Սան Ֆրանցիսկոյից Հայաստան՝ գյուղի երեխաների համար ճամբար կազմակերպելու նպատակով
Նանոր Բալաբանյանը Սան Ֆրանցիսկոյից Հայաստան է եկել Գեղարքունիքի մարզի Ախպրաձոր եւ Սյունիքի մարզի Շվանիձոր համայնքներում դպրոցականների համար ամառային ճամբարներ կազմակերպելու նպատակով։
Ախպրաձորում այս տարի արդեն 8-րդ անգամ Նանորը կամավորների հետ ճամբար է կազմակերպել:
Նանորը 29 տարեկան է, ծնվել է Սիրիայում, մեծացել Լիբանանում, այնուհետեւ տեղափոխվել է ԱՄՆ։ Առաջին անգամ Հայաստան է եկել 10 տարի առաջ, աշխատանքային այցով եղել Ախպրաձոր գյուղում։ «Հենց այդ պահին հմայվեցա այս գյուղով, որոշեցի մի բան անել այս գյուղի համար, քանի որ ամեն ինչից կտրված գյուղ է, թաքնված ճանապարհ ունի, կտրված ամեն բանեն»,- ասում է նա։
Հայաստանից Ամերիկա վերադառնալուց հետո սովորել է Կալիֆոռնիայի Սանտա Բարբարայի համալսարանում, հետագայում Սթենֆորդի համալսարանում, ստացել պատմության ուսուցչի որակավորում, սակայն որոշել է յուրաքանչյուր ամառ այցելել արդեն հարազատ դարձած Ախպրաձոր եւ Շվանիձոր համայնքներ։
«Շատ սիրեցի գյուղացիներին, գյուղի մասին փոքր կինո սարքեցի, ընկերներիս ցույց տվեցի, որոշեցինք միասին լավ բան անել երեխեքի համար, մի օրով ընկերներիս հետ այցելեցինք գյուղ եւ փոքր ճամբար կազմակերպեցինք»,- այսպես ծնվեց գյուղում ամառային ճամբարներ անցկացնելու գաղափարը:
Ամերիկա վերադառնալուց հետո Նանորը դիմել է դրամաշնորհային ծրագրի ու 20 տարեկանում ստացել առաջին դրամաշնորհը և Ախպրաձորի դպրոցում համակարգչի սենյակ հիմնել։
2011-ից Ախպրաձորում, Շվանիձորում, Դիտավանում եւ Շուշիում Նանորն ընկերների, կամավորների հետ շարունակում է ամառային ճամբարներ անցկացնել, ճամբարում սովորեցնում են չորս առարկա` համակարգչային հմտություններ, կարիերա, դիզայն եւ անգլերեն: Երեկոյան ժամերին մասնակիցները շրջում են գյուղում։
Նախաձեռնությունը կոչվում է «Թաքնված ճանապարհ», որի հիմնական անդամները ինը աղջիկ են, մեկը՝ մեքսիկացի։
Նանորը մեծ ցանկություն ունի, որ իր աշակերտները դուրս գան գյուղից, սովորեն համալսարանում, քոլեջում եւ նորից կվերադառնան գյուղ ու բարելավեն գյուղի կյանքը։ «Միտում կա, որ գյուղից երբ աղջիկները գնում են, հետ չեն գալիս, իսկ տղաները գնում են բանակ, վերադառնալուց հետո չեն ցանկանում սովորել։ Ես ուզում եմ փոխել այդ կարծրատիպը»,- ասում է Նանորը։
Նանորի կարծիքով՝ ճամբարները դրական ազդեցություն են ունենում գյուղի երեխաների համար, քանի որ նրանք սկսում են ինքնուրույն ծրագրեր մշակել:
Այս տարի Ախպրաձորի ճամբարին մասնակցել է 50 աշակերտ։ Այսօր՝ հունիսի 24-ին, կմեկնարկի Շվանիձորի ճամբարը, որը կմիավորի 70-80 աշակերտների։ Ճամբարներն անցկացվում են գյուղերի դպրոցներում։
Նախաձեռնության հիմնադիրը նպատակ ունի գալ և հիմնական բնակություն հաստատել Հայաստանում:
Այս տարի նաև 4-րդ անգամ նախաձեռնության կողմից տրամադրվում է կրթաթոշակներ 2 գյուղերի ուսանողներից ոմանց համար և կառուցվել է 2 մանկապարտեզ։
«Էստեղ երեխաների մեջ հարգանք կա, գոհունակության զգացում կա, էստեղ երեխաների մեջ հոգի մը կա, էստեղ տարբեր է»,- ասում է Նանոր Բալաբանյանը։

Nanor Balabanian, an American-Armenian with a Syrian and Lebanon background, has spent her last eight years organizing summer camps for children in the rural communities of Armenia - mostly in Akhpradzor in Aragatsotn Province and Shvanidzor in Syunik Province.
29-year-old Nanor first visited Armenia ten years ago, when she went to Akhpradzor village for a working visit.
"At that very moment, I fell in love with the village. I decided to do something useful for it, since it was cut off from everything, with only a hidden road leading to it, " she says.
In the meantime, Nanor studied at the University of California, Santa Barbara, and continued her studies at Stanford University, getting a history teacher qualification. While studying in the U.S., she decided to visit the communities of Akhpradzor and Shvanidzor communities every year.
The idea of holding summer camps in the village was born after a visit with friends, when they held a one-day summer camp. At the age of 20, Nanor got the first grant and set up a computer room at the Akhpradzor school.
Since 2011, Nanor heads the Hidden Road Initiative, organizing annual summer camps in Akhpradzor, Shvanidzor, Ditavan, and Shushi.
The main members of the initiative are nine girls, including one Mexican-American. Four subjects are taught in the camp: computer skills, college, design and English. The participants spend their evenings walking around the village.
Nanor is eager to see their students leave the village, study at a university or college, and go back to the village to improve the rural life.
"There is a tendency to leave the village for good. When the girls leave the village, they do not come back, and the boys go to the army and do not want to study any more when they are back. I want to change that,” says Nanor.
She believes that summer camps have a positive impact on the children in the village as they start to develop their own projects.
This year, 50 students took part in the Akhpradzor camp. The Shvanidzor camp, which is about to start, will bring together 70-80 students. Camps are held in rural schools.
Nanor intends to come and settle in Armenia one day.
"Children are respectful here, and there is a feeling of satisfaction. It’s different here," says Nanor Balabanian.