«Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ի աշխատակիցները պահանջում են վերականգնել իրենց խախտված իրավունքները
«Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ի աշխատակիցներն արդեն մեկ շաբաթ բողոքի ակցիա-գործադուլ են իրականացնում: Նրանք կոմբինատի տնօրինությունից պահանջում են իրենց հավելավճարի տեսքով փոխհատուցում տալ արտաժամյա, առանձնապես ծանր և վտանգավոր աշխատանքների դիմաց, բարելավել աշխատանքային պայմանները, ապահովել աշխատանքային անվտանգ միջավայր:
Ի պատասխան՝ կոմբինատի տնօրինությունը ակցիայի ակտիվ մասնակիցներից պահանջել է աշխատանքի չներկայանալու բացատրագրեր ներկայացնել:
Կոմբինատի աշխատակիցների բողոքի ակցիային այսօր Ազգային ժողովի նիստի ժամանակ անդրադարձել են նաև «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանն ու ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը:
Ինչ են պահանջում կոմբինատի աշխատակիցները
Բողոքի ակցիան սկսվել է հուլիսի 2-ին՝ կոմբինատի տեխնոլոգիական տրանսպորտի արտադրամասի աշխատակիցներից: «Հետք»-ը խոսել է արտադրամասի վարորդ Կարեն Սարգսյանի հետ՝ նրանց պահանջների և բողոքի ակցիայի պատճառների մասին:
Կարենն Սարգսյանն ասում է՝ իրենց բողոքի ակցիան խոր արմատներ ունի՝ պայմանավորված է արտաժամյա և վտանգավոր աշխատանքների դիմաց չվճարումով, սակայն այս բողոքի ակցիայի պատճառն այլ է: Նրա պատմելով՝ հուլիսի 2-ին արտադրամասի աշխատակիցները տեխնոլոգիական տրանսպորտի արտադրամասի պետ Օլեգ Կոզլովսկուն տեղեկացրել են, որ հանքում քարաթափումներ են, այդ պայմաններում չեն կարող աշխատել, հանք բարձրանալ: Աշխատակիցների այս դիտարկումներին, ըստ Կարենի, Ալեգ Կոզլովսկին պատշաճ չի արձագանքել: «Հանքում այնպիսի տեղեր կան, որ կյանքի համար վտանգավոր են, որտեղ եկել են փորձագետներ և հաստատել, որ դրանք կյանքի համար վտանգավոր պայմաններ են, բայց մենք աշխատել ենք մինչև հիմա: Ուղղակի այդ օրը սկսեց ահավոր քարաթափումներ մի քանի հատվածներում, մենք այդ հարցերով դիմեցինք Ալեգ Կոզլովսկուն, քանի որ նա է մեր անմիջական ղեկավարը: Ընդմիջման ժամն էր, ասեցինք՝ վիճակն ահավոր է, քարաթափումներ են տեղի ունենում: Ասաց՝ էդ ա, ուզում եք աշխատեք, չեք ուզում՝ մի աշխատեք, մեր պայմանները սա է»,- պատմում է Կարենը Սարգսյանը:
Այս արտահայտությունից և իրենց կյանքի նկատմամբ անտարբեր վերաբերմունքից վրդովված՝ կոմբինատի աշխատակիցները որոշել են բողոքի ակցիա իրականացնել՝ կոմբինատից պահանջելով բարելավել աշխատանքային պայմաններ բարելավում և արտաժամյա, առանձնապես ծանր և վտանգավոր աշխատանքների դիմաց հավելավճարներ:
Կարեն Սարգսյանն ասում է՝ կոմբինատը խախտել է իրենց հետ կնքած աշխատանքային պայմանագիրը, իրենց կատարած առանձնապես ծանր և վտանգավոր աշխատանքների համար նախատեսված, արտաժամյա, գիշերային ժամերին կատարած աշխատանքների գումարները տարիներ շարունակ չեն վճարվել: «Այս գումարները հաստատվում են որպես հավելավճար: Մենք ոչ մի անգամ ոչ մի հավելավճար չենք ստացել: Իրենց կողմից տրամադրված թղթերի մեջ ֆիքսված է, որ նման գումար գոյություն չունի: Իրենք մեզ պարզաբանում էին, որպեսզի թուղթը երկար չլինի, չենք գրել այդ թղթի մեջ, բայց այդ գումարն ընդհանուր արժեքի մեջ մտնում է: Բայց մենք ապացուցել ենք, որ նման գումար չկա: Հիմա մեկնաբանում են, որ այդ առանձնապես ծանր և վտանգավոր աշխատանքների, արտաժամյա աշխատանքների գումարը մտնում է գործարքային աշխատավարձի մեջ»,- նշեց աշխատակիցը:
Կարենը ընդգծում է, որ օրենքի խախտում է հավելավճարները հիմնական աշխատավարձի մեջ ներառելը: Ասում է՝ ունեն փորձագիտական, հաշվապահական կազմակերպությունների եզրակացություններ, որոնք հավաստել են՝ այդ գումարները ամեն ամիս որպես հավելավճար, առանձին ձևով պետք է վճարվեր:
Կարենը պատմում է, որ արտաժամյա աշխատանքի, առանձնապես ծանր և վտանգավոր աշխատանքների կատարման դիմաց ստացվող հավելավճարների մասին տեղեկացել են նախորդ տարվա փետրվարին, երբ աշխատանքից իրեն հեռացրել են. կոմբինատի ղեկավարությունը նրան անվստահություն է հայտնել: Իրեն աշխատանքից անհիմն ազատելու որոշումը բողոքարկելու համար Կարենը որոշել է դիմել դատարան և կոմբինատից պահաջել է իր աշխատանքային պայմանագիրը: Դրա ուսումնասիրությունից պարզել են, որ կոմբինատը տարիներ շարունակ խախտել է աշխատակիցների աշխատանքային իրավունքները և առանձնապես ծանր, վտանգավոր աշխատանքների կատարման, արտաժամյա կատարած աշխատանքների համար նախատեսված հավելավճարները չի տրամադրել: Կարենը թեև հոկտեմբեր ամսին դատարանում հաշտություն է կնքել կոմբինատի հետ և վերադարձել է աշխատանքի, սակայն այդպես էլ նա և այլ աշխատակիցներ չեն ստացել արտաժամյա աշխատանքի դիմաց իրենց գումարները: «Եթե գործից չհանեին ու այդ աշխատանքային պայմանագիրը մեր ձեռը չընկներ, տենց ստրուկի պես էլ աշխատելու էինք: Այսինքն՝ մարդուն ամիսը 360 ժամ աշխատացնել ու դրա դիմաց ոչ մի կոպեկ ավել չվճարել: Դա արդեն նշանակում է մարդուն ստրկացնել»,- ասում է նա:
Կարեն Սարգսյանը և 15 այլ աշխատակիցներ այսօր կոմբինատի տնօրինությունից ստացել են աշխատանքի չներկայանալու բացատրագրի պահանջ: Նա նամակ է ուղարկել կոմբինատի ղեկավարությանը: «Իմ բացատրագրում գրել եմ, քանի որ դուք մեզ աշխատացրել եք ստրկատիրական պայմաններում, քանի որ մեր անվտանգությունը, ըստ աշխատանքային պայմանագրի, պարտավոր է ապահովել գործատուն, ստեղծված իրավիճակից վախենալով՝ դադարեցրել եմ աշխատանքս, քանի որ կապված է եղել կյանքի հետ»,- նշում է կոմբինատի աշխատակիցը:
Հիշեցնենք, որ Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը շահագործում է «ԳեոՊրոՄայնինգ գոլդ» ՍՊԸ-ն, որը նաև շահագործում է Սոթքի ոսկու հանքավայրը: Համաձայն Արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի` Հայաստանում գրանցված «ԳեոՊրոՄայնինգ գոլդ» ՍՊԸ-ի բաժնետերերը Նիդեռլանդներում գրանցված GPM Armenia B.V-ն է, որի ճյուղերն անցնում են Կիպրոսով և հասնում Բրիտանական Վիրջինյան կղզիներ ու Ռուսաստանի Դաշնություն:
Geopromining Investment (CYP) Limited-ի վերահսկիչ փաթեթը Բրիտանական Վիրջինյան կղզիներում գրանցված և անհայտ բաժնետերերի պատկանող 2 ընկերության է պատկանում (տես գծանկարում՝ Geiser և Tobali): Երկրորդ խոշոր բաժնետերը` Nakilep Overseas Limited-ը գրանցված է Կիպրոսում, որի բաժնետերը ռուսական «Ստարտ Աերո» ՍՊԸ-ն է (OOO "СТАРТ АЭРО"): Համաձայն ռուսական ռեգիստրից մեր ձեռք բերած փաստաթղթի` այն 2019թ. մարտից ամբողջությամբ ռուս գործարար, միլիարդատեր Ռոման Տրոցենկոյինն է: Նրա անունը կա նաև կիպրոսյան ընկերության տնօրենների ցանկում:
Կոմբինատի աշխատողների արհմիությունը դիմել է Տիգրան Ավինյանին
«Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ի աշխատակիցների արհմիությունն իրենց աշխատանքային պայմանագրի դրույթների խախտումների, չվճարվող հավելավճարների մասին օրեր առաջ գրությամբ տեղեկացրել է նաև փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանին: Փոխվարչապետը նամակը մակագրել է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարություն: Նախարարությունից հայտնեցին, որ աշխատակիցների պահանջները գտնվում են իրենց ուշադրության կենտրոնում, այժմ միաժամանակյա աշխատանքներ են տարվում արհմիության և տնօրինության հետ, փորձ է արվում ձևավորել երկկողմ խնդիրների և պահանջների օրակարգ և նախանշել դրանց լուծման տարբերակները:
Նախարարությունից հավաստիացրին, որ պետությունը պատրաստակամ է միջնորդ հանդիսանալ և աջակցել գործատու-աշխատող իրավահարաբերությունների դաշտում առաջացած խնդիրների հաղթահարմանը:
Մեղրիի համայնքապետը հանդիպել է կոմբինատի տնօրինության և բողոքի ակցիայի մասնակիցների հետ
«Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ը գտնվում է Սյունիքի մարզի Ագարակ քաղաքում: Խոշորացված Մեղրի համայնքի ղեկավար Մխիթար Զաքարյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում նշեց, որ հանդիպել է կոմբինատի տնօրինության հետ, սակայն նրանք հավաստիացրել են, որ կոմբինատի աշխատակիցների պահանջած հավելավճարները ներառված են եղել նրանց ստացած աշխատավարձերում: Կոմբինատի աշխատակիցները Մխիթար Զաքարյանին բողոքել են նաև կոմբինատի՝ Ռուսաստանից ժամանած անվտանգության ծառայության աշխատակիցների ստուգումներից: Հայտնել են, որ հաճախ աշխատակցիներին ստուգում են ոչ միայն աշխատանքի մտնելիս և դուրս գալիս, այլև աշխատանքի ընթացքում: Մխիթար Զաքարյանն ասում է՝ կոմբինատի բողոքող աշխատակիցներին հանդիպել է նաև մինչ գործադուլը, նրանց հորդորել է օրենքով սահմանված կարգով ակցիան իրականացնել:
«Տնօրինություն ասում է՝ մենք ճիշտ ենք, խնդրենք, թող համապատասխան մարմինները գան, ստուգեն, եթե էնպես է, որ մենք սխալ ենք, մենք պատրաստ ենք կոմպենսացնել: Բայց հիմա ուրիշ պահանջներ են դնում (նկատի ունի տնօրինությունը- հեղ.): Ասում են՝ անօրինական հայտարարված գործադուլ է, որի հետևանքով մեր կրած վնասները պատրաստվում ենք հայցով ստանալ: Գործադուլի կազմակերպիչներին են իրենք թիրախավորել՝ 16 հոգուն ծանուցագիր են ուղարկել, բացատրագիր՝ ինչի չեն ներկայացել գործի: Մեր կարծիքով հող են նախապատրաստում աշխատանքից հեռացնելու»,- նշեց Մեղրիի համայնքապետը:
Իրավիճակի կարգավորմանը կմիջամտեն ԱԺ պատգամավորները
«Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ի բողոքի ակցիա-գործադուլին այսօր անդրադարձել են նաև ԱԺ ամբիոնից:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը հայտնել է, որ վաղը մեկնելու է Մեղրի և կոչ արել իրավասու պաշտոնատար անձանց միանալ իրեն: «Ագարակում հազարից ավելի աշխատակից ունենք, Ագարակի ու Մեղրու բնակիչները, որոնք հիմնական մասն են կազմում աշխատավորության, գտնում են, որ կոպտորեն խախտվել են իրենց աշխատանքային իրավունքները։ Նշվածից ելնելով՝ առաջարկում եմ Կառավարությանը հրատապ միջոցներ ձեռնարկել, ուշադրության կենտրոնում պահել խնդիրը»,- նշել է նա:
Պատգամավորը ընդգծել է, որ ստեղծված իրավիճակում անելիք ունի Աշխատանքի տեսչությունը, Կառավարության, համապատասխան օղակները։
ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանն էլ հավելել է, որ կոմբինատի շահագործման պատճառով հարակից տները հսկայական վնաս են կրել, և դա որևէ կերպ չի փոխհատուցվել, ինչպես նաև մարդկանց աշխատեցրել են արտաժամյա, որի դիմաց չեն վճարվել։ Պատգամավորը տեղեկացրել է, որ իր դիմումի համաձայն՝ դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել, այն ուղարկվել է Հատուկ քննչական ծառայություն։ «Այդ ռեգիոնից ընտրված բոլոր պատգամավորներով պետք է հետամուտ լինենք, որ գործարանի աշխատակիցների շահերը պաշտպանվեն, որովհետև հույս ունեմ, որ մեր երկրում վաղուց անցել են ստրկատիրական ինկվիզիցիայի ժամանակները»,- նշել է պատգամավորը։

Agarak Copper and Molybdenum Combine employees have been on strike for a week.
They’re demanding that the company compensate them for overtime work, particularly heavy and dangerous work, to improve working conditions, and to provide a safe working environment.
In response, company management has demanded that those participating in the strike and protests submit explanations for their absence from work.
The Agarak Copper and Molybdenum Combine (ACMC) is located in Agarak, in Armenia’s southern Syunik Province.
At a July 10 session of the National Assembly, MP Armen Khachatryan of the "My Step" faction and Naira Zohrabyan, a member of the Prosperous Armenia Party (PAP) faction, raised the issue of the strike.
What do the striking workers want?
Employees of the plant’s technological transportation manufacturing unit launched the protests on July 2.
Hetq talked about the strike and its underlying reasons with Karen Sargsyan, a driver at the above unit.
Karen Sargsyan says their protest action has deep roots․ He cited the nonpayment of overtime and dangerous work but said the reason for this protest is different.
Sargsyan says that on July 2 unit workers informed Oleg Kozlovsky, the head of the technological transport workshop, that there are rock falls in the mine that make working hazardous.
Sargsyan says that Kozlovsky failed to respond adequately to worker complaints.
"There are places in the mine that are life-threatening, where experts have come and confirmed that they are hazardous, but we have worked till now. Terrible rockslides occurred on the day in question and we turned to Alec Kozlovsky because he is our immediate boss. We were on our break. We told him what was happening. He replied either you want to work, or you don’t. These are our conditions,” says Karen Sargsyan.
Angered by this response and the indifference to their lives, plant employees decided to stage a protest and demand improved working conditions and overtime pay, especially for overly strenuous and dangerous work.
Karen Sargsyan says the factory has violated its employment contract with workers, and that workers haven’t received such overtime pay for many years.
"These amounts are confirmed as additional pay. We have never received any such pay. No such amounts exist in the documents management provided us. Their explanation is that such amounts for hard and dangerous works and overtime are included in the regular payroll,” says Sargsyan.
