Ալավերդցի մտավորականները՝ Սուքիասյան ընտանքին պատկանող բանկի դեմ
Այսօր Ալավերդիի մի խումբ մտավորականներ բողոքի ակցիա էին կազմակերպել «Հայէկոնոմբանկի» Ալավերդիի մասնաճյուղի առաջ:
Մտավորականները բողոքի ակցիային ներկայացել էին «Սուքիասյաններ, հանգիստ թողեք ալավերդցիներին» և ««Հայէկոնոմբանկ» ձեռքդ հեռու տար պատկերասրահից» կոչերով: Բողոքի ակցիայի առիթ էր դարձել նաև այն փաստը, որ նախօրեին ազգային պատկերասրահի տնօրեն Արման Ծատուրյանը իր ենթականերին հրահանգել էր Ալավերդու պատկերասրահի նկարները տեղափոխել Ազգային պատկերասրահ:
«Ազգային պատկերասրահի ղեկավարը միայն Արման Ծատուրյանը չէ: Այնտեղ կան էլի աշխատողներ: Եթե պատկերասրահի տնօրենն անհիմն հրահանգ է տալիս, այն կատարող մարդիկ տեսնում են, որ դա անհիմն հրահանգ է՝ չեն կատարում: Տնօրեն Արման Ծատուրյանի առաքելությունը գեղանկարչությունը մեր ժողովրդին մատուցելն է, ոչ թե վերացնելը»,- ասում է Ալավերդու պատկերասրահի տնօրեն Ռաֆայել Ջավախյանը: Վերջինիս խոսքով՝ Ալավերդու պատկերասրահը ազգային պատկերասրահի 13 մասնաճյուղերից լավագույնն է: Այս առումով էլ Ռ. Ջավախյանը Ալավերդու պատկերասրահի փակելը անթույլատրելի համարեց:
«Եթե այս վիճակում հանձնարարվում է մեր պատկերասրահի նկարները տեղափոխել ազգային պատկերասրահ, էլ պատկերասրահը փակելը ոնց է լինում»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ «Հայէկոնոմբանկ» ԲԲԸ-ն 19 տարի շարունակ ամեն ինչ անում է Ալավերդու պատկերասրահի շենքը յուրացնելու համար: Դրա պատճառն ընդամենն այն է, որ շենքի դիրքը ի սկզբանե դուր է եկել «Հայէկոնոմբանկի» սեփականատերերին՝ Սուքիասյանների ընտանիքին: Շենքը գտնվում է Ալավերդու կենտրոնական՝ Թումանյան փողոցում: Կառավարության 1997թ. մարտի 14-ի N 51 որոշմամբ Ազգային պատկերասրահի Ալավերդու մասնաճյուղի նախկին Կախոյան 7, ներկայում Թումանյան 44 հասցեում գտնվող շենքը՝ որպես պատկերասրահ, այսօր էլ համայնքի սեփականությունն է:
Սուքիասյաններին հաջողվել է շրջանցել Կառավարության որոշումը և Ալավերդու Քաղառի վարկային պարտքի դիմաց, շինծու փաստաթղթերով զավթել պատկերասրահի ամբողջ տարածքը: «Հետք»-ի հրապարակումից հետո Ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության Թումանյանի բաժնում 2018թ.-ի դեկտեմբերի 31-ին Քր. օրենսգրքի 325 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործը: Արդեն 8 ամիս է քրեական գործը գտնվում Թումանյանի քննչական մարմնում, սակայն Սուքիասյաններին հաջողվել է ձգձգել գործի վարույթը: Մյուս կողմից նրանք պատկերասրահի շենքը վերջնականապես յուրացնելու համար Ազգային պատկերասրահի տնօրեն Արման Ծատուրյանի միջոցով փորձում են ընդհանրապես փակել Ալավերդու պատկերասրահը: Ալավերդու պատկերսրահի ճակատագրի մասին Կառավարության տեսակետը պարզելու համար այսօր առավոտյան հեռախոսազրույց է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Կարապետյանի հետ: Վերջինս խնդրել է իրեն ուղարկել Ալավերդու պատկերասրահի մասին «Հետք»-ի հրապարակումները:
