Նիկոլ Փաշինյան. «Արձանագրվեց, որ կա ճգնաժամ դատական համակարգում. դատարաններն իրար չեն վստահում»
Ոստիկանության ներքին զորքերի հրամանատարի նախկին տեղակալ Գեղամ Պետրոսյանի ձերբակալությունը՝ Մարտի 1-ի զոհերից Զաքար Հովհաննիսյանին հրազենի գործադրմամբ կյանքից զրկելու կասկածանքով, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի համոզմամբ, Հատուկ քննչական ծառայության հետևողական աշխատանքի արդյունքն է։
Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Փաշինյանը։
Հիշեցնենք, որ ՀՔԾ-ն երեկ ձերբակալել էր Գեղամ Պետրոսյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցանք կատարելու մեղադրանքով։
«Ես կարծում եմ, որ սա նախ ցույց է տալիս ՀՔԾ-ի հետևողական աշխատանքը, բոլորս ենք, չէ՞, հասկանում, որ վերջին տասը տարվա ընթացքում ոչ թե քննություն է եղել, այլ արվել է ամեն ինչ, որ փաստերը կոծկվեն։ Էն փաստը, որ պարկուճները փոխված են, նշանակում է` ամեն ինչ է փոխված, և էս պայմաններում ՀՔԾ-ն կարողացել է հասնել նրան, որ մարդ ձերբակալվի… Էդ լուրը իմանալուց հետո ես էմոցիոնալ պահեր եմ ապրել, բայց խոսքը դեռ ձերբակալության մասին է, մի բան ակնհայտ է, որ բոլոր սպանությունները պետք է բացահայտել»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը հիշեցրեց փաստահավաք խմբի հրապարակած նյութերը. «Հարցաքննությունից ակնհայտ է, որ ոստիկանության զորքերի ներկայացուցիչները ոչ թե ճշմարտություն են պատմում, այլ փորձում են կոծկել, տեսարան կար, որ մի պաշտոնյա ասում է, որ ավտոմատները լցրել է մեքենայի բեռնախցիկը և բաժանել ինչ-որ մարդկանց»,- ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է այն հարցին, որ նույն գործի շրջանակում երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքը հնարավոր է՝ Սահմանադրական դատարանը քննի, Փաշինյանն ասաց, որ իրավական գնահատականներ չի կարող հնչեցնել, բայց, ընդհանուր առմամբ, կարող է արձանագրել, որ ամեն ինչ ընթանում է բնականոն ընթացքով, և բոլորի իրավունքները պաշտպանված են։
«Մնացած իրավական հարցերի լուծումը պետք է տրվի համապատասխան ընթացակարգով, իսկ վարչապետի լիազորությունների մեջ չի մտնում նման հարցեր լուծելը»,- ասաց նա։
Փաշինյանը հիշեցրեց դատական համակարգի վերաբերյալ իր` նախկինում տված գնահատականը: «Ես ասել եմ, որ որևէ դատական ատյանի որևէ որոշման օրինականությունը կամ ապօրինությունը չեմ քննարկելու, բայց փաստն այն է, որ դատական համակարգը չունի Հայաստանի ժողովրդի վստահությունը»,- ասաց նա։
Հարցին, թե երբ է մեկնարկելու դատավորների ունեցվածքը վեթինգի ենթարկելու գործընթացը, Փաշինյանն ասաց, որ այն արդեն գործնականում մեկնարկել է։
«Այս ամեն ինչի արդյունքում արձանագրվեց, որ կա ճգնաժամ դատական համակարգում. Վճռաբեկ դատարանը ՍԴ-ի դեմ է հայտարարություն անում, դատավորների խորհուրդը` ԲԴԽ-ի դեմ, ԲԴԽ-ն ևս հայտարարություններով է հանդես գալիս, սա է այս փուլի ամենակարևոր արդյունքը։ Դատական համակարգը արձանագրեց, որ ճգնաժամի մեջ է, դատարաններն իրար չեն վստահում»,- ասաց նա։
Վարչապետի խոսքով՝ որքան էլ ինքը պահում է իր խոստումը և չի միջամտում դատարանների աշխատանքին, միևնույն է` իրեն մեղադրում են, և յուրաքանչյուր որոշման սլաքներն իր դեմ են ուղղում։ Ըստ Փաշինյանի՝ դատարաններն արգելափակելու իր որոշման նպատակը ի ցույց դնելն էր, որ ինքը որևէ կապ չունի դատական համակարգի հետ։ Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ առաջիկայում ստեղծվելու են հակակոռուպցիոն դատարաններ, ինչը ենթադրում է նաև դատավորների աշխատավարձի բարձրացում։
«Առանց դատավորների աշխատավարձի բարձրացման չենք կարող ունենալ անկախ դատական համակարգ, ինձ պետք չէ մարիոնետային դատարան։ Ես հավատում եմ էն իդեալներին, որոնց հիման վրա փոփոխություններ ենք արել, եթե պետք լիներ մարիոնետային դատարան, այն պատրաստ էր»,- ասաց նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ բյուջեով հնարավոր էր բարձրացնել դատավորների աշխատավարձը, սակայն հանրությունը դա չէր ընդունի, կասեր՝ սոցիալական խնդիրները թողած` դատավորների աշխատավարձն են բարձրացնում։

