Ինչո՞ւ է կանաչել Սևանը․ պարզաբանում են մասնագետները
Օգտատերերը սոցիալական ցանցերում հրապարակում են լճի կանաչավուն պատկերով լուսանկարներ՝ ահազանգելով լճի փոփոխված վիճակի մասին։
Շրջակա միջավայրի նախկին փոխնախարար, անտառագետ Այսեր Ղազարյանը Սևանի ափամերձ հատվածների կանաչելու գործընթացը պայմանավորում է մի քանի գործոններով, այդ թվում՝ օրգանացմամբ և ակտիվ ջրամբարային էֆեկտով, որով ամեն տարի լճից մեծ ծավալով ջուր է դուրս բերվել։
Ասում է՝ մեկ օր շուտ պետք է դադարեցնել նյութեր արտանետել Սևան, լճի ափամերձ տարածքների ջրածածկ անտառները պետք է մաքրվեն, ափամերձ օբյեկտների կոյուղու և այլ աղտոտված ջրերը չլցվեն լիճ։
Այսեր Ղազարյանը ստեղծված իրավիճակի պատճառ է համարում նաև լրացուցիչ ջրառը։ «Ակտիվ ջրամաբարային էֆֆեկտի արդյունքում էկոհամակարգը սթրես է ապրում։ Ինքնամաքրման գործընթացն այն մակարդակի վրա չի լինում, որ էկոհամակարգը ի վիճակի լինի ինքնուրույն չեզոքացնել բացասական գործընթացները, այդ թվում՝ կապտականաչ ջրիմուռների մասով»,- ասում է Ղազարյանը։
Մյուս գործոնը ձկնապաշարների նվազումն է։ Ըստ նրա՝ լճում առկա օրգանիկան պետք է ի վերջո դառնա ձկան կեր և ֆոսֆորի որոշակի քանակություն ձկան միջոցով դուրս բերվի, այնինչ այն չի կատարվում, որովհետև մասսայական ապօրինի ձկնագողություն է։
«Առնվազն մի քանի տարի Սևանին ընդհանրապես չպետք է ձեռք տալ, և փորձել վերոնշյալ խնդիները դադարեցնել, որպեսզի կայունացնենք լիճը, բերել այն վիճակի, որ ինքն իրեն կարգավորի»,- նշեց Այսեր Ղազարյանը։
Շրջակա միջավայրի նախարարի խորհրդական Կարեն Ճենտերեճյանը լճի կանաչավուն վիճակը պայմանավորում է կապտականաչավուն, ամենայն հավանակությամբ՝ անադեմա ցեղի բույսի ծաղկմամբ։ Ասում է՝ բույսի տարածման վրա ազդել և ազդում է նաև բարձր ջերմաստիճանը։ «Այդ տեսակը Սևանա լճում նոր չէ, դա նորություն չի լճի համար, այն հայտնաբերվել է 80-ական թվականներին, իսկ այդ բույսի լոկալ աճ հիմնականում նկատվել է ծոցերում, ծանծաղուտներում»,- նշում է նա։
Կարեն Ճենտերեճյանը լճի վիճակը համարում է անհանգստացնող, սակայն ընդգծում է՝ դա չի նշանակում, որ քաղաքացիները չպետք է գնան Սևան, նրանք միայն չպետք է լողան լճի ծաղկած ափերում։
«Լոկալ ծաղկումը, որ մենք այսօր ունենք, բավական լուրջ է, բայց այսօրվա օրով դա համատարած դեռ չի, մեկ օրվա մեջ կարող է համատարած դառնա»,-«Հետք»-ի հետ զրույցում նշեց Ճենտերեճյանը։
Նախարարի խորհրդականը դժվարացավ նշել, թե կապտականաչավուն բույսի տարածման հիմնական պատճառը որն է․ կոմունալ համակարգերից լիճ թափվող ջուրը, թե ափամերձ տարածքների աղտոտվածությունը։
«Սա սպանիչ բան չէ, բայց կանխարգելելու կարիք ունի։ Այժմ կարող ենք ասել, որ սա հնարավոր է բուժել, ժամանակ պահանջող գործընթաց է։ Մենք պետք է կրճատենք սնուցիչ տարրերի, այդ թվում՝ ֆոսֆորի քանակը, որը գալիս է լիճ, որ հնարավորինս պակասի ծաղկման պրոցեսը»։
Նախարարի խորհրդականը լճի ափերի կանաչելու պատճառ չի համարում Սևանից լրացուցիչ ջրառի ավելացումը, ասում է՝ այն անմիջական բացասական ազդեցություն կունենա լճի համար այն դեպքում, եթե լճի ջրի ընդհանուր բալանսը բացասական լինի։
Նրա փոխանցմամբ՝ մաքրման կայանների վերաբերյալ խնդիրներ կան, քանի որ դրանք միայն մեխանիկական մաքրում են կատարում, կենսաբանական մաքրում իրականացնելու հնարավորություն չունեն, այսինքն՝ լիճ թափվող նյութերը չեն կարողանում անվտանգ ձևով լիճ ուղարկել։
Ըստ Կարեն Ճենտերեճյանի՝ Շրջակա միջավայրի նախարարությունը դեռևս նախորդ տարվանից մեծ աշխատանք է իրականացնում՝ փորձելով հնարավորինս կանխել հանգստյան գոտիների կեղտաջրերի մուտքը Սևանա լիճ, քայլեր է ձեռնարկում, որպեսզի ափամերձ յուրաքանչյուր օբյեկտ ունենա իր մաքրման կայանը։
Կարեն Ճենտերեճյանը հիշեց, որ համատարած ծաղկում լճում տեղի է ունեցել 1964 թվականին, երբ 15 տարի շարունակ յուրաքանչյուր տարի շուրջ 1 մետրով իջել է ջրի մակերեսը, միևնույն ժամանակ ավելացել է ծառերի քանակը լճում:
«SOS Սևան»
Քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները ստեղծել են «SOS Սևան» նախաձեռնությունը և բոլոր հետաքրքված քաղաքացիներին հրավիրում են քննարկման՝ Սևանի փրկության առաջակությունների մշակման և Կառավարությանը ներկայացնելու համար:
«Մեր աչքերի առաջ տեղի է ունենում Սևանա լճի աննախադեպ ծաղկում: Գիտնականներն ու հասարակությունն ահազանգում են Սևանա լճի ներկայիս աղետալի վիճակի մասին և կոչ անում շտապ միջոցներ ձեռնարկել լճի փրկության համար, որպեսզի Սևանա լճի համար անդառնալի հետևանքներ չունենանք: Ցավոք, պատկան մարմինները, ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունը նսեմացնում են առկա վտանգները և չեն առաջարկում առաջնահերթ քայլեր Սևանի փրկության համար»,- նման բովանդակությամբ հայտարարություն են տարածել նախաձեռնության անդամները։
Նշենք, որ «SOS Սևան» նախաձեռնության հավաքը տեղի կունենա հուլիսի 4-ին՝ ժամը 11:00-ին, «ԷկոԼուր» մամուլի ակումբում։

Sevan’s Algae Bloom: Experts Agree that Sewage Discharges Must be Halted
Satellite images showing that some parts of Lake Sevan have turned green recently appeared in the social media, prompting some to raise concerns that the largest freshwater lake in the Caucasus is imperiled.
Former Armenian environment minister and arborist Ayser Ghazaryan says that several factors have caused the greening of the lake’s shoreline and points to the increasing amounts of organic waste flowing into the lake coupled with the annual drawing of lake water for irrigation purposes.
Ghazaryan says the government must take action to halt such releases into the lake and to clean up water-logged forested areas along the coastline. He says commercial and residential built along the lake’s shores can no longer dump their wastes directly into the lake.
Ghazaryan says water releases from Sevan are upsetting the lake’s ecosystem.
"The ecosystem is stressed when there is a great deal of water flows. The lake’s self-cleaning process is not at the level that it can deal with undesirable algae flowering, " Ghazaryan told Hetq.
The other factor is the reduction of native fish stocks. Ghazaryan says the lake’s organic mass eventually becomes fish feed and, under normal circumstances, a certain quantity of phosphorus is removed by the fish. This natural process has been interrupted due to largescale poaching.
"We have to keep our hands off Sevan for at least a few years and try to stop the abovementioned problems in order to stabilize the lake," said Ghazaryan.
Karen Jenderejyan, a legal advisor to the Minister of the Environment, says the greening is most likely due to the flowering of a plant spurred by high temperatures. "This type is not new in Lake Sevan, it's not news for the lake. It was discovered in the 80's, and the local growth of the plant was mostly found in the bays, in the shallows," he says.
Karen Jenderejyan considers Sevan’s current situation disturbing but emphasizes that it does not mean that people should not go to Sevan. He says they should just avoid swimming in the shady shores of the lake.
"The local flowering we have today is quite serious but not widespread. It can become so within the span of one day," Jenderejyan said in an interview with Hetq.
Jenderejyan had a tough time pointing to the main reason for the algae growth. Is it due to sewage waste flowing into the lake or the lake’s littered shoreline?
"This is not the end of Sevan, but it needs to be prevented. It can be resolved, but it will take time. We need to reduce the nutrient elements, including the amount of phosphorus, that flows to the to the lake, to decrease the algae blossoming as much as possible.”
Jenderejyan doesn’t believe additional water releases from Lake Sevan have caused the greening, He says such releases will have a direct negative impact on the lake, if the total water balance of the lake is negatively affected.
He says there are problems related to the cleaning stations, since they only perform mechanical cleaning and don’t have the capacity for biological purification.
Jenderejyan says the environmental ministry has done much since last year to prevent wastewater flows into Lake Sevan and has taken steps to ensure that each shoreline building/business has its own cleaning station.
He noted that the last large-scale algae flowering in Sevan occurred in 1964. Sevan’s water surface had dropped nearly 1 meter annually for the previous15 years.