Անտառտնտեսության ղեկավարն անտառային հողեր է վարձել չնչին վարձավճարով. մաս 1, Սյունիք
«Հետք»-ը սկսել է ուսումնասիրել Հայաստանի անտառային տարածքների վարձակալությունների պատմությունը: Շարքի առաջին մասում կանդրադառնանք Սյունիքի մարզում վարձակալությամբ տրված անտառային տարածքներին:
«Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի Սիսիանի անտառտնտեսությունում 4 անտառային տարածք է վարձակալության տրամադրվել: Երկուսը՝ «Արշակյաններ Էներջի» ՍՊԸ-ին, մեկը՝ Արկադյա Արշակյանին և երրորդը՝ «Զոր-Զոր» ՍՊԸ-ին:
Անտառտնտեսության ղեկավարը՝ անտառային հողերի վարձակալ
Սիսիանի անտառտնտեսության նախկին ղեկավար Արկադյա Արշակյանը նույն անտառտնտեսության հողատարածքները վարձակալել է իր պաշտոնավարման ժամանակ: Արկադյա Արշակյանը 2009 թ.-ից Սիսիան քաղաքում՝ անտառտնտեսության շենքի դիմաց, 0.2 հա հողակտոր է վարձակալել 40 տարի ժամկետով և վճարում է տարեկան 110 հազար դրամ: Արկադյա Արշակյանն այդքանով չի բավարարվել, նա նույն տարում անտառային ևս երկու հողակտոր է վարձակալել, մեկը՝ 8.7 հա, մյուսը՝ 5.62 հա, որոնց համար համապատասխանաբար վճարվում է 105 և 68 հազար դրամ:
Այս հողակտորները վարձակալվել են «Արշակյաններ Էներջի» ՍՊԸ-ի միջոցով: Ընկերությունը 2006 թ-ին հիմնադրել է Արկադյա Արշակյանի որդին՝ Արման Արշակյանը, որը արդեն 3 տարի է՝ զբաղեցնում է նույն անտառտնտեսության ղեկավարի պաշտոնը: 2010 թ.-ից ՍՊԸ-ի 100 տոկոս բաժնետերը դարձել է Արկադյա Արշակյանը և շարունակում է տնօրինել ընկերության բաժնետոմսերը մինչ օրս: «Նախկինում, եթե չեմ սխալվում, գեսի անվան տակ էր, հիմա չգիտեմ՝ ինչ է անում»,- «Արշակյաններ էներջի» ՍՊԸ-ի գործունեության մասին ասաց Արման Արշակյանը:
ՍՊԸ-ի վարձակալած տարածքների մի մասում վերջին տարիներին պտղատու ծառեր են տնկվել, մյուս մասը հանգստյան գոտի է: Սիսիանի անտառտնտեսության ղեկավար Արման Արշակյանը շահերի բախում չի համարում այն, որ ինքն անտառտնտեսությունն է ղեկավարում, իսկ իր հայրը վարձակալել է անտառտնտեսության տարածքները:
Վարձակալած տարածքները մյուսներից անհամեմատ էժան գներով վերցնելը տնօրեն Արման Արշակյանը այսպես բացատրեց. «Էդ նախկինում է արվել, նախկինում ուրիշ գին է եղել, հիմա ուրիշ գին է, փոխվել է»: Հանգստի գոտի համարվող հատվածում նաև բետոնից ու քարից կառուցված տաղավար կա: Դրա պատճառաբանությունը ղեկավարությունն ունի՝ ազատամարտիկի անունով է կառուցվել, չեն կարողացել արգելել: «Նախաձեռնություններ կան, բայց հլը կոնկրետ բան չկա»,- վարձակալած տարածքների ապագայի մասին ասաց Արման Արշակյանը:
«Արշակյաններ էներջի» ընկերությունը շահագործել է Սյունիքի մարզի Իշխանասարի հրաբխային խարամի հանքավայրը, որի ընդերքօգտագործման իրավունքը, Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Գարեգին Բաղրամյանի հրամանով՝ 2019թ. հունվարին դադարեցվել է: Նախարարի պաշտոնակատարի համար հիմք է հանդիսացել 2018թ. նոյեմբերին ընկերության նկատմամբ հարուցված վարչական վարույթը և դրա արդյունքում հայտնաբերված խախտումները: Ընկերությունը շուրջ 1,3 մլն դրամի ընդերքօգտագործման վճարների մասով ապառքներ է կուտակել, ինչպես նաև 365 հազար դրամ՝ շրջակա միջավայրի պահպանության դրամագլխի մասով, սահմանված ժամկետներում լիազոր մարմնին չի ներկայացրել 2017թ. հաշվետվությունները: Սահմանված ժամկետներում չի վերացրել զգուշացման հիմքերը: 2011-2014թթ. ընկերությունը նաև ջրօգտագործման թույլտվություն է ունեցել Որոտան գետի վրա ձկնաբուծական գործունեություն ծավալելու համար:
«Զոր-Զոր» ՍՊԸ-ն, որի հիմնադիր-բաժնետերը Սիսիանում հաշվառված Դավիթ Դավթյանն է, 7 հա է վարձակալել Սիսիանի անտառտնտեսությունից, որի դիմաց վճարել է 84 հազար դրամ: Ընկերությունը պետք է տնկարան հիմներ և ձկնաբուծարան շահագործեր Որոտան գետի վրա, որի շուրջբոլորն անտառային հողեր են: Պայմանագրի ժամկետն ավարտվել է 2018թ. ապրիլին: Սիսիանի անտառտնտեսության ղեկավար Արման Արշակյանի տվյալներով՝ վարձակալները տարածքը չեն օգտագործել:
Սակայն, մինչ դա, «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ը 2015թ. նոյեմբերին դիմել է Սիսիանի դատարան՝ պահանջելով «Զոր-Զոր» ՍՊԸ-ից հօգուտ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի բռնագանձել 616233 ՀՀ դրամ՝ որպես պարտքի գումար: Դատարանը վճարման կարգադրություն է արձակել, որը չի բողոքարկվել և մտել է ուժի մեջ:
Անտառային հողերը վարձակալելու համար Կառավարությունը 2010 թ-ին սահմանել է վարձավճարների նվազագույն չափը: Սյունիքի մարզի անտառային հողերը հանգստի նպատակով օգտագործման տրամադրելու դեպքում 1 հեկտարի համար սահմանված է առնվազն 216 հազար դրամ տարեկան վարձավճար: «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ը, օրինակ, «Արշակյաններ Էներջի» ՍՊԸ-ից միայն 8.7 հա հողակտորի համար պետք է գանձեր 1 միլիոն 879 հազար դրամ՝ 105 հազար դրամի փոխարեն: «Հայանտառ»-ը, ունենալով վարձավճարը վերանայելու իրավասություն, Կառավարության համապատասխան որոշման ընդունումից 9 տարի անց չի շտապում վերանայել վարձավճարը:
Քարտեզի վրա նշված կետերը սեղմեք, որ տեսնեք վարձակալած տարաքծը
Սյունիքի անտառտնտեսություն
Շրջակա միջավայրի նախարարության Անտառային կոմիտեի (նախկին՝ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի) «Սյունիքի» անտառտնտեսության տարածքում անտառային տարածքների վարձակալները 5-ն են՝ Վահագն Հայրապետյանը, Հակոբ Ասատրյանը, Վահագն Համբարձումյանը, Անուշավան Աղաբեկյանը և «Սյուն» ՀԿ-ն:
Անտառտնտեսության գրասենյակից մի քանի հարյուր մետր հեռավորության վրա՝ Գորիս-Երևան ճամփեզրին է գտնվում Գորիսում հյուրանոցային բիզնեսով զբաղվող Վահագն Հայրապետյանի վարձակալած 0.2 հա հողակտորը, որն անտառապատ չէ: Մինչև 2035 թ. վարձակալած տարածքում որևէ բան կառուցված չէ, և իր բուն նպատակին՝ հանգստի գոտի կազմակերպելուն, չի ծառայում: Վահագն Հայրապետյանն այդ հողակտորի համար տարեկան վճարում է 60 հազար դրամ: Բոխի, կաղնի, սոճենի են աճում տարածքում:
«Սյուն» ուսուցողական-խորհրդատվական հասարակական կազմակերպությունը անտառային տարածքներից 1.2 հա է վարձակալել, որը գտնվում է Հալիձոր-Տաթև բնակավայրերի ճանապարհին: «Սյուն» ՀԿ-ն տարածքի համար տարեկան վճարում է 260 հազար դրամ վարձավճար: Անտառապատ տարածքում տեղադրված են տաղավարներ: «Սյուն» ՀԿ-ն հիմնադրվել է 2000 թ-ին, Գորիսում, կազմակերպության գործադիր մարմնի ղեկավարը Կարեն Տեր-Մկրտչյանն է, որը կապ ունի նաև «Դելտա-Գլոուբ» ՍՊԸ-ի հետ: ՀԿ-ն և ՍՊԸ-ն գրանցված են Կարեն Տեր-Մկրտչյանի հաշվառման հասցեում՝ Գորիսի Մամիկոնյան փողոցի բնակարաններից մեկում:
«Սյուն» ՀԿ-ն պարզվում է՝ իր հերթին վարձակալության է տրամադրել տարածքը: Այժմ տարածքը հսկում է հալիձորցի Ալբերտ Անդրանիկյանը: Տարածքում զրուցարաններ են տեղադրված, որոշակի գումարով քաղաքացիներին թողնում են հանգստանալ, խորոված անել, ժամանակ անցկացնել: Ալբերտ Անդրանիկյանը պատմեց, որ տեղացիներն են գալիս ընտանիքներով, նաև դպրոցականներ, իսկ ինքը վերահսկում է, որ հրդեհ չլինի, աղբ չթափեն և այլն: Տարածքը ցանկապատված է մասնակի, դարպասներ են տեղադրվել:
«Որ եկել եմ ստեղ, սաղ զիբիլանոց էր, եկել եմ, կարգուկանոնը պահում ենք, որ մարդիկ գան, նորմալ լինի»,- պատմեց Ալբերտ Անդրանիկյանը:
Ներկայիս վարձակալն ասում է, որ ծանոթ չէ ՀԿ-ի գործունեությանը, պարզապես խոսել է Կարեն Տեր-Մկրտչյանի հետ, վերցրել է տարածքը: Նա չցանկացավ ասել, թե որքան վարձավճար է տալու «Սյուն» ՀԿ-ին, ասաց՝ դեռևս հստակ գին չեն պայմանավորվել: Բոխի, կաղնի, սզնի տեսակի ծառեր կան տարածքում:
Հալիձոր-Տաթև ճանապարհի 3.3-րդ կիլոմետրին է գտնվում Անուշավան Աղաբեկյանի վարձակալած 0.6 հա անտառային տարածքը: Մինչև 2036 թ. կնքված վարձակալության պայմանագրի տարեկան վճարը կազմում է 130 հազար դրամ: Մեր այցելության ժամանակ տարածքում էր գտնվում վարձակալը, որը վերահսկում էր նոր կառուցվող քոթեջի և հարակից շինության աշխատանքը: Բետոնե հիմքերով կառուցապատմանը ականատես եղավ նաև Գորիսի անտառտնտեսության ղեկավար Արմեն Իշխանյանը:
Հալիձոր բնակավայրի վարչական սահմաններում գտնվող շուրջ 80 հա անտառային հողերի սկզբնամասում (դեպի Հալիձոր) կա ևս երկու վարձակալ: Քաղաքացիներ Հակոբ Ասատրյանը և Վահագն Համբարձումյանը համապատասխանաբար՝ 0.5 հա և 0.055 հա հողակտորներ են վարձակալել Սյունիքի անտառտնտեսությունից, սակայն, տարածքը վարձակալության նպատակին՝ հանգստի գոտի կազմակերպելուն չեն ծառայեցնում: Այդուհանդերձ վարձակալները ամեն տարի վճարում են 108 հազար և 60 հազար դրամ վարձավճար:
Վահագն Համբարձումյանի և Հակոբ Ասատրյանի՝ հանգստի նպատակով վարձակալած 0.055 հա և 0.5 հա անտառային տարածքները նպատակային նշանակությամբ չեն օգտագործվում: Դրանց դիմաց վարձակալները վճարում են համապատասխանաբար 60 և 108 հազար դրամ:
«Հարսնաձոր» քոթեջները անտառապատ տարածքում
Սյունիքի անտառտնտեսության տարածքում՝ Հալիձոր բնակավայրից դեպի Տաթև բնակավայր տանող ճանապարհի 2.5-րդ կիլոմետրի վրա, ճանապարհի ձախ հատվածում գործում է «Հարսնաձոր» հանգստի գոտին: 0.8 հա մակերեսով անտառապատ տարածքում տեղակայված են բետոնե հիմքով, փայտյա 10-ից ավելի քոթեջներ: Սյունիքի անտառտնտեսության ղեկավարը նշում է, որ այդ տարածքի հետ կապված վեճ կա: Նախկինում այդ վայրն ու դրան հարակից 80 հեկտար անտառային տարածքը պատկանել է անտառտնտեսությանը, սակայն տարիներ առաջ այն դարձել է Հալիձոր բնակավայրի սեփականությունը: Անտառային կոմիտեի տնօրենի տեղակալ Ռուբեն Կարապետյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ խոսքն ընդամենը 0.8 հա հողակտորի մասին է, որտեղ տեղակայված է «Հարսնաձոր» հանգտսի գոտին: Կարապետյանի խոսքով, նախկինում իրենք ճանապարհի