Իրավապահ մարմինները խուսափում են պաշտոնյաների՝ զինծառայությունից ազատման հիմքերի ստուգումների մասին հարցից
Ոստիկանությունը, գլխավոր դատախազությունը և քննչական կոմիտեն հրաժարվում են պատասխանելուց թե արդյոք զինծառայությունից առողջական հիմքով ազատված պաշտոնյաների զինծառայությունից ազատման հիմքի օրինականությունը ստուգվում է, թե ոչ:
Տեղեկացնենք, որ մենք շուրջ 30 գործող պաշտոնյաների, ինչպես նաև նախկին պաշտոնյաների որդիների տվյալներ էինք ուղարկել նշված կառույցներին՝ հետաքրքրվելով, թե արդյոք վարչապետի հանձնարարականի շրջանակում նրանց զինծառայությունից ազատման հիմքերի օրինականությունը ստուգվե՞լ է, թե՝ ոչ, հարուցվե՞լ է քրեական գործ, և ո՞ր դեպքում է որոշվել ստուգել որևէ քաղաքացու՝ զինծառայությունից ազատման հիմքի օրինականությունը:
Ցանկում ներառված էին փոխվարչապետ, նախարարներ, կառավարության անդամներ, պատգամավորներ, նախկին պատգամավորների, գործարարների, դատավորների որդիներ: Մենք ներկայացրել ենք զինծառայության համար ոչ պիտանի ճանաչված այն անձանց տվյալները, որոնց ոչ պիտանի ճանաչվելուց հետո չի անցել հինգ տարի, քանի որ պաշտպանության նախարարի 058 հրամանի համաձայն՝ զորակոչիկի անձնական գործում առկա փաստաթղթերը ոչնչացվում են զորակոչիկի՝ պարտադիր զինվորական ծառայության համար ոչ պիտանի ճանաչվելուց հինգ տարի անց: Հետևաբար եթե զորակոչիկի էպիկրիզները (հիվանդության պատմությունները) ոչնչացվում են, երբ զորակոչիկի՝ պարտադիր զինծառայության համար ոչ պիտանի լինելը փաստող կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի եզրակացությունից անցել է հինգ տարի, ուստի նույնիսկ մեծ ցանկության դեպքում հնարավոր չէ պարզել այդ անձը օրենքով սահմանված հիմքով է ազատվել զինծառայությունից, թե ոչ:
Մեկ այլ խնդիր էլ առկա է վիրահատական միջամտությունների դեպքում: Առհասարակ զինծառայությունց ազատման համար տարածված առողջական խնդիրներից է տեսողության հիմքով ազատվելը: Շատ են դեպքերը, երբ քաղաքացին տեսողության հիմքով ազատվում է զինծառայությունից, ապա տարիներ անց վիրահատվում, և իր մոտ այլևս նման առողջական խնդիր չի լինում: Չխախտելով անձնական տվյալների պաշտպանության մասին օրենքը՝ հայտնենք, որ գործող պաշտոնյաների մեջ ևս կան այդպիսիք:
Ոստիկանությունից մեր հարցմանն ի պատասխան՝ հայտնել են, որ առողջական խնդիրներով զինծառայությունից ազատված զորակոչիկների վերաբերյալ գլխավոր դատախազությունից ստացված տվյալներով ոստիկանությունում իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքները տրամադրվել են գլխավոր դատախազությանը։ Այդ տեղեկությունը, սակայն, ոստիկանությունը հրաժարվել է տրամադրել՝ հղում կատարելով տեղեկավության ազատության մասին օրենքի 8-րդ հոդվածի 1-ին մասին, ըստ որի՝ այն պարունակում է պետական, ծառայողական, բանկային, առևտրային գաղտնիք:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ գլխավոր դատախազությունից մեր հարցմանն ի պատասխան՝ հայտնել էին, որ առողջական հիմքով զինծառայությունից ազատված 363 զորակոչիկների տվյալները ստուգվում են, և նրանց թվում են նաև նախկին ու ներկա բարձրաստիճան պաշտոնյաների որդիներ: Մենք փորձում էինք ճշտել այդ ստոգումներոմ ներառվա՞ծ են արդյոք գործող պաշտոնյաներ, քանի որ վարչապետ Փաշինյանը վստահեցրել էր, որ իր թիմակիցների՝ զինծառայությունից ազատման հիմքերի օրինականությունը ևս ստուգվելու է:
