Սան Ֆրանցիսկոյից Հայաստան՝ գյուղի երեխաների համար ճամբար կազմակերպելու նպատակով
Նանոր Բալաբանյանը Սան Ֆրանցիսկոյից Հայաստան է եկել Գեղարքունիքի մարզի Ախպրաձոր եւ Սյունիքի մարզի Շվանիձոր համայնքներում դպրոցականների համար ամառային ճամբարներ կազմակերպելու նպատակով։
Ախպրաձորում այս տարի արդեն 8-րդ անգամ Նանորը կամավորների հետ ճամբար է կազմակերպել:
Նանորը 29 տարեկան է, ծնվել է Սիրիայում, մեծացել Լիբանանում, այնուհետեւ տեղափոխվել է ԱՄՆ։ Առաջին անգամ Հայաստան է եկել 10 տարի առաջ, աշխատանքային այցով եղել Ախպրաձոր գյուղում։ «Հենց այդ պահին հմայվեցա այս գյուղով, որոշեցի մի բան անել այս գյուղի համար, քանի որ ամեն ինչից կտրված գյուղ է, թաքնված ճանապարհ ունի, կտրված ամեն բանեն»,- ասում է նա։
Հայաստանից Ամերիկա վերադառնալուց հետո սովորել է Կալիֆոռնիայի Սանտա Բարբարայի համալսարանում, հետագայում Սթենֆորդի համալսարանում, ստացել պատմության ուսուցչի որակավորում, սակայն որոշել է յուրաքանչյուր ամառ այցելել արդեն հարազատ դարձած Ախպրաձոր եւ Շվանիձոր համայնքներ։
«Շատ սիրեցի գյուղացիներին, գյուղի մասին փոքր կինո սարքեցի, ընկերներիս ցույց տվեցի, որոշեցինք միասին լավ բան անել երեխեքի համար, մի օրով ընկերներիս հետ այցելեցինք գյուղ եւ փոքր ճամբար կազմակերպեցինք»,- այսպես ծնվեց գյուղում ամառային ճամբարներ անցկացնելու գաղափարը:
Ամերիկա վերադառնալուց հետո Նանորը դիմել է դրամաշնորհային ծրագրի ու 20 տարեկանում ստացել առաջին դրամաշնորհը և Ախպրաձորի դպրոցում համակարգչի սենյակ հիմնել։
2011-ից Ախպրաձորում, Շվանիձորում, Դիտավանում եւ Շուշիում Նանորն ընկերների, կամավորների հետ շարունակում է ամառային ճամբարներ անցկացնել, ճամբարում սովորեցնում են չորս առարկա` համակարգչային հմտություններ, կարիերա, դիզայն եւ անգլերեն: Երեկոյան ժամերին մասնակիցները շրջում են գյուղում։
Նախաձեռնությունը կոչվում է «Թաքնված ճանապարհ», որի հիմնական անդամները ինը աղջիկ են, մեկը՝ մեքսիկացի։
Նանորը մեծ ցանկություն ունի, որ իր աշակերտները դուրս գան գյուղից, սովորեն համալսարանում, քոլեջում եւ նորից կվերադառնան գյուղ ու բարելավեն գյուղի կյանքը։ «Միտում կա, որ գյուղից երբ աղջիկները գնում են, հետ չեն գալիս, իսկ տղաները գնում են բանակ, վերադառնալուց հետո չեն ցանկանում սովորել։ Ես ուզում եմ փոխել այդ կարծրատիպը»,- ասում է Նանորը։
Նանորի կարծիքով՝ ճամբարները դրական ազդեցություն են ունենում գյուղի երեխաների համար, քանի որ նրանք սկսում են ինքնուրույն ծրագրեր մշակել:
Այս տարի Ախպրաձորի ճամբարին մասնակցել է 50 աշակերտ։ Այսօր՝ հունիսի 24-ին, կմեկնարկի Շվանիձորի ճամբարը, որը կմիավորի 70-80 աշակերտների։ Ճամբարներն անցկացվում են գյուղերի դպրոցներում։
Նախաձեռնության հիմնադիրը նպատակ ունի գալ և հիմնական բնակություն հաստատել Հայաստանում:
Այս տարի նաև 4-րդ անգամ նախաձեռնության կողմից տրամադրվում է կրթաթոշակներ 2 գյուղերի ուսանողներից ոմանց համար և կառուցվել է 2 մանկապարտեզ։
«Էստեղ երեխաների մեջ հարգանք կա, գոհունակության զգացում կա, էստեղ երեխաների մեջ հոգի մը կա, էստեղ տարբեր է»,- ասում է Նանոր Բալաբանյանը։

Из Сан-Франциско в Армению с целью организации летнего лагеря для школьников
Нанор Балабанн приехала в Армению из Сан-Франциско, чтобы организовать в общине Ахпрадзор Котайкской области и общине Шванидзор Сюникской области летние лагеря для школьников.
В этом году в Ахпрадзоре Нанор вместе с волонтерами организовала лагерь в восьмой раз.
Нанор 20 лет. Она родилась в Сирии, выросла в Ливане, потом переехала в США. Впервые девушка приехала в Армению десять лет назад, побывала с рабочим визитом в Ахпрадзоре. “Именно тогда я восхитилась этим селом и решила сделать что-нибудь для его жителей, так как Ахпрадзор оторван от мира”,- отметила наша собеседница.
Вернувшись в Америку, Нанор поступила в университет в Санта-Барбаре в Калифорнии, а в дальнейшем – в Стэнфордский университет, получив квалификацию учителя истории, но решила каждое лето приезжать в ставшие для нее родными села Ахпрадзор и Шванидзор.
“Я очень полюбила местных жителей, сняла о селе небольшой фильм, который показала своим друзьям. И мы решили вместе сделать что-то хорошее для здешних ребятишек. Приехали с друзьями в село и организовали здесь небольшой лагерь”- рассказала Нанор. Именно так родилась идея организации в селе летнего лагеря для школьников.
По возвращении в Америку Нанор подала заявку на получение гранта. Первый грант она получила в 20 лет и на эти деньги создала в ахпрадзорской школе компьютерный класс.
С 2011 г. Нанор вместе с друзьями и волонтерами организует летние лагеря в Апрадзоре, Шванидзоре, Дитаване и Шуши. В лагере преподают четыре предмета: компьютерные навыки, создание карьеры, дизайн и английский язык. В вечерние часы участники прогуливаются по селу. Инициатива называется “Скрытая дорога”. Ее основные члены - девять девочек, одна из которых мексиканка.
Нанор очень хочет, чтобы ее ученики поступили в университеты, колледжи, а по окончании учебы вернулись в село и взялись за улучшение здесь жизни. “Обычно когда девушки уезжают из села, они назад уже не возвращаются, а ребята идут служить в армию, а после демобилизации не хотят учиться. Я хочу изменить такое положение дело”,- говорит Нанор.
По мнению девушки, летние лагеря оказывают положительное воздействие на сельских детей, так как они начинают самостоятельно разрабатывать программы.
В этом году в ахпрадзорском лагере участвовало 50 учеников. Сегодня, 24 июня, откроется лагерь в Шванидзоре, который объединит около 80 школьников. Лагеря организуются в зданиях местных школ.
Нанор очень хочет приехать в Армению на постоянное жительство.
“Здесь в детях есть чувство уважения, удовлетворения, есть душа. Здесь все иначе…” – говорит Нанор Балабанян.