Էրիկ Գրիգորյան. «Սևանում ստեղծված իրավիճակը երկար տարիների սխալ կառավարման հետևանք է»
Նախօրեին կառավարության արտահերթ նիստին պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի քննարկման ժամանակ շրջակա միջավայրի նախարարություն հայտ է ներկայացրել Սևանա լճում լրացուցիչ մաքրման աշխատանքներ կատարելու համար: Այս մասին այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսում հայտարարեց շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանը:
Նախարարի խոսքով՝ լճի կանաչելու գործընթացները զգալիորեն նվազել են, իսկ ջրի մակարդակը նախորդ տարվա համեմատ 1 սմ ավել է:
«Ջրբացթողնման և ջրահեռացման մասին նշեմ, որ 25 միլիոն խորանարդ մետր ավելի քիչ է վերցվել, քան նախորդ տարի այս օրը, և 5 միլիոն խորանարդ մետրի չափով Արփա-Սևանով մուտք է եղել: Նաև նշեմ, որ Ջրային կոմիտեի ներկայացված հայտից պակաս ջրառ է կատարվում»,- ասաց նախարարը:
Էրիկ Գրիգորյանը իր հետ բերել էր նաև բնապահպանական տեսչության 2012թ. կատարած ստուգումների մասին արձանագրությունը, որից պարզ է դարձել, որ մաքրման աշխատանքները պատշաճ չեն կատարվել: Նախարարն ասաց, որ 2011-2017թթ. Սևանա լճում կատարված մաքրման աշխատանքների մասին ամբողջ տեղեկատվությունը հավաքագրվել է և փոխանցվել դատախազությանը: Էրիկ Գրիգորյանի խոսքով՝ կառավարությունը գնառաջարկ է ներկայացրել այն մասին, թե որքան գումար կկազմի եթե Մարտունի, Վարդենիս և Գավառ քաղաքներում կենսաբանական մաքրման կայաններ տեղադրվեն: Ըստ գնառաջարկի՝ Մարտունու և Վարդենիսի համար տեղադրվող մաքրման կայանների համար առանձին-առանձին կպահանջվի 888 միլիոն դրամ, իսկ Գավառի համար՝ 1 մլրդ 184 մլն դրամ: Նախարարը հստակեցրեց, որ սա Հայաստանում գործող կազմակերպության մատուցած ծառայությունների գումարն է, սակայն տարբերակներ կան նաև այլ երկրներից:
«Հենց այս պահին կատարվում է նաև գետերի մաքրման ուսումնասիրություններ: Հենց հիմա էլ վարչապետի աշխատակազմի հետ ունենք համաձայնություն, որ կհաշվարկվի, թե ինչքան ծախսեր կլինեն, և կդիմենք գումար ստանալու համար: Եթե հնարավորություն լինի մինչև 2020 թվականը Սևանը ամբողջությամբ մաքրել, ապա ֆինանսավորում ստանալու համար կրկին կդիմենք կառավարությանը»,- ասաց շրջակա միջավայրի նախարարը: Էրիկ Գրիգորյանն ասաց, որ աշխատանքներ են տարվում նաև կողակի պաշարները վերականգնելու վերաբերյալ: Ըստ նախարարի՝ Սևանում ստեղծված իրավիճակը երկար տարիների սխալ կառավարման հետևանք է:
«Եթե նույնիսկ մենք ոչինչ չանենք, ավել ջրառ չիրականացնենք, աղտոտման աղբյուրները չավելանան, միևնույնն է՝ բացարձակապես արդեն բավարար չէ: Պետք է կատարել հստակ գործողություններ, քանի որ հավասարակշռությունը խախտված է, սառը շերտը խախտված է»,- նշեց Էրիկ Գրիգորյանը:
Նախարարը նշեց, որ լճերն ունեն երեք կարգավիճակ՝ շատ մաքուր, միջին և ճահճացված, և Սևանա լիճը այժմ ունի միջին կարգավիճակ: Էրիկ Գրիգորյանի խոսքով՝ սառը շերտը այնքանով է կարևոր, որ թույլ չի տալիս ներքևից սնուցվող նյութերին վեր բարձրանան:

Эрик Григорян: “Сегодняшнее состояние озера Севан – следствие многолетнего неправильного управления”
Накануне состоялось внеочередное заседание правительства, на котором обсуждалась программа среднесрочных государственных расходов. Министерство окружающей среды представило заявку на проведение в озере Севан дополнительных очистных работ. Об этом на сегодняшней пресс-конференции сообщил министр охраны окружающей среды Эрик Григорян.
По его словам, процесс “цветения” озера заметно ослабел, а уровень воды по сравнению с прошлогодним показателем повысился на один сантиметр.
“Относительно попусков севанской воды и водоотвода должен сказать, что в этом году использовано на 25 млн кубометров меньше, чем в прошлом году. Еще 5 млн кубометров воды поступило в озеро через туннель Арпа-Севан. Отмечу также, что забор воды осуществляется меньше той цифры, которая указана в заявке Водного комитета”.
Эрик Григорян принес с собой акт проверок, проведенных Экологической инспекцией в 2012 году, из которого следует, что очистные работы не проводились надлежащим образом. По словам министра, вся информация об очистных работах. проводившихся в период с 2011 по 2017 гг., передана в прокуратуру. Правительство представило справку о том, во сколько обойдется установка в городах Мартуни, Варденис и Гавар станций по биоочиске. Установка таких станций в Мартуни и Варденисе будет стоить 888 млн драмов, в Гаваре – 1 млрд 184 млн драмов. Такие расчеты представила действующая в Армении организация, однако, как отметил министр, можно воспользоваться услугами аналогичных органиазций из других стран.
“В настоящее время изучается стоимость очистных работ в реках. У нас уже есть договоренность с администрацией премьер-министра о проведении расчетов стоимости этих работ, после чего мы обратимся для получения необходимых сумм. Если будет возможность до 2020 года очистить все озеро Севан, то мы вновь обратимся в правительство для получения финансирования”,- сказал Эрик Григорян, добавив, что ведутся также работы по увеличению запасов рыбы в озере. По словам министра, сегодняшнее состояние Севана – это следствие многолетнего неправильного управления.
“Если даже отказаться от дополнительного забора воды, если не увеличивать количество источников загрязнения, этого все равно будет совершенно недостаточно. Необходимо осуществить конкретные действия, так как экологическое равновесие нарушено, холодный слой нарушен”,- сказал министр.
Э.Григорян отметил, что озера бывают трех категорий: очень чистые, средней чистоты и заболоченные. В настоящее время Севан относится к категории озер средней чистоты, сказал министр. По его словам, важность холодного слоя состоит в том, что он не позволяет нахоящимся на глубине органическим веществам подниматься наверх.