Արամ Մանուկյան. «Իշխանափոխոխությունը դեռևս ավարտված չէ, և երրորդ իշխանությունն այսօր ակնհայտ սաբոտաժ է անում»
Հայ ազգային կոնգրես (ՀԱԿ) կուսակցության փոխնախագահ Արամ Մանուկյանը «Անցումային արդարադատության օրենքների կիրառման հեռանկարները Հայաստանում» խորհրդարանական լսումներին իր ելույթը սկսեց Սահմանադրական դատարանի նախկին նախագահ, ԲԴԽ նախագահ Գագիկ Հարությունյանի հրաժարականի առթիվ։
«Սա գործնական կոնկրետ քայլ է այն խնդրի շուրջ, որի մասին խոսում ենք»,- ասաց նա, ապա հնչեցին ծափողջյուններ։
Մանուկյանի խոսքով՝ խնդիրը նախ քաղաքական է, հետո իրավաբանական․
«Իրավաբանությունը շատ քիչ մաս ունի, այն միտված է իշխանափոխությունը վերջին փուլին հասցնելու համար։ Իշխանափոխությունը դեռևս ավարտված չէ, և երրորդ իշխանությունն այսօր ակնհայտ սաբոտաժ է անում։ Փաստերով ասեմ, ունենք չորս գործ ՄԻԵԴ-ից, հետո դիմել ենք Վերաքննիչ դատարան, չորսն էլ վարույթ չի ընդունվել, ակնհայտ է` սաբոտաժ է։ Սաբոտաժ է, և լկտի սաբոտաժ, անգամ կան լկտիներ, որոնք հայտարարում են, որ մարդկանց վախը չափելու համար սեփական մեզը պետք է խմել, սա աներևակայելի բան է, և սրա դեմը չառնելը, հանցագործություն է»,- ասաց նախկին պատգամավորը։
Մանուկյանն առաջարկեց հարցը բաժանել երկու մասի՝ արագընթաց քայլեր, որոնք պետք է արագ արվեն և երկրորդը, որը երկար ժամանակ է պահանջվում, դա ըստ նրա այն է, ինչի մասին այս լսումներին ասվում է։
«Իմ առաջարկն այսօր հրատապ, արագընթաց, վիրահատական քայլեր անելն է, որոնք պարտադիր են, եթե ուզում ենք այդ համակարգը աշխատի։ Այս ամենի նպատակը համակարգն աշխատացնելն է, որևէ մեկին պատժելը որևէ նպատակ չի կարող լինել»,- ասաց նա։
Մանուկյանը ներկայացրեց գիրք, որը ՀԱԿ-ը մեկ տարի առաջ է հրապարակել։
«Մենք գործի մեծ մասն արել ենք, 2011թ-ին ուղարկվել է Եվրոպական միջազգային կառուցներին, և այստեղ կգտնեք բոլոր այն մարդկանց մասին տվյալներ, որոնց ուզում եք ներկայացնել վեթինգի: 42 դատավորի անուն կա այստեղ, 27 դատախազի անուն կա, դատավորները երեք ատյանից էլ ներկայացված են, որոնց նկատմամբ հարկավոր է ոչ թե վեթինգ իրականացնել, այլ դիմում եմ Սասուն Խաչատրյանին, որ անմիջապես այս մարդկանց նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնեն։ Դրանք այն մարդիկ են, որ մի ոստիկանի ցուցմունքով մարդկանց վեց յոթ տարի հոդված են տվել։ Այն դատախազներն են, որոնք իմանալով մեղադրանք, կեղծիք չկա, ստիպել են դատավորին, և դատավորը վճիռ է կայացրել։ Ամենևին կարիք չկա այդ մարդկանց ստուգել»,- եզրափակեց Արամ Մանուկյանը։

Арам Манукян: “Смена власти пока не завершена. Сегодня третья власть проводит явный саботаж”
Заместитель председателя партии “Армянский национальный конгресс” (АНК) Арам Манукян, выступая на сегодняшних парламентских слушаниях на тему “Перспективы применения в Армении законов переходного правосудия”, прежде всего коснулся отставки председателя Высшего судебного совета Гагика Арутюняна. “Это конкретный шаг, связанный с той проблемой, о которой мы говорим”,- заявил под аплодисменты зала А.Манукян.
Проблема, по его словам, в первую очередь политическая и только потом юридическая.
“Смена власти пока не завершена. Сегодня третья власть проводит явный саботаж. Приведу факты. Мы получили из Европейского суда по правам человека четыре дела. Обратились в Апелляционный суд, но ни одно из этих дел не было принято в производство. Это очевидный саботаж, причем очень наглый. А кое-кто обнаглел настолько, что заявляет: если испугались, пейте собственную мочу. Не вести борьбу с такими явлениями – преступление”,- сказал бывший депутат парламента.
По его словам, вопрос имеет два аспекта: первый – ускоренные шаги, которые необходимо предпринять как можно скорее, второй - те действия, которые требуют достаточно времени и которые обсуждаются на этих слушаниях
“Я предлагаю осуществить хирургическое вмешательство. Оно обязательно, если мы хотим, чтобы эта система работала. Цель всего этого – заставить систему работать, а не наказать кого-либо”,- добавил А.Манукян.
Он представил книгу, которую АНК опубликовал год назад. “Большую часть работы мы выполнили. В 2011 году книга была передана международным европейским структурам. В ней вы найдете данные всех тех людей, которых хотите подвергнуть веттингу. Это 42 судьи, 27 прокуроров. Представлены судьи судов всех трех инстанций, в отношении которых нужно осуществлять не веттинг. Я обращаюсь к Сасуну Хачатряну (глава Специальной следственной службы): осуществите в отношении этих лиц уголовное преследование. Это те лица, которые на основании показаний одного полицейского приговорили людей к семи годам лишения свободы. Это те прокуроры, которые, зная об отсутствии обвинения и лжи, заставили судей вынести приговоры. Так что этих людей не нужно проверять…” - отметил в заключение Арам Манукян.