Վիտամին D դեղերը գրանցվել են հավելումների անվան տակ
Կենսաբանական ակտիվ հավելումները նույնականացվում են իբրև սնունդ և վերահսկվում Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի կողմից։ Դրանց գրանցումը, ի տարբերություն նույն նպատակի համար ծառայող դեղամիջոցների, արագ և քիչ ծախսատար գործընթաց է:
«Հետք»-ն ուսումնասիրել է այդ շուկան և պարզել, որ Հայաստանում կենսաբանական ակտիվ հավելումների անվան տակ գրանցվել են դեղեր՝ մասնավորապես վիտամիններ՝ բարձր դեղաչափով, որոնց գերդոզավորումը կարող է թունավոր ազդեցություն ունենալ օրգանիզմի համար:
Վերջին 4 տարիներին Հայաստանում կենսաբանական ակտիվ հավելումների տեսակների թիվը կրկնակի աճել է։ 2018թ. տվյալներով՝ պետական գրանցում ունի և դեղատներում վաճառվում է 396 անուն կենսաբանական ակտիվ հավելում (ԿԱՀ), որոնցից ամենաշատը բերված է ԱՄՆ-ից, Գերմանիայից, Ռուսաստանից, Սլովենիայից և Իտալիայից։
Կենսաբանական ակտիվ հավելումները կարգավորվում են «Սննդամթերքի անվտանգության մասին» ՀՀ օրենքով և Մաքսային միության՝ «Սննդային արտադրանքի անվտանգության մասին» 021/2011 տեխնիկական կանոնակարգով:
ԿԱՀ-երի մի մասը պարաֆարմացեվտիկ խմբի հավելումներ են, որոնք իրենց հատկանիշներով մոտ են դեղերին․ դրանք հիմնականում օգտագործում են պրոֆիլակտիկ նպատակով և քիչ չափաքանակով՝ կարող են նպաստել օրգանիզմի բնականոն կենսագործունեության վրա:
Լայն տարածում ունեն հատկապես վիտամիններ պարունակող հավելումները։
ՄՄ ՏԿ 021/2011 տեխնիկական կանոնակարգը, որով և կարգավորվում են կենսաբանական ակտիվ հավելումների թույլատրելի դեղաչափերը, սահմանում է այնպիսի դոզաներ, որոնց դեպքում հավելումները չունեն բուժիչ հատկություն, այլ ընդամենը լրացնում են սննդակարգը։
Սակայն, ուսումնասիրելով պետական գրացում ստացած կենսաբանական ակտիվ հավելումները, մենք պարզել ենք, որ Հայաստանը որպես կենսաբանական ակտիվ հավելում է գրանցել ԿԱՀ-երի համար անթույլատրելի դոզա պարունակող վիտամիններ, որոնք արդեն համարվում են դեղորայք և պետք է լինեին առողջապահության նախարարության տիրույթում։
Մասնավորապես, պետական գրանցում ունեն և դեղատներում վաճառվում են 2500 ՄՄ, 5000 ՄՄ և 10000 ՄՄ (միջազգային միավոր) չափաբաժնով վիտամին D3 կենսաբանական ակտիվ հավելումներ։
Այնինչ գործող ՄՄ ՏԿ 021/2011 վիտամին D-ի օրական օգտագործման համար բավարար չափաքանակ է սահմանում 400 ՄՄ, իսկ թույլատրելի վերին սահման՝ 600 ՄՄ : Այսինքն՝ 4-16 անգամ ավելի քիչ:
Այդ երեք հավելումներն էլ 2017թ. գրանցել է «Տոնուս Լես» ՍՊԸ-ի «Էֆ-Դի- էյ լաբ» փորձարկման լաբորատորիան.
