Դատարանը մերժել է Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանին կալանավորելու միջնորդությունը
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Աննա Մաթևոսյանի, քիչ առաջ մերժել է «Մարտի 1-ի գործով» քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանին կալանավորելու միջնորդությունը: Այս մասին «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց Հարությունյանի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը:
Պաշտպանը վստահ է՝ Հատուկ քննչական ծառայությունը կա՛մ կբողոքարկի որոշումը, կա՛մ նոր՝ վերացական հիմք կստեղծի՝ Հարությունյանին կալանավորելու միջնորդությունը նորից դատարան ներկայացնելու և դատարաններից նրան կալանավորելու որոշում կորզելու համար:
«Հատուկ քննչական ծառայության համար Վահագն Հարությունյանին կալանավորելը գերխնդիր է»,- մեզ հետ զրույցում ասաց Միհրան Պողոսյանը: Հիշեցնենք, որ դատարանը խափանման միջոցի գործով խորհրդակցական սենյակ էր հեռացել մայիսի 31-ին:
Առաջին ատյանի դատարանում արդեն երրորդ անգամ էր քննվում հետախուզման մեջ գտնվող Հարությունյանի խափանման միջոցի հարցը:
Ի սկզբանե Հարությունյանը մեղադրյալ էր ներգրավվել «Մարտի 1-ի գործի» շրջանակներում միայն ապացույց կեղծելու համար, և նրա նկատմամբ առաջին ատյանի դատարանը խափանման միջոց էր ընտրել կալանավորումը: Վերաքննիչ դատարանն այս որոշումը վերացրել էր:
2018 թվականի դեկտեմբերի 26-ին դատախազությունը հայտնել էր, որ վերաքննիչ դատարանի որոշումը չի բողոքարկի, բայց նույն օրը Հատուկ քննչական ծառայությունը նրա մեղադրանքը լրացրել էր ու նորից կալանքի միջնորդություն ներկայացրել:
Փետրվարի 6-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանը բեկանել է Վահագն Հարությունյանի կալանավորման վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի որոշումն ու գործն ուղարկել նույն դատարան՝ նոր քննության: Վերաքննիչ դատարանի այս որոշումից հետո դատախազությունը վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել, սակայն Վճռաբեկ դատարանն այն վարույթ չի ընդունել: Նման պայմաններում պետք է ի կատար ածվի Վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշումը, համաձայն որի, փաստորեն, գործը նորից ուղարկվել էր առաջին ատյանի դատարան:

Суд отклонил ходатайство об аресте бывшего руководителя следственной группы по делу о событиях 1 марта
Ереванский суд общей юрисдикции под председательством Анны Матевосян немногим ранее отклонил ходатайство об аресте бывшего руководителя следственной группы по делу о событиях 1 марта 2008 г. Ваагна Арутюняна. Об этом Hetq.am сообщил защитник Арутюняна Мигран Погосян.
Он также предположил, что Специальная следственная группа либо обжалует постановление суда, либо выдвинет новые основы для повторного обращения с ходатайством об аресте Арутюняна
“Для Специальной следственной службы арест Ваагна Арутюняна является сверхзадачей”,- завилл Мигран Погосян.
31 мая суд удалился в совещательную комнату для принятия постановления по делу о мере пресечения.
В суде первой инстанции это дело рассматривается уже третий раз.
Ваагну Арутюняну предъявлено обвинение в фальсификации доказательств, злоупотреблении должностными полномочиями, вызвавшем по неосторожности тяжкие последствия, а также в сопровождавшемся насилием превышении должностных полномочий,.
В рамках дела о событиях 1 марта 2008 г. Арутюняну сперва было предъявлено обвинение в фальсификации доказательств. В отношении него суд избрал мерой пресечения арест, однако Апелляционный суд отменил это постановление.
26 декабря 2018 г. прокуратура заявила, что не обжалует постановление Апелляционного суда. Однако в тот же день Специальнаа следственная служба дополнила обвинение и вновь представила ходатайство об аресте.
30 декабря суд под председательством Артуша Габриеляна рассмотрел дело в отсутствие защитника В.Арутюняна и принял постановление о его аресте. Этот судебный акт был обжалован в Апелляционном суде.
6 февраля Апелляционный суд отменил постановление суда первой инстанции об аресте Ваагна Арутюняна и направил дело для проведения нового следствия. После этого прокуратура представила кассационную жалобу, которую, однако, Кассационный суд не принял в производство. В подобной ситуации должно быть выполнено постановление Апелляционного суда, которое предусматривает повторное направление дела в суд первой инстанции.