աջ և ձախ հատվածում ընդհանուր 2 հա անտառային տարածքը վարձակալության են տրամադրել «Սյուն» ՀԿ-ին, որից հետո Տաթև համայնքի ղեկավարը դիմել է ՊՈԱԿ-ին՝ նշելով, որ 0.8 հա-ն պատկանում է համայնքի Հալիձոր բնակավայրին և կցել է կադաստրի կողմից այդ ամենը հավաստող գրություն: Դրանից հետո «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ը լուծել է 2 հա-ի համար կնքված պայմանագիրը և վերակնքել է պայմանագիր «Սյուն» ՀԿ-ի հետ 1.2 հա-ի համար, որը գտնվում է ճանապարհի աջ մասում (Հալիձորից դեպի Տաթև):
Տաթև համայնքի ավագանու և Կառավարության որոշումները համադրելու արդյուքնում պարզվում է, որ Հալիձոր բնակավայրից Տաթև բնակավայր տանող ճանապարհի ձախ հատվածի պետական հողերը 2006 թ-ին անհատույց դարձել են Հալիձոր համայնքի սեփականությունը: Կառավարության 2006 թ-ի 515 Ն որոշմամբ հաստատվել է Հալիձոր համայնքի վարչական սահմանների նկարագիրը և որոշվել է գյուղի սահմաններում գտնվող պետական սեփականություն հանդիսացող հողամասերը համայնքին սեփականության իրավունքով անհատույց փոխանցել: Որքան էլ զարմանալի է, բայց անտառապատ հողակտորները համարվել են գյուղատնտեսական նշանակության: Իսկ արդեն 2019 թ-ին նույն այդ հողերից 5 հա-ն Տաթև համայնքի ավագանին հանել է աճուրդի, որպեսզի վարձակալության տրամադրի 1 հեկտարի համար տարեկան ընդամենը 310 հազար դրամ վարձավճարով:
Փաստացի ստացվում է, որ անտառային հողերը գյուղատնտեսականի անվան տակ փոխանցվել է համայնքին, որն էլ այն գյուղատնտեսական նշանակության համար սահմանված արժեքով վարձակալության է տրամադրում:
ՀՀ անտառային օրենսգրքի 20-րդ հոդվածը սահմանում է. «Պետական անտառային հողերում անտառային տնտեսության վարման և անտառօգտագործման հետ չկապված շինարարական ու պայթեցման աշխատանքների, օգտակար հանածոների արդյունահանման, մալուխների, խողովակաշարերի և այլ կոմունիկացիաների անցկացման, հորատման և այլ աշխատանքներն իրականացվում են պետական կառավարման լիազորված մարմնի տված համաձայնության հիման վրա: Համաձայնությունը տրվում է բնապահպանական փորձաքննության դրական եզրակացության հիման վրա:
Կառավարության 2007 թ-ի 806 Ն որոշումը սահմանում է պետական անտառների և անտառային հողերի օգտագործման տալու կարգը, որի ընդհանուր դրույթի 5-րդ կետը սահմանում է, որ անտառային հողերում շենքեր և շինություններ կառուցել թույլատրվում է միայն անտառային տնտեսության կարիքների համար, որի պայմանները և կարգը սահմանում է ՀՀ կառավարությունը:
Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման և փորձաքննության մասին ՀՀ օրենքի 14-րդ հոդվածի 8-րդ կետը սահմանում է, որ փորձաքննության ենթակա են նաև սույն հոդվածի 3-րդ մասում չթվարկված բոլոր նախատեսվող գործունեությունները, որոնք իրականացվելու են բնության հատուկ պահպանվող և անտառային տարածքներում, պատմամշակութային հուշարձանների սահմաններում, ընդհանուր օգտագործման կանաչ տարածքներում:

Hetq has started to investigate leasing contracts of state-owned forest lands in Armenia.
Our investigation has uncovered a number of dubious lease deals where companies and officials with ties to forestry officials have gotten below market prices.
