Ռոբերտ Քոչարյանը կհրաժարվի Նիկոլ Փաշինյանի դեմ հայցից
Երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի գործով դատական նիստին Քոչարյանի ներկայացուցիչ Հայկ Ալումյանն անակնկալ հայտարարություն արեց:
Փաստաբանն ասաց, որ եթե պատասխանող կողմը հայտարարի, որ հրապարակային արված հայտարարությամբ Փաշինյանը նկատի չի ունեցել Ռոբերտ Քոչարյանին, ապա իրենք կհրաժարվեն հայցից։
Փաշինյանի ներկայացուցիչ Գևորգ Գյոզալյանը հայտարարեց, որ ինքը լիազորված է ասելու, որ իր վստահորդի խոսքը չի վերաբերվել Ռոբերտ Քոչարյանին։
Ալումյանը հայտարարեց, որ կհրաժարվի հայցից։ Դատարանը՝ Լիլիթ Սարգսյանի նախագահությամբ, մեկ օրով հետաձգեց նիստը՝ հայցվոր կողմին ժամանակ տրամադրելով հայցից հրաժարվելու վերաբերյալ գրավոր դիմում ներկայացնելու համար։
Հիշեցնենք, որ Քոչարյանը 2018 թվականի սեպտեմբերի 17-ին դիմել է դատարան՝ զրպարտությունից պատիվը և արժանապատվությունը պաշտպանելու պահանջով:
Հայցադիմում ներկայացնելու առիթը Ֆրանսիայի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանի հրապարակային հայտարարությունն է, որը վերաբերել է նաև Քոչարյանին:
Քոչարյանը զրպարտություն է համարում Փաշինյանի զրույցի հետևյալ հատվածը.
«Կամ թեկուզ Ռոբերտ Քոչարյանին ազատ արձակելու մեկնաբանությունը: Ասում է՝ անձեռնմխելի է: Ի՞նչ է նշանակում անձեռնմխելի: Այսինքն, կարելի է մարդկանց սպանությունը կազմակերպել ու ասել՝ «ես անձեռնմխելի՞ եմ»: Այդ որտե՞ղ է այդպես գրած»:

Роберт Кочарян откажется от иска против Никола Пашиняна
На судебном заседании по иску второго президента РА Роберта Кочаряна против премьер-министра Никола Пашиняна представитель экс-президента Айк Алумян сделал неожиданное заявление
Адвокат сказал, что если отвечающая сторона заявит, что своим публичным заявлением Пашинян не имел в виду Роберта Кочаряна, то они откажутся от иска.
Представитель Н.Пашиняна Геворк Гёзалян сказал, что уполномочен заявить о том, что слова его доверителя не касались Роберта Кочаряна.
Алумян отметил, что отжкается от иска. Судья Лилит Саргсян отложила на день заседание, чтобы предоставить истцу время для отказа от судебного иска.
17 сентября 2018 г. Кочарян обратился в суд с требованием о защите чести и достоинства.
Поводом для подачи иска послужили сделанные Николом Пашиняном в ходе своего рабочего визита во Францию публичные высказывания о Кочаряне.
В частности, во время встречи с представителями армянской общины Франции Пашинян представил разъяснения относительно телефонного разговора между директором Службы нацбезопасности Артуром Ванецяном и начальником Специальной следственной службы Сасуном Хачатряном,
Кочарян посчитал клеветой следующее высказывание Н.Пашиняна: “Или взять хотя бы комментарий по поводу освобождения Роберта Кочаряна. Говорят, он неприкосновенен. Что значит неприкосновенен? То есть можно организовать убийства людей и заявить “я неприкосновенен”? Где это видано?”