Ամերիկայից՝ Հայաստան, Հայաստանից՝ Մալթա. 2 մլրդ դրամ՝ մշակութային միջոցառումների համար
«Մշակույթի և արվեստի հիմնադրամ» կազմակերպությունն ամփոփել է 2018թ. գործունեությունը: Մի քանի ամսվա պատմություն եւ մեկ աշխատակից ունեցող այս հիմնադրամը 1 տարում ծախսել է մոտ 2 մլրդ դրամ (մոտավորապես 4 մլն դոլար)՝ ֆինանսավորելով մշակութային միջոցառումներ, որոնցից շատերը կապվում են Մալթայում գործող մեկ այլ հիմնադրամի:
2018թ-ի սեպտեմբերի 10-ին Ռուսաստանում՝ Կրեմլի պալատում ցուցադրվել է «Բյուրեղապակյա դղյակ» բալետային ներկայացումը: Այն հիմնված է 18-րդ դարի ռուսական կայսրության մի պատմության վրա, երաժշտության հեղինակը մալթացի կոմպոզիտոր Ալեքսեյ Շորն է, որի անունը հանդիպում է հիմնադրամի ֆինանսավորած շատ այլ միջոցառումներում ևս: Գլխավոր դերերից մեկը կատարել է հայտնի իտալացի դերասանուհի Օռնելա Մուտին: Մոսկվայում այս միջոցառման կազմակերպման համար «Մշակույթի և արվեստի հիմնադրամը» տրամադրել է մոտ 654 մլն դրամ (1.35 մլն դոլար՝ 2018թ-ի միջին փոխարժեքով): Սա ամենամեծ միջոցառումն է, որ այդ տարվա ընթացքում ֆինանսավորել է հիմնադրամը:
«Բյուրեղապակյա դղյակ»-ն առաջին անգամ ցուցադրվել է Մալթայում 2017թ-ին՝ Ռուսաստանի և Մալթայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 50-ամյակի առիթով: Մոսկովյան պրեմիերայից 3 ամիս առաջ այն ցուցադրվել է նաև Երևանում՝ օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում: Օռնելա Մուտին այս ներկայացմանը հանդես չի եկել, փոխարենը Երևան են ժամանել Ռուսաստանի Մեծ թատրոնի մենակատարները: Երևանյան միջոցառման համար «Մշակույթի և արվեստի հիմնադրամը» ծախսել է ընդամենը 35 մլն դրամ:
Նույն ներկայացման երևանյան և մոսկովյան պրեմիերաների կազմակերպման ծախսի մոտ 20-ապատիկ տարբերության պատճառները հիմնադրամի տնօրեն Յանինա Շախգալդյանն ակնհայտ է համարում: Նա «Հետքի» գրավոր հարցմանը պատասխանել է, որ տարբերության պատճառը Երևանի և Մոսկվայի ծախսերն են, օրինակ՝ երևանյան և կրեմլյան համերգասրահների վարձակալության գները, դեկորացիաները, հյուրանոցների արժեքը և այլն:
«Մշակույթի և արվեստի հիմնադրամի» կանոնադրության մեջ գրված է, որ «հիմնադրամն անձամբ չի իրականացնում ձեռնարկատիրական գործունեություն»: Այն ֆինանսավորել է բալետային ներկայացումը, բայց դրա հիմնական կազմակերպիչը Մալթայում գործող «Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամն» է (EUFSC):
Մալթայական հիմնադրամի նախագահն է Կոնստանտին Իշխանովը: Նա սովորել է Ռուսաստանի Գուբկինի անվան նավթագազային պետական համալսարանում, Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտում և ВНИИнефть նավթագազային գիտահետազոտական ինստիտուտում: Ղեկավարում է ռուսաստանյան մի քանի ձեռնարկություններ, տնօրինում է նաև Գերմանիայում գրանցված «Մշակույթի և արվեստի եվրոպական կենտրոն» կազմակերպությունը, որը նույնպես ծրագրեր է իրականացնում հայաստանյան և մալթայական հիմնադրամների հետ:
«Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի» կայքի համաձայն՝ դրա նպատակն է «նախաձեռնել և առաջխաղացնել մշակութային և կրթական նախագծեր Եվրոպայում»: Այն Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հովանավորն է և նրա 2018թ. շրջագայության կազմակերպիչը:
Հայաստանյան «Մշակույթի և արվեստի հիմնադրամը» ֆինանսավորել է Մալթայի ֆիլհարմոնիկի ամերիկյան շրջագայությունը՝ դրա համար տրամադրելով 325.3 մլն դրամ գումար (մոտ 672 հազար դոլար): Նոյեմբերի 27-ից դեկտեմբերի 1-ը նվագախումբը հանդես է եկել Ֆիլադելֆիայի, Մերիլենդի և Նյու Յորքի համերգասրահներում: Հիմնադրամը ֆինանսավորել է նաև Մալթայի նվագախմբի եվրոպական շրջագայության լուսաբանումը՝ այդ նպատակով ծախսելով 171 մլն դրամ (353 հազար դոլար):
Սա Մալթայում գործող կազմակերպության միակ նախաձեռնությունը չէ, որի ֆինանսավորողը հայաստանյան «Մշակույթի և արվեստի հիմնադրամն» է: Ապրիլի 18-30-ը Մալթայում առաջին անգամ անցկացվել են Հայաստանի օրերը, որոնց համար հայաստանյան հիմնադրամը տրամադրել է 149 մլն դրամ (մոտ 308 հազար դոլար): Իսկ հուլիսին Երևանում անցկացվել է «Արմենիա» միջազգային փառատոնը, որի կազմակերպման համար հիմնադրամը տրամադրել է 10,2 մլն դրամ (21 հազար դոլար): Երկու միջոցառումների կազմակերպիչն էլ «Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամն» է:
Այս երկու հիմնադրամների կազմակերպած բազմաթիվ միջոցառումների դիրիժորը Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ (նախկինում՝ երիտասարդական) նվագախմբի ղեկավար Սերգեյ Սմբատյանն է: Նա ղեկավարել է Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը ամերիկյան շրջագայության ժամանակ, Մալթայի միջազգային երաժշտական փառատոնի և Մալթայում Հայաստանի օրերին: Նրա ղեկավարած պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը եղել է «Արմենիա» միջազգային փառատոնի կազմակերպիչներից մեկը:
2018թ-ին «Մշակույթի և արվեստի հիմնադրամը» կազմակերպել է միջոցառումներ նաև Վիեննայում, Հոլանդիայում, Չինաստանում, Ճապոնիայում (վերջինը՝ 239.2 մլն դրամ):
Հիմնադրամը գրանցվել է 2017թ-ի նոյեմբերի վերջին: «Հիմնադրամը ստեղծվել է առաջին հերթին հայ երաժիշտներին, ուսանողներին ու աշակերտներին աջակցելու համար, ինչը և արել ենք»,- «Հետք»-ին պատասխանել է տնօրենը՝ հավելելով, որ գործընկեր և համակազմակերպիչ են եղել միջազգային միջոցառումներում, որոնք հետաքրքրել են իրենց ստեղծագործական տեսանկյունից:
Անդրադառնալով մալթայական հիմնադրամի հետ կապին՝ Յանինա Շախգալդյանն ասում է, որ կապը գործընկերային է. «Ինչպես կարելի է նկատել, նախագծերը, որոնց մենք մասնակցել ենք, կապված են հայկական մշակույթի և հայ արտիստների հետ»: Տնօրենը խորհուրդ է տալիս մալթայական հիմնադրամից ճշտել, թե ինչու սեփական նախաձեռնությամբ չի դիմել դրամաշնորհների:
Հաշվետվության համաձայն՝ «Մշակույթի և արվեստի հիմնադրամը» 2 մլրդ դրամ է ստացել National Philanthropic Trust կազմակերպությունից: Ծրագիրը ձևակերպված է որպես «աջակցություն երիտասարդ գործիչներին կայանալու և համաշխարհային ճանաչում ձեռք բերելու գործում»:
National Philanthropic Trust-ը ամերիկյան բարեգործական հիմնադրամ է, կայքի հրապարակման համաձայն՝ դրամաշնորհներ տվող ամերիկյան խոշորագույն 25 հաստատություններից մեկը: Այն նաև խորհրդատվություն է տրամադրում այլ բարեգործական հիմնադրամների: Լրատվամիջոցների հետ կապի պատասխանատու Ռիչարդ Վիրգիլիոն (Richard Virgilio) մեր գրավոր հարցման պատասխանում հաստատել է, որ «Մշակույթի և արվեստի հիմնադրամին» 2018թ-ին հատկացրել են 4.33 մլն դոլար: Այլ մանրամասներ հրաժարվել է հայտնել՝ հղում անելով հիմնադրամի գաղտնիության քաղաքականությանը: Նրան ուղղված մեր հաջորդ նամակը մնաց անպատասխան:
«Մշակույթի և արվեստի հիմնադրամի» գործունեությունը հարցեր է առաջացրել նաև տարեկան հաշվետվությունն աուդիտի ենթարկած «Թրասթ աուդիտ» ՓԲԸ-ի համար, որը վերապահումով կարծիք է ներկայացրել հաշվետվությանը կից: «Հիմնադրամի կողմից տրված դրամաշնորհների շրջանակներում կատարված ծախսերը, մեր կարծիքով, հիմնավորված չեն բավարար և համապատասխան փաստաթղթերով»,- գրված է անկախ աուդիտորի եզրակացության մեջ:
Նման կարծիքը հիմնադրամի տնօրենը բացատրում է այն հանգամանքով, որ երկու միջոցառումների համար նրանք գումար են տրամադրել 2018թ-ի վերջին, բայց պլանավորել են անցկացնել 2019թ-ին, հետևաբար՝ չէին կարող աուդիտորին ներկայացնել կատարողական փաստաթղթերը:
Հայաստանի մշակույթի նախարարությունը, տարբեր հաղորդագրությունների համաձայն, մասնակցել է «Արմենիա» միջազգային փառատոնի և Մալթայում Հայաստանի մշակույթի օրերի կազմակերպմանը, մինչդեռ մեր գրավոր հարցմանը պատասխանել է, որ «Մշակույթի և արվեստի հիմնադրամի» հետ չի համագործակցել: Նման պատասխան է տվել նաև արտաքին գործերի նախարարությունը՝ Հայաստանի դեսպանություններն այս հիմնադրամի հետ «որևէ ծրագրի շրջանակներում չեն համագործակցել», միայն հրավիրյալի կարգավիճակով ներկա են եղել Ավստրիայում կազմակերպված մեկ միջոցառման ժամանակ:
Հայաստանում այս հիմնադրամն ունի գրանցված մեկ աշխատող: Պետական եկամուտների կոմիտեն հրաժարվել է հայտնել, թե որքան հարկ է վճարել հիմնադրամը 2018թ-ի ընթացքում՝ համարելով դա հարկային գաղտնիք: Հիմնադրամի տնօրենը վստահեցնում է, որ բոլոր հարկերը վճարվել են: Հիմնադրամի միակ աշխատողը, նրա խոսքով, հենց տնօրենն է, իսկ մյուսներն աշխատել են պայմանագրով՝ միջոցառումների անցկացման ընթացքում: Նկատենք, սակայն, որ պայմանագրով աշխատելը չէր կարող հիմք հանդիսանալ զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամին պարտադիր վճարներ չկատարելու համար:

Из Америки - в Армению, из Армении - на Мальту: 2 млрд драмов на культурные мероприятия
Организация “Фонд культуры и искусства” подвела итоги своей деятельности за 2018 г. Фонд, который работает всего несколько месяцев и имеет одного сотрудника, в течение года потратил около 2 млрд драмов (примерно 4 млн долларов) на финансирование культурных мероприятий, многие из которых связаны с действующим на Мальте другим фондом.
