Վերաքննիչ քրեական դատարանը մերժեց դատախազության բողոքը՝ Քոչարյանի գույքը կալանքի տակ պահելու գործով
Վերաքննիչ քրեական դատարանը դատավոր Արսեն Նիկողոսյանի նախագահությամբ մերժեց դատախազության բողոքը՝ Ռոբերտ Քոչարյանի գույքը կալանքի տակ պահելու պահանջով։ Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Աննա Դանիբեկյանը, քննելով Ռոբերտ Քոչարյանի գույքի վրա կալանք դնելու որոշման դեմ նրանց պաշտպանների բողոքը, գտել է, որ Հատուկ քննչական ծառայության այդ որոշմամբ խախտվել են Քոչարյանի իրավունքները:
Դատախազությունը, սակայն, համարում էր, որ գույքի վրա կալանք դնելու օրինական հիմքեր են եղել, ուստի բողոքարկել է