- 2017թ․ օգոսոտոսի 2-ին լաբորատորիան գրանցել է «Վիտամին D3» 2500 ՄՄ (արտադրող՝ ամերիկյան Quest Vitamins Ltd, իրացնող՝ «Դեմի Ֆարմ»)։
- 2017թ․ ապրիլի 19-ին գրանցել է «Վիտամին D3» 5000 ՄՄ (արտադրող՝ «Նատրոլ» ՍՊԸ, ներկրող՝ «Մագտոնի» ՍՊԸ):
- 2017թթ. սեպտեմբերի 6-ին էլ գրանցել է նույն ընկերությունների արդեն՝ «VITAMIN D3» 10000 ՄՄ դեղաչափով վիտամինները։
Բոլորը՝ որպես կենսաբանական ակտիվ հավելում։
Նշենք, որ վերջերս մենք ուսումնասիրել էինք տղամարդկանց պոտենցիայի բաձրացման համար նախատեսված կենսաբանական ակտիվ հավելումները, որտեղ ևս խախտումներ էր թույլ տվել «Էֆ-Դի-էյ լաբ»-ը։
Մասնավորապես՝ գրանցել էր արգելված տրիբուլուս (տատաշ) բույսը պարունակող հավելում։ Մեր հրապարակումից հետո ընկերության տնօրեն Աննա Հակոբյանը տեղեկացրեց, որ իրենք ուսումնասիրել են դեպքն ու որոշել շուկայից հետ կանչել այդ հավելումները՝ ավելացնելով, որ իրենց լաբորատորիայում դեռևս այս տարվա փետրվարից ստեղծվել է մոնիտորինգային խումբ, որն ուսումնասիրում է իրենց լաբորատորիայի իրականացրած գրանցումները՝ դրանցում եղած անհամապատասխանությունները հայտնաբերելու նպատակով:
Եվ, քանի որ նախկինում նորմատիվ փաստաթղթերի դաշտը հստակ չէր, այդ պատճառով իրենց մոտ «ոչ ճիշտ գրանցումներ կատարելու նախապայմաններ էին առաջացրել»:
Վիտամին D. ինչի՞ համար է պետք և ի՞նչ չափաքանակով
Միջազգային տարբեր ուսումնասիրություններով՝ վիտամին D-ի oրական անհրաժեշտ չափաբաժինը 1-70 տարեկանում սահմանվում է մինչև 15 մկգ (միկրոգրամ) կամ 600 ՄՄ:
«Հետք»-ը խնդրել էր «Դեղերի և բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոն»-ին պարզաբանել՝ ի վերջո որ դոզավորման դեպքում է վիտամին D3-ը կենսաբանական ակտիվ հավելում, իսկ որ դեպքում՝ դեղ:
Լիազոր մարմինը, սակայն, չկարողացավ հստակ դեղաչափեր նշել՝ հավելելով, որ թեև ՀՀ ազգային օրենսդրությամբ վիտամին D-ի դեպքում դեղի չափաքանակը սկսվում է 400 ՄՄ-ից, սակայն ԵԱՏՄ-ում ընդունված իրավական ակտերն այս դեպքում ավելի առաջնահերթ են:
Վիտամին D կամ կալցիֆերոլ
Oրգանիզմի բնականոն կենսագործունեության համար անհրաժեշտ օրգանական միացությունների, կենսաբանորեն ակտիվ ստերոիդների խումբ, ռախիտը կանխարգելող վիտամին:
Հիմնականում առաջանում է մաշկի մեջ՝ ուլտրամանուշակագույն ճառագայթների բացօթյա ներգործությունից և որոշ չափով՝ սննդի միջոցով:
Երևանի պետական բժշկական համալսարանի Կլինիկական ֆարմակոլոգիայի ամբոնի վարիչ Նարինե Միրզոյանը մեզ հետ զրույցում ևս հաստատեց, որ հստակ սանդղակ նշել չի կարող, սակայն հայտնեց, որ իր վերաբերմունքը առհասարակ վիտամին պարունակող կենսաբանական ակտիվ հավելումների նկատմամբ միանշանակ չէ, և դրանց կիրառումը համարում է բավականին «սխալ մոտեցում».
«Միջազգային գիտական տվյալներով, որոնք վաղուց արդեն հայտնի են, եթե անձը նորմալ է սնվում, ստանում է սննդակարգով բոլոր իրեն անհրաժեշտ նյութերը, վիտամինների ավելցուկները միայն վնաս են հասցնում, օգուտ մենք չենք տեսնում»,- ասում է Ն. Միրզոյանը՝ հավելելով, որ վիտամին D-ի գերդոզավորումը կարող է բացասաբար ազդել օրգանիզմի վրա:
«Թույլատրված օրական չափաքանակից ավելի կիրառման դեպքում գրանցվում է գերվիտամինոզ, որովհետև D վիտամինը, A վիտամինը և E վիտամինը, հատկապես՝ A-ն և D-ն ունեն գերդեղաչափավորման թունավոր հատկություններ,- նշում է Ն. Միրզոյանը:- Կարող է օրգանիզմի թունավորում տեղի ունենալ»:
D վիտամինի պակասը, սակայն, ևս կարող է վատ ազդեցություն ունենալ՝ թե՛ փոքր, թե՛ մեծ տարիքում: Մասնավորապես, օրգանիզմը վատ է յուրացնում սննդի մեջ պարունակվող կալցիումն ու ֆոսֆորը, ինչի հետևանքով ոսկորները կարող են թուլանալ և ծռվել՝ առաջացնելով ռախիտ, ոսկրակակղանք ինչպես նաև՝ ավելացնել օստեոպորոզի ռիսկերը:
Վիտամին D-ի՝ օրգանիզմին անհրաժեշտ չափաքանակը կարող է որոշել բժիշկը՝ հատուկ հետազոտություններից հետո:

Являющийся лекарством витамин D в Армении зарегистрирован как БАД
Биологически активные добавки (БАД) идентифицируются как питание и контролируются Инспекцией по безопасности пищевых продуктов. Процесс регистрации БАДов в отличие от регистрации служащих тем же целям лекарственных препаратов является более быстрым и малозатратным.