«Ալավերդի քաղաքում 5 բանկ է գործում: Բանկերի թիվը շատ է մեր քաղաքի բնակչության քանակի դեպքում, ավելի լավ է բանկերից մեկը՝ «Հայէկոնոմբանկը» փակվի, իսկ մեր քաղաքի բնակչության համար խիստ անհրաժեշտ պատկերասրահը իր շենքում հանգիստ գործի»,- ասաց Ալավերդու համայնքային թատրոնի ղեկավար Հրաչյա Պապինյանը:
«Հայ ազգին ոչնչացնելուց առաջ մեր թշնամիները նախ ոչնչացրել են մեր հոգևոր արժեքները: Հիմա մեր քաղաքի կարևոր հոգևոր արժեքներից մեկը ոչնչացվում է բանկիր Սուքիասյանների կողմից: Պատկերասրահն այսօր դարձել է մեր Աքիլեսյան գարշապարը: Կառավարության թողտվությամբ քայլ առ քայլ պատկերասրահի շենքը հանձնվում է մեծահարուստ բանկիրներին: Մեր նախազգուշական այս բողոքը տեղ չհասնելու դեպքում, պետք է ոտքի հանենք ամբողջ Ալավերդին»,- ասաց դերասանուհի Սիլվա Նազարյանը:
Նա կոչ արեց ալավերդցիներին մարտնչել պատկերասրահի շենքի համար և «Հայէկոնոմբանկի» հետ ընդհանրապես որևէ գործարք չկատարել:
«Հիմա մենք պետք է պայքարենք մինչև վերջ, որովհետև այսօր կամ վաղը մշակութային մի գեղեցիկ օջախ վերանալու է: Պատկերասրահը հեշտ չի ստեղծվել Ալավերդիում: Բայց Սուքիասյանների նման մարդկանց կողմից, այն վերացնելը կարող է շատ հեշտ լինել»,- ասաց դերասան Արթուր Սիմոնյանը:
«Առաջ էր, որ ասում էին մածունի մերանը Երևանից է գալիս: Հիմա միայն Երևանով չի սահմանափակվում մշակութի զարգացումը: Մարզերը պետք է համաչափ զարգանան: Ալավերդիում գործում է հանրապետության ամենահին նկարչական դպրոցը, էլ չեմ ասում թատրոնի մասին: Եթե այս տեմպերով գնա, ինչի մասին է խոսքը, Ալավերդին կվերանա»,- ասաց նկարիչ Արսեն Գրիգորյանը:
Նկարիչ Զավեն Օհանյանն ասում է, եթե Սուքիասյաններին հաջողվի զավթել պատկերասրահի շենքը, մի օր էլ մեկ ուրիշ բանկիր աչքը գցելու է Ալավերդու մշակույթի կենտրոնի և մյուս մշակութային շենքերի վրա:
«Արման Ծատուրյանը, ինձ թվում է, արվեստի ոլորտի ղեկավար չի կարող լինել, քանի որ Սուքիասյաններին հաճոյանալու համար հրահանգ է տալիս մեր ժողովրդին զրկել իր պատկերասրահից»,- ասաց Զ. Օհանյանը:
Բողոքի ակցիայի մասնակիցները հայտարարեցին, որ Ալավերդու պատկերասրահի հետ կապված բողոքին Կառավարության չարձագանքելու դեպքում, ամբողջ ալավերդցիներով կփակեն «Հայէկոնոմբանկի» մուտքը և կխոչընդոտեն բանկի աշխատանքը:

Интеллигенция Алаверди против банка Сукиасянов
Сегодня группа представителей интеллигенции города Алаверди провела акцию протеста перед филиалом “Армэкономбанка”.
Участники акции держали плакат с надписью “Сукиасяны, оставьте в покое алавердинцев”. Люди также скандировали: “Армэкономбанк”, руки прочь от картинной галереи!”. Поводом для проведения акции протеста стало отданное накануне директором Национальной картиной галереи распоряжение перевезти картины из Алавердинской картинной галереи в Национальную картинную галерею.
