Ամերիկայից՝ Հայաստան, Հայաստանից՝ Մալթա. 2 մլրդ դրամ՝ մշակութային միջոցառումների համար
«Մշակույթի և արվեստի հիմնադրամ» կազմակերպությունն ամփոփել է 2018թ. գործունեությունը: Մի քանի ամսվա պատմություն եւ մեկ աշխատակից ունեցող այս հիմնադրամը 1 տարում ծախսել է մոտ 2 մլրդ դրամ (մոտավորապես 4 մլն դոլար)՝ ֆինանսավորելով մշակութային միջոցառումներ, որոնցից շատերը կապվում են Մալթայում գործող մեկ այլ հիմնադրամի:
2018թ-ի սեպտեմբերի 10-ին Ռուսաստանում՝ Կրեմլի պալատում ցուցադրվել է «Բյուրեղապակյա դղյակ» բալետային ներկայացումը: Այն հիմնված է 18-րդ դարի ռուսական կայսրության մի պատմության վրա, երաժշտության հեղինակը մալթացի կոմպոզիտոր Ալեքսեյ Շորն է, որի անունը հանդիպում է հիմնադրամի ֆինանսավորած շատ այլ միջոցառումներում ևս: Գլխավոր դերերից մեկը կատարել է հայտնի իտալացի դերասանուհի Օռնելա Մուտին: Մոսկվայում այս միջոցառման կազմակերպման համար «Մշակույթի և արվեստի հիմնադրամը» տրամադրել է մոտ 654 մլն դրամ (1.35 մլն դոլար՝ 2018թ-ի միջին փոխարժեքով): Սա ամենամեծ միջոցառումն է, որ այդ տարվա ընթացքում ֆինանսավորել է հիմնադրամը:
«Բյուրեղապակյա դղյակ»-ն առաջին անգամ ցուցադրվել է Մալթայում 2017թ-ին՝ Ռուսաստանի և Մալթայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 50-ամյակի առիթով: Մոսկովյան պրեմիերայից 3 ամիս առաջ այն ցուցադրվել է նաև Երևանում՝ օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում: Օռնելա Մուտին այս ներկայացմանը հանդես չի եկել, փոխարենը Երևան են ժամանել Ռուսաստանի Մեծ թատրոնի մենակատարները: Երևանյան միջոցառման համար «Մշակույթի և արվեստի հիմնադրամը» ծախսել է ընդամենը 35 մլն դրամ:
Նույն ներկայացման երևանյան և մոսկովյան պրեմիերաների կազմակերպման ծախսի մոտ 20-ապատիկ տարբերության պատճառները հիմնադրամի տնօրեն Յանինա Շախգալդյանն ակնհայտ է համարում: Նա «Հետքի» գրավոր հարցմանը պատասխանել է, որ տարբերության պատճառը Երևանի և Մոսկվայի ծախսերն են, օրինակ՝ երևանյան և կրեմլյան համերգասրահների վարձակալության գները, դեկորացիաները, հյուրանոցների արժեքը և այլն:
«Մշակույթի և արվեստի հիմնադրամի» կանոնադրության մեջ գրված է, որ «հիմնադրամն անձամբ չի իրականացնում ձեռնարկատիրական գործունեություն»: Այն ֆինանսավորել է բալետային ներկայացումը, բայց դրա հիմնական կազմակերպիչը Մալթայում գործող «Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամն» է (EUFSC):
Մալթայական հիմնադրամի նախագահն է Կոնստանտին Իշխանովը: Նա սովորել է Ռուսաստանի Գուբկինի անվան նավթագազային պետական համալսարանում, Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտում և ВНИИнефть նավթագազային գիտահետազոտական ինստիտուտում: Ղեկավարում է ռուսաստանյան մի քանի ձեռնարկություններ, տնօրինում է նաև Գերմանիայում գրանցված «Մշակույթի և արվեստի եվրոպական կենտրոն» կազմակերպությունը, որը նույնպես ծրագրեր է իրականացնում հայաստանյան և մալթայական հիմնադրամների հետ:
«Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի» կայքի համաձայն՝ դրա նպատակն է «նախաձեռնել և առաջխաղացնել մշակութային և կրթական նախագծեր Եվրոպայում»: Այն Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հովանավորն է և նրա 2018թ. շրջագայության կազմակերպիչը:
Հայաստանյան «Մշակույթի և արվեստի հիմնադրամը» ֆինանսավորել է Մալթայի ֆիլհարմոնիկի ամերիկյան շրջագայությունը՝ դրա համար տրամադրելով 325.3 մլն դրամ գումար (մոտ 672 հազար դոլար): Նոյեմբերի 27-ից դեկտեմբերի 1-ը նվագախումբը հանդես է եկել Ֆիլադելֆիայի, Մերիլենդի և Նյու Յորքի համերգասրահներում: Հիմնադրամը ֆինանսավորել է նաև Մալթայի նվագախմբի եվրոպական շրջագայության լուսաբանումը՝ այդ նպատակով ծախսելով 171 մլն դրամ (353 հազար դոլար):
Սա Մալթայում գործող կազմակերպության միակ նախաձեռնությունը չէ, որի ֆինանսավորողը հայաստանյան «Մշակույթի և արվեստի հիմնադրամն» է: Ապրիլի 18-30-ը Մալթայում առաջին անգամ անցկացվել են Հայաստանի օրերը, որոնց համար հայաստանյան հիմնադրամը տրամադրել է 149 մլն դրամ (մոտ 308 հազար դոլար): Իսկ հուլիսին Երևանում անցկացվել է «Արմենիա» միջազգային փառատոնը, որի կազմակերպման համար հիմնադրամը տրամադրել է 10,2 մլն դրամ (21 հազար դոլար): Երկու միջոցառումների կազմակերպիչն էլ «Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամն» է:
Այս երկու հիմնադրամների կազմակերպած բազմաթիվ միջոցառումների դիրիժորը Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ (նախկինում՝ երիտասարդական) նվագախմբի ղեկավար Սերգեյ Սմբատյանն է: Նա ղեկավարել է Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը ամերիկյան շրջագայության ժամանակ, Մալթայի միջազգային երաժշտական փառատոնի և Մալթայում Հայաստանի օրերին: Նրա ղեկավարած պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը եղել է «Արմենիա» միջազգային փառատոնի կազմակերպիչներից մեկը:
2018թ-ին «Մշակույթի և արվեստի հիմնադրամը» կազմակերպել է միջոցառումներ նաև Վիեննայում, Հոլանդիայում, Չինաստանում, Ճապոնիայում (վերջինը՝ 239.2 մլն դրամ):
Հիմնադրամը գրանցվել է 2017թ-ի նոյեմբերի վերջին: «Հիմնադրամը ստեղծվել է առաջին հերթին հայ երաժիշտներին, ուսանողներին ու աշակերտներին աջակցելու համար, ինչը և արել ենք»,- «Հետք»-ին պատասխանել է տնօրենը՝ հավելելով, որ գործընկեր և համակազմակերպիչ են եղել միջազգային միջոցառումներում, որոնք հետաքրքրել են իրենց ստեղծագործական տեսանկյունից:
Անդրադառնալով մալթայական հիմնադրամի հետ կապին՝ Յանինա Շախգալդյանն ասում է, որ կապը գործընկերային է. «Ինչպես կարելի է նկատել, նախագծերը, որոնց մենք մասնակցել ենք, կապված են հայկական մշակույթի և հայ արտիստների հետ»: Տնօրենը խորհուրդ է տալիս մալթայական հիմնադրամից ճշտել, թե ինչու սեփական նախաձեռնությամբ չի դիմել դրամաշնորհների:
Հաշվետվության համաձայն՝ «Մշակույթի և արվեստի հիմնադրամը» 2 մլրդ դրամ է ստացել National Philanthropic Trust կազմակերպությունից: Ծրագիրը ձևակերպված է որպես «աջակցություն երիտասարդ գործիչներին կայանալու և համաշխարհային ճանաչում ձեռք բերելու գործում»:
National Philanthropic Trust-ը ամերիկյան բարեգործական հիմնադրամ է, կայքի հրապարակման համաձայն՝ դրամաշնորհներ տվող ամերիկյան խոշորագույն 25 հաստատություններից մեկը: Այն նաև խորհրդատվություն է տրամադրում այլ բարեգործական հիմնադրամների: Լրատվամիջոցների հետ կապի պատասխանատու Ռիչարդ Վիրգիլիոն (Richard Virgilio) մեր գրավոր հարցման պատասխանում հաստատել է, որ «Մշակույթի և արվեստի հիմնադրամին» 2018թ-ին հատկացրել են 4.33 մլն դոլար: Այլ մանրամասներ հրաժարվել է հայտնել՝ հղում անելով հիմնադրամի գաղտնիության քաղաքականությանը: Նրան ուղղված մեր հաջորդ նամակը մնաց անպատասխան:
«Մշակույթի և արվեստի հիմնադրամի» գործունեությունը հարցեր է առաջացրել նաև տարեկան հաշվետվությունն աուդիտի ենթարկած «Թրասթ աուդիտ» ՓԲԸ-ի համար, որը վերապահումով կարծիք է ներկայացրել հաշվետվությանը կից: «Հիմնադրամի կողմից տրված դրամաշնորհների շրջանակներում կատարված ծախսերը, մեր կարծիքով, հիմնավորված չեն բավարար և համապատասխան փաստաթղթերով»,- գրված է անկախ աուդիտորի եզրակացության մեջ:
Նման կարծիքը հիմնադրամի տնօրենը բացատրում է այն հանգամանքով, որ երկու միջոցառումների համար նրանք գումար են տրամադրել 2018թ-ի վերջին, բայց պլանավորել են անցկացնել 2019թ-ին, հետևաբար՝ չէին կարող աուդիտորին ներկայացնել կատարողական փաստաթղթերը:
Հայաստանի մշակույթի նախարարությունը, տարբեր հաղորդագրությունների համաձայն, մասնակցել է «Արմենիա» միջազգային փառատոնի և Մալթայում Հայաստանի մշակույթի օրերի կազմակերպմանը, մինչդեռ մեր գրավոր հարցմանը պատասխանել է, որ «Մշակույթի և արվեստի հիմնադրամի» հետ չի համագործակցել: Նման պատասխան է տվել նաև արտաքին գործերի նախարարությունը՝ Հայաստանի դեսպանություններն այս հիմնադրամի հետ «որևէ ծրագրի շրջանակներում չեն համագործակցել», միայն հրավիրյալի կարգավիճակով ներկա են եղել Ավստրիայում կազմակերպված մեկ միջոցառման ժամանակ:
Հայաստանում այս հիմնադրամն ունի գրանցված մեկ աշխատող: Պետական եկամուտների կոմիտեն հրաժարվել է հայտնել, թե որքան հարկ է վճարել հիմնադրամը 2018թ-ի ընթացքում՝ համարելով դա հարկային գաղտնիք: Հիմնադրամի տնօրենը վստահեցնում է, որ բոլոր հարկերը վճարվել են: Հիմնադրամի միակ աշխատողը, նրա խոսքով, հենց տնօրենն է, իսկ մյուսներն աշխատել են պայմանագրով՝ միջոցառումների անցկացման ընթացքում: Նկատենք, սակայն, որ պայմանագրով աշխատելը չէր կարող հիմք հանդիսանալ զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամին պարտադիր վճարներ չկատարելու համար:

Murky Money Trail: Tiny Foundation in Armenia Received Millions from US-Based Trust to Finance the Arts
There’s a little-known organization called the Culture & Art Foundation, registered in Armenia, that has received millions of dollars in funding from the US-based National Philanthropic Trust, allegedly to organize cultural events in Armenia and worldwide.
Hetq has done a bit of digging into the Culture & Art Foundation (CAF) and several questions pop up regarding the operations of this one-employee foundation that only started operating several months ago.
Perusing the Culture & Art Foundation’s (CAF) 2018 financial report, we see that it has already spent around 2 billion drams (nearly US$ 4 million) funding cultural projects. Most of these projects are associated with the much larger and well-known European Foundation for Support of Culture (EUFSC), a non- profit organization founded in Malta in 2012.
What prompted Hetq to investigate the operations of the CAF was the huge disparity of money the foundation spent to organize the same ballet in Yerevan and Moscow.
Here, we refer to the CAF’s involvement in the September 10, 2018 staging of The Crystal Palace ballet at Moscow’s State Kremlin Palace.
The author of the production is Alexey Shor, a contemporary Maltese composer, whose name is also mentioned in multiple other projects financed by the CAF. Ornella Mutti, the famous Italian actress, performed one of the leading roles.
The CAF spent 654 million Armenian drams ($1.35 million at the time) for the organization of this event in Moscow. This is the biggest event financed by the foundation.
The Crystal Palace premiered in Malta in 2017, as part of a program celebrating the 50th anniversary of Russian-Maltese diplomatic relations.
Three months before the Moscow performance, the CAF staged ballet’s Armenia premiere at the National Academic Theatre of Opera and Ballet in Yerevan.
Ornella Mutti did not participate in the Yerevan performance. Instead, soloists from the Bolshoi Theatre, Moscow, arrived in Yerevan.
For the Yerevan performance, the CAF spent a mere 35 million Armenian drams.
Replying to a Hetq inquiry regarding the huge disparity in the costs between the Yerevan and Moscow premieres, CAF Director Yanina Shakhgaldyan said that the difference, (20 times more in Moscow), is due to the higher cost of living in the Russian capital. Rates to rent a concert hall in Moscow, to install set decorations, to pay workers, and to house performers are higher in Russia than in Armenia.
The Culture & Art Foundation, according to its regulations, “does not engage in entrepreneurial activity”.
The ballet’s performance was funded by the CAF.
The ballet’s principal organizer, however, is the aforementioned EUFSC, based in Malta. Its president, Konstantin Ishkhanov, is a graduate of The Gubkin Russian State University of Oil and Gas, Moscow State Institute of International Relations, and Vniineft', A.P. Krylov All-Russian Oil and Gas Research Institute.
Ishkhanov owns several Russian companies and the Germany based ECCA, European Center for Culture and Arts. The ECCA also implements projects with the CAF and the EUFSC.
On its website we read that the EUFSC is a non-profit organization founded in Malta in 2012 to initiate and promote cultural and educational projects in Europe (http://eufsc.eu/about-2/). It is the sponsor of the Malta Philharmonic Orchestra and the organizer of its 2018 tour.
The Culture & Art Foundation has funded the US tour of the Malta Philharmonic Orchestra, spending 325.3 million Armenian drams ($672,000). The orchestra toured concert halls in Philadelphia, Maryland, and NYC November 27 to December 1. The foundation has also funded the media outreach of the European tour of the Malta Philharmonic Orchestra, spending 171 million Armenian drams ($353,000).
This isn’t the only project of the Maltese foundation funded by the Armenian Culture & Art Foundation. Armenian Cultural days in Malta were held for the first time from April 18-30 of this year.
The CAF spent 149 million Armenian drams (US$ 308,000) on the event. It also spent 10.2 million Armenian drams ($21,000) to fund the Armenia International Festival held in Yerevan in July. The organizer of both events is the European Foundation for Support of Culture.
Sergey Smbatyan, Artistic Director and Principal Conductor of the Armenian State Symphony Orchestra (ASSO) (formerly the State Youth Orchestra of Armenia) has been featured as the conductor of multiple events organized by these two foundations.
Smbatyan conducted the Malta Philharmonic during its US tour, the Malta International Music Festival, and Armenian Cultural Days in Malta.
The Armenian State Symphony Orchestra, conducted by Sergey Smbatyan, was one of the organizers of the Armenia International Festival.
In 2018, the Culture & Art Foundation also organized events in Austria, Netherlands, China, and Japan, spending 239.2 million Armenian drams for the latter.
The CAF was registered in November 2017, in Armenia.
Responding to a Hetq inquiry, CAF Director Yanina Shakhgaldyan said that, “the foundation was founded, foremost, to support Armenian musicians and music students; something we have accomplished”.
She added that they have cooperated in co-organizing international events which they found interesting from a creative perspective.
Shakhgaldyan said they cooperate with the Maltese foundation. “As you may notice, we have participated in projects involving Armenian culture and Armenian artists.”
The 2018 Culture & Art Foundation financial report says that it has received 2 billion Armenian drams from the National Philanthropic Trust. The project is formulated as “support for young performers to realize themselves and start international careers.”
The US-based National Philanthropic Trust (NPT) states that it is a “public charity dedicated to providing philanthropic expertise to donors, foundations and financial institutions, enabling them to realize their philanthropic aspirations”. Its website mentions that it ranks among the largest grantmaking institutions in the United States.
Richard Virgilio, the NPT’s media contact person, confirmed that the NPT allocated US$4.33 million to the Culture & Art Foundation in 2018. He refused to disclose other details due to the NPT’s confidentiality policy. Hetq’s follow-up letter addressed to him remains unanswered.
CAF activities were also viewed with a degree of skepticism by the local Trust Audit CJSC which carried out an audit of the foundation’s annual report.
In its audit, Trust Audit noted: “The expenses made within the framework of the funding, to our opinion, are not backed up with sufficient and valid documents”.
CAF Director Shakhgaldyan argues that this is due to the fact that they gave money for the two events at the end of 2018, but they were planned for 2019, so she couldn’t present the performance documents to the auditor.
While it has been mentioned in various press reports that the Armenia international festival and the Armenian Cultural Days in Malta were also supported by the Ministry of Culture of Armenia, the Ministry denied any cooperation with the CAF.
Hetq received a similar answer from the Armenian Ministry of Foreign Affairs, claiming that Armenian embassies “had not cooperated” with the foundation “in any framework” and that they had merely attended one of the events organized in Austria as guests.
Armenia’s State Revenue Committee has refused to disclose the amount of taxes the CAF paid in 2018, arguing that this information is confidential.
CAF Director Shakhgaldyan says that all taxes were paid.
Director Shakhgaldyan is the only listed employee of the CAF.
Others were employed via contracts in the course of organizing the above events. However, it is noteworthy that contract employment cannot serve as a valid reason for not having paid the compulsory payments to the Military Insurance Fund.