Տրանսֆերտներ դեպի Հայաստան. փողի ներհոսքն ու արտահոսքը երկնիշ տեմպերով աճում են
Այս տարվա առաջին հինգ ամիսներին՝ հունվար-մայիսին, ֆիզիկական անձինք բանկերի միջոցով աշխարհի տարբեր ծայրերից Հայաստան են ուղարկել մոտ 705 մլն դոլարին համարժեք գումար։ 2018 թվականի նույն ամիսների համեմատ այդ գումարը՝ տրանսֆերտները, աճել են 81 մլն դոլարով կամ 13%-ով։ Այս մասին են վկայում Կենտրոնական բանկի տրամադրած տվյալները։
Ինչպես միշտ, Հայաստան ամենաշատը գումար են ուղարկում Ռուսաստանից։ Հունվար-մայիսին Ռուսաստանից Հայաստան է ուղարկվել 352 մլն դոլարին համարժեք գումար։ Դա մոտ 4 մլն դոլարով պակաս է նախորդ տարվա նույն ամիսների ցուցանիշից։ Դրամական փոխանցումների վրա մեծ է ռուսական ռուբլու տատանումների ազդեցությունը: 2017 թվականին դոլարի նկատմամբ ռուսական ռուբլու արժևորումը դրական ազդեցություն է ունեցել դոլարային արտահայտությամբ դրամական փոխանցումների վրա՝ հանգեցնելով դրամական փոխանցումների աճի։ Իսկ նախորդ տարվանից Ռուսաստանից կատարվող դրամական փոխանցումների նվազումը հիմնականում պայմանավորված է ռուբլու արժեզրկմամբ։
Այս տարի նկատելի ավելացել է ԱՄՆ-ից եկող գումարների ծավալը։ Հունվար-մայիսին ԱՄՆ-ից Հայաստան ֆիզիկական անձանց դրամական փոխանցումները կազմել են 105.3 մլն դոլար՝ 28 մլն դոլարով ավել, քան նախորդ տարվա նույն ամիսներին։ Շեշտենք, որ հոդվածում տեղ գտած բոլոր ցուցանիշները ցույց տալիս այն գումարները, որոնք ֆիզիկական անձինք փոխանցել են բանկային համակարգի միջոցով։ Այսինքն՝ եթե, օրինակ, որևէ ամերիկահայ Հայաստանում գտնվող իր հարազատին գումար է փոխանցում առձեռն՝ անձամբ կամ մեկ այլ անձի միջոցով, այդ գումարները մեր նշած ցուցանիշներում արտահայտված չեն։
Այս տարի զգալի նվազել են Ֆրանսիայից Հայաստան փոխանցումները։ Հինգ ամիսներին նշված երկրից ֆիզիկական անձանց դրամական փոխանցումները կազմել են 13.3 մլն դոլար՝ նախորդ տարվա նույն ամիսների 28 մլն դոլարի փոխարեն։
Կենտրոնական բանկի վիճակագրության մեջ նաև առանձնացվում է «այլ երկրներ» տողը, որով չի մանրամասնվում, թե որ երկրների մասին է խոսքը։ Այլ երկրներից (նկատի ունեն բացի այն երկրները, որոնց մասով առանձին ցուցանիշները հրապարակվում են, տե՛ս ինֆոգրաֆիկան) այս տարվա հունվար-մայիսին Հայաստան են փոխանցել 187.2 մլն դոլար, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճել է մոտ 74 մլն դոլարով։
Ներկայացված ինֆոգրաֆիկայում ոչ միայն արտերկրից Հայաստան դրամական փոխանցումների ցուցանիշներն են, այլև՝ Հայաստանից արտերկիր։ Դեպի Հայաստան փոխանցումները առանձնացված են «Ներհոսք» տողով, իսկ Հայաստանից արտերկիր՝ «Արտահոսքով»։ Կա նաև «Զուտ ներհոսքը», որը ցույց է տալիս ներհոսքի ու արտահոսքի տարբերությունը, այսինքն՝ թե որքան գումար է մնացել երկրում։
Ինչպես կարելի տեսնել, այս տարվա առաջին հինգ ամիսներին ֆիզիկական անձինք բանկերի միջոցով Հայաստանից արտերկիր են փոխանցել մոտ 510 մլն դոլարին համարժեք գումար, որը նախորդ տարվա նույն ամիսների համեմատ աճել է մոտ 50 մլն դոլարով կամ 11%-ով։
Արդյունքում զուտ ներհոսքը կազմել է մոտ 195 մլն դոլար՝ մոտ 31 մլն դոլարով կամ 18.7%-ով ավել, քան նախորդ տարվա հունվար-մայիսին։
Հայկական լրատվամիջոցներում հաճախ է որպես փողի արտահոսք ներկայացվում Հայաստանից արտերկիր դրամական փոխանցումների ծավալը և նույնքան հաճախ չի պարզաբանվում, որ խոսքը միայն ֆիզիկական անձանց փոխանցումների մասին է։ Սա, իսկապես, համարվում է փողի արտահոսք, սակայն միայն այս տրանսֆերտները չէ, որ փողի արտահոսք կարելի է կոչել. ներմուծման պարագայում ևս գումարները դուրս են գալիս երկրից, օտարերկրյա ներդրումների գծով մարումների ժամանակ ևս փողի արտահոսք է տեղի ունենում և այլն։
Ըստ Կենտրոնական բանկի՝ բանկերի միջոցով Հայաստանից արտերկիր ֆիզիկական անձանց փոխանցումների ծավալում ևս Ռուսաստանի կշիռն ամենամեծն է։ Այս տարվա հունվար-մայիսին Հայաստանից Ռուսաստան է փոխանցվել 176.3 մլն դոլար՝ մոտ 11 մլն դոլարով ավել, քան նախորդ տարվա նույն ամիսներին։ Այսինքն՝ շարունակվում է նախորդ տարվանից սկսված միտումը՝ Ռուսաստանից Հայաստան դրամական փոխանցումները կրճատվում են, Հայաստանից Ռուսաստան՝ աճում։
Հայաստանից ԱՄՆ փոխանցումները ևս աճել են՝ նախորդ տարվա հունվար-մայիսի մոտ 82 մլն դոլարի դիմաց այս տարվա հունվար-մայիսին կազմելով մոտ 102 մլն դոլար։
Ինֆոգրաֆիկայում ներկայացված «այլ երկրներ» տողով արտահոսքի դիմաց կարող ենք տեսնել, որ այս տարվա հունվար-մայիսին Հայաստանից փոխանվել է 166 մլն դոլար։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ այն աճել է մոտ 36 մլն դոլարով։
Կան մի քանի երկրներ, որոնց հետ Հայաստանի դրամական փոխանցումների հաշվեկշիռը բացասական է։ Այսինքն՝ Հայաստանից դեպի այդ երկիր ավելի շատ գումար է փոխանցվում, քան այդ երկրից` Հայաստան։ Նշված շարքում են Ուկրաինան, Իսպանիան, Չինաստանը, Թուրքիան։
2018 թվականին Հայաստանից դեպի արտերկիր դրամական փոխանցումները 20%-ով աճել են
2018 թվականին արտերկրից Հայաստան ֆիզիկական անձանց ուղարկած գումարների ծավալը (տրանսֆերտները) փոքր աճ է գրանցել։ Փոխարենն էական տեմպերով աճել է փողի արտահոսքը՝ Հայաստանից արտերկիր ուղարկվող գումարների ծավալը։ Այսպիսով, այս տարվա առաջին հինգ ամիսների տվյալներից կարելի է եզրակացնել, որ վիճակը որոշակիորեն բարելավվել է. ներհոսքն ավելի մեծ տեմպերով է աճում, քան արտահոսքը։

Трансферты в Армению: приток и отток денег растут двузначными темпами
За первые пять месяцев этого года – в январе-мае – физические лица из разных стран мира отправили в Армению посредством банков около 705 млн долларов. По сравнению с тем же периодом прошлого года эта сумма выросла на 81 млн долларов, или на 13%. Об этом свидетельствуют данные Центрального банка РА.
Как всегда, больше всего трансфертов поступает в Армению из России. В январе-мае из РФ в нашу страну была перечислена сумма, эквивалентная 352 млн долларов. Это примерно на 4 млн долларов меньше показателя того же периода прошлого года. На денежных переводах сильно сказываются колебания курса российского рубля. В 2017 г. укрепление рубля по отношению к доллару оказало положительное воздействие на денежные переводы в долларовом выражении и привело к росту трансфертов. Что касается прошлогоднего сокращения денежных переводов из РФ, то оно было обусловлено в основном девальвацией рубля.
В этом году заметно вырос объем трансфертов из США. В январе-мае из этой страны в Армению физическими лицами было отправлено 105.3 млн долларов, что на 28 млн больше показателя аналогичного периода прошлого года. Подчеркнем, что все приведенные в статье цифры показывают суммы, которые были перечислены физическими лицами через банки. Это значит, что деньги, которые какой-либо армянин из Америки передал своему родственнику из рук в руки – лично или через кого-то другого - не отражены в представленных нами показателях.
В этом году значительно сократились переводы из Франции в Армению. В течение первых пяти месяцев трансферты физических лиц из этой страны составили 13.3 млн долларов против 28 млн долларов в прошлом году.
В статистических данных Центробанка есть также строка “Другие страны”, в которой не сообщается, о каких странах идет речь. В январе-мае денежные переводы из этих стран в Армению составили 187.2 млн долларов, что примерно на 74 млн долларов больше показателя прошлого года.
А теперь представим картину денежных переводов из Армении в зарубежные страны, или отток денежных средств. За первые пять месяцев этого года физические лица отправили посредством банков из Армении в другие страны около 510 млн долларов, что примерно на 50 млн долларов, или на 11%, больше, чем в прошлом году.
В результате приток составил около 195 млн долларов, что на 31 млн долларов, или на 18.7%, превышает прошлогодний показатель.
В армянских СМИ в качестве оттока часто представляется объем денежных переводов из Армении за рубеж и столь же часто не поясняется, что речь идет только о переводах физических лиц. Это действительно считается оттоком денег. Однако оттоком можно считать не только трансферты: в случае притока суммы тоже поступают из-за границы. Отток происходит и при погашении по линии иностранных инвестиций.
Согласно ЦБ, в объеме трансфертов физических лиц, отправляемых из Армении через банки за рубеж, самый большой удельный вес опять-таки имеет Россия. В январе-мае этого года переводы из Армении в РФ составили 176.3 млн долларов, что на 11 млн долларов больше прошлогоднего показателя. Это свидетельствует о сохранении начавшейся в прошлом году тенденции к сокращению трансфертов из России в Армению и росту трансфертов в обратном направлении. .
Выросли также переводы из Армении в США: в январе-мае этого года они составили 102 млн долларов против 82 млн долларов в том же периоде прошлого года.
В январе-мае этого года в Армению из других стран было отправлено 166 млн долларов. Это на 36 млн долларов больше показателя того же периода прошлого года.
Есть несколько стран, в случае с которыми удельный вес денежных переводов из Армении отрицательный. То есть из РА в эти страны отправляется больше трансфертов, чем из этих стран в Армению. Речь идет об Украине, Испании, Китае, Турции.
В 2018 г. денежные переводы из Армении в зарубежные страны выросли на 20%
В 2018 г. объем трансфертов, присылаемых в Армению физическими лицами из-за рубежа, немного увеличился. На этом фоне отток денег, то есть переводы из Армении в другие страны, вырос двузначными темпами. Таким образом, показатели первых пяти месяцев этого года свидетельствуют о том, что ситуация улучшается: приток по сравнению с оттоком растет более ускоренными темпами.