“В Национальной галерее работает не только Арман Цатурян. Там есть и другие сотрудники, которые не хотят выполнять необоснованные распоряжения своего директора. Миссия Армана Цатуряна состоит в том, чтобы преподносить народу живопись, а не уничтожать ее”,- заявил директор Алавердинской картинной галереи Рафаэль Джавахян.
По его словам, Алавердинская галерея – один из 13 филиалов Национальной картинной галереи. В этом плане Джавахян считает недопустимым закрытие галереи в своем родном городе.
“Если в данной ситуации отдается распоряжение перевезти наши картины в Национальную галерею, то что это, если не закрытие Алавердинской картинной галереи”,- сказал Рафаэль Джавахян.
Отметим, что ОАО “Армэкономбанк” уже 19 лет пытается завладеть зданием картинной галереи в Алаверди. Причина в том, что семье Сукиасян, которой принадлежит “Армэкономбанк”, изначально понравилось месторасположения галереи. Ее здание находится на центральной улице Туманяна. Решением правительства от 14 марта 1997 года здание Алавердинского филиала Национальной картинной галереи, находившееся ранее по адресу Кахояна, 7, а в настоящее время – по адресу Туманяна, 44, и сегодня считается общинной собственностью.
Сукиасянам удалось обойти решение правительства и посредством поддельных документов завладеть зданием картинной галереи против кредитного долга города. После публикации Hetq.am 31 декабря 2018 г. в отделении полиции Туманянского района Лорийской области было возбуждено уголовное дело по ч.1 ст.325 УК РА. Уже восемь месяцев это дело находится в следственном органе, однако Сукиасянам удается затягивать его производство. С другой стороны они с целью окончательного завладения зданием пытаются с помощью директора Национальной картинной галереи Армана Цатуряна закрыть Алавердинский филиал.
Мы решили узнать мнение правительства о судьбе картинной галереи Алаверди и поговорили сегодня по телефону с пресс-секретарем премьер-министра Никола Пашиняна Владимиром Карапетяном. Последний попросил прислать публикации Hetq.am об Алавердинской картинной галерее.
“В Алаверди действует пять банков. При нынешней численности населения города это много. Пусть лучше один из банков, “Армэкономбанк”, закроется, а крайне необходимая нашему городу картинная галееря спокойно действует в своем здании”,- отметил руководитель местного театра Грачья Папинян.
“Перед тем, как уничтожить армянский народ, наши враги уничтожали наши духовные ценности. Сейчас одна из важнейших духовных ценностей нашего города уничтожается банкирами Сукиасянами. С попустительства правительства здание галереи шаг за шагом передается богатым банкирам. Если наша предупредительная акция не удостоится внимания, мы поднимем на ноги весь Алаверди”,- заявила актриса театра Сильва Назарян.
Она призвала жителей города бороться за здание картинной галереи и не заключать никаких сделок с “Армэкономбанком”.
“Мы должны стоять до конца, потому что один из лучших очагов культуры нашего города может исчезнуть”,- отметил актер Артур Симонян.
“В Алаверди действует одна из самых старых художественных школ. Я уже не говорю о театре. Если продолжать такими темпами, то и Алаверди скоро исчезнет”,- заявил художник Арсен Григорян.
Его коллега Завен Оганян добавил, что если Сукиасянам удастся захватить здание картинной галереи, то завтра-послезавтра другой банкир может положить глаз на здание Центра культуры или здания других культурных учреждений города.
“Я думаю, что Арман Цатурян не может быть руководителем в сфере искусства, поскольку, пытаясь угодить Сукиасянам, он отдал указание лишить алавердинцев картинной галереи”,- сказал З.Оганян.
Представители алавердинской интеллигенции заявили, что если правительство не отреагирует на их акцию в защиту галереи, то жители города заблокируют вход в “Армэкономбанк” и не позволят ему работать.