Никол Пашинян: “Было констатировано, что в судебной системе существует кризис – суды не доверяют друг другу”
Задержание бывшего заместителя командующего внутренними войсками Полиции Гегама Петросяна, который продозревается в лишении жизни участника событий 1 марта 2008 г. в Ереване Закара Ованнисяна вследствие применения огнестрельного оружия. является результатом последовательной работы Специальной следственной службы. Об этом на встрече с журналистами в Национальном Собрании заявил премьер-министр Никол Пашинян.
Напомним, что вчера ССС задержала Гегама Петросяна, которому предъявлено обвинение в совершении преступления, предусмотренного ч.1 ст. 104 УК РА.
“Я думаю, что это в первую очередь свидетельствует о последовательной работе ССС. Все мы понимаем, что последние десять лет вместо проведения расследования делалось все, чтобы скрыть факты. что пули были подменены. Это значит, что все подменено. И в этих условиях ССС удалось задержать человека… Узнав об этом, я пережил эмоциональные моменты. Но пока речь идет о задержании. Очевидно одно: все убийства должны быть раскрыты”,- сказал Н.Пашинян.
Премьер напомнил об опубликованных материалах группы по сбору фактов: “Из допроса стало очевидно, что представители войск полиции вместо того, чтобы рассказывать правду, пытались скрыть факты. Есть видеозапись, в которой должностное лицо рассказывает, как багажник автомобиля заполнили автоматами и раздали их каким-то людям”.
Касаясь того, что обвинение, предъявленное второму президенту РА Роберту Кочаряну в рамках этого же дела, возможно, будет рассматривать Конституционный суд, Никол Пашинян отметил, что не может давать правовые оценки, но в целом может констатировать, что все идет своим чередом, права всех защищены. “Остальные правовые вопросы должны решаться в соответствующем порядке. Что ксвается полномочий премьера, то они не предусматривают решение подобных вопросов”,- сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр напомнил свою предыдущую оценку судебной системе: “Я говорил, что не буду обсуждать, законно или незаконно постановление той или иной судебной инстанции, но факт, что в Армении судебнаая система не пользуется доверием народа”.
Отвечая на вопрос, когда начнется процесс веттинга судей, Пашинян сказал, что он уже начался.
“В результате всего этого было констатировано, что в судебной системе существует кризис. Кассационный суд выступает с заявлением против Конституционного суда, Совет судей – против Высшего судебного совета. Заявление сделал и ВСС. На данном этапе это самый важный результат. Судебная система констатировала наличие кризиса – суды не доверяют друг другу”,- заявил премьер.
По словам Пашиняна, хотя он держит обещание и не вмешивается в работу судей, его все равно обвиняют и в случае ошибок переводят стрелки на него.
По словам премьера, цель его решения заблокировать суды состояла в том, чтобы показать, что он не имеет отношения к судебной системе. Пашинян сообщил, что в ближайшее время будут созданы антикоррупционные суды, что предполагает также повышение зарплаты судей.
“Без этого мы не будем иметь независимую судебную систему. Мне не нужны марионеточные суды. Я верю в идеалы, на основе которых мы осуществили изменения”,- отметил Никол Пашинян.