Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանն ինքնաբացարկ է հայտնել բնապահպանության նախկին նախարար Արամ Հարությունյանի վերաբերյալ գործով
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբորտ Քոչարյանի գործով դատավոր Դավիթ Գրիգորյանն այսօր առավոտյան ինքնաբացարկ է հայտնել բնապահպանության նախկին նախարար Արամ Հարությունյանի և մյուսների վերաբերյալ գործը վերաբացելու դեմ ներկայացված բողոքի նիստում:
Այս մասին «Հետքի» հետ զրույցում ասաց գործով շահագրգիռ անձ համարվող Վիկտոր Մարտիրոսյանի փաստաբան Հրանտ Անանյանը:
Արամ Հարությունյանը, հիշեցնենք, մեղադրվում է 14 մլն դրամ կաշառք ստանալու և փողերի լվացման մեջ: Նրա մասնակցությամբ գործը հարուցվել է 2015 թվականին, ապա կարճվել ապացույցների անբավարարության հիմքով: Կարճման որոշումը կայացվել է 2017 թվականի փետրվարին, գործի նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը հաստատել է կարճման որոշումը, սակայն 2018 թվականի հունիսի 7-ին՝ այն ժամանակ, երբ Հայաստանում արդեն իշխանափոխություն էր եղել, գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը գործարար Սիլվա Համբարձումյանի բողոքի հիման վրա վերացրել է կարճման, մեղադրյալների նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնելու վերաբերյալ որոշումը: Այժմ գործի նախաքննությունը շարունակվել է: Հարությունյանը, ինչպես նաև գործով այլ մեղադրյալներ գտնվում են հետախուզման մեջ:
Գործի վերաբացման որոշման օրինականությունը բողոքարկել է մեղադրյալ Արաքս Դիլանյանը, նիստին մասնակցում են նաև շահագրգիռ անձանց՝ Արամ Հարությունյանի պաշտպան Կարեն Հակոբյանը և մեկ այլ մեղադրյալ Վիկտոր Մարտիրոսյանի պաշտպան Հրանտ Անանյանը, Սիլվա Համբարձումյանը:
Նշենք, որ երեկ տեղի ունեցած դատական նիստի ընթացքում քննարկման առարկա է դարձել հանգամանքը, որ գործարար Սիլվա Համբարձումյանը ցուցմունք է տվել այն մասին, որ Ռոբերտ Քոչարյանին կաշառք է փոխանցել հանքարդյունաբերության ոլորտում իրեն սատարելու կամ չխոչընդոտոլու համար:
Ստացվում է, Արամ Հարությունյանի ու մյուսների և Ռոբերտ Քոչարյանի գործերը որոշակիորեն առնչվում են միմյանց, քանի որ Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է ինչպես սահմանադրական կարգի տապալման, այնպես էլ գործարար Սիլվա համբարձումյանից կաշառք ստանալու մեջ:
Հրանտ Անանյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ դատարանի որոշումն ու ինքնաբացարկի վերաբերյալ հիմնավորումները չի ստացել, ուստի հստակ խոսել դրա պատճառների մասին, չի կարող: Պաշտպանը հիշեցրեց, որ Դավիթ Գրիգորյանը Ռոբերտ Քոչարյանի գործը կասեցնելու և սահմանադրական դատարան դիմելու որոշում է կայացրել, որը հասարակության կողմից բուռն է ընդունվել:
Ըստ պաշտպանի՝ Արամ Հարությունյանի և մյուսների գործը վերաբացելու դեմ իրենց բողոքները բավարարման էին ենթակա, սակայն դատավորը չի ցանկացել այն ոչ բավարարելու և ոչ էլ մերժելու որոշում կայացնել, ուստի ինքնաբացարկ է հայտնել:

Судья Давид Григорян объявил самоотвод по делу экс-министра Арама Арутюняна
Судья Давид Григорян, рассматривающий дело второго президента Армении Роберта Кочаряна, на сегодняшнем заседании по жалобе на решение о возобновлении дела бывшего министра охраны окружающей среды Арама Арутюняни и других объявил самоотвод.
Об этом Hetq.am сообщил адвокат обвиняемого по данному делу Виктора Мартиросяна Грант Ананян.
Экс-министр обвиняется в получении взятки в 14 млн драмов и отмывании денег. Дело против Арама Арутюняна было возбуждено в 2017 году, но потом было закрыто за недостаточностью доказательств.
Решение о закрытии дела было принято в феврале 2017 г. Однако 7 июня 2018 г., когда в Армении уже произошла смена власти, генпрокурор Артур Давтян на основании жалобы предпринимательницы Сильвы Амбарцумян отменил решения о закрытии дела и прекращении уголовного преследования в отношении обвиняемых. В настощее время предварительное следствие по данному делу продолжается. Арутюнян, как и другие обвиняемые, объявлены в розыск.
Законность решения о возобновлении дела была обжалована обвиняемой Аракс Диланян.
В заседании участвуют также адвокат Арама Арутюняна Карен Акопян, адвокат Виктора Мартиросяна Грант Ананян и Сильва Амбарцумян.
Отметим, что в ходе вчерашнего судебного заседания предметом обсуждения стали показания предпринимательницы Сильвы Амбарцумян о даче крупной взятки бывшему президенту РА Роберту Кочаряну с целью оказания ей содействия в горнодобывающей сфере.
Получается, что дело Арама Арутюнна и других имеет отношение к делу Роберта Кочаряна, поскольку бывший президент обвиняется не только в свержении конституционного строя РА, но и в получении взятки в крупном размере от С.Амбарцумян.
В беседе с нами Грант Ананян отметил, что не получал постановления суда и обоснования относительно самоотвода судьи, а потому не может говорить о причинах этого решения. Защитник напомнил о том, что судья Давид Григорян принял решение прекратить дело Кочаряна и направить его в Консттитуционный суд, что вызвало бурную реакцию общественности.
По словам защитника, их жалобы на возобновление дела Арама Арутюняна и других подлежали удовлетворению, однако судья не захотел ни удовлетворить, ни отклонить жалобу и поэтому объявил самоотвод.