10 сентября 2018 г. в Москве, в Кремлевском дворце, был показан балетный спектакль “Хрустальный дворец”.
В основу спектакля легла история, произошедшая в 18-ом веке в России. Автор музыки – мальтийский композитор Алексей Шор, чье имя можно встретить и среди участников других профинансированных Фондом мероприятий. Одну из главных ролей в спектакле исполнила известная итальянская актриса Орнелла Мути. На организацию этого спектакля в Москве Фонд культуры и искусства выделил около 654 млн драмов (1.35 млн долларов по среднему курсу 2018 г.). Это самое крупное мероприятие, профинансированное Фондом в прошлом году.
Спектакль “Хрустальный дворец” впервые был показан в 2017 г. на Мальте по случаю 50-летия установления дипломатических отношений между Россией и Мальтой. За три месяца до московской премьеры балет был показан в Ереване, на сцене Национального театра оперы и балеты имени Спендиаряна.
В этом спектакле Орнелла Мути не участвовала, вместо нее в Ереван приехали солисты Большого театра. На ереванскую премьеру Фонд культуры и искусства потратил всего 35 млн драмов.
Причины почти 20-кратной разницы между расходами на московскую и ереванскую премьеры директор Фонда Янина Шахгалдян считает очевидными и обусловленными разницей в стоимости затрат в Москве и Ереване: “Можете сравнить, например, аренду Кремлёвского дворца съездов в Москве и Оперного театра в Ереване. Разница в декорациях, в количестве артистов, ценах на гостиницы и так далее”.
В уставе Фонда культуры и искусства написано, что организация сама не осуществляет предпринимательскую деятельность. Фонд профинансировал балетный спектакль, но его основным организатором стал действующий на Мальте Европейский фонд поддержки культуры (EUFSC).
Председателем мальтийского Фонда является Константин Ишханов. Он учился в Российском государственном университете нефти и газа имени Губкина, в Московском государственном институте международных отношений, ВНИИнефть. Ишханов руководит несколькими российскими предприятиями, а также зарегистрированной в Германии организацией “Европейский центр культуры и искусства”, которая тоже осуществляет проекты совместно с армянским и мальтийским фондами.
Согласно сайту Европейского фонда поддержки культуры, его цель – “инициировать и продвигать культурные и образовательные проекты в Европе”. ЕФПК является спонсором Мальтийского филармонического оркестра и организатором его гастролей в 2018 г.
Армянский Фонд культуры и искусства профинансировал американское турне оркестра, выделив для этого 325.3 млн драмов (около 672 тыс. долларов).
С 27 ноября по 1 декабря оркестр выступил в концертных залах Филадельфии, Мериленда и Нью-Йорка.
Фонд профинансировал также освещение евротура Мальтийского филармонического оркестра, на что было потрачено 171 млн драмов (353 тыс. долларов).
Это не единственная инициатива действующей на Мальте организации, которую спонсировал армянский Фонд культуры и искусства. С 18 по 30 апреля на Мальте впервые прошли Дни армянской культуры, на проведение которых Фонд культуры и искусства выделил 149 млн драмов (около 308 тыс. долларов). А в июне в Ереване состоялся международный фестиваль “Армения”, на проведение которого Фонд предоставил 10,2 млн драмов (21 тыс. долларов).
Организатором обоих мероприятий стал Европейский фонд поддержки культуры.
