Արթուր Դանիելյանի՝ Նիկոլ Փաշինյանին ենթադրյալ սպառնալիքներ հնչեցնելու առթիվ քրեական գործ չի հարուցվել
«Ադեկվադ» խմբի անդամ Արթուր Դանիելյանի կողմից սպառնալիքներ հնչեցնելու դեպքի առթիվ նախապատրաստվող նյութերով քրեական գործ չի հարուցվել: Ոստիկանության հասարակայնության հետ կապի և լրատվության վարչության պետի տեղակալ Էդգար Ջանոյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ քրեական գործի հարուցումը մերժվել է հանցակազմի բացակայության հիմքով:
Նշենք, որ Արթուր Դանիելյանը հունիսի 10-ին «Ադեկվադ»-ի գրասենյակից ձեռնաշղթաներով բերման էր ենթարկել: Ոստիկանությունը հայտնել էր, որ նա բերման է ենթարկվել սպառնալիքներ հնչեցնելու համար, իսկ խմբի ֆեյսբուքյան էջում տարածված տեղեկատվության համաձայն, խոսքը, մասնավորապես առողջությանը ծանր վնաս հասցնելու սպառնալիքների մասին էր:
Ըստ նախապատրաստվող նյութերի՝ Արթուր Դանիելյանը ասուլիսներից մեկի ընթացքում արել է հետևյալ արտահայտությունը. «...Էս ամեն ինչի արդյունքում շուտով կարողա մի օր էլ մենք կոչ անենք, որ Նիկոլ Փաշինյանի գլուխը պետք ա քարով ցխեն»։
Նշենք, որ առողջությանը ծանր վնաս հասցնելու սպառնալիքը Քրեական օրենսգրքի 137-րդ հոդվածով նախատեսված հանցանք է, իսկ այս հոդվածով քրեական գործ կարող է հարուցվել միայն տուժողի կամ նրա ներկայացուցչի բողոքի հիման վրա:

Уголовное дело по предположительным угрозам Артура Даниеляна в адрес Никола Пашиняна не возбуждено
Готовящимися в полиции материалами по высказыванию членом группы “Адеквад” Артуром Даниеляном угроз уголовное дело не возбуждено. Заместитель начальника управления информации и по связям с общественностью Полиции Эдгар Джаноян в беседе с Hetq.am сказал, что возбуждение уголовного дела отклонено на основании отсутствия состава преступления.
Отметим, что 10 июня Артур Даниелян был подвергнут приводу в наручниках из офиса “Адеквада”. По сообщению полиции, причиной привода были высказанные Даниеляном угрозы. Вместе с тем, согласно информации на фейсбуковской странице группы, речь шла в частности об угрозах причинить тяжкий вред здоровью.
Согласно готовящимся материалам, на одной из пресс-конференций А,Даниелян завил следуюеще: “…В результате всего этого очень скоро мы можем выступить с призывом о том, что нужно разбить камнем голову Николу Пашиняну”.
Отметим, что угроза причинения тяжкого представляет собой преступление, предусмотренное ст.137 УК, а уголовное дело по данной статье может быть возбуждено только на основании жалобы потерпевшего или его представителя.