Էթիկայի հանձնաժողովը բողոքարկել է Սերժ Սարգսյանի թիկնազորի նախկին պետ Վաչագան Ղազարյանի գործով վճիռը
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը բողոքարկել է Սերժ Սարգսյանի թիկնազորի նախկին պետ Վաչագան Ղազարյանի և կնոջ հայտարարագրերը ոչնչացնելու վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի վճիռը: Այս մասին տեղեկանում ենք «Դատալեքս» դատական տեղեկատվական համակարգից:
Նշենք, որ մայիսի 17-ին Վարչական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Գևորգ Սոսյանի, բավարարել էր Վաչագան Ղազարյանի հայցն ընդդեմ Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի։ Դատարանը Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովին պարտավորեցրել էր Ղազարյանի և կնոջ 2017 թվականի տարեկան և 2018-ի՝ պաշտոնի դադարեցման հայտարարագրերը ոչնչացնել:
Ապօրինի հարստացման և հայտարարագրման ենթակա տվյալները թաքցնելու մեջ մեղադրվող Ղազարյանը, հիշեցնենք, Վարչական դատարան էր դիմել 2018-ի սեպտեմբերին, պահանջում էր ոչ իրավաչափ ճանաչել իր և կնոջ՝ Ռուզաննա Բեգլարյանի 2017 թվականի տարեկան և 2018 թվականի պաշտոնի դադարեցման հայտարարագրերն ընդունելու և դրանք հրապարակելու հանձնաժողովի գործողությունները, «Հանրային ծառայության մասին» օրենքով չնախատեսված հայտարարագրեր ճանաչել իր և նրա կնոջ 2017 թվականի տարեկան և 2018 թվականի պաշտոնի դադարեցման հայտարարագրերը, և Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովին պարտավորեցնել դրանք ոչնչացնել:
Ղազարյանը վարչական հայց է ներկայացրել այն բանից հետո, երբ ապօրինի հարստացման և հայտարարագրման ենթակա տվյալները թաքցնելու համար նրան մեղադրանք էր առաջադրվել:

Комиссия по этике обжаловала решение по делу бывшего начальника службы охраны Сержа Саргсяна
Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц обжаловала решение суда первой инстанции об кничтожении деклараций бывшего начальника службы охраны Сержа Саргсяна Вачагана Казаряна и его жены. Об этом сообщаетсудебная информационная система “Даталекс”.
17 мая Административный суд под председательством судьи Геворка Асояна удовлетворил иск Вачагана Казаряна к Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц, Суд обязал Комиссию по этике уничтожить представленные Вачаганом Казаряном и его женой декларации 2017 г. и на момент прекращения выполнения им должностных полномочий в 2018 г.
Казарян, который обвиняется в незаконном обогащении и сокрытии подолежащих декларированию данных, в сентябре 2018 г. обратился в Административный суд с требованием признать неправомерными действия Комиссии по приему и публикации деклараций его и жены, Рузанны Бегларян, за 2017 г. и на момент прекращения выполнения им должностных полномочий в 2018 г.
Административный иск Казарян подал после того, как ему было предъявлено обвинение в незаконном обогащении и сокрытии подлежащих декларированию данных.