Այժմ դատախազությունից ստացել ենք ընդհանրական պատասխան, որ ուսումնասիրությունները կրում են պարբերական բնույթ, ուսումնասիրվում են օրենքով նախատեսված տարկետումներ ստացած, ծառայությանը ոչ պիտանի ճանաչված զորակոչիկների անձնական գործերն առանց բացառության, հետևաբար ուսումնասիրվում են նաև նախկին և ներկա պաշտոնատար անձանց կամ նրանց զավակների անձնական գործերը:
«Ձեր նախորդ գրությանը պատասխանվել է, որ զինվորական դատախազության կողմից իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում շուրջ 363 զորակոչիկների տվյալներ ուղարկվել են իրավապահ մարմիններին՝ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների իրականացմամբ այդ զորակոչիկների առողջական վիճակի վերաբերյալ որոշումներ կայացնելու գործընթացում թույլ տված հնարավոր կոռուպցիոն դրսևորումները ստուգելու և բացահայտելու համար, որոնց թվում են եղել նաև ձեր գրությամբ նշված որոշ անձանց տվյալներ»,- ասված է գլխավոր դատախազության պատասխանում:
Դատախազությունից հիշեցրել են նաև, որ հարուցվել է վեց քրեական գործ, սակայն քանի որ այդ գործերով նախաքննությունը շարունակվում է, ուստի մերժում են տեղեկատվության տրամադրումը, քանի որ այն պարունակում է հրապարակման ոչ ենթակա նախնական քննության տվյալներ:
Քննչական կոմիտեն մեր հարցմանն ի պատասխան՝ հայտնել էր, որ ներկայացված ցուցակում հիշատակված անձանցից միայն Վահագն Արսենյանի նկատմամբ է քրեական օրենսգրքի 327 հդվածի 2-րդ մասի 2-րդ (փաստաթուղթ կեղծելու կամ խաբեության այլ ճանապարհով զինծառայությունից խուսափել) քննվում քրեական գործ, որում Արսենյանը որպես մեղադրյալ ներգրավված չէ: Հիշեցնենք, որ Վահագն Արսենյանը նախկին ՀՀԿ-ական պատգամավոր, գործարար Աշոտ Արսենյանի որդին է:
«Ինչ վերաբերում է որևէ քաղաքացու զինծառայությունից ազատման հիմքերը ստուգելու կամ չստուգելու հանգամանքին, ապա Քննչական կոմիտեի քննիչների կողմից այն իրականացվում է հանցագործության մասին հաղորդման առկայության պարագայում՝ պատշաճ քրեադատատավարական ընթացակարգով»,- ասված է Քննչական կոմիտեից ստացված պատասխանում:
Հիշեցնենք, որ դեռ նախորդ տարի կառավարության նիսtին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարական էր տվել իրավապահ մարմիններին՝ բարձաստիճան պաշտոնյաների որդիների զինծառայությունից ազատման գործընթացը ամբողջությամբ ուսումնասիրել: Հետագայում նաև մեր հարցին ի պատասխան՝ Փաշինանը վստահեցրել էր՝ եթե պարզվի, որ իր թիմակիցներից մեկը ևս օրենքի խախտմամբ է ազատվել զինծառայությունից, ապա այդ հարցում ևս կոռուպցիայի հետ կոմպրոմիս չի լինելու:

Правоохранительные органы не отвечают на вопросы о проверке оснований для освобождения от военной службы должностных лиц
Полиция, Генпрокуратура и Следственный комитет отказываются отвечать на вопрос о том, проверяется ли законность оснований для освобождения должностных лиц от службы в армии по состоянию здоровья.
