Դատարանը մերժել է ԴԱՀԿ նախկին պետ Միհրան Պողոսյանի կալանավորման դեմ բողոքը
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Նարինե Հովակիմյանի, մերժել է ԴԱՀԿ նախկին պետ Միհրան Պողոսյանի խափանման միջոցը կալանավորումն ընտրելու որոշման դեմ նրա պաշտպանի բողոքը: Այս մասին տեղեկացանք դատավորի աշխատակազմից:
Պողոսյանը, հիշեցնենք, մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Ըստ մեղադրանքի՝ նա, օգտագործելով պաշտոնեական դիրքը, վատնման եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գույք է հափշտակել և չարաշահել իր պաշտոնեական լիազորությունները, ինչն առաջացրել է ծանր հետևանքներ:
Նրա նկատմամբ հետախուզում էր հայտարարվել, և առաջին ատյանի դատարանի որոշմամբ խափանման միջոց ընտրվել կալանավորումը, որի դեմ նրա պաշտպանը բողոք էր ներկայացրել Վերաքննիչ դատարան:
Պողոսյանն ապրիլի 19-ին հայտնաբերվել և ձերբակալվել է ՌԴ-ի Պետրոզավոդսկ քաղաքում: Ի սկզբանե նրա նկատմամբ ՌԴ-ում խափանման միջոց էր ընտրվել կալանավորումը, մինչև արտահանձնման գործընթացի կազմակերպումը, որն այժմ փոխվել է տնային կալանքով:
Պողոսյանի փաստաբան Միխաիլ Յամչիտսկին ասել էր, որ Պողոսյանը քաղաքական ապաստան է խնդրել ՌԴ-ից, սակայն դատախազությունն այս մասով պաշտոնական տվյալներ չի հայտնում՝ նշելով միայն, որ արտահանձնման գործընթացը շարունակվում է:

Суд отклонил жалобу на арест бывшего начальника СПИСА Миграна Погосяна
Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Нарине Овакимян отклонил жалобу защитников бывшего начальника Службы принудительного исполнения судебных актов Миграна Погосяна на решение о его аресте.
М.Погосян обвиняется в растрате имущества в особо крупном размере путем использования должностного положения, в злоупотреблении должностным положением, повлекшим тяжкие последствия.
Бывший начальник СПИСА объявлен в розыск, а решением суда первой инстанции в отношении него избрана мера пресечения в виде ареста. Защитник Погосяна подал апелляционную жалобу на это решение.
19 апреля Мигран Погосян был обнаружен и задержан в городе Петрозаводск Российской Федерации. Изначально, до организации процесса экстрадиции, он был взят под арест, в дальнейшем эта мера пресечения была заменена на домашний арест.
Адвокат Погосяна Михаил Ямчитский сообщил, что его доверитель попросил в РФ политического убежища, однако прокуратура не представила официальные данные по этому вопросу, отметив лишь, что процесс экстрадиции продолжается.