Ալբերտ Պարսամյանը վերադարձել է պապական գյուղ բրուտագործությունն ու գյուղական տուրիզմը զարգացնելու նպատակով
Բրուտագործ Ալբերտ Պարսամյանը 2015-ից տեղափոխվել է Տեղեր գյուղ՝ բրուտագործությունն ու գյուղական տուրիզմը զարգացնելու նպատակով:
Բրուտագործությունն Արագածոտնի մարզում զարգացնելու առաջարկ Ալբերտ Պարսամյանը ստացել է 2014 թվականին միջազգային կազմակերպությունից։
Ծրագիրը սկսելու համար նա ընտրել է Տեղերը՝ պապական գյուղը։
«Հյուրատան տեղը դատարկ հող է եղել, պապուս տնկած պոպոկներն ունեինք՝ երկու հատ: Կամաց-կամաց ընտանիքով այս ամենը մեր ձեռքերով պատրաստեցինք»,- ասում է բրուտագործը:
Ալբերտ Պարսամյանը բրուտագործությամբ զբաղվում է 25 տարեկանից` արդեն 30 տարի:
Գյուղ տեղափոխվելու առաջին տարիներին Պարսամյանը արտերկրից ժամանած զբոսաշրջիկներին բրուտագործության դասեր էր տալիս: Հետագայում նրանց առաջարկով Ալբերտն ու ընտանիքը որոշեցին գյուղում հյուրատուն հիմնել՝ հաշվի առնելով գյուղի պատմամշակութային նշանակությունը:
2016 թվականին Տեղերում արդեն բացվեց գյուղի առաջին հյուրատունը՝ «Բրուտագործության կենտրոն՝ Տեղերում»-ը:
Հյուրատան յուրաքանչյուր դետալ ընտանիքն իր ձեռքով է պատրաստել: Փայտյա տնակներն Ալբերտի, հոր և որդու աշխատանքն են: Այստեղ հյուրերը ոչ միայն հանգստանում են, այլև բրուտագործությամբ, փայտի փորագրությամբ, դարբնությամբ, գորգագործությամբ են զբաղվում:
Տեղերը գտնվում է Արագած լեռան հարավային լանջին, գյուղում են գտնվում վանական համալիրն ու Սուրբ Վրթանես սրբավայրի ավերակները:
Ընտանիքը համոզված է՝ գյուղի պատմական նշանակության վայրերի, իրենց արվեստի դասերի միջոցով կկարողանան գյուղում պատմամշակութային և գյուղական տուրիզմը զարգացնել:
Պարսամյանները բնակվում են Արմավիրի մարզի Զվարթնոց գյուղում: Գարնան մեկնարկին տեղափոխվում են Տեղեր, իսկ գյուղից հեռանում են ձմռանը:
Հյուրերը տարբեր երկրներից են՝ Ֆրանսայից, Նիդերլանդներից, Գերմանիայից, Լեհաստանից, Ռուսաստանից, Անգլիայից:
Հյուրատան յուրահատկությունը մշակութային միջավայրն է. նկարներ կան, կավից պատրաստված իրեր: Դրանք մեծ մասամբ Ալբերտ Պարսամյանի աշխատանքներ են, որոշներն էլ՝ որպես հուշ, բրուտագործություն սովորած կամ վերապատրաստված զբոսաշրջիկներն են թողել:
«Սա տարիների աշխատանք է, շատ մեծ դժվարությունների միջով անցանք: Հիմա ես ինձ շատ լավ եմ զգում, որ մի փոքր բան կարողացանք այս գյուղի համար անել, գյուղը վերականգնել»,-ասում է Ալբերտ Պարսամյանը:
Հյուրատան աշխատանքները կազմակերպում և կառավարում է Ալբերտի կինը՝ Ալվարդ Պարսամյանը: Նա է հյուրերին ընդունում, նրանց համար ուտեստներ պատրաստում։ Ասում է՝ հյուրատան հիմնական հյուրերը արշավականներն են, ովքեր այնտեղ գիշերում են և արշավների գնում դեպի Բյուրական, Ամբերդ, Արագած:
«Մեզ համար ամեն ինչը շատ կարևոր է, նույնիսկ ամեն մանրուք: Մենք ամեն ինչ անում ենք սիրով: Ուզում ենք մեզանից ամեն հեռացող հյուր իր հետ մի փոքր Հայաստան, մի փոքր ջերմություն տանի»,- ասում է Ալվարդ Պարսամյանը:

Альберт Парсамян вернулся в село своих дедов развивать гончарное дело и сельский туризм
Гончар Альберт Парсамян в 2015 году переехал в родное село Тегер развивать гончарное дело и сельский туризм.
Предложение заняться развитием гончарного ремесла в Арагацотнской области Альберт получил от международной организации в 2014 г.
Реализовать проект он решил в селе Тегер, родном селе своего деда.
“На месте гостевого дома росли посаженные моим дедом две орешины. Все, что вы сейчас здесь видите, наша семья создавала постепенно”,- рассказал Альберт.
Гончарным делом он начал заниматься с 25 лет и вот уже 20 работает с глиной.
В первые годы после переезда в Тегер Парсамян давал уроки гончарного дела приезжавшим сюда иностранным туристам. В дальнейшем по их предложению, а также учитывая историко-культурное значение села, Парсамяны решили построить здесь гостевой дом.
В 2016 г. в селе открылся первый гостевой дом, который получил название “Центр гончарного дела в Тегер”.
Каждая деталь в гостевом доме создана руками членов семьи. Деревянные домики Альберт построил вместе с отцом и сыном. Приезжающие в Тегер гости могут не только отдохнуть в этих домиках, но и попробовать себя в гончарном, кузнечном деле, ковроткачестве.
Село Тегер расположено на южном склоне горы Арагац. Здесь находятся монастырский комплекс и развалины церкви святого Вртанеса.
Парсамяны убеждены, что благодаря историческим памятникам и их урокам ремесла им удастся развить сельский туризм.
Семья живет в селе Звартноц Армавирской области. С наступлением весны Парсамяны переезжают в Тегер, а уезжают отсюда зимой.
Гости прибывают в село из разных стран – Нидерландов, Франции, Германии, Польшш, России, Англии…
Особенность дома – в его культурной среде. Здесь можно увидеть множество картин, изделий из глины, большинство которых изготовлено Альбертом Парсамяном. Но есть глиняные поделки, которые оставили на память обучавшиеся гончарному делу туристы.
“Это результат многолетнего труда. Нам пришлось пройти через многочисленные трудности, Сегодня я испытываю радость от того, что сумел сделать для села что-то хорошее, полезное, сумел возродить село”,- говорит Альберт Парсамян.
Гостевым домом управляет его жена Алвард Парсамян. Она принимает гостей, готовит для них еду. По словам Алвард, в доме гостят в основном участники пеших походов, которые остаются здесь ночевать, а днем отправляются в поход в Бюракан, Амберд, на гору Арагац.
“Для нас важная любая деталь, мы все делаем с любовью. Мы хотим, чтобы уезжающие от нас гости увозили с собой кусочек Армении, немного ее тепла”, - говорит Алвард Парсамян.