Քոչարյանի գործով դատավորը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ իրեն ներկայացված ինքնաբացարկի վերաբերյալ որոշում կայացնելու
Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատական նիստի ընթացքում Երևան քաղաքի դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը հարց բարձրացրեց, թե ինչո՞ւ է Քոչարյանը դատարան մուտք գործում դատարանի փակ գոտուց:
«Մենք տեղեկություն ունենք, որ արդեն երկու դատական նիստ է` Ռոբերտ Քոչարյանը դատական նիստերի դահլիճ մտնում է փակ մուտքով: Դատարանից, առնվազն պաշտպանության կողմից պարզաբանում եմ ակնկալում, թե դա ինչի՞ հիման վրա և ի՞նչ նկատառումներից ելնելով է կատարվում: Կարծում եմ, դա չի ենթադրում շփում գործը քննող դատավորի հետ»,- ասաց Գևորգ Բաղդասարյանը:
Դատավոր Արմեն Դանիելյանը վստահեցրեց, որ մեղադրյալ Քոչարյանի հետ որևէ շփում չի եղել, ավելին, հայտնեց նաև, որ ինքը հանձնարարություն չի տվել Քոչարյանի մուտքը դատարան փակ գոտով թույլ տալու կամ չտալու վերաբերյալ:
Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններից Արամ Օրբելյանը, հարցին անդրադառնալով, հիշեցրեց, որ Հայաստանի բոլոր նախագահները, այդ թվում՝ պաշտոնաթող, օրենքի համաձայն ունեն հատուկ կարգավիճակ, որի պայմաններում տեղաշարժվում են անվտանգության ծառայողների ուղեկցությամբ, և այդ տրամաբանության մեջ կարող են նաև դատական նիստերի դահլիճ մուտք գործել այլ մուտքից՝ ի տարբերություն հատուկ կարգավիճակ չունեցող անձանց, օրինակ՝ դատախազի:
«Եթե դատախազությունը գտնում է, որ սա ռիսկ է առաջացում դատարանի կողմնակալության մասով, խնդրեմ, թող միանա դատավորին ներկայացված մեր ինքնաբացարկի միջնորդությանը»,- ասաց Օրբելյանը:
Նշենք, որ առաջին ատյանում գործի քննության ժամանակ Քոչարյանի պաշտպաններն էին հարց բարձրացրել, թե ինչու է գլխավոր դատախազը դատարան մուտք գործում փակ գոտուց:
Դատական նիստի ընթացքում Պն նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի պաշտպան Կարեն Մեժլումյանը և ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը միացան դատավոր Դանիելյանին ներկայացված ինքնաբացարկի միջնորդությանը: Նշենք, որ ինքնաբացարկի հիմքում այն հանգամանքն է, որ Քոչարյանի և Մարտի 1-ի գործով մյուս մեղադրյալների գործով բոլոր բողոքները մակագրվել են Դանիելյանին: Ըստ պաշտպանների՝ բողոքներից յուրաքանչյուրը պետք է առանձին մակագրվեին:
Միհրան Պողոսյանը հայտնեց, որ գործի վարույթը կասեցնելու և Սահմանադրական դատարան դիմելու որոշման դեմ բողոքի գործով Դանիելյանը պատշաճ դատարան չէ և բացարկ հայտնեց դատավորին:
Դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ իրեն հայտնված բողոքի վերաբերյալ որոշում կայացնելու, որը կհրապարակի այսօր՝ ժամը 15:15-ին:

Судья по делу Роберта Кочаряна удалился в совещательную комнату для принятия решения по ходатайству о своем самоотводе
На судебном заседании по делу второго президента РА Роберта Кочаряна прокурор города Еревана Геворк Багдасарян поинтересовался, почему Кочарян заходит в здание суда через закрытую зону.
“У нас есть сведения о том, что Роберт Кочарян уже второй раз заходит в зал судебных заседаний через закрытый вход. Суд ожидает от стороны защиты объяснений о том, на каком основании и исходя из каких соображений это делается”,- сказал Геворк Багдасарян.
Судья Армен Даниелян заверил, что никаких контактов с обвиняемым Кочаряном унего не было. Более того, он не давал поручения разрешить Кочаряну заходить в зал заседаний через закрытую зону.
Защитник экс-президента Арам Орбелян напомнил о том, что все президенты Армении, в том числе ушедшие в отставку, по закону имеют особый статус, который позволяет им перемещаться в сопровождении сотрудников службы безопасности, и исходя из этого они могут заходить в зал судебных заседаний через специальный вход в отличие от не имеющих такой статус лиц, например прокуроров.
“Если прокуратура считает, что это содержит риски по части пристрастности суда, то может присоединиться к представленному нами ходатайству о самоотводе судьи”,- заявил Орбелян.
Отметим, что в ходе рассмотрения дела в суде первой инстанции защитники Кочаряна поинтересовались тем, почему генпрокурор заходит в здание суда через закрытую зону.
На сегодняшнем судебном заседании к ходатайству о самоотводе судьи присоединились защитник бывшего министра обороны Сейрана Оганяна Карен Межлумян и защитник бывшего генсека ОДКБ Юрия Хачатурова Мигран Погосян. В основе ходатайства лежит то обстоятельство, что все жалобы по делу о событиях 1 марта 2008 г., в рамках которого обвинения предъявлены Р.Кочаряну и другим бывшим должностным лицам, переданы на рассмотрение Армену Даниеляну.
Суд удалился в совещательную комнату для принятия решения по представленному ему ходатайтству о самоотводе, которое будет оглашение в 15:15.
Напоним, что прокуратура обжаловала решения судьи суда первой инстанции Давида Григоряна об освобождении Кочаряна под личное поручительство действующего и бывшего президентов Арцаха, о прекращении производства по отдельному эпизоду дела о событиях 1 марта и обращении в Конституционный суд.