Չինական ընկերությունը հետաքրքրված է Հայաստանում նոր մարզադաշտի կառուցմամբ
Կառավարության այսօրվա նիստին Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Վահագն Վերմիշյանը հայտարարեց, որ չինական ՏԵԴԱ (Տյանցզինյան տնտեսական և տեխնիկական զարգացման գոտի) ընկերությունը հետաքրքրված է հայկական հումքի բազայի վրա շինարարության մեջ հարյուր միլիոնավոր դոլարների ներդրումներ անելու գաղափարով: Վերմիշյանը, դիմելով Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի (ՀՖՖ) նախագահ Արթուր Վանեցյանին, շեշտեց նաև, որ ընկերության ներկայացուցիչները բավական մեծ հետաքրքրություն ունեն հայկական ֆուտբոլում ներդրումներ անելու առնչությամբ:
Վանեցյանը, միանգամից արձագանքելով, նշեց, որ հենց կառավարությունը տարածք հատկացնի, կմեկնարկեն նոր մարզադաշտ կառուցելու աշխատանքները: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ասաց, որ նոր մարզադաշտ կառուցելը շատ կարևոր է, քանի որ այն հնարավարություն կտա նաև միջազգային հանդիպումներ անցկացնել Հայաստանում: Միևնույն ժամանակ կառավարության ղեկավարն ընդգծեց, որ մարզադաշտի կառուցումը չպետք է տեղի ունենա կանաչ գոտիների հաշվին:
«Կարծում եմ, որ համաչափ զարգացման տրամաբանությամբ պետք է մտածել և լավ լուծում գտնել՝ հաշվի առնելով մի շարք գործոններ, օրինակ՝ օդանավակայանին մոտ գտնվելը և այլն: Այնուամենայնիվ, դա շատ կարևոր նախագիծ է»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՖՖ նախագահ Արթուր Վանեցյանը, շարունակելով թեման, ասաց, որ Հայաստանն այսօր մարզադաշտ չունենալու պատճառով կարող է որակազրկվել:
«ՈւԵՖԱ-ն (Եվրոպական ֆուտբոլային ասոցիացիաների միություն) կարող է որակազրկել մեր ունեցած մարզադաշտը, որը չի համապատասխանում միջազգային չափանիշներին: Այսօր մենք մարզադաշտ կառուցելու խնդիր ունենք: Ես համաձայն եմ, որ մարզադաշտը չպետք է կառուցվի կանաչ գոտիների հաշվին, սակայն ուզում եմ նշել նաև, որ հիմա կառուցվող ժամանակակից մարզադաշտերը, նախատեսում են իր հետ նաև շատ մեծ կանաչապատ գոտի: Այսինքն` մարզադաշտի շուրջը կառուցվում է ժամանակակից այգի: Մարզադաշտն ինքն իրենով գրավելու է 5-6 հեկտար տարածք, իսկ շրջակա միջավայրը 10-15 հեկտար պետք է անպայման այգի լինի: Այն պետք է նաև ժամանցի վայր լինի, ոչ միայն պարզապես մարզադաշտ»,- ասաց Արթուր Վանեցյանը:
Վարչապետ Փաշինյանը նշեց, որ իրենք արդեն մի քանի տարբերակ քննարկել են, և օրինակ` այն գաղափարը, որ մարզադաշտը կարող է կառուցվել Հյուսիս-Հարավ ճանապարհին հարակից որևէ վայրում, ըստ գործադիրի ղեկավարի՝ շատ լավ տարբերակ է:
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը Արթուր Վանեցյանից հետաքրքրվեց «Հրազդան» մարզադաշտի ներկայիս վիճակով և հարցրեց, թե ինչ ճակատագիր է սպասվում նրան: ՀՖՖ նախագահն ասաց, որ «Հրազդան»-ը միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցնելու համար ահռելի մեծ գումարների ներդրում է անհրաժեշտ:
