Հերմինե Նաղդալյանի ընտանիքն ուզում է շահագործել Հացավանի ավազակոպճագլաքարային խառնուրդի հանքավայրը
Հանրապետական կուսակցության նախկին պատգամավոր Հերմինե Նաղդալյանի ընտանիքին պատկանող «Սիսիան-Շիկ» ՓԲԸ-ն ուզում է շահագործել Սիսիանի մոտակայքում գտնվող Հացավանի ավազակոպճագլաքարային խառնուրդի հանքավայրը` բաց եղանակով: Այդ նպատակով ընկերությունը Շրջակա միջավայրի նախարարություն է ներկայացրել շրջակա միջավայրի ազդեցության գնահատման հաշվետվությունն ու բնապահպանական կառավարման պլանը:
Հացավանի այս հանքավայրը գտնվում է Սյունիքի մարզի Հացավան գյուղից հարավ-արևմուտք՝ Սիսիան գետի միջին հոսանքում, ողողահունի ձախափնյա մասում: Հանքի մոտակա բնակավայրերն են Հացավան (2,6 կմ է հեռու), Թասիկ (1 կմ), Աշոտավան (4,5 կմ) գյուղերը, իսկ Սիսիան քաղաքի հետ այն կապված է ասֆալտապատ ճանապարհով (15 կմ), որն անցնում է անմիջապես հանքավայրի հարևանությամբ:
Ընկերությունը հանքավայրը շահագործելու է շինարարության համար խիճ, կոպիճ և ավազ ստանալու նպատակով:
«Սիսիան-Շիկ» ՓԲԸ-ն ստեղծվել է 2005 թվականին: Համաձայն իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի՝ այն հիմնադրել է Հերմինե Նաղդալյանի ամուսինը՝ ՀՀ կառավարության աշխատակազմի գործերի նախկին կառավարիչ Դավիթ Բեգլարյանը: Ընկերությունը 2016-2018թթ. տնօրինել է Բեգլարյանի և Նաղդալյանի որդին՝ Նարեկ Բեգլարյանը, իսկ 2018թ. օգոստոսից տնօրեն է նշանակվել Լաուրա Ալեքսանյանը:
Ընկերությունը հանքավայրը նախատեսում է շահագործել 25 տարի: Նախագծում նշվում է, որ բացահանքի օտարման տարածքը կազմում է 2 հա, որը գյուղատնտեսական նպատակով օգտագործման համար պիտանի չէ: Հողատարածքների կադաստրային արժեքը կազմում է 16,7 հազար դրամ՝ 1 հա-ի համար:
Հացավան գյուղում հաշվառված են երկու հուշարձաններ՝ 17-18-րդ դարերի գյուղատեղի՝ «Կամնի» և «Տեր Վարդան» լճակների մոտ, որոնք հանքավայրից ընդամենը 1,3 կմ են հեռու: Հանքավայրից 2 կմ հեռու է գտնվում Երկրորդ աշխարհամարտում զոհվածների հիշատակի հուշարձանը՝ գյուղի արևելյան եզրին, Սիսիան-Թասիկ ճանապարհի աջ կողմում:
Հանքավայրի շահագործման համար այս տարվա հունվարին հանրային լսումներ են անցկացվել: Թասիկ ու Հացավան բնակավայրերի ներկայացուցիչներն իրենց համաձայնությունն են հայտնել նախագծին: Ավելին, Թասիկի վարչական ներկայացուցիչ Խաչիկ Հովհաննիսյանը նշել է, որ տասնյակ տարիներ իրենց ճանապարհն անբարեկարգ է եղել, և այժմ համայնքն ուրախ է այս հանքավայրի հանքարդյունահանման կապակցությամբ, որովեհտև գիտեն, որ այդ աշխատանքների ընթացքում գոնե նվազագույնը կբարեկարգվեն բնակավայրերի ճանապարհները:
Հացավան բնակավայրի ներկայացուցիչ Շուշան Մարգարյանն էլ նշել է, որ իրենք ողջունում են ընկերության գալուստն իրենց համայնք, և եթե այսօր որևէ համայնքում ինչ-որ չափով ներդրումներ կամ սոցիալ-տնտեսական հարցերի լուծում տրվում է, ապա տրվում է միայն տվյալ բնակավայրում տարվող որևէ գործունեության արդյունքում:
«Սիսիան-Շիկ» ՓԲԸ-ի ներկայացուցիչ Էդիկ Մանուչարյանը նախագիծը ներկայացնելիս նշել է, որ գարնանը Սիսիան գետի հունը փոխվելու է դեպի հանք՝ պաշարները վերականգնելու նպատակով:
Հացավանի ավազակոպճագլաքարային խառնուրդի հանքավայրը գենետիկորեն կապված է Սիսիան գետի ժամանակակից հունային նստվածքների հետ և գետաողողային տիպի հանքավայր է: Գտնվելով Սիսիան գետի ողողահունում՝ հետախուզվող տեղամասում գետնաջրերի մակարդակն անմիջական կախվածության մեջ է գետում ջրի մակարդակից: Երկրաբանահետախուզական աշխատանքների ընթացքում կատարված դիտարկումներով պարզվել է, որ հուլիս-սեպտեմբեր և դեկտեմբեր-մարտ ամիսներին կուտակի սահմաններում գետաջրերն ունեն նվազագույն մակարդակ: Հանքավայրի հատվածում գետի դեպի ձախ թեքման հետևանքով գետը հոսում է ողողահունի աջ մասով:
Կապված գետում ջրի հայելու մակարդակից՝ տատանվում է նաև ջրի մակարդակը շահագործման խրամներում:
Բացի դրանից, հանքավայրից 1500 մ հեռավորությամբ՝ Սիսիան գետի հունը շրջափակող մեղմաթեք լեռնալանջի վրա, 2006թ. արձանագրվել է մոտ 85 հա մակերեսով հին, արդեն իսկ կայունացած սողանք, որը դասակարգվել է որպես վտանգ չներկայացնող:
Չնայած վերը թվարկած հանգամանքներին՝ համաձայն ընկերության, հանքավայրի շահագործումը որևէ էական ազդեցություն չի ունենա շրջակա միջավայրի վրա:

Семья Эрмине Нагдалян намерена эксплуатировать Ацаванское месторождение песочно-гравийной смеси
ЗАО “Сисиан-Шик”, принадлежащее семье бывшего депутата Национального Собрания от Республиканской партии Эрмине Нагдалян, намерена эксплуатировать открытым способом Ацаванское месторождение песочно-гравийной смеси, расположенное недалеко от Сисиана.
С этой целью компания представила в Министерство охраны природы отчет об оценке воздействия на окружающую среду и план экологического управления.
Ацаванское месторождение находится к юго-западу от села Ацаван в Сюникской области. Ближайшими к месторождению селами являются Ацаван (2,6 км), Тасик (1 км), Ашотаван (4,5 км), а с городом Сисианом его связывает асфальтированная дорога (15 км), которая проходит непосредственно рядом с месторождением.
Компания намерена эксплуатировать месторождение с целью получения щебня, гравия и песка для строительства.
ЗАО “Сисиан-Шик” было создано в 2005 году. Его учредил муж Эрмине Нагдалян, бывший управляющий делами администрации правительства Давид Бегларян. В 2016-2018 гг. компанией руководил его сын Нарек Бегларян, а с августа 2018 г. должность директора занимает Лаура Алексанян.
Компания предусматривает экслуатировать месторждение в течение 25 лет. В проекте отмечается, что территория отчуждения открытого месторождения составляет 2 га, которые непригодны к использованию в сельскохозяйственных целях. Кадастровая стоимость земельного участка – 16,7 тыс. драмов за один гектар.
В селе Ацаван имеются два памятника – сельские места 17-18 вв., которые находятся недалеко от озер Камни и Тер-Вардан, расположенных всего в 1,3 км от месторождения. В двух километрах находится памятник воинам, погибшим во время Второй мировой войны.
В январе этого года были проведены публичные слушания по вопросу эксплуатации месторождения. Представители сел Тасик и Ацаван дали согласие на реализацию проекта. Более того, административный представитель Тасика Хачик Ованнисян отметил, что уже десятки лет их дорога остается неблагоустроенной, и сейчас община рада, что месторождение начнет разрабатываться, так как в ходе этих работ дороги населенных пунктов будут в какой-то степени благоустроены.
Представитель общины Ацаван Шушан Маргарян приветствовала приход компании, заявив, что если сегодня в какой-либо общине осуществляются какие-то инвестиции или решаются социально-экономические вопросы, то это делается только благодаря деятельности в данной общине.
Представитель ЗАО “Сисиан-Шик” Эдик Манучарян, представляя проект, сообщил, что весной русло реки Сисиан будет повернуто в сторону месторождения с целью восстановления запасов.
В 2006 г. на склонах, окружающих реку Сисиан, был выявлен старый, уже устоявшийся ополезнь площадью около 85 га, который характеризуется как не представляющий угрозу.
Несмотря на ряд экологических рисков, компания считает, что эксплуатация месторождения не окажет существенного воздействия на окружающую среду.