Միհրան Պողոսյանն ուշացումով ներկայացրել է ունեցվածքի վերաբերյալ հայտարարագրերը
Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Միհրան Պողոսյանը ուշացումով՝ հուլիսի 22-ին, բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով է ներկայացրել 2018թ. տարեկան և պաշտոնը դադարեցնելու հայտարարագրերը: Օրենքով սահմանված վերջնաժամկետը մայիսի 31-ն էր:
Նախկին պատգամավորը 2018թ. հայտարարագրել է մոտ 648 մլն դրամ: Եկամուտների մեջ աշխատավարձը կազմում է 5 մլն 970 հազար դրամ, մնացածը գոյացել է գույքի օտարումից և վարձակալության դիմաց ստացված վճարներից: Իսկ դրամական միջոցները կազմել են 598 մլն դրամ և 152 հազար դոլար:
Միհրան Պողոսյանը 2018-ին 581 մլն 400 հազար դրամով վաճառել է իր հասարակական նշանակության շինություններից մեկը և 5 մլն դրամով օտարել արտադրական նշանակության շինությունը: Փոխարենը մոտ 21 մլն դրամով ձեռք է բերել հողամաս, իսկ 13 մլն դրամով RANGE ROVER Supercharged 5.0 VOGUE մակնիշի ավտոմեքենա:
Նախկին պաշտոնյայի պաշտոնական պարտականությունները դադարեցնելու օրվա՝ 2019թ. հունվարի 14-ի դրությամբ, որպես եկամուտ հայտարարագրել է մոտ 115 հազար դրամ, իսկ ունեցած դրամական միջոցը կազմել է 598 մլն դրամ և 152 հազար դոլար:
Նշված օրվա դրությամբ ունեցել է 2 անհատական բնակելի տուն, 9 հասարակական նշանակության շինություն, մեկ ավտոտնակ և հողամաս: Իսկ որպես շարժական գույք՝ հայտարարագրել է նախորդ տարի 13 մլն դրամով գնած RANGE ROVER Supercharged 5.0 VOGUE մակնիշի ավտոմեքենան:
Հիշեցնենք, որ Միհրան Պողոսյանը մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափերով գույք յուրացնելու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու մեջ, տևական ժամանակ գտնվել է հետախուզման մեջ, ապա հայտնաբերվել ՌԴ-ում:
«Հետք»-ը գրել էր, որ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը հունիսի 8-ին «նախազգուշացում» վարչական տույժ էր կիրառել ԱԺ նախկին պատգամավոր Միհրան Պողոսյանի նկատմամբ: Միհրան Պողոսյանի պաշտոնեական պարտականությունները, որպես պատգամավոր, դադարեցվել են այս տարվա հունվարի 14-ին: Սակայն, վերջինս «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի պահանջին հակառակ՝ 30 օրվա ընթացքում Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով չի ներկայացրել պաշտոնեական պարտականությունները դադարեցնելու օրվա դրությամբ առկա գույքի, եկամուտների և փոխկապակցված անձանց հայտարարագիրը:
Միհրան Պողոսյանի կինը՝ Կարինե Մխիթարյանը, 2018թ. հայտարարագրել է մոտ 2 մլն դրամ եկամուտ, որը գոյացել է աշխատավարձից, իսկ որպես դրամական միջոց՝ նշել է 9 մլն դրամ:

Мигран Погосян с опозданием представил декларацию об имуществе и доходах
Бывший депутат Национального Собрания Мигран Погосян 22 июля с опозданием представил в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц декларации об имуществе и доходах за 2018 г. и на момент прекращения выполнения им должностных полномочий. Конечным сроком для представления деклараций было 31 мая.
Итак, в 2018 г. бывший депутат Национального Собрания задекларировал доход в размере около 648 млн драмов, из которых 5 млн 970 тыс. драмов составила зарплата, остальная сумма образовалась за счет отчуждения имущества и арендной платы. У Погосян было также 598 млн драмов и 152 тыс.долларов.
В 2018 г. Мигран Погосян продал за 581 млн 400 тыс. драмов одно из принадлежащих ему строений общественного назначения и за 5 млн драмов строение производственного назначения. При этом он за 21 млн драмов приобрел земельный участок и за 13 млн – автомобиль “RANGE ROVER Supercharged 5.0 VOGUE”.
В декларации об имуществе и доходах на момент прекращения выполнения должностных полномочий, то есть по положению на 14 января 2019 г.,  бывший депутат задекларировал доход в размере около 115 тыс. драмов, а его денежные средства составили 598 млн драмов и 152 тыс.долларов.
По положению на указанный день у Миграна Погосяна было два частных жилых дома, 9 строений общественного назначения, один гараж и земельный участок. В качестве движимого имущества он задекларировал купленный в прошлом году за 13 млн драмов автомобиль “RANGE ROVER Supercharged 5.0 VOGUE”.
Напомним, что Мигран Погосян обвиняется в хищении имущества в особо крупном размере, злоупотреблении должностными полномочиями. Бывший депутат долгое время находился в розыске и в дальнейшем был обнаружен в Российской Федерации.
Hetq.am писал о том, что 8 июня Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц применила к Миграну Погосяну административный штраф. Погосян прекратил выполнять депутатские обязанности 14 января этого года, но, вопреки требованию закона РА “Об общественной службе”, не представил в Комиссию по этике декларацию об имуществе и доходах на вышеуказанный день.
Жена Погосяна, Карине Мхитарян, в  2018 г. задекларировала доход в размере около 2 млн драмов, который образовался от зарплаты. В качестве денежных средств К.Мхитарян указала 9 млн драмов.