Դատարանը վերացրեց Մանվել Գրիգորյանի կենսաթոշակի վրա դրված արգելանքը
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում ընդմիջումից հետո շարունակվեց ԱԺ նախկին պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանի և կնոջ՝ Նազիկ Ամիրյանի վերաբերյալ քրեական գործի քննությունը:
Այսօրվա դատական նիստի ընթացքում դատարանը բավարարեց Մանվել Գրիգորյանի պաշտպան Լևոն Բաղդասարյանի միջնորդությունն ու Մանվել Գրիգորյանի կենսաթոշակի վրա դրված կալանքը վերացնելու որոշում կայացրեց:
Նշենք, որ Մանվել Գրիգորյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում սկսվելուց հետո նրա և հարազատների ամբողջ գույքի՝ այդ թվում կենսաթոշակի վրա կալանք է դրվել:
Այսօրվա դատական նիստի ընթացքում քննարկման առարկա դարձան նաև այն հարցերը, որոնք նախորդ դատական նիստի ընթացքում՝ Մանվել Գրիգորյանի բացակայությամբ էին բարձրաձայնվել: Խոսքը Մանվել Գրիգորյանի և նրա հարազատների գույքի վրա դրված կալանքի և Գրիգորյանի նկատմամբ միջգերատեսչական հանձնաժողովային փորձաքննություն նշանակելու մասին է:
Նշենք, որ նախորդ դատական նիստին Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահ Նարեկ Բաբայանը գրություն էր ուղարկել դատարան՝ հետաքրքրվելով, թե որքան է կազմում Գրիգորյանի կողմից պետությանը պատճառված վնասի չափը և արդյոք արգելանք դրված է Գրիգորյանին պատկանող անշարժ և շարժական գույքի վրա։ Բանն այն է, որ Գրիգորյանը դեռևս 2018 թվականի հոկտեմբերի 17-ին դիմել է Կառավարությանը՝ հայտնելով, որ Գրիգորյանը ցանկանում է Ակնալիճ համայնքում գտնվող «Ակնալճի կուղբաբուծական տնտեսություն» ընկերության 329 հեկտար տարածքը նվիրաբերել Հայաստանի Հանրապետությանը: Խոսքն ընկերության 100 % բաժնեմասը պետությանը տրամադրելու մասին է: Այս գույքը, սակայն, գտնվում է կալանքի տակ: Ըստ Գրիգորյանի պաշտպանների հայտարարության՝ ընկերության տարածքի շուկայական արժեքը մոտ 5 մլրդ դրամ է, որը մի քանի անգամ գերազանցում է պետությանը պատճառված ենթադրյալ վնասի չափը: Պետական գույքի կառավարման կոմիտեն ՀՔԾ–ին նախաքննության ընթացքում գրություն է ուղարկել՝ փորձելով ճշտել այն հարցերի պատասխանները, որոնք այսօր ուղղել էր դատարանին, ինչին ՀՔԾ-ից պատասխանել են, որ իր վարույթում գտնվող գործով հստակեցված չէ հանցագործությամբ պետությանը պատճառված վնասի չափը, և առաջարկել են Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին հարցի քննարկումը հետաձգել մինչև վնասի չափը պարզելու համար քննչական և դատավարական գործողությունների ավարտը:
Այսօր Գրիգորյանի պաշտպան Լևոն Բաղդասարյանը դատարանին միջնորդեց կալանքից հանել ընկերության գույքը, մեղադրող դատախազ Վահե Դոլմազյանը, սակայն, առարկեց միջնորդության դեմ՝ նշելով, որ ընկերության 100 % բաժնետերը Կարեն Գրիգորյանն է՝ Մանվել Գրիգորյանի որդին, ում համաձայնությունը առկա չէ գույքի հետ որևէ գործարք կատարելու վերաբերյալ: Գրիգորյանի պաշտպանական կողմը հիշեցրեց, որ նախաքննության ընթացքում Կարեն Գրիգորյանի անունից տրվել է համաձայնություն: Դատարանը միջնորդության քննությունը հետաձգեց մինչև դրա համար էական հանգամանքների հստակեցումը:
Դատավորն այսօր որոշեց հետաձգել մեղադրող դատախազների՝ Գրիգորյանի նկատմամբ միջգերատեսչական հանձնաժողովային դատաբժշկական փորձաքննություն նշանակելու մասին միջնորդությունը։
Դատարանը ցանկանում էր անցնել գործում առկա ապացույցների հետազոտմանը, սակայն Գրիգորյանի առողջական վիճակը նորից վատացավ, և նիստն հետաձգվեց:
Հիշեցնենք, որ ըստ մեղադրական եզրակացության՝ Մանվել Գրիգորյանը ապօրինի կերպով՝ «Զենքի մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված սահմանափակումների շրջանցմամբ, կնոջ՝ Նազիկ Ամիրյանի, որդու՝ Արման Գրիգորյանի եւ քննությամբ չպարզված այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, ապօրինի կերպով ձեռք են բերել, փոխադրել եւ իրենց պատկանող երեք տներում ապօրինի կերպով պահել հրազեն, ռազմամթերք, ակոսափող հրազենի փամփուշտներ, պայթուցիկ նյութեր, ինչպես նաեւ կատարել է տարբեր տեսակի հափշտակություններ։
Նա մեղադրվում է 2016թ.-ի ապրիլյան քառօրյա պատերազմի եւ դրան հաջորդած օրերին Արցախի Հանրապետության սահմանների պաշտպանությունն իրականացնող զինվորականների եւ կամավորների կարիքները հոգալու նպատակով հատկացված գույքը յուրացնելու մեջ։
