Բնապահպանության նախկին նախարար Արամ Հարությունյանը բողոքարկել է կաշառք ստանալու գործի վարույթը վերսկսելու որոշումը
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Նելլի Բաղդասարյանի, այսօր քննեց բնապահպանության նախկին նախարար Արամ Հարությունյանի կաշառք ստանալու գործից անջատված մասով մեղադրյալ Արաքս Դիլանյանի բողոքը՝ քրեական գործը նոր երևան եկած հանգամանքով վերաբացելու որոշման դեմ:
Նելլի Բաղդասարյանն ընթերցեց Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի մեկ այլ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի գրությունը, որով վերջինս հայտնում էր, որ իրեն է մակագրվել Արամ Հարությունյանի բողոքը՝ քրեական գործի վարույթը վերսկսելու որոշման դեմ: Դատավոր Բաղդասարյանը քննարկման առարկա դարձրեց Արաքս Դիլանյանի և Արամ Հարությունյանի բողոքները մեկ վարույթում միացնելու հարցը՝ նկատի ունենալով, որ դատավարության բոլոր մասնակիցները նույն անձինք են: Արամ Հարությունյանի պաշտպանի բողոքին ծանոթանալու և բողոքները մեկ վարույթում քննելու վերաբերյալ դիրքորոշում հայտնելու համար դատարանը ժամանակ տրամադրեց կողմերին և հետաձգեց բողոքի քննությունը:
Նշենք, որ Արամ Հարությունյանի կողմից ենթադրյալ կաշառք ստանալու գործը հարուցվել է 2015 թվականին, ապա 2017-ին կարճվել՝ ապացույցների անբավարարության հիմքով:
2018-ին, սակայն, գործը նոր երևան եկած հանգամանքի հիմքով վերաբացվել է:
Վերաբացման դեմ մեղադրյալ Արաքս Դիլանյանի բողոքի քննությանը որպես շահագրգիռ անձինք մասնակցում են Սիլվա Համբարձումյանը, գործով մեղադրյալներ Արամ Հարությունյանի և Սուրեն Ավագյանի պաշտպան Կարեն Հակոբյանը:
Վերջինս այսօր ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացրեց դատավոր Նելլի Բաղդասարյանին՝ հիմքում դնելով այն հանգամանքը, որ քրեական գործի վերաբացման որոշումը կայացրել է դատախազ Վահագն Մուրադյանը, ում ենթակայության ներքո աշխատում է դատավորի դատախազ ամուսինը՝ Արիս Բարսեղյանը: Դատարանը, սակայն, միջնորդությունը մերժեց անհիմն լինելու պատճառաբանությամբ:
Հիշեցնենք, որ բնապահպանության նախկին նախարար Արամ Հարությունյանն, ըստ մեղադրանքի, գործարար Սիլվա Համբարձումյանից 14 մլն ԱՄՆ դոլար կաշառք է պահանջել հանքերևակումների ուսումնասիրության 10 հատուկ լիցենզիաներ տրամադրելու գործընթացն իրականացնելու, հետագայում ուսումնասիրության ժամկետները երկարացնելու և հանքերի շահագործման թույլտվություն ստանալու հարցը նրա օգտին լուծելուն նպաստելու համար, ապա հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գումարի իրական ծագումը թաքցրել:
Արաքս Դիլանյանը մեղադրվում է կաշառք ստանալու օժանդակություն կատարելու, Վիկտոր Մարտիրոսյանը՝ կաշառքի օժանդակության և փողերի լվացման մեջ:

Бывший министр охраны природы Арам Арутюнян обжаловал решение о возобновлении дела о получении им взятки
Ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Нелли Багдасарян сегодня рассмотрел жалобу Аракс Диланян, которая обвиняется по выделенному в отдельное производство эпизоду дела о получении взятки бывшим министром охраны природы Арамом Арутюняном, на решение о возобновлении дела в свете вновь открывшихся обстоятельств.
Судья зачитала записку другого судьи ереванского суда общей юрисдикции Мнацакана Мартиросяна, в которой сообщалось, что ему передана на рассмотрение жалоба Арама Арутюняна на возобновление производства данного уголовного дела.
Нелли Багдасарян сделала предметом обсуждения вопрос объединения в одно производство жалоб Аракс Диланян и Арама Арутюняна, имея в виду то обстоятельство, что все участники судебного процесса – одни и те же лица.
Суд предоставил сторонам время для ознакомления с жалобой защитника А.Арутюняна и высказывания позиции по вопросу рассмотрения жалоб в одном производстве.
Отметим, что дело о получении взятки Арамом Арутюняном было возбуждено в 2015 г. В 2017-ом оно было прекращено за недостаточностью доказательств.
Однако в 2018 г. в свете вновь открывшихся обстоятельств дело было возобновлено.
В рассмотрении жалобы А,Диланян на возобновление дела в качестве заинтересованных лиц участвуют Сильва Амбарцумян, защитник обвиняемых по данному делу Арама Арутюняна и Сурена Авакяна Карен Акопян.
Последнеий представил ходатайтство о самоотводе судьи Нелли Багдасарян, учитывая то обстоятельство, что решение о возобновлении уголвного дела принял прокурор Ваагн Мурадян, в подчинении у которого работает муж судьи – прокурор Арис Барсегян. Суд отклонил ходатайство.
Согласно обвинению, бывший министр охраны природы Арам Арутюнян потребовал от предпринимательницы Сильвы Амбарцумян взятку в размере 14 млн долларов США за выдачу 10 лицензий на исследование рудопроявлений, продление в дальнейшем сроков исследования и решение в ее пользу вопроса о получении разрешения на эксплуатацию месторождений, после чего скрыл реальное происхождение полученной им преступным путем суммы.
Аракс Диланян обвиняется в содействии получению взятки. Еще одному фигуранту данного дела, Виктору Мартиросяну, предъявлено обвинение в содействии получению взятки и отмывании денег.