Armenia manages these lands via the Forest Committee, a branch of the newly revamped Ministry of the Environment. The Forest Committee, formerly the HayAntar SNCO, has twenty forestry service branches throughout the country.
The investigation looked into forested land leases in Armenia’s southern Syunik Province.
For a bit of context, forests cover about 11% of the territory of Armenia, while historically the forest covered up to 40% of the territory of what is today the Republic of Armenia. Forests in Armenia are located extremely unevenly, with 62% of those located in the north-east, 36% in the south, and only 2% in the central parts of the country. (Armenia-UNDA Local Workshops Report, Oct./Nov 2014)
Sisian Forestry Unit
The Sisian Forestry Unit of HayAntar has leased four parcels of land. Two were leased to Arshakyanner Energy LLC, one to Zor-Zor LLC, and one to Arkadya Arshakyan.
The Arshakyan Family: Running the Sisian Forestry Branch and Leasing Forest Land
These lease deals were made when Arkadya Arshakyan ran the Sisian Forestry Unit. In effect, he leased forest land to himself and to companies linked to him when he ran the unit.
Since 2009, Arkadya Arshakyan has been leasing a 0.2-hectare plot of land opposite the forestry unit office in Sisian. The lease is for forty years and he pays 110,000 drams ($231) per year.
That same year, Arkadya Arshakyan also leased two other plots of forest land: an 8.7-hectare tract for 105,000 drams per year and a 5.62 plot for 68,000 drams per year.
These tracts were leased to Arshakyanner Energy LLC, a company founded by Arshakyan’s son Arman in 2006. (Arkadya Arshakyan took sole control of the company shares in 2010).
It comes as no surprise that Arman Arshakyan has been director of the Sisian branch for the past three years, taking over when his father left the post.
Fruit trees have been planted on the leased lands in recent years. Another part has been designated a rest and relaxation zone for tourists.
Arman Arshakyan sees no conflict of interest in the fact that he runs the local forestry unit and that his father has leased lands managed by the unit.
Commenting on the low lease rates of these tracts, Arman Arshakyan says that prices in the past were different.
He says the stone and concrete structure in the above photo was built to honor the memory of a fallen Artsakh War veteran and that the forestry unit could not prevent its construction.
Arshakyanner Energy Company has exploited the Ishkhanasar volcanic basalt mine in Syunik Province, with the right of subsoil use under the order of Acting Minister of Energy and Natural Resources Garegin Baghramyan to 2019. In January it was stopped. The basis for the Acting Minister’s decision was the 2018 administrative proceeding against the company in November and the violations discovered thereby. The company has accumulated 1.3 million drams of lump sum utilization fees, as well as 365,000 drams for environmental protection, and has not been submitted reports to the authorized body by 2017. The grounds for warning did not eliminate the deadlines. The company also had fishery rights on the Vorotan River for 2011-2014.
Zor-Zor LLC, the founder-shareholder of which is Sisian registered Davit Davtyan, leased seven hectares from the Sisian Forestry Unit, paying 84,000 drams. The company planned to build a nursery and run a fish farm on the Vorotan River, which is surrounded by forestry land. The contract expired in April 2018. According to Arman Arshakyan, the tenants did not use the area.
However, before this, HayAntar petitioned the Sisian court in November 2015, asking that it seize 616,233 drams from Zor-Zor in payment of its HayAntar debts. The court has issued a payment order that has not been appealed by the company.
In order to lease forest lands, the government set a minimum lease rate in 2010.
In Syunik, the minimum rate per one hectare of land to be used for recreation purposes is 216,000 drams annually.
Using this rate, HayAntar should have charged a rate of 1.879 million drams per year to Arshakyanner Energy for the 8.7 hectares it leased, and not the 105,000 drams. It seems that HayAntar is in no hurry to review the above contract despite the government’s 2009 guideline.
Syunik Forestry Unit
The following five individuals and organization currently lease forested land managed by the Syunik office of the Forest Committee: Vahagn Hayrapetyan, Hakob Asatryan, Vahagn Hambardzumyan, Anushavan Aghabekyan and the Syun NGO.
The 0.2 hectares of land leased by Vahagn Hayrapetyan, a hotel businessman in Goris, is located several hundred meters from the forestry office, on the sides of the Goris-Yerevan roadway. Nothing has been built on the land, leased until 2035 for recreational purposes. Vahagn Hayrapetyan pays 60,000 AMD annually for that land plot. Hornbeam, oak and pine trees grow in the area.