Hetq.am, изучив этот рынок, выяснил, что в Армении под видом БАДов зарегистрированы лекарства, в частности витамины, передозировка которых может привести к отравлению организма.
Последние четыре года список БАДов в Армении увеличился вдвое. По данным 2018 года госрегистрациию получили и поступили в продажу в аптеки 396 наименваний биологически активных добавок, большинство которых постаавлено из США, Германии, России, Словении, Италии.
БАДы регулируются законом РА “О безопасности пищевой продукции” и Техническим регламентом 021/2011 “О безопасности пищевой продукции” Таможенного союза”.
Часть БАДов представляет собой парафармацевтическую продукцию, которая по своим качествам близка к лекарственным препаратам. БАДы используются в основном в профилактических целях и в малых дозах могут способствовать естественной жизнедеятельности организма.
Широкое распространение имеют биодобавки, содержащие, в частности, витамины.
Технический регламент ТР ТС 021/2011, регулирующий разрешенные дозы БАДов, устанавливает такие дозы, при которых добавки всего лишь являются дополнением к питанию. Однако, изучив получившие регистрацию БАДы, мы выяснили, что в качестве таковых в Армении зарегистрированы имеющие недопустимые дозы витамины, которые уже считаются лекарством и подпадают под компетенцию Министерства здравоохранения.
В частности, государственную регистрацию имеют и продаются в аптеках БАДы “Витамин D3 “ с дозой 2500 МЕ, 5000 МЕ и 10000 МЕ (МЕ – международная единица).  Между тем достаточная суточная доза витамина D составляет 400 МЕ, а допустимый верхний порог – 600 МЕ, то есть в 4-16 раз меньше. Все  три вышеуказанных БАДа в 2017 г. зарегистрировала экспериментальная лаборатория “Эф-Ди-Эй лаб” ООО “Тонус Лес”.
2 августа 2017 г. лаборатория зарегистрировала “Витамин D3” 2500 МЕ (производство американской компании  Quest Vitamins Ltd,  реализатор  - “Деми Фарм”) , 19 апреля 2017 г. – “Витамин D3” 5000 МЕ (производитель – ООО “Натрол”, импортер – ООО “Магтон”), 6 сентября 2017 г. – “Витамин D3” дозой 10000 МЕ тех же компаний. И все зарегистрированы как активные биодобавки.
Для чего нужен витамин D и в каких дозах
Проведенные во всем мире изучения показали, что необходимая суточная доза витамина D для лиц в возрасте от 1 года до 70 лет составляет до 15 мкг (микрограмм), или 600 МЕ.
Hetq.am обратился в Экспериментальный центр лекарств и медицинских технологий с просьбой разъяснить, при каких дозах витамин D3 считается БАДом, а при каких – лекарственным препаратом.
Однако полномочный орган не смог назвать четкие дозы, отметив, что по законодательству Республики Армения доза витамина D начинается с 400 МЕ, но в данном случае приоритетными считаются правовые акты Евразийского экономического союза.
Витамин D, или кальциферол, представляет собой группу необходимых для естественной жизнедеятельности организма органических соединений, биоактивных стероидов и способствует профилактике рахита.
Образуется в основном в коже под воздействием ультрафиолетовых лучей на открытом воздухе и в определенной степени посредством пищи.
В беседе с нами заведующая кафедрой клинической фармакологии Ереванского государственного медицинского университета Нарине Мирзоян подтвердила: назвать точную шкалу невозможно. Вместе с тем эксперт отметила, что неоднозначно относится к содержащим витамины биодобавкам и считает их использование “неправильным подходом”.
По словам Н.Мирзоян, согласно данным мировой науки, если человек правильно питается и получает все необходимые для организма вещества, то излишек витаминов причиняет вред.
Нарине Мирзоян также отметила, что излишек витамина D может оказать негативное воздействие на организм.
“В случае использования витамина больше разрешенной суточной дозы возникает гипервитаминоз, так как витамины D, A и E, особенно А и D, в случае передозировки могут привести к отравлению организма”,- сказала эксперт.
Вместе с тем негативное воздействие на организм в любом возрасте оказывает также нехватка витамина D.  В частности, организм плохо усваивает содержащиеся в пище кальций и фосфор, что может привести к деформации костей, вызвать рахит, размягчение костей и увеличить риски возникновения остеопороза.
Необходимую для организма дозу итамина D устанавливает врач после специальных обследований.
Руслан
Регистрация БАД через Армению sgr-bad.ru
Добрый день. Просьба подсказать, какая государственная структура Армении осуществляет государственную регистрацию БАД? К кому можно обратиться? Спасибо заранее.