Կապանում նավթ և գազ որոնելու նախագիծը դրական եզրակացություն է ստացել
Բնապահպանության նախարարությունը դրական եզրակացություն է տվել «ԱԳԱՊԵ» ՍՊԸ-ի նախագծին, որով նավթի և գազի երկարաբանական ուսումնասիրություններ է նախատեսվում Կապան համայնքի տարածքում, որն անվանում են նաև 6-րդ պայմանական տարածք:
Բնապահպանության նախարար Էրիկ Գրիգորյանը մայիսի 17-ին է հաստատել ԲՆ փորձաքննական եզրակացությունը, որը հրապարակվել է ԲՆ կայքում մայիսի 29-ին:
Գլխավոր մասնագետ Զարուհի Զուռնաչյանը 3 փորձաքննական պահանջ է առաջադրել ընկերությանը: Այն է՝ բացառել երկրաբանական ուսումնասիրության աշխատանքները հատուկ պահպանվող և անտառային տարածքներում:
Երկրորդը՝ խստագույնս հետևել նախնական գնահատման հայտնի փաստաթղթերում ամրագրված բնապահպանական միջոցառումների կատարմանը և սոցիալ-տնտեսական ծրագրի իրականացմանը:
Երրորդը՝ հորատման տեղամասը և խորությունը որոշելուց հետո՝ մինչև իրականացումը, անհրաժեշտ է բնապահպանության նախարարություն շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության ներկայացնել երկրաբանական ուսումնասիրության ծրագիրը՝ հորատման աշխատանքների իրականացմամբ:
Չնայած մայիսին է հաստատվել այս նախագիծը, բայց ընկերությունը նախատեսել էր աշխատանքները սկսել 2019թ. ապրիլին և ավարտել 2024թ. մարտին: Ընկերությունը նավթի և գազի երկրաբանական ուսումնասիրությունը կատարելու է սեյսմովիբրատորների օգնությամբ:
«Ուսումնասիրության ընթացքում ազդեցությունները լինելու են ժամանակավոր, տեղային, թույլատրելի նորմերի սահմաններում: Նախատեսված են մի շարք բնապահպանական միջոցառումներ, որոնք կնվազեցնեն գործունեության ազդեցությունը շրջակա միջավայրի բաղադրիչների վրա»,- արձանագրել է մասնագետ Զարուհի Զուռնաչյանը:
Եզրակացության մեջ նաև նշվում է, որ Կապանում կայացած հանրային քննարկումներին հնչել են իրարամերժ կարծիքներ: Հանրության մի մասը դեմ էր արտահայտվում հանքարդյունահանմանը, երկրաբանական ուսումնասիրության աշխատանքներին, դրա փոխարեն առաջարկելով մարզում զարգացնել առաջատար տեխնոլոգիաները:
Հիշեցնենք, որ «ԱԳԱՊԵ» ՍՊԸ-ին արդեն անդրադարձել ենք: Այն հիմնադրվել է Հայաստանում՝ կանադական ծագման ընկերությունների կողմից և նպատակ ունի գազի և նավթի որոնումներ իրականացնել Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզերում:

Проект поиска нефти и газа в Капане получил положительное заключение
Министерство охраны окружающей среды выдало положительное заключение по проекту ООО “АГАПЕ”, которым предусматривается провести на территории общины Капан геологическое изучение нефти и газа
17 мая министр охраны окружающей среды Эрик Григорян подтвердил экспертное заключение, которое 29 мая было размещено на сайте министерства.
Главный специалист Заруи Зурначян выдвинула компании три экспертных требования: 1) исключить геологическую разведку на особо охраняемых и лесных территориях, 2) обеспечить строгий контроль за осуществлением экологических мероприятий, указанных в известных документах о предварительной оценке, и социально-экономических программ, 3) после определения участка и глубины бурениия и до выполнения этих работ представить в Министерство программу геологического изучения для проведения экспертизы оценки воздействия на окружающую среду.
Несмотря на утверждение проекта в мае этого года, компания предусматривает начать работы в апреле 2019 г. и завершить их в марте 2024 г. Геологическое изучение нефти и газа ООО “АГАПЕ” будет осуществлять с помощью сейсмовибраторов.
“В процессе изучения воздействие будет временным, локальным, в пределах допустимой нормы. Предусмотрен ряд экологических мероприятий, которые уменьшат воздействие деятельности на компоненты окружающей среды”,- отметила Заруи Зурначян.
В выданном заключении также отмечается, что на состоявшихся в Капане публичных слушаниях прозвучали противоречивые мнения. Часть общественности высказалась против горнодобывающей промышленности и проведения геологического изучения, предложив развивать в области передовые технологии. Напомним, что Hetq.am уже писал о компании “АГАПЕ”. Она была основана в Армении канадскими компаниями с целью поиска нефти и газа в Вайоцдзорской и Сюникской областях.