Հանրային քննարկում՝ նախագահի նստավայրը «Հանրապետության տուն» անվանակոչելու վերաբերյալ
Երևանի քաղաքապետարանն առաջարկում է հունիսի 17-ին՝ ժամը 17:00-ին, քաղաքապետարանում հանրային քննարկում անցկացնել՝ հանրապետության նախագահի նստավայրը «Հանրապետության տուն» անվանակոչելու վերաբերյալ։ Նշենք, որ սա նաև Երևանի ավագանու որոշման նախագիծ է։
Երևանի քաղաքապետարանը հանրային լսման հրավերի և անվանափոխման հիմնավորումների մասին նախագիծ է ներկայացրել իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում։
Քաղաքապետարանի փոխանցմամբ՝ նախագահի նստավայրը «Հանրապետության տուն» անվանակոչելու առաջարկ իրենց ներկայացրել է նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը։
Նստավայրի անվանափոխումը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ նախագահն ու իր աշխատակազմը մարտի 1-ից Մաշտոցի պողոտայի 47 հասցեից տեղափոխվել են նախագահական նստավայրի վարչական շենք: Այնտեղ աշխատասենյակ է նախատեսվել նաև վարչապետի համար, ինչպես նաև նրան ընձեռված է արարողակարգային նշանակության դահլիճներից օգտվելու հնարավորություն:
Նախագահի աշխատակազմը ծրագրում է այդ շենքի դահլիճներում, ինչպես նաև հարակից տարածքում իրականացնել մշակութային միջոցառումներ, այդ թվում՝ համերգներ, ցուցահանդեսներ, շնորհանդեսներ և այլ միջոցառումներ:
«Հաշվի առնելով նախագահական նստավայրի նկատմամբ առկա ծրագրերը և նպատակները, ինչպես նաև անվանակոչման արդյունքում դրա նշանակության վերաիմաստավորումը՝ նպատակահարմար է գտնվել անվանակոչման հարցը ներկայացնել Երևան քաղաքի ավագանու քննարկմանը»,-քաղաքապետարանին հայտնել է նախագահի աշխատակազմը:

Состоятся публичные слушания по вопросу переименования резиденции президента РА в Дом Республики
Мэрия Еревана предлагает провести 17 июля в 17.00 публичные слушания по вопросу переименования резиденции президента РА в Дом Республики.
Это проект решения совета старейшин Еревана, который размещен на едином сайте публикации проектов правовых актов.
По сообщению мэрии, предложение о переименовании резиденции главы государства в Дом Республики поступило от руководителя администарции президента РА.
Инициатива обусловлена тем обстоятельством, что президент РА и его администрация 1 марта переехали из здания по адресу: проспект Маштоца, 47 в административное здание президентской резиденции. Здесь предусмотрен также кабинет для премьер-министра, ему же предоставлена возможность пользоваться залом для проведения церемоний.
Администрация президента планирует проводить в залах резиденции и на сопредельной территории культурные мероприятия, в том числе концерты, выставки, презентации и т.д.
“Учитывая имеющиеся в отношении резиденции президента программы и цели, а также переосмысление ее значения в результате переименования признано целесообразным представить вопрос о переименовании на обсуждение совета старейшин города Еревана”,- говорится в сообщении администрации президента РА.