The Syun Educational-Consulting NGO has leased 1.2 hectares of forest areas located along the Halidzor-Tatev roadway. Syun pays an annual rent of 260,000 drams for the territory. There are pavilions in the wooded area. Syun was founded in 2000, in Goris. Karen Ter-Mkrtchyan, who heads the executive body of the organization, is associated with "Delta-Gloub" LLC. The NGO and the company are registered at Karen Ter-Mkrtchyan's Goris address on Mamikonyan Street.
It turns out that Syun NGO subleased the land to Halidzor resident Albert Andranikyan. People can pay a certain amount to use the area for relaxing and picnicking. Andranikyan told Hetq that local families and schoolchildren visit the area, and that he personally monitors the site for fires and garbage. The area is partially fenced, and gates have been installed.
"It's a good thing, I've come here, we have to keep order, so that people come and go normally," said Albert Andranikyan.
The current tenant says he is not familiar with the activities of the NGO. Andranikyan claims he merely talked to Karen Ter-Mkrtchyan and got the land. He did not want to say how much he’ll be paying Syun NGO, saying that they haven’t agreed on a specific price yet. There are hornbeam, oak, and sycamore trees in the area.
The 0.6-hectare forest area rented by Anushavan Aghabekyan is located on the 3.3th km of Halidzor-Tatev highway. Good until 2036, the annual lease price is 130,000 drams. During our visit, Aghabekyan was on the site overseeing the construction of a cottage and an adjacent building. Armen Ishkhanyan, Head of the Goris Forestry Unit, was on site during the construction.
There are two more tenants at the beginning of 80 hectares of forest lands in the administrative borders of Halidzor community. Hakob Asatryan and Vahagn Hambardzumyan rented 0.5 hectares and 0.055 hectares of land, respectively, from the Syunik Forestry Unit. The sites are not being used for the stated purpose of a recreational area. Nevertheless, the tenants pay 108,000 and 60,000 drams every year.
The Harsnadzor Resort Area is located on a 2.5 kilometer stretch of roadway between the communities of Halidzor and Tatev. The land is within the Syunik Forestry Unit. Some ten cottages have been built on the 0.8-hectare site which has a controversial history according to the head of the Syunik Forestry Unit. In the past, the site and an adjacent 80 hectares of forested land belonged to the forestry unit. Later, it became Halidzor administrative property.
Forest Committee Deputy Director Ruben Karapetyan told Hetq that at issue is the 0.8 hectares of the Harsnadzor Resort Area. Karapetyan says that they leased two hectares of land, on the left and right of the road, to the Syun NGO. Later, the Syunik community head wrote to the HayAntar SNCO, noting that 0.8 hectares belonged to the community’s Halidzor settlement. He attached a statement to the effect from the State Cadastre. Subsequent to this, HayAntar voided the contract regarding the two hectares and entered into a new contract with Syun NGO for 1.2 hectares that’s located on the right side of the road from Halidzor to Tatev.
Comparing the decisions of the Tatev Municipal Council and the government, it turns out that the state lands of the left part of the road leading to the settlement of Halidzor in Tatev were turned over free of charge to the Halidzor community in 2006.
The government approved the administrative borders of Halidzor community based on Decision 515 N of 2006 and decided to transfer the state-owned land plots to the community free of charge by the community.
Surprisingly, the forested plots were zoned for agricultural use. In 2019, the Tatev Municipal Council placed five hectares of the same land up for auction community for auction in order to lease one hectare for only 310,000 drams per year.
In effect, forested lands were transferred to the community under the guise of agricultural lands.
Article 20 of Armenia’s Forest Code states: "Conducting, drilling and other works on construction and blasting operations, mining operations, extraction of minerals, cables, pipelines and other communications not related to forest management and forest management in the state forest lands shall be carried out on the basis of the consent of the authorized public administration body. The agreement is based on the positive opinion of the environmental expertise.”
The government's 2007 806N Decree defines the procedure for the use of state forests and forest lands, which stipulates that the construction of buildings and structures in forest areas is permitted only for forestry needs, the conditions and procedures of which are defined by the Armenian government.
Article 14, paragraph 8, of Armenia’s Law on Environmental Impact Assessment and Expertise states that all the activities envisaged in Part 3 of this Article shall be subject to expert examination, which shall be carried out within specially protected and forested areas, within the limits of historical and cultural monuments , common green areas.