Դատարանն արձանագրեց Ռոբերտ Քոչարյանի իրավունքի խախտումը
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, մասնակի բավարարեց «Մարտի 1-ի գործով» մեղադրյալ, Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գույքի վրա կալանք դնելու որոշման դեմ նրա պաշտպանների բողոքը:
Դատարանն արձանագրեց, որ Քոչարյանի գույքի վրա կալանք դնելու 2018 թվականի հուլիսի 30-ի որոշմամբ խախտվել է նրա իրավունքը, սակայն վարույթն իրականացնող մարմնին չպարտավորեցրեց վերացնել խախտումը:
Քոչարյանի գույքի վրա կալանք է դրվել Հատուկ քննչական ծառայության (ՀՔԾ) քննիչի որոշմամբ, բայց նրա վերաբերյալ գործն այլևս ՀՔԾ-ի վարույթում չէ, ուղարկվել է դատարան:
Գույքի վրա կալանք դնելու դեմ բողոքով Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը պահանջում էր արձանագրել ու վարույթն իրականացնող մարմնին պարտավորեցնել վերացնել Քոչարյանի իրավունքների և ազատությունների խախտումը:
Ըստ Խուդոյանի՝ կալանք դնելու որոշման պահին գույքի հնարավոր բռնագրավման կամ բռնագանձման անհրաժեշտություն չի եղել, քանի որ այդ որոշման պահին Քոչարյանը մեղադրվում էր միայն սահմանադրական կարգի տապալման մեջ, որը չի նախատեսում գույքի բռնագրավման կամ բռնագանձման սանկցիա:

Суд констатировал нарушение права Роберта Кочаряна
Ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Анны Данибекян частично удовлетворил жалобу защитников обвиняемого по делу о событиях 1 марта 2008 г. экс-президента РА Роберта Кочаряна на решение о наложении ареста на его имущество.
Суд констатировал, что решение о наложении ареста на имущество Кочаряна от 30 июля 2018 г. нарушило его право, но при этом не обязал осуществляющий производство орган устранить нарушение.
Имущество второго президента РА было арестовано по решению следователя Специальной следственной службы. Однако дело Р.Кочаряна уже передано в суд и не находится в производстве ССС.
Своей жалобой защитник Кочаряна Ованнес Худоян требовал обязать осуществлявший производство орган устранить нарушение прав и свобод экс-президента.
По словам адвоката, на момент принятия решения о наложении ареста на имущество необходимости в возможной конфискации или изъятии имущества не было, так как в это время Кочарян обвинялся только в свержении коституционного строя, что не предусматривает санкцию на конфискации или изъятие имущества.