«Դրանից հետո էլ պարզ չէ՝ «Հրազդան» մարզադաշտը կընդունեն, թե ոչ, որովհետև մարզադաշտերին վերաբերող ամենակարևոր խնդիրն այսօր անվտանգության ապահովումն է, մի քանի կողմից ճանապարհների առկայությունը մարզադաշտի տարհանման ժամանակ, 15-20 րոպեի ընթացքում մարզադաշտը պետք է ամբողջությամբ տարհանվի, «Հրազդան»-ի դեպքում անհնար է համապատասխանեցնել այդ պայմաններին: Սակայն եթե ֆինանսական միջոցներ ունենանք, «Հրազդան»-ը պետք է վերանորոգենք և օգտագործենք տեղական խաղերի կազմակերպման համար, որի պահանջարկը էլի շատ մեծ է: Այդ թեմայով սեփականտիրոջ (սեփականատերը նախկին պատգամավոր Աշոտ Աղաբաբյանն է, հեղ.) հետ մի քանի անգամ հանդիպել եմ, բանակցությունները տարվում են»,- նշեց Արթուր Վանեցյանը:
Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ մարզադաշտի կառուցման վերաբերյալ քննարկումները պետք է ինտենսիվացնել և ի վերջո որոշում կայացնել:
«Տարբերակները քննարկել ենք, սկզբունքների շուրջ համաձայնել ենք: Հիմա պետք է լավագույն տեղը ընտրել, փորձագետների հետ քննարկել, որ դա իսկապես կաշխատի գլոբալ գաղափարի համար: Ի վերջո մարզադաշտը պետք է նոր փիլիսոփայություն ունենա: Եթե մարզադաշտում ընդամենը որոշ ժամանակը մեկ ֆուտբոլի խաղեր տեղի ունենան և ոչ շատ հաճախ, պետք է հասկացվի՝ այդ 100 միլիոն ներդրումը ինչի համար պետք է արվի: Պետք է շատ պարզ լինի, թե այդ ներդրումը ինչ է բերելու»,- իր մտահոգությունը հայտնեց կառավարության ղեկավարը:
Արթուր Վանեցյանն էլ ընդգծեց, որ այդ ներդրումների մեջ պետությունը մասնակցություն չի ունենալու, պետական բյուջեից գումարներ չեն ուղղվելու, ինչին ի պատասխան՝ վարչապետն ասաց, որ ամեն դեպքում ներդրողը պետք է իմանա, որ այդ գումարները հետ են գալու: ՀՖՖ նախագահն էլ ավելացրեց, որ այդ ամենին պետք է նայել նաև որպես բիզնես-մոդել, ոչ միայն որպես մարզադաշտ:
Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Վահագն Վերմիշյանն էլ ասաց, որ ճիշտ չէ միայն ֆուտբոլային մարզադաշտը կառուցելը, և շատ ավելի լավ կլինի, որ մարզադաշտը կառուցվի օլիմպիական ստանդարտներով՝ մասնավորապես 50-60 հեկտար տարածքի վրա, ինչն էլ ըստ Վերմիշյանի՝ թույլ կտա նույնիսկ Օլիմպիադան անցկացնելու հայտ ներկայացնել:
«Չինացիների թեման շարունակելով՝ ցանկանում եմ ասել, որ ամբողջ Չինաստանը երազում է Եվրոպայի գավաթի խաղերին մասնակցել, բայց իրենք հնարավորություն չունեն, քանի որ Եվրոպայում չեն: Այստեղ Հայաստանը՝ իրենց օգնություն»,- ասաց Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահը:
Քննարկման ավարտին Նիկոլ Փաշինյանը կատակելով ասաց. «Վանեցյանը կդասավորի էդ հարցերը»:
Հիշեցնենք, որ դեռևս նախորդ տարվա նոյեմբերին ՀՖՖ նախագահ Արթուր Վանեցյանը հայտարարել էր, որ ֆեդերացիայի ծրագրերի մեջ է մտնում 33 հազար հանդիսական տեղավորող նոր մարզադաշտի կառուցումը:

Китайская компания заинтересована в строительстве в Армении нового стадиона
Председатель Комитета градостроительства Ваагн Вермишян на сегодняшнем заседании правительства сообщил, что китайская компания “ТЕДА” заинтересована в инвестировании сотен миллионов долларов в строительство стадиона на базе армянского сырья. Вермишян также сказал, что представители компании проявляют большой интерес к осуществлению инвестиций в армянский футбол. Председатель Федерации футбола Армении Артур Ванецян отметил, что как только правительство выделит территорию, начнется и строительство стадиона.