Во время всех мероприятий, организованных этими двумя фондами, за дирижерским пультом стоял руководитель Государственного молодежного оркестра Армении Сергей Смбатян. Он принял участие и в американских гастролях Мальтийского филармонического оркестра, в международном музыкальном фестивале на Мальте и прошедших там же Днях армянской культуры.
Возглавляемый Сергеем Смбатяном Государственный симфонический оркестр (бывший Молодежный симфонический оркестр Армении) стал одним из организаторов международного фестиваля “Армения”.
В 2018 г. Фонд культуры и искусства организовал также мероприятия в Вене, Голландии, Китае, Японии (в последней стране это обошлось в 239.2 млн драмов).
Фонд был зарегистрирован в конце ноября 2017 г. “Фонд был создан в первую очередь для поддержки и помощи армянским музыкантам, студентам и ученикам, чем мы и занимались”,- сообщила в своем ответе на запрос Hetq.am Янина Шахгалдян, добавив, что Фонд выступал партнёром и одним из организаторов международных мероприятий, которые были им интересны с творческой точки зрения.
Касаясь связей с мальтийским фондом, г-жа Шахгалдян отметила, что они партнерские. “Как можно проследить, проекты, в которых мы принимали участие, связаны с армянской культурой и армянскими артистами”,- говорится в ответе директора Фонда.
На вопрос, почему мальтийский фонд сам не обратился для получения гранта, Я.Шахгалдян сказала, что это вопрос не к ним.
Согласно отчету, Фонд культуры и искусства” получил от организации National Philanthropic Trust 2 млрд драмов. Проект представлен как поддержка молодых деятелей в деле их становления и получения мирового признания
National Philanthropic Trust – американский благотворительный фонд и, как отмечено в публикации на его сайте, один из предоставляющих гранты 25 крупнейших американских учреждений. National Philanthropic Trust также консультирует другие благотворительные фонды.
Пресс-секретарь фонда Ричард Виргилио (Richard Virgilio) в своем ответе на письменный запрос Hetq.am подтвердил, что в 2018 г. они выделили Фонду культуры и искусства 4.33 млн долларов. Другие подробности г-н Виргилио отказался предоставить, сославшись на тайну фонда. Адресованное ему наше следующее письмо осталось без ответа.
Деятельность Фонда культуры и искусства вызвала вопросы и у ЗАО ”Траст аудит”, которое провело аудит годового отчета Фонда. Аудитор приложил к отчету свое особое мнение: “Расходы, осуществленные в рамках предоставленных Фондом грантов, на наш взгляд, не обоснованы достаточными и соответствующими документами”.
А вот как прокомментировала это заключение директор Фонда: “По словам аудиторской компании, которая проводила аудит фонда, они не имели права дать заключение по 2018 году, о том, что все документы в наличии, так как не хватало двух инвойсов (актов о выполненных работах, которые выдаются после окончания мероприятий), оплата по которым была в в конце 2018 года. Оба мероприятия были запланированы на 2019 год”.
Министерство культуры Армении, согласно различным сообщениям, участвовало в организации как международного фестиваля “Армения”. так и Дней армянской культуры на Мальте. Однако в ответе на наш запрос Минкульт сообщил, что не сотрудничал с Фондом культуры и искусства. Аналогичный ответ пришел и из Министерства иностранных дел. В нем говорилось, что посольства Армении “не сотрудничали с этим фондом в рамках какого-либо проекта” и только на организованном в Австрии мероприятии присутствовали в качестве приглашенных.
В Армении Фонд культуры и искусства имеет одного зарегистрированного работника. Комитет госдоходов, сославшись на налоговую тайну, отказался сообщить, какую сумму налогов заплатил Фонд в 2018 г. Янина Шахгалдян заверила, что все налоги уплачены. По ее словам, единственным работником Фонда является сам директор, “остальные работники работали по контракту на период проведения мероприятий”.
Отметим, однако, что работа по контракту не может служить основанием для того, чтобы не перечислять обязательные платежи в Фонд страхования военнослужащих.