների մասին ինքն իմացել է աշխատանքի գնալուց հետո:
«Առավոտյան ժամերին ես փորձեցի պարզել, թե ինչ է եղել: Հետո ինձ անվտանգությունից հայտնեցին, որ բենզին են բերում, ինչ-որ շշեր և այլն: Նիկոլ Փաշինյանի կողմից կոչեր սկսեցին՝ պետք է բարիկադներ սարքել: Առաջինը մեքենաները շուռ տվեցին: Հետո ինձ ասացին, որ հնարավոր է՝ վերջը լավ չավարտվի, պետք է հրամանագիր նախապատրաստել ու անհրաժեշտության դեպքում ստորագրել: Ես հանձնարարեցի աշխատակազմի ղեկավարին պատրաստել հրամանագիրը: Ժամը 7-ից մինչև ժամը 10-ի կողմերը հրամանագրի տեքստը պատրաստ էր: Այն ստորագրեցի այն ժամանակ, երբ ունեցել էինք տասնյակ վիրավորներ: Ամեն ինչ արվել է օրենքի շրջանակներում: Ես ամեն ինչ համաձայնեցրել եմ Ազգային ժողովի և վարչապետի հետ»,- ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը:

Роберт Кочарян: “У меня была одна задача: не допустить, чтобы президентом страны стал человек, который не был избран”
На проходящем в ереванском суде общей юрисдикции судебном заседании по вопросу о мере пресечения в отношении второго президента РА Роберта Кочаряна последний предстаавил ситуацию, которая сложилась в Армении после президентских выборов 2008 года, а также подробности событий, происходивших в период с 23-го февраля по 2-е марта.
“Всё уголовное дело – о событиях, которые происходили с 23-го февраля по 2-е марта. Сразу после выборов кандидат, набравший 21,5 процента голосов, заявил, что он – избранный президент. Его право говорить об этом. Но 20 февраля было заявлено о намерении организовать круглосуточные митинги. 20 февраля Тер-Петросян заявил на митинге, что у него есть “сюрприз” и что на следующий день он сделает очень важное заявление. На следующий день, 21-го числа, если не ошибаюсь, Тер-Петросян заявил, что встречался с заместителями министра обороны, и они сказали, что присоединяются к народу”,- рассказал Кочарян. По его словам, в тот период он находился в Москве, но прервал свой визит и вечером 22 февраля вернулся в Армению.
“Прямо в аэропорту члены Совета безопасности докладывали мне в течение 15-20 минут. После этого, на следующий же день, я выразил желание встретиться в президентской резиденции только с командным составом. Должен сказать, что это была первая встреча в резиденции президента. Теперь представьте ситуацию, когда я как президент, как гарант Конституции получаю сведение о том, что высшее командование армии втягивается в политику. Что должен сделать верховный главнокомандующий и президент? Естественно, должен встретиться с высшим командным составом и предупредить о недопустимости этого, о том, какие последствия это может иметь, что это погубит Армению. Встреча длилась 20 минут, не больше. Обсуждения не было. Общение было односторонним. Я просто высказал свои суждения и ушел”,- отметил Роберт Кочарян.
По его словам, для них было ясно, что проигравшая президентские выборы сторона не признает поражение, так как они уже до выборов заявляли, что если проиграют, то значит, выборы были сфальсифицированы.
“У меня была одна задача: не допустить, чтобы президентом страны стал человек, который не был избран”,- заявил Роберт Кочарян, имея в виду Левона Тер-Петросяна.
Говоря о секретном приказе 0038, Кочарян сказал, что о его содержании ему стало известно только в рамках уголовного дела.
“После ознакомления я убедился, что это был очень правильный и своевременно отданный приказ. Благодаря этому приказу удалось избежать самых плохих последствий. Приказ не содержит какого-либо незаконного пункта и полностью укладывается в рамки полномочий министра обороны. Таково мое отношение к этому приказу. Но конкретно как был принят этот приказ, что было сделано, это уже не мое дело”,- сказал экс-президент.
По его словам, 27 февраля стало ясно, что занявшей на выборах третье место руководитель партии “Оринац еркир” Артур Багдасарян образует коалицию с избранным президентом. После этого он получил из Службы национальной безопасности информацию о том, что среди манифестантов на площади Свободы царят упаднические настроения.
Кочарян коснулся и записки главы СНБ Горика Акопяна начальнику полиции, в которой сообщалось, что у некоторых граждан имеется оружие.
“Нет такого начальника полиции, который, получив такое письмо, не принял бы меры. Если вы ознакомитесь с показаниями Айка Арутюняна, то увидите, что происходило”,- сказал Кочарян, добавив, что утром 1 марта на площади Свободы было обнаружено оружие, боеприпасы и более десяти боевых гранат.
По словам экс-президента, о действиях полиции на площади Свободы рано утром 1 марта он узнал на работе.
“Утром я попытался выяснить, что произошло. Потом мне из безопасности сообщили, что доставляют бензин, какие-то бутылки и т.д. Со стороны Никола Пашиняна стали звучать призывы строить баррикады. Начали переворачивать первые машины. Потом мне сказали, что это может плохо закончиться, что надо подготовить указ и в случае необходимости подписать его. Я поручил руководителю аппарата подготовить указ. Я подписал его тогда, когда у нас были десятки раненых. Все было сделано в рамках закона. Я все согласовывал с Национальным Собранием и премьер-министром”,- сказал Роберт Кочарян.