Տեղի է ունեցել Հայաստանի և Սինգապուրի վարչապետների հանդիպումը
Սինգապուրի «Իստանա» կառավարական նստավայրում տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և տիկին Աննա Հակոբյանի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը: ՀՀ վարչապետին և տիկին Հակոբյանին նստավայրի բակում դիմավորել են Սինգապուրի վարչապետ Լի Սյեն Լուն և տիկին Հո Չինը: Հնչել են Հայաստանի ու Սինգապուրի պետական օրհներգերը, այնուհետև երկու երկրների վարչապետներն ու նրանց տիկնայք ողջունել են պատվիրակությունների անդամներին: Այս մասին հայտնում է վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Լի Սյեն Լուն ողջունել է Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական այցը Սինգապուր և նշել, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի երկու պետությունների միջև համագործակցությանը տարբեր ուղղություններով: Սինգապուրի վարչապետի խոսքով` Հայաստանը և հայ ժողովուրդը իրենց երկրում վայելում են մեծ հարգանք ու իր գլխավորած կառավարությունը շահագրգռված է հայկական կողմի հետ ակտիվ գործակցություն ծավալելու հարցում: Լի Սյեն Լունը կարևորել է փոխգործակցությունը տնտեսության ոլորտում, ընդգծել առևտրատնտեսական կապերի զարգացման ու ընդլայնման անհրաժեշտությունը:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար` համոզմունք հայտնելով, որ երկկողմ արդյունավետ բանակցությունների արդյունքում հայ-սինգապուրյան կապերը հետևողականորեն կընդլայնվեն: Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ ամբողջ աշխարհը տպավորված է Սինգապուրի զարգացման փորձով և մեր երկիրը նույնպես այն համարում է օրինակելի: «Մենք շահագրգռված են խորացնելու քաղաքական, տնտեսական և հումանիտար համագործակցությունը, սերտացնելու կապերը ժողովուրդների միջև»,- ասել է վարչապետը` կարևորելով նաև հայկական և սինգապուրյան բիզնեսի միջև փոխգործակցության զարգացումը: Վարչապետն անդրադարձել է կառավարության առաջնահերթություններին` հավելելով, որ դրանց նպատակն է Հայաստանը դարձնել տեխնոլոգիական տնտեսությամբ պետություն: Նիկոլ Փաշինյանը, այդ առումով, հատկապես կարևորել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության զարգացումը:
Հանդիպման ընթացքում երկու երկրների վարչապետները քննարկել են ներդրումային համատեղ ծրագրերի իրականացման, առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացման, բարձր տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության, ավիացիայի և այլ ոլորտներում համագործակցության հնարավորություններին վերաբերող հարցեր:
Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է մեր երկրում իրականացվող ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների ու բիզնես միջավայրի բարելավման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը:
Սինգապուրի վարչապետը ողջունել է Հայաստանում տեղի ունեցող համակարգային փոփոխություններն ու հավելել, որ դրանք կնպաստեն մեր երկրի տնտեսական զարգացմանն ու առաջընթացին:
Նիկոլ Փաշինյանը և Լի Սյեն Լուն անդրադարձել են Եվրասիական տնտեսական միության և Սինգապուրի միջև ազատ առևտրի գոտու ստեղծման համաձայնագրի ստորագրմանը: Կողմերը համոզմունք են հայտնել, որ այն նույնպես նոր թափ կհաղորդի առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացմանը:
Երկու երկրների վարչապետերն ընդգծել են տնտեսական համագործակցության մեծ ներուժի առկայության փաստը և նշել, որ դրա իրացման ուղղությամբ քայլերը պետք է ակտիվորեն շարունակվեն:
Միաժամանակ, զբոսաշրջության ոլորտում կապերի ընդլայնման առումով կողմերը պայմանավորվել են Սինգապուրում անցկացնել Հայաստանի մշակույթի օրեր:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև տարածաշրջանային նշանակության հարցեր:
Հանդիպման արդյունքներով Հայաստանի Հանրապետության և Սինգապուրի կառավարությունների միջև ստորագրվել են տարբեր ոլորտներում համագործակցության մի քանի փաստաթղթեր: Նիկոլ Փաշինյանի և Լի Սյեն Լունի ներկայությամբ, մասնավորապես ստորագրվել են հետևյալ փաստաթղթերը.