Sargsyan points out that including overtime in the regular payroll violates the law. He says that the workers have expert opinions of accounting firms that have confirmed that these amounts should be paid separately each month as a supplement.
Sargsyan tells Hetq that in February of last year, when he was dismissed from his job, he was informed about the overtime work, which was paid for the performance of particularly hard and dangerous work.
The company decided to fire him, claiming that he couldn’t be trusted. Sargsyan took the company to court. An investigation into the matter revealed that the company had been violating workers' labor rights for many years and had not provided any extra payments for extra-hazardous work.
Sargsyan reconciled with the company and returned to work in October that same year. He and other employees did not receive their money for overtime work.
"If we hadn’t been dismissed and got a copy of the contract, we would have worked like slaves. That is, to work 360 hours a month and not to pay a penny for it. It means to enslave a person,” Sargsyan says.
Sargsyan and fifteen other employees have received a demand from management to explain why they aren’t at work.
"I have written in my explanation it’s because you have made us work in slave-like conditions. Because you, as the employer, must ensure our safety as stated in the job contract. I wrote that given all the above, and in fear of endangering my life, I have stopped working,” says Sargsyan.
The Agarak Copper and Molybdenum Combine is owned by GeoProMining, an international diversified metals resource holding company with assets in Armenia and Russia.
GeoProMining also owns GeoProMining Gold LLC, which in turn owns and operates the Zod open pit mine and the Ararat Gold Recovery Plant.
According to the Ministry of Justice State Register of Legal Entities, GPM Armenia BV (registered in the Netherlands) is the shareholder of GeoProMining Gold LLC, registered in Armenia. The former company’s branches run through Cyprus and reach the British Virgin Islands and the Russian Federation.
ACMC workers contact Deputy Prime Minister Avinyan
ACMC employees have also informed Deputy Prime Minister Tigran Avinyan about the violations of their employment contract.
Avinyan forwarded the letter to the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure. The ministry says they are paying attention to the matter and that a resolution agenda is being drafted.
The ministry says that the government is willing to be a mediator and assist in overcoming the problems arising in the field of employer-employee relations.
Meghri Mayor met with plant management and protesters
Meghri community leader Mkhitar Zakaryan told Hetq that he had met with the directorate of the plant and was told that the premiums required by the plant employees were included in their salaries.
The employees of the plant also complained to Mkhitar Zakaryan about the security inspections carried out by staff from Russia. Employees say that they are checked both while entering and leaving the plant, and also during work. Zakaryan says he met the protesters before the strike and urged them to carry out the actions in accordance with the law.
“Management says that we are right. Let's ask the relevant bodies to come and check if we are wrong. We are ready to compensate. But now they put forth other demand. They say it’s an illegal strike and that they will go to court for compensation. Management has targeted the strikers and have sent notices to 16 people asking them to explain why they aren’t working. In our opinion, they are preparing grounds for dismissal,” Zakaryan says.
MPs ready to intervene in resolution process
The Agarak Copper and Molybdenum Combine was also raised today by MPs speaking from the podium in the National Assembly.
My Step faction MP Armen Khachatryan said that he will leave for Meghri tomorrow and called on authorized officials to join him.
"There are more than a thousand employees in Agarak, residents of Agarak and Meghri, who make up the majority of the workforce. I believe that their labor rights have been grossly violated grossly. In view of this, I suggest that the government take urgent measures to keep the problem in focus,” he said.
Khachatryan stressed that in the current situation there is a need for the intervention of the Labor Inspectorate and other relevant government agencies.
Naira Zohrabyan, a member of the Prosperous Armenia Party (PAP) faction, added that due to the exploitation of the plant, nearby houses have been damaged and the owners not compensated. Zohrabyan says that employees have been overworked and not paid. The MP says that according to her request, the prosecutor's office initiated a criminal case. It was sent to the Special Investigation Service.
"All MPs elected from this region should be careful to protect the interests of plant's employees. I hope that our country has long ago passed the era of the slavery inquisition," Zohrabyan said.