Հանրային հեռուստաընկերությունը հրաժարվում է տրամադրել վարկի հաշվին կատարված գնումների պայմանագրերի կրկնօրինակները
Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությունը հրաժարվում է «Հետք»-ին տրամադրել այն գնումների պայմանագրերի կրկնօրինակները, որոնք կատարվել են հեռուստաընկերության լրատվական ծառայության շենքի գրավադրման արդյունքում ստացված վարկային միջոցների հաշվին։ Ինչպես գրել ենք, Հանրային հեռուստաընկերության լրատվական ծառայության մասնաշենքը՝ նախկին «Երևան ստուդիա»-ի շենքը, 2013 թվականին գրավադրվել է բանկում, որի դիմաց ներգրավված վարկի ծավալը կազմել է 1,8 մլրդ դրամ։
Մեր հարցումներին ի պատասխան՝ հեռուստաընկերությունից տեղեկացրել են, որ նշված գումարն ուղղվել է տեխնիկայի ձեռքբերմանը, շենք-շինությունների հիմնանորոգմանը, նոր հաղորդումների ու ֆիլմերի պատրաստմանը և այլն։
Մեկ այլ հարցմամբ Հանրային հեռուստաընկերությանը խնդրել ենք տրամադրել այդ ծախսերի շրջանակներում կատարված պետական գնումների պայմանագրերի կրկնօրինակները։ Հեռուստաընկերությունից, սակայն, նշում են, որ այդ պայմանագրերը պարունակում են գաղտնիության վերաբերյալ կարգավորում։ Պատասխան նամակում նշված է, որ պայմանագրի պայմաններին, արժեքին, պայմանագրից բխող գործողությունների կամ պայամանագրի վերաբերյալ բանակցություններին առնչվող՝ կողմերի միջև փոխկապակցված ողջ տեղեկատվությունը գաղտնի է և չի կարող տրամադրվել որևէ երրորդ կողմի, բացառությամբ մյուս կողմի նախապես տրամադրված գրավոր համաձայնության կամ ՀՀ օրենսդրությամբ նախատեսված դեպքերի։
Ավելին՝ հեռուստաընկերությունից համարում են, որ գործընկերների համաձայնությունը ստանալը ժամանակավոր և ոչ նպատակահարմար գործընթաց է։ «Այսինքն, տվյալ պայմանագրերի կրկնօրինակները Ձեզ տրամադրելու համար Հեռուստաընկերությունը նախևառաջ համապատասխան հարցումներով պիտի ստանա իր գործընկերների գրավոր համաձայնությունները, ինչպիսի գործընթացը ժամանակատար է, իսկ ելնելով վերոգրյալից նաև՝ ոչ նպատակահարմար, քանի որ Հեռուստաընկերության ֆինանսական մուտքերին և ելքերին վերաբերող ողջ տեղեկատվությունը Հեռուստաընկերության բյուջեի, ինչպես նաև հարկային ստուգում և արտաքին աուդիտ անցած տարեկան ֆինանսական հաշվետվությունների տեսքով հրապարակված է Հեռուստաընկերության և Հեռուստաընկերության կառավարման մարմին Խորհրդի պաշտոնական կայք-էջում»,- նշված է պատասխան նամակում։

Общественная телекомпания отказывается предоставить копии договоров закупок, осуществленных за счет кредита
Общественная телекомпания Армении отказывается предоставить Hetq.am копии договоров закупок, которые были осуществлены за счет кредитных средств, полученных путем внесения в залог здания информационной службы ОТА.
Информслужба Общественной телекомпании размещается в здании бывшей студии “Ереван”. В 2013 г. здание было заложено в банке с целью получения кредита в размере 1,8 млрд драмов.
В ответ на наши запросы телекомпания сообщила, что указанная сумма была направлена на приобретение техники, ремонт здания и строений, создание новых передач и фильмов и т.д.
Другим запросом мы просили Общественную телекомпанию предоставить копии договоров госзакупок, осуществленных в рамках этих расходов. В своем ответе ОТА отметила, что вся информация, затрагивающая стороны, касается условий, стоимости договора, вытекающих из него действий или переговоров вокруг документа и не может быть предоставлена третьей стороне, за исключением предоставленного заранее другой стороной письменного согласия или случаев, предусмотренных законодательством РА.
Более того, телекомпания считает, что получение согласия коллег представляет собой временный, но нецелесообразный процесс. “То есть для предоставления Вам копий договора телекомпания в первую очередь должна была посредством соответствующих запросов получить согласие своих коллег, что требует достаточного времени, а исходя из вышеуказанного – еще и нецелесообразно, так как информация о финансовых потоепх телекомпании размещена в виде годовых финансовых отчетов на официальном сайте телекомпании и совета управляющего органа телекомпании”,- говорится в ответном письме ОТА.