Ինչո՞ւ է կանաչել Սևանը․ պարզաբանում են մասնագետները
Օգտատերերը սոցիալական ցանցերում հրապարակում են լճի կանաչավուն պատկերով լուսանկարներ՝ ահազանգելով լճի փոփոխված վիճակի մասին։
Շրջակա միջավայրի նախկին փոխնախարար, անտառագետ Այսեր Ղազարյանը Սևանի ափամերձ հատվածների կանաչելու գործընթացը պայմանավորում է մի քանի գործոններով, այդ թվում՝ օրգանացմամբ և ակտիվ ջրամբարային էֆեկտով, որով ամեն տարի լճից մեծ ծավալով ջուր է դուրս բերվել։
Ասում է՝ մեկ օր շուտ պետք է դադարեցնել նյութեր արտանետել Սևան, լճի ափամերձ տարածքների ջրածածկ անտառները պետք է մաքրվեն, ափամերձ օբյեկտների կոյուղու և այլ աղտոտված ջրերը չլցվեն լիճ։
Այսեր Ղազարյանը ստեղծված իրավիճակի պատճառ է համարում նաև լրացուցիչ ջրառը։ «Ակտիվ ջրամաբարային էֆֆեկտի արդյունքում էկոհամակարգը սթրես է ապրում։ Ինքնամաքրման գործընթացն այն մակարդակի վրա չի լինում, որ էկոհամակարգը ի վիճակի լինի ինքնուրույն չեզոքացնել բացասական գործընթացները, այդ թվում՝ կապտականաչ ջրիմուռների մասով»,- ասում է Ղազարյանը։
Մյուս գործոնը ձկնապաշարների նվազումն է։ Ըստ նրա՝ լճում առկա օրգանիկան պետք է ի վերջո դառնա ձկան կեր և ֆոսֆորի որոշակի քանակություն ձկան միջոցով դուրս բերվի, այնինչ այն չի կատարվում, որովհետև մասսայական ապօրինի ձկնագողություն է։
«Առնվազն մի քանի տարի Սևանին ընդհանրապես չպետք է ձեռք տալ, և փորձել վերոնշյալ խնդիները դադարեցնել, որպեսզի կայունացնենք լիճը, բերել այն վիճակի, որ ինքն իրեն կարգավորի»,- նշեց Այսեր Ղազարյանը։
Շրջակա միջավայրի նախարարի խորհրդական Կարեն Ճենտերեճյանը լճի կանաչավուն վիճակը պայմանավորում է կապտականաչավուն, ամենայն հավանակությամբ՝ անադեմա ցեղի բույսի ծաղկմամբ։ Ասում է՝ բույսի տարածման վրա ազդել և ազդում է նաև բարձր ջերմաստիճանը։ «Այդ տեսակը Սևանա լճում նոր չէ, դա նորություն չի լճի համար, այն հայտնաբերվել է 80-ական թվականներին, իսկ այդ բույսի լոկալ աճ հիմնականում նկատվել է ծոցերում, ծանծաղուտներում»,- նշում է նա։
Կարեն Ճենտերեճյանը լճի վիճակը համարում է անհանգստացնող, սակայն ընդգծում է՝ դա չի նշանակում, որ քաղաքացիները չպետք է գնան Սևան, նրանք միայն չպետք է լողան լճի ծաղկած ափերում։
«Լոկալ ծաղկումը, որ մենք այսօր ունենք, բավական լուրջ է, բայց այսօրվա օրով դա համատարած դեռ չի, մեկ օրվա մեջ կարող է համատարած դառնա»,-«Հետք»-ի հետ զրույցում նշեց Ճենտերեճյանը։
Նախարարի խորհրդականը դժվարացավ նշել, թե կապտականաչավուն բույսի տարածման հիմնական պատճառը որն է․ կոմունալ համակարգերից լիճ թափվող ջուրը, թե ափամերձ տարածքների աղտոտվածությունը։
«Սա սպանիչ բան չէ, բայց կանխարգելելու կարիք ունի։ Այժմ կարող ենք ասել, որ սա հնարավոր է բուժել, ժամանակ պահանջող գործընթաց է։ Մենք պետք է կրճատենք սնուցիչ տարրերի, այդ թվում՝ ֆոսֆորի քանակը, որը գալիս է լիճ, որ հնարավորինս պակասի ծաղկման պրոցեսը»։
Նախարարի խորհրդականը լճի ափերի կանաչելու պատճառ չի համարում Սևանից լրացուցիչ ջրառի ավելացումը, ասում է՝ այն անմիջական բացասական ազդեցություն կունենա լճի համար այն դեպքում, եթե լճի ջրի ընդհանուր բալանսը բացասական լինի։
Նրա փոխանցմամբ՝ մաքրման կայանների վերաբերյալ խնդիրներ կան, քանի որ դրանք միայն մեխանիկական մաքրում են կատարում, կենսաբանական մաքրում իրականացնելու հնարավորություն չունեն, այսինքն՝ լիճ թափվող նյութերը չեն կարողանում անվտանգ ձևով լիճ ուղարկել։
Ըստ Կարեն Ճենտերեճյանի՝ Շրջակա միջավայրի նախարարությունը դեռևս նախորդ տարվանից մեծ աշխատանք է իրականացնում՝ փորձելով հնարավորինս կանխել հանգստյան գոտիների կեղտաջրերի մուտքը Սևանա լիճ, քայլեր է ձեռնարկում, որպեսզի ափամերձ յուրաքանչյուր օբյեկտ ունենա իր մաքրման կայանը։
Կարեն Ճենտերեճյանը հիշեց, որ համատարած ծաղկում լճում տեղի է ունեցել 1964 թվականին, երբ 15 տարի շարունակ յուրաքանչյուր տարի շուրջ 1 մետրով իջել է ջրի մակերեսը, միևնույն ժամանակ ավելացել է ծառերի քանակը լճում:
«SOS Սևան»
Քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները ստեղծել են «SOS Սևան» նախաձեռնությունը և բոլոր հետաքրքված քաղաքացիներին հրավիրում են քննարկման՝ Սևանի փրկության առաջակությունների մշակման և Կառավարությանը ներկայացնելու համար:
