Նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի գույքը դեռ կալանքի տակ է. պաշտպանները դիմել են վերաքննիչ դատարան
Երկու ամիս առաջ դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Ռոբերտ Պապոյանի, արձանագրել է, որ Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալ, նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի գույքի վրա կալանք դնելու որոշմամբ վարույթն իրականացնող Հատուկ քննչական ծառայությունը խախտել է նրա իրավունքը, բայց գույքը մինչև հիմա գտնվում է կալանքի տակ:
Գևորգյանի պաշտպանները բողոքարկել են գույքի վրա դրված կալանքը վերացնելու իրենց միջնորդությունը փաստացի մերժելու վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի որոշումը:
Այս մասին տեղեկացանք «Դատալեքս» դատական-տեղեկատվական համակարգից: Բողոքը երեկ մակագրվել է դատավոր Տիգրան Սահակյանին:
Այսպես, մայիսի 8-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Ռոբերտ Պապոյանի, քննելով Գևորգյանի գույքի վրա կալանք դնելու որոշման դեմ նրա պաշտպանների բողոքը, գտել է, որ այդ որոշմամբ խախտվել է Գևորգյանի իրավունքը: Պաշտպանները բողոք էին ներկայացրել` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Արմեն Գևորգյանի գույքի վրա կալանք էր դրվել արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու մեղադրանքի շրջանակներում, որը չի նախատեսում գույքի բռնագանձման լրացուցիչ սանկցիա: Նշենք, որ թեև հետագայում Գևորգյանին նաև կաշառք ստանալու մեղադրանք է առաջադրվել, որն արդեն որպես լրացուցիչ սանկցիա նախատեսում է գույքի հնարավոր բռնագանձում, կալանք դնելու բողոքարկվող որոշումը կայացվել է մինչև կաշառքի դրվագով մեղադրանքը:
Դատավոր Ռոբերտ Պապոյանը, մայիսի 8-ի որոշմամբ արձանագրելով Արմեն Գևորգյանի իրավունքի խախտումը, վարույթն իրականացնող մարմնի` ՀՔԾ-ի վրա խախտումը վերացնելու պարտավորություն չի դրել այն պատճառով, որ դատական ակտի կայացման պահին Մարտի 1-ի գործը, որով անցնում է Արմեն Գևորգյանը, արդեն դատարան էր ուղարկվել, այսինքն` ՀՔԾ-ն այլևս գործով վարույթն իրականացնող մարմին չէր և չէր կարող վերացնել Գևորգյանի իրավունքի խախտումը:
Սակայն, փաստացի, անձի իրավունքի խախտումն արձանագրված է: Նկատի ունենալով Ռոբերտ Պապոյանի որոշումը` Գևորգյանի պաշտպանները դիմել են Մարտի 1-ի գործով դատավոր Դավիթ Գրիգորյանին` խնդրելով վերացնել նրա գույքի վրա դրված կալանքը:
Մեզ հետ զրույցում նախկին փոխվարչապետի պաշտպաններից Էրիկ Ալեքանյանն ասաց, որ դատավոր Գրիգորյանին դիմել են Մարտի 1-ի գործը կասեցված լինելու ընթացքում: Պաշտպանն ասում է` Գևորգյանի պաշտպանական թիմը գիտակցում է, որ Քրեական դատավարության օրենսգիրքը տառացի մեկնաբանելով՝ կարելի է ասել, թե գործը կասեցված լինելու ընթացքում դատարանն իրավասություն չունի դատավարական գործողություններ իրականացնելու և որոշումներ կայացնելու, բայց այս դեպքում, ըստ Ալեքսանյանի, խոսքն անձի սեփականության իրավունքի գերակայության մասին է, ուստի դատարանին դիմելով` իրենք խնդրել են քննարկել հարցը:
Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը պատասխան գրությամբ հայտնել է, որ միջնորդությունը կքննարկի, երբ գործը վերսկսվի:
«Մենք այս գրությունը դիտարկում ենք որպես որոշում, և դրա դեմ բողոք ենք ներկայացրել Վերաքննիչ դատարան: Ըստ էության, մենք իրավունքի խնդիր ենք բարձրացնում, խնդրում ենք, որպեսզի նման պայմաններում, երբ գործը կասեցված է, բայց խոսքը գնում է անձի անքակտելի իրավունքի մասին, որը գերակա է, դատարանները նախադեպ ստեղծեն և չշարժվեն Քրեական դատավարության օրենսգրքի թերի կարգավորմամբ այն մասին, որ եթե գործը կասեցված է, ուրեմն որևէ դատավարական գործողություն չի կարող իրակաանցվել: Ստացվում է, որ գործը կարող է տարիներով կասեցված լինել, իսկ անձը չի կարողանա անգամ իր աշխատավարձից օգտվել: Այդ դեպքում ինչպե՞ս պիտի գոյատևի»,- հարցնում է Էրիկ Ալեքանյանը:
Հիշեցնենք, որ Մարտի 1-ի գործով վարույթը կասեցնելու որոշումը կայացվել է մայիսի 20-ին: Այս գործի շրջանակներում ի սկզբանե Արմեն Գևորգյանը մեղադրվում էր արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու մեջ: Այժմ նախկին փոխվարչապետը մեղադրվում է սահմանադրական կարգի տապալմանն օժանդակելու և կաշառք ստանալու մեջ: Կալանքի տակ է Գևորգյանի ամբողջ գույքը, այդ թվում` աշխատավարձը:

Имущество бывшего вице-премьера Армена Геворкяна все еще находится под арестом: адвокаты обратились в Апелляционный суд
Два месяца назад суд под председательством судьи Роберта Папояна констатировал, что осуществляющая производство уголовного дела о событиях 1 марта 2008 г. Специальная следственная служба своим решением о наложении ареста на имущество обвиняемого по данному делу бывшего вице-премьера Армена Геворкяна нарушила его права. Тем не менее, имущество до сих пор находится под арестом. Защитники Геворкяна обжаловали решение суда первой инстанции об отклонении их ходатайтства об отмене ареста на имущество.
Об этом сообщает судебно-информационная система “Даталекс”. Вчера жалоба была передана на рассмотрение судье Тиграну Саакяну.
8 мая ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Роберта Папояна, рассмотрев жалобу защитников Геворкяна на решение о наложении ареста на его имущество, пришел к выводу, что данное решение нарушает права Армена Геворкяна.
Жалоба была подана защитниками с учетом того обстоятельства, что арест на имущество Геворкяна был наложен в рамках обвинения в препятствовании осуществлению правосудия, что не предусматривает дополнительную санкцию на конфискацию имущества. Отметим, что хотя в дальнейшем Геворкяну было предъявлено также обвинение в получении взтки, что предусматривает дополнительную санкцию на возможную конфискацию имущества, подлежащее обжалованию решение о наложении ареста было принято до обвинения по эпизоду получения взятки.
Судья Р.Папоян, констатировав своим решением от 8 мая нарушение прав Армена Геворкяна, не возложил на оуществляющий производство орган – Специальную следственную службу - обязательство по устранению нарушения по той причине, что на момент принятия судебного акта дело о событиях 1 марта 2008 г., фигурантом которого является Армен Геворкян, было передано в суд. То есть ССС уже не осуществляла производство данного дела, следовательно не могла устранить нарушение прав Геворкяна.
Учитывая решение судьи Роберта Папояна, защитники А.Геворкяна обратились к судье по делу “1 марта” Давиду Григоряну с просьбой отменить арест на имущество их подзащитного.
В ответной записке судья сообщил, что ходатайство будет рассмотрено после возобновления дела.
“Мы рассматриваем этот ответ как решение, поэтому подали жалобу в Апелляционный суд”,- сказал защитник.
Напомним, что решение о прекращении производства дела о событиях 1 марта 2008 г. было принято 20 мая. В рамках этого дела Армену Геворкяну изначально было предъявлно обвинение в препятствовании осуществлению правосудия. Сейчас бывший вице-премьер обвиняется в содействии свержению конституционного строя и получении взятки.