Премьер-министр Никол Пашинян указал на важность строительства нового стадиона, который позволит проводить в Армении международные встречи. Вместе с тем премьер подчеркнул, что строительство стадиона не должно происходить за счет зеленых зон.
Продолжая тему, председатель ФФА сообщил, что из-за отсутствия стадиона Армения может быть дисквалифицирована.
“УЕФА может дисквалифицировать наш стадион, так как он не соответствует международным стандартам. Сегодня мы стоим перед проблемой строительства стадиона. Я согласен с тем, что стадион не должен быть построен за счет зеленых зон, но вместе с тем хочу отметить, что строящиеся сегодня современные стадионы предусматривают наличие больших зеленых зон. То есть вокруг стадиона высаживается современный парк. Здесь же будет создано место проведения досуга”,- сказал А.Ванецян.
Никол Пашинян высказал мнение, что стадион может быть построен на территории рядом с автомагистралью Север-Юг.
Руководитель администрации премьер-министра Эдуард Агаджанян поинтересовался у А.Ванецяна, в каком состоянии находится сегодня стадион “Раздан” и какая судьба ждет это сооружение. По словам председателя ФФА, для того, чтобы стадион “Раздан” привести в соответствие международным стандартам, нужны огромные инвестиции.
“Но даже после этого неясно, примут стадион “Раздан” или нет, так как самым важным требованием, которое на сегодняшний день предъявляется к стадионам, это обеспечение безопасности – наличие нескольких путей эвакуации зрителей. Весь стадион должен быть эвакуирован в течение 15-20 минут. Создать такие условия на стадион “Раздан” невозможно. Но если у нас будут финансы, мы отремонтируем “Раздан” для проведения местных игр. По этому вопросу мы несколько раз встречались с собственником стадиона (собственником является бывший депутат Националььного Собрания Ашот Агабабян. – Авт.), ведутся переговоры”,- сообщил Артур Ванецян.
“Мы обсудили варианты, пришли к согласию вокруг принципов. Сейчас нужно выбрать наиболее удобное место, обсудить со специалистами, чтобы это действительно работало в пользу глобальной идеи. В конце концов стадион должен сформировать новую философию. Необходимо понять, что даст эта инвестиция”,- отметил премьер.
Артур Ванецян сообщил, что государство не будет участвовать в осуществлении инвестиций. В ответ Н.Пашинян сказал, что в любом случае инвестор должен быть уверен в том, что вернет вложенные суммы. Председатель ФФА добавил, что этот проект следует рассматривать как бизнес-модель, а не только как стадион, Председатель Комитета градостроительства Ваагн Вермишян отметил, что будет лучше строить стадион в соответствии с олимпийскими стандартами, на территории 50-60 гектаров, что позволит подать заявку и на проведение Олимпиады.
“Продолжая тему Китая, хочу отметить, что весь Китай мечтает участвовать в играх на Кубок Европы, но у них нет возможности, так как они не находятся в Европе. В этом вопросе может помочь Армения ”,- сказал Вермишян.
Напомним, что еще в ноябре прошлого года председатель ФФА Артур Ванецян заявил, что в планах Федерации строительство нового стадиона на 33 тысячи мест.