Հայաստանի Հանրապետության և Սինգապուրի Հանրապետության կառավարությունների միջև ստորագրվել է եկամուտների կրկնակի հարկումը բացառելու և հարկերի վճարումից խուսափելը կանխելու մասին համաձայնագիր: Փաստաթուղթը ստորագրել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը և Սինգապուրի պաշտպանության և արտաքին գործերի ավագ պետական նախարար Մալիկի Օսմանը:
Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության կոմիտեի և Սինգապուրի Հանրապետության զբոսաշրջության խորհրդի միջև ստորագրվել է զբոսաշրջության բնագավառում համագործակցության ամրապնդման մասին փոխըմբռնման հուշագիր: Այն ստորագրել են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը և Սինգապուրի առևտրի և արդյունաբերության ավագ պետական նախարար Կոհ Պոհ Կունը:
Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Սինգապուրի Հանրապետության մշակույթի, համայնքների զարգացման և երիտասարդության հարցերի նախարարության միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր: Հայկական կողմից այն ստորագրել է ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը, իսկ սինգապուրյան կողմից` Պաշտպանության և արտաքին գործերի ավագ պետական նախարար Մալիկի Օսմանը:
Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի Ա. Թախտաջյանի անվան բուսաբանության ինստիտուտի և Սինգապուրի Հանրապետության ազգային պարկերի խորհրդի միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր: Այն ստորագրել են ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը և Սինգապուրի ազգային պարկերի խորհրդի գլխավոր տնօրեն Քեննեթ Էրը:

Состоялась встреча премьер-министров Армении и Сингапура: подписан ряд двусторонних документов
В правительственной резиденции Сингапура “Истана” состоялась официальная церемония встречи премьер-министра Никола Пашиняна и госпожи Анны Акопян. Премьер-министра Республики Армения и г-жу Акопян во дворе резиденции встретили премьер-министр Сингапура Ли Сянь Лун и г-жа Хо Чин. Прозвучали государственные гимны Армении и Сингапура, а затем премьер-министры и их супруги приветствовали членов делегации.
Ли Сянь Лун приветствовал официальный визит Никола Пашиняна в Сингапур и отметил, что это придаст новый импульс сотрудничеству между двумя государствами в разных направлениях. По словам премьер-министра Сингапура, Армения и армянский народ пользуются большим уважением в его стране, и возглавляемое им правительство заинтересовано в активном сотрудничестве с армянской стороной. Ли Сянь Лун отметил важность сотрудничества в сфере экономики, подчеркнув необходимость развития и расширения торгово-экономических связей.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил за теплый прием, выразив уверенность, что в результате эффективных двусторонних переговоров армяно-сингапурские связи будут последовательно расширяться. Глава правительства отметил, что опыт развития Сингапура впечатляет весь мир, и наша страна также считает его образцовым. “Мы заинтересованы в углублении политического, экономического и гуманитарного сотрудничества, а также сближении связей между народами”, - сказал премьер-министр, подчеркнув важность развития сотрудничества между армянским и сингапурским бизнесом. Премьер-министр коснулся приоритетов правительства, добавив, что их цель - сделать Армению государством с технологической экономикой. В связи с этим Никол Пашинян подчеркнул важность развития сотрудничества в области информационных технологий.
В ходе встречи премьер-министры двух стран обсудили вопросы, связанные с реализацией совместных инвестиционных программ, увеличением объемов товарооборота, сотрудничеством в сфере высоких технологий, туризма, авиации и в других областях.
Никол Пашинян представил осуществляемые в нашей стране шаги по реализации институциональных реформ и улучшению бизнес-среды.
Премьер-министр Сингапура приветствовал происходящие в Армении системные изменения и добавил, что они будут способствовать экономическому развитию и прогрессу нашей страны.
Никол Пашинян и Ли Сянь Лун коснулись подписания соглашения о создании зоны свободной торговли между Евразийским экономическим союзом и Сингапуром. Стороны выразили уверенность, что это также придаст новый импульс увеличению объемов торгового оборота.
Премьер-министры двух стран подчеркнули наличие большого потенциала для экономического сотрудничества и отметили, что шаги по его реализации должны быть активно продолжены.
В то же время в контексте расширения связей в сфере туризма стороны договорились провести Дни культуры Армении в Сингапуре.
В ходе встречи также были обсуждены вопросы регионального значения.
По итогам встречи между правительствами Армения и Сингапура было подписано несколько документов о сотрудничестве в различных сферах. В присутствии Никола Пашиняна и Ли Сянь Луна были подписаны следующие документы:
Между правительствами Республики Армения и Республики Сингапур подписано Соглашение об исключении двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов. Документ подписали заместитель министра иностранных дел Республики Армения Авет Адонц и старший государственный министр обороны и иностранных дел Сингапура Малики Осман.
Между Комитетом по туризму министерства экономики Республики Армения и Советом по туризму Республики Сингапур подписан Меморандум о взаимопонимании по укреплению сотрудничества в сфере туризма. Документ подписали министр экономики Армении Тигран Хачатрян и старший государственный министр промышленности и торговли Сингапура Ко По Кун.
Между министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и министерством культуры, развития общин и по делам молодежи Республики Сингапур подписан Меморандум о взаимопонимании. С армянской стороны документ подписал заместитель министра иностранных дел Авет Адонц, а с сингапурской стороны - старший государственный министр обороны и иностранных дел Сингапура Малики Осман.
Между Институтом ботаники имени А.Л. Тахтаджяна НАН Армении и Советом национальных парков Сингапура подписан Меморандум о взаимопонимании. Документ подписали заместитель министра иностранных дел Армении Авет Адонц и генеральный директор Совета национальных парков Сингапура Кеннет Эр.