Կոնստանտին Օրբելյանը դիմել է վարչական դատարան՝ ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի և Նազենի Ղարիբյանի
Դիրիժոր, Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Կոնստանտին Օրբելյանը դիմել է վարչական դատարան՝ ընդդեմ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և մշակույթի նախարարության։ Դիրիժորը պահանջում է մշակույթի նախարարի պարտականությունները ժամանակավորապես Նազենի Ղարիբյանի վրա դնելու մասին թիվ 24-Ա որոշումն անվավեր ճանաչել և որպես հետևանք անվավեր ճանաչել նաև մարտի 3-ի՝ նախարարի պարտականությունները կատարող Ն. Ղարիբյանի՝ Կոնստանտին Օրբելյանի լիազորությունները դադարեցնելու մասին թիվ 16-Ա հրամանը։
Հայցադիմումի մեջ որպես երրորդ անձ է նշված «Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոն» ՊՈԱԿ–ը։ Հայցադիմումը մակագրվել է մայիսի 23-ին վարչական դատարանի դատավոր Լիանա Հակոբյանին։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 4-ին Կոստանտին Օրբելյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել էր, որ իր պայմանագիրն օրինական է եղել, սակայն այլ հարց է եղել արդյոք իշխանությունները դա լեգիտի՞մ են համարել, թե՞ ոչ։
Մշակույթի նախարարի պարտականությունների կատարող Նազենի Ղարիբյանը 2019թ.-ի մարտի 29-ի հրամանով Կոնստանտին Օրբելյանին ազատել է թատրոնի տնօրենի պաշտոնից։ Ազատման հիմքում դրված է այն, որ Օրբելյանը 2017 թվականի օգոստոսի 2-ին առանց մրցույթի, թատրոնի տնօրենի պաշտոնում նշանակվելուց հետո էլ շարունակել է համատեղությամբ զբաղեցնել գեղարվեստական ղեկավար-գլխավոր դիրիժորի պաշտոնը։

Константин Орбелян подал в суд на Никола Пашиняна и Назени Гарибян
Главный дирижер и художественный руководитель Национального академического театра оперы и балета имени А.Спендиаряна Константин Орбелян обратился в Административный суд с иском против премьер-министра Никола Пашиняна и Министерство культуры.
Орбелян требует признать недействительным решение 24-А о временном возложении обязанностей министра культуры на Назени Гарибян и, как следствие, признать также недейстивтельным и принятое врио министра Н.Гарибян решение 16-А о прекращении полномочий Константина Орбеляна.
В качестве третьей стороны в иске указана Государственная некоммерческая организация “Национальный академический театр оперы и балета им.А,Спендиаряна”. Иск передан на рассмотрение судьи Административного суда Лианы Акопян.
Напомним, что на пресс-конференции 4 апреля К. Орбелян отметил, что его договор был законным. Другой вопрос, считали ли его таковым власти.
Приказом врио министра клуьтуры Назени Гарибян от 29 марта 2019 г. Константин Орбелян был освобожден от должности директора оперного театра. Приказ был основан на том, что К.Орбелян после назначения директором театра 2 августа 2017 года без проведения конкурса продолжал занимать должности художественного руководителя и главного дирижера.