«Իմ քայլ»-ի առաջադրած ԲԴԽ-ի անդամի թեկնածուն քաղգործի շրջանակներում ներկայացնում է Յուրի Խաչատուրովի շահերը
Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը Բարձրագույն դատական խորհրդի (ԲԴԽ) անդամի թեկնածուի առաջադրման և ընտրության անցկացման մասին հայտարարություն է տարածել` հայտնելով, որ «Իմ քայլը» խմբակցությունը խորհրդի անդամի թեկնածու է առաջադրել Գրիգոր Հովհաննեսի Բեքմեզյանին:
Բեքմեզյանը իրավաբանական գիտությունների թեկանծու է, ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի քաղաքացիական իրավունքի ամբիոնի դոցենտ: 2015-2017 թվականներին ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի նախագծի մշակման աշխատանքային խմբի անդամ է եղել, 2015թ.-ից առ այսօր տեսչական մարմինների միասնական բողոքարկման հանձնաժողովի անդամ է, «Բեքմեզյան» ՍՊԸ տնօրենը, փաստաբանների պալատի անդամ:
Նշենք, որ Գրիգոր Բեքմեզյանը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի շահերն է ներկայացնում ընդդեմ Ստեփան Գրիգորյանի քաղաքացիական գործով:
Ըստ Յուրի Խաչատուրովի՝ «Ա1+»-ում հրապարակվել է տեսանյութ, որում ինքը 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների մասին խոսելուց հետո անցում է կատարում 2016 թվականի ապրիլյան քառoրյա պատերազմին:
«Խաչատուրովի դեպքում, ես համոզված եմ, պետք է ստուգել ոչ միայն մարտի դեպքին իր դերը, դերակատարությունը, այլ պետք է ստուգել ապրիլյան պատերազմին իր մասնակցությունը 2016 թվականին», «ես բազմիցս ասել եմ՝ զարմանալի է ինձ համար, որ մեր մի քանի գեներալներ կամ չեն եղել իրենց տեղում, երբ որ պատերազմ էր, չգիտեմ տարբեր տեղերում են եղել և արագ չեն վերադարձել իրենց աշխատասենյակները ու երկրորդը՝ ես առաջարկել եմ ստուգել այդ գեներալների և հարազատների հաշիվները մինչև պատերազմը ապրիլյան և անմիջապես հետո, քանի որ տարածքները ձրի չեն հանձնվում»,- Ստեփան Գրիգորյանի այս և մի շարք այլ արտահայտությունների համար է Խաչատուրովը հայց ներկայացրել նրա դեմ:
Գործն այս պահին դեռևս դատարանում է: Կապ հաստատեցինք Գրիգոր Բեքմեզյանի հետ՝ պարզելու համար՝ արդյոք նա դադարե՞լ է ներկայացնել Խաչատուրովի շահերը: Ի պատասխան՝ Բեքմեզյանն ասաց, որ այդ հարցը պետք է քննարկի իր վստահորդի հետ, քանի որ ստեղծված պայմաններում նրա շահերն այլևս ներկայացնել չի կարող:
Բեքմեզյանը նշեց, որ տվել է իր համաձայնությունը ԲԴԽ անդամի թեկնածու առաջադրելու վերաբերյալ:
Նշենք, որ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 144-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն` Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի ընտրության հարցը կքննարկվի Ազգային ժողովի հերթական՝ հունիսի 20-ին մեկնարկող նիստում:

Предложенный фракцией “Мой шаг” кандидат в члены ВСС в рамках гражданского дела представляет интересы Юрия Хачатурова
Председатель Национального Собрания Арарат Мирзоян распространил заявление о выдвижении фракцией “Мой шаг” кандидатом в члены Высшего судебного совета Григора Бекмезяна.
Последний является кандидатом юридических наук, доцентом кафедры гражданского права юридического факультета Ереванского государственного университета.
В 2015-2017 гг. Бекмезян входил в рабочую группу по разработке проекта Гражданского кодекса РА. Является директором ООО “Бекмезян”, членом Адвокатской палаты.
Отметим, что в рамках гражданского иска против политолога Степана Григоряна Григор Бекмезян представляет интересы бывшего генсека ОДКБ Юрия Хачатурова.
По словам Хачатурова, сайт “А1+” разместил видеозапись, в которой бывший генсек ОДКБ после рассказа о событиях 1 марта 2008 года переходит к теме 4-дневной апрельской войны 2016 года.
Судебный иск против С.Григоряна Хачатуров подал после следующих его высказываний: “В случае с Хачатуровым я убежден, что нужно проверить не только его роль в мартовских событиях, но и его участие в апрельской войне 2016 г.”, “я неоднократно говорил, что меня удивляет то обстоятельство, что несколько наших генералов не находились на своих местах, когда началась война. Не знаю, они были в разных местах и не вернулись сразу же в свои кабинеты. Во-вторых, я предложил проверить банковские счета этих генералов их родственников до апрельской войны и сразу после нее, так как территории бесплатно не сдаются”.
Это дело все еще находится в суде. Мы связались с Григором Бекмезяном с целью выяснить, перестал ли он представлять интересы Ю.Хачатурова, Бекмазян ответил, что должен обсудить вопрос со своим доверителем, так как в сложившейся ситуации уже не может представлять его интересы.
Он также отметил, что дал согласие на выдвижение своей кандидатуры на должность члена ВСС.
Вопрос избрания Григора Бекмезяна членом Высшего судебного совета будет рассматриваться на очередном заседании Национального Собрания, которое начнется 20 июня.