Քաղաքացիները փակել են Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի Եղվարդի նստավայրի մուտքը
Եղվարդ համայնքում քաղաքացիները շրջափակել են Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի մուտքը և թույլ չեն տվել դատարանի աշխատակիցներին մուտք գործել շենք։
Քաղաքացիներն ասում են, որ ակցիան ուղղված է, իրենց բնորոշմամբ, «կաշառակեր դատավորների դեմ»։
Դատարանի շենքի մոտ է նաև Կոտայքի մարզից «Իմ քայլը» դաշինքի ցուցակով պատգամավոր ընտրված Վաղարշակ Հակոբյանը։ «Հետք»-ի հետ զրույցում պատգամավորը նշեց, որ դատարանի մոտ է եկել միայն այն նպատակով, որպեսզի իրավիճակը լարվելու դեպքում լինի իր ընտրողների կողքին։
«Սա նաև փոքրիկ հանդիպում է իմ ընտրողների հետ, զրուցում ենք տարբեր թեմաներից։ Ես ինքս կարծում եմ, որ ժողովրդի, իշխանության, դատավորների կենսագործունեությունը պետք է իրականացվի Սահմանադրությանը համապատասխան։ Այդ տրամաբանությունից ելնելով՝ կարծում եմ, որ ակցիա իրականացնող քաղաքացիները պետք է ամեն տեսակ սադրանքներից և ուղղորդումներից զերծ մնան»,- ասաց Վաղարշակ Հակոբյանը։
Հիշեցնենք՝ նախօրեին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կոչ էր արել քաղաքացիներին արգելափակել հանրապետության բոլոր դատարանների մուտքերը, իսկ ինքն անձամբ այսօր՝ ժամը 12։00-ին, հանդես կգա հայտարարությամբ։

Оцеплено здание суда Котайкской области
В общине Егвард граждане оцепили здание суда общей юрисдикции Котайкской области, не позволив сотрудникам зайти вовнутрь.
По словам граждан, акция направлена “против судей-взяточников”.
Среди собравшихся перед зданием суда находится и депутат парламентской фракции “Мой шаг” от Котайкской области Вагаршак Акопян. В беседе с Hetq.am депутат отметил, что пришел сюда с одной целью – в случае возникновения напряженной ситуации быть рядом со своими избирателями.
“Это также встреча с избирателями. Мы беседуем на различные темы. Я считаю, что деятельность народа, власти, судей должна осуществляться в соответствии с Конституцией. Поэтому я считаю, что проводящие акцию граждане должны воздерживаться от различного рода провокаций”,- сказал Вагаршак Акопян.
Напомним, что накакнуне премьер-министр Никол Пашинян обратился к гражданам с призывом с утра заблокировать все здания судов. А сегодня в 12.00 премьер выступит с заявлением.