«Մեր աչքերի առաջ տեղի է ունենում Սևանա լճի աննախադեպ ծաղկում: Գիտնականներն ու հասարակությունն ահազանգում են Սևանա լճի ներկայիս աղետալի վիճակի մասին և կոչ անում շտապ միջոցներ ձեռնարկել լճի փրկության համար, որպեսզի Սևանա լճի համար անդառնալի հետևանքներ չունենանք: Ցավոք, պատկան մարմինները, ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունը նսեմացնում են առկա վտանգները և չեն առաջարկում առաջնահերթ քայլեր Սևանի փրկության համար»,- նման բովանդակությամբ հայտարարություն են տարածել նախաձեռնության անդամները։
Նշենք, որ «SOS Սևան» նախաձեռնության հավաքը տեղի կունենա հուլիսի 4-ին՝ ժամը 11:00-ին, «ԷկոԼուր» մամուլի ակումբում։

Почему позеленел Севан: комментарии специалистов
На сделанных со спутника снимках видно, что на некоторых участках побережья озера Севан вода приобрела зеленоватый цвет.
Пользователи соцсетей размещают фотографии “позеленевшего” озера, сигнализируя об изменении состояния воды в озере.
Бывший замминистра охраны природы, лесовед Айсер Казарян считает необходимым как можно скорее прекратить сливать в озеро различные вещества, очистить прибрежные территории от оказавшихся под водой деревьев, не допускать попадания в Севан сточных вод.
Причиной сложившейся ситуации специалист считает и дополнительный забор воды из озера.
“При перемещении больших масс воды экосистема испытывает стресс и ослабляется. На этом уровне не происходит процесс самоочищения, который позволил бы вести борьбу с цветением нежелательных водорослей”,- отметил А.Казарян.
Другим фактором является сокращение запасов рыбы. По словам эксперта, органика Севана должна стать кормом для рыб, с помощью которых выводится определенное количество фосфора. К сожалению, сегодня это не происходит из-за массовой незаконной ловли рыбы.
“По меньше мере несколько лет Севан вообще нельзя трогать. Нужно попытаться устранить вышеупомянутые проблемы, чтобы стабилизировать озеро, привести его в такое состояние, при котором оно сможет саморугелироваться”,- отметил Айсер Казарян.
Советник министра охраны природы Карен Чентеречян обусловил позеленение воды в Севане цветением сине-зеленого растения анадема. По его словам, на распространение этого растения подействовало и продолжает действовать также высокая температура воздуха. “Для Севана этот вид растения не является новостью. Оно было обнаружено в озере в 80-х годах, а его локальный рост был замечен в основном в бухтах, на мелководье”,- сказал Карен Чентеречян.
Состояние озера он расценил как вызывающее обеспокоенность, но при этом подчеркнул, что это не должно отпугивать граждан от поездок на Севан. Просто не следует плавать в местах цветения воды, отметил Чентеречян.
“Локальное цветение, которое мы сегодня наблюдаем, представляет собой довольно серьезную проблему, но на сегодняшний день это явление не носит масштабный характер, хотя за день может получить большое распространение”,- сказал в беседе с Hetq.am советник министра. Он затруднился назвать основную причину распространения сине-зеленого растения.
“Это не опасно, но предотвратить распространение данного явления необходимо. Сейчас мы можем сказать, что лечение возможно, но это очень длительнрый процесс. Мы должны сократить количество питательных веществ в озере, в том числе фосфора, чтобы максимально уменьшить масштабы цветения воды”,- сказал Чентеречян.
Вместе с тем он не считает забор дополнительного количества воды из озера причиной позеленения Севана. По его словам, это может оказать негативное воздействие на озеро в том случае, если общий баланс воды будет отрицательным.
Есть проблемы с очистительными станциями, которые осуществляют лишь механическую очистку, а вот возможность для биоочистки отсутствует.
По словам К.Чентеречяна, Министерство охраны природы с прошлого года проводит большую работу по максимальному предотвращению попадания в озеро сточных вод из зон отдыха. Кроме того, предпринимаются шаги для создания всеми действующими в прибрежной зоне объектами собственных очистительных станций.
Советнимк министра напомнил о том, что повсеместное цветение воды в озере Севан наблюдалось и в 1964 году. Тогда на протяжении 15 лет уровень воды в озере каждый год снижался на один метр. Одновременно с этим в озере увеличилось количество деревьев, служивших питательной средой.