В указанные структуры мы отправили список из 30 фамилий действующих должностных лиц и сыновей бывших должностных лиц, попросив сообщить, была ли в соответствии с поручением премьер-министра проверена законность оснований для их освобождения от военной службы, возбуждено ли уголовное дело и в каких случаях принималось решение проверить законность оснований для освобождения от военной службы того или иного гражданина.
В списке числились фамилии вице-премьера, министров, членов правительства, депутатов, сыновей бывших депутатов, предпринимателей, судей, Мы представили данные признанных негодными к военной службе тех лиц, после признания которых негодными к службе в армии не прошло пять лет, так как, согласно приказу 058 министра обороны, имеющиеся в личном деле призывника документы уничтожаются по прошествии пяти лет после признания его негодным к военной службе. Если же пять лет уже истекли, то выяснить, было данное лицо освобождено от армии в установленном законом порядке, будет невозможно.
Другая проблема имеется в случае оперативных вмешательств. Отметим, что наиболее распространенным основанием для освобождения от воинской службы являются проблемы со зрением. Очень часто граждане, освобожденные от службы в армии из-за плохого зрения, через несколько лет переносят операцию, в результате чего проблема устраняется. Не нарушая закон о защите личных данных, сообщим, что такие случаи есть и среди действующих должностных лиц. Полиция в ответ на наш запрос сообщила, что результаты оперативно-розыскных мероприятий, проведенных на основании представленных Генпрокуратурой данных призывников, освобожденных от военной службы по состоянию здоровья, переданы в Генпрокуратуру. При этом полиция отказалась предоставить эти данные, сославшиись на ч,1 ст.8 закона РА “О свободе информации”, согласно которой они содержат государственную, служебную, банковскую, коммерческую тайну. Напомним, что ранее Генпрокуратура сообщила нам, что проводится проверка данных 363 призывников, освобожденных от службы в армии по состоянию здоровья, среди которых есть сыновья действующих и бывших высокопоставленных должностных лиц. Мы попытались уточнить, были ли распространены проверки и на действующих должностных лиц, поскольку премьер-министр Пашинян заверил, что будет проверена законность освобождения от военной службы и членов его команды.
Мы уже получили ответ прокуратуры, в котором сообщается, что проверки проводятся регулярно, изучаются личные дела всех без исключения призывников, которые в соответствии с законом получили отсрочку или были признаны негодными к военной службе по состоянию здоровья, а следовательно, изучаются личные дела также бывших и действующих должностных лиц или их сыновей. “В ответ на ваш предыдущий запрос мы сообщили, что в результате изучений военной прокуратуры в правоохранительные органы были отправлены данные 363 призывников с целью проверки и выявления возможных коррупционных проявлений в процессе принятия решений о состоянии здоровья указанных лиц. В их числе были и указанных в вашем запросе некоторые лица”,- говорилось в ответе Генпрокуратуры. Нам также напомнили о том, что возбуждено шесть уголовных дел, но поскольку предварительное следствие по ним продолжается, то предоставление информации невозможно, поскольку она содержит не подлежащие публикации данные предварительного следствия.
Следственный комитет сообщил, что из упомянутых в нашем списке лиц уголовное дело возбуждено только по факту освобождения от армии Ваагна Арсеняна, сына бывшего депутата парламента от Республиканской партии Ашота Арсеняна. Дело возбуждено по п.2 ч.2 ст. 327 УК (уклонение от военной службы путем подделки документа или другим обманным путем)
“Что касается проверки оснований освобождения от службы в армии того или инго гражданина, то она проводится следователями Следственного комитета на основании сообщения о преступлении”,- говорится в ответе СК.
Напомним, что еще в прошлом году на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян поручил правоохранительным органам изучить процесс освобождения от военной службы сыновей высокопоставленных должностных лиц. В дальнейшем Пашинян в ответ на наш вопрос заверил, что если выяснится, что освобожденные от воинской службы с нарушениями закона есть и среди членов его команды, то и в этом случае компромисса с коррупцией не будет.