Ըստ մեղադրանքի՝ Նազիկ Ամիրյանը ամուսնու՝ Մանվել Գրիգորյանի, որդու՝ Արման Գրիգորյանի եւ քննությամբ չպարզված այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, ապօրինի կերպով ձեռք են բերել, փոխադրել եւ իրենց պատկանող երեք տներում ապօրինի կերպով պահել հրազեն, ռազմամթերք, ակոսափող հրազենի փամփուշտներ, պայթուցիկ նյութեր, ինչպես նաեւ կատարել է տարբեր տեսակի հափշտակություններ։

Суд отменил арест пенсии Манвела Григоряна
В ереванском суде общей юрисдикции продолажется заседание по уголовному делу бывшего депутата Национального Собрания, генерала Манвела Григоряна и его жены Назик Амирян.
Сегодня суд удовлетворил ходатайство защитника Манвела Григоряна Левона Багдасаряна об отмене ареста пенсии его подзащитного.
Отметим, что после начала уголовного преследования в отношении Манвела Григоряна все принадлежащее ему и его родным имущество, в том числе пенсия, было взято под арест.
На сегодняшнем судебном заседании предметом рассмотрения стали также вопросы, поднятые в ходе предыдущего судебного заседания, на котором Манвел Григорян отсутствовал. Речь идет об аресте имущества М.Григоряна и его родных и назначеии в отношении него медицинской экспертизы, которую должна провести межведомственная комиссия.
Отметим, что на предыдущем заседании суд получил записку председателя Комитета управления госимуществом Нарека Бабаяна, который интересовался тем, какой ущерб причинен государству М.Григоряном и наложен ли арест на принадлежащее ему движимое и недвижимое имущество. Дело в том, что 17 октября 2018 г. Григорян обратился в правительство с сообщением о том, что хочет передать Республике Армения принадлежащую ему компанию “Акналичское боброводческое хозяйство” площадью 329 га, которое находится в общине Акналич. Речь идет о передаче государству 100% компании. Однако данное имущество находится под арестом. Согласно заявлению защитников Григоряна, рыночная стоимость территории компании, которая составляет около 5 млн драмов, в несколько раз превышает размер причиненного государству предполагаемого ущерба.
В ходе предварительного следствия Комитет управления госимуществом направил в Специальную следственную службу записку, которой просил ответить на присланные сегодня в суд вопросы. В ответ ССС сообщила, что в рамках данного дела размер ущерба, причиненного государству в результате преступления, пока не уточнен. ССС также предложила Комитету отложить обсуждение вопроса до завершения следственных и судопроизводственных действий по выяснению размера ущерба.
Сегодня защитник Григоряна Левон Багдасарян ходатайствовал об отмене ареста имущества компании. Прокурор Ваге Долмазян возразил, отметив, что 100-процентным собственником компании является сын Манвела Григоряна Карен Григорян, чье согласие на осуществление какой-либо сделки с имуществом отсутствует.
Защитники напомнили о том, что в ходе предварительного следствия от имени Карена Григоряна было дано согласие. Суд отложил рассмотрение ходатайства. Сегодня было отложено и рассмотрение ходатайства прокурора о проведении межведомственной комиссией судмедэкспертизы в отношении Григоряна.
Суд хотел приступить к исследованию доказательств, однако самочувствие Григоряна ухудшилось, в связи с чем был объявлен перерыв.
Согласно обвинительному заключению, Манвел Григорян обвиняется в незаконном хранении оружия и боеприпасов, хищении имущества на сумму 101 млн драмов, уклонении от уплаты налогов в размере 1 млрд драмов, растрате государственных средств в размере 1 млрд драмов, хищении путем вымогательства имущества стоимостью 37 млн драмов.
Григорян также обвиняется в хищении имущества, предоставленного на удовлетворение нужд военных и добровольцев, защищавших границы Республики Арцах в дни четырехдневной войны в апреле 2016 г. и после нее Назик Амирян обвиняется в незаконном обходе ограничений, предусмотренных законом РА “Об оружии”, незаконном приобретении по предварительному сговору с сужем Манвелом Григоряном, сыном Арманом Григоряном и неустановленными следствием другими лицами, перевозке и хранении в принадлежащих им домах оружия и боеприпасов, а также в ряде хищений.