Արցախի ՊՆ-ն հերքում է ականանետ կիրառելու մասին ադրբեջանական լուրերը
Այսօր ադրբեջանական մի շարք լրատվամիջոցներ, հենվելով իրենց պաշտպանական գերատեսչության մամլո ծառայության կողմից տրամադրված հաղորդագրության վրա, տեղեկություն են տարածել, թե հայկական ստորաբաժանումները շփման գծի տարբեր ուղղություններում խախտելով հրադադարի պահպանման ռեժիմը, բացի տարատեսակ հրաձգային զինատեսակներից, կիրառել են նաև 60 մմ-ոց ականանետեր (8 արկ):
Արցախի պաշտպանության նախարարությունը ոչ միայն հերքում է տարածված այս ապատեղեկությունը, «այլև իրազեկում է, որ հունիսի 11-ի օրվա ընթացքում և 12-ի գիշերը ադրբեջանական կողմն է հակամարտ զորքերի շփման գծի մի շարք հատվածներում գործողության մեջ դրել ինչպես տարբեր տրամաչափի հեռահար և դիպուկահար զինատեսակներ, այնպես էլ ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետեր (5 նռնակ): Անհրաժեշտության դեպքում ասվածը կարող ենք հիմնավորել համապատասխան տեսագրություններով»:
«Բացի դրանից առաջնային գծի ողջ երկայնքով նկատվում է ադրբեջանական անօթաչու թռչող սարքերի և ռազմական ավիացիայի ուսումնական թռիչքների աճ, որոնք հաճախ խախտում են սահմանված թռիչքային գոտին:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ ադրբեջանական օդուժի թռիչքները գտնվում են ՊԲ հակաօդային պաշտպանության միջոցների խիստ վերահսկողության տակ, իսկ դիրքապահ ստորաբաժանումները լիարժեքորեն տիրապետում են առաջնային գծում տիրող օպերատիվ-մարտավարական իրադրությանը:
ԱՀ պաշտպանության նախարարությունը կոչ է անում ադրբեջանական կողմին ձեռնպահ մնալ իրավիճակն արհեստականորեն սրելու սադրիչ գործողություններից և անվերապահորեն կատարել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ հրադադարի պահպանման շուրջ ձեքբերված պայմանավորվածությունը: Հակառակ դեպքում իրավիճակի սրման և դրանից բխող հետևանքների ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է պաշտոնական Բաքվի վրա»,- գրված է Արցախի ՊՆ հաղորդագրության մեջ:

МО Арцаха опровергает сведения азербайджанских СМИ о применении гранатомета
Сегодня ряд азербайджанских СМИ, опираясь на предоставленное пресс-службой оборонного ведомства этой страны сообщение, распространили сведения о том, что армянские подразеделения нарушили режим прекращения огня на различных направлениях линии соприкосновения и помимо стрелковых видов оружия применили также 60-мм гранатомет (8 снарядов).
Министерство обороны Республики Арцах не только опровергает эту дезинформацию, но и сообщает о том, что в течение всего дня 11 июня и в ночь на 12 июня именно азербайджанская сторона задействовала на различных участках линии соприкосновения как дальнобойное и снайперское оружие различного калибра, так и гранатометы АГС-17 (5 снарядов). В случае необходимости эти данные могут быть подтверждены соответствующими видеозаписями.
“Кроме того, вдоль всей линии передовой наблюдается рост числа учебных полетов азербайджанских беспилотников и военной авиации, которые часто нарушают установленную зону полетов.
Министерство обороны Республики Арцах заявляет, что полеты азербайджанских воздушных сил находится под строгим контролем средств ПВО Армии обороны, а дислоцированные на передней линии подразделения в полной мере владеют оперативно-тактической ситуацией на передовой.
Министерство обороны Республики Арцах призывает азербайджанскую сторону воздержаться от провокационных действий по искусственному обострению ситуации и безоговорочно выполнять договоренность о сохранении режима прекращения огня, достигную при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ. В противном случае вся ответственность за обострение ситуации и вытекающие из этого последствия ляжет на официальный Баку”,- говорится в сообщении МО Арцаха.