«Պատգամավորի կամ խմբակցության ներկայացրած նախագիծը Կառավարության նիստում ենթակա է պարտադիր քննարկման». ԼՀԿ-ի առաջարկը
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունն առաջարկում է «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարել: Ընդդիմադիր խմբակցությունն առաջարկում է օրենքում ամրագրել, որ պատգամավորի կամ խմբակցության ներկայացրած օրենսդրական նախաձեռնության վերաբերյալ Կառավարության եզրակացությունը նիստում չի կարող առանց զեկուցման ներկայացվել: Հիշեցնենք, որ Կառավարության օրակարգում ներառվող հարցերը լինում են պարտադիր քննարկմա ենթակա և չզեկուցվող:
ԼՀԿ-ն առաջարկում է ամրագրել, որ առանց քննարկման և զեկուցման քվեարկության կարգը չի կարող կիրառվել Ազգային ժողովի պատգամավորի կամ խմբակցության ներկայացրած օրենքի նախագծի նկատմամբ։ Ազգային ժողովի պատգամավորի կամ խմբակցության ներկայացրած օրենքի նախագիծը Կառավարության նիստում պարտադիր ենթակա է քննարկման:
«Լուսավոր Հայաստանը» հիմնավորման մեջ նշել է, որ այս օրենքն ընդունվել է 2018թ. մարտի 23-ին և «միտված է եղել Սերժ Սարգսյանին հարմարեցված և ձևախեղված խորհրդարանական կառավարման, սակայն փաստացի սուպերվարչապետական համակարգի արմատավորմանը»։ Հիմնավորման մեջ նշվում է նաև, որ այդ հոդվածն այժմ էլ կիրառվում է գործող Կառավարության նիստերի ընթացքում։
«Օրենքների նախագծերը Կառավարության նիստում առանց ըստ էության քննարկելու՝ փաստացի կառավարական կոմիտեի նիստում տեղի ունեցած քննարկման արդյունքները հաստատելն անընդունելի կարգավորում է և ներկայացված նախագծով առաջարկվում է ԱԺ պատգամավորի կամ խմբակցության կողմից ներկայացված օրենքի նախագիծը Կառավարության նիստում պարտադիր քննարկման ենթակա հարց դարձնել»,- ասված է նախագծում:
Հիշեցնենք, որ նախորդ նիստում Կառավարությունը բացասական եզրակացություն էր տվել ԼՀԿ-ի ներկայացրած «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» նախագծին, որը ևս չզեկուցվող էր:

“Представленный депутатом или парламентской фракцией проект подлежит обяательному обсуждению на заседании правительства” – предложение “СА”
Оппозиционная парламентская фракция “Светлая Армения” предлагает внести изменение в закон РА “О структуре и деятельности правительства”, согласно которому заключение правительства по разработанной депутатом или фракцией законодательной инициативе не может представляться на заседании без доклада.
Напомим, что включенные в повестку заседания правительства вопросы бывают двух типов: подлежащие обязательному обсуждению и представляемые без доклада.
В обосновании законодательной инициативы “Светлой Армении” отмечается, что закон был принят 23 марта 2018 г. и “был приспособлен для Сержа Саргсяна и деформированного парламентского правления, но на самом деле для укоренения системы суперпремьерства”.
В обосновании также говорится, что указанная статья и сегодня используется на заседаниях действующего правительства.
Напомрним, что на предыдущем заседании правительство представило отрицательное заключение по разработанному “Светлой Арменией” проекту закону “О компенсации вреда, причиненного жизни или здоровью военнослужащих при защите Республоики Армения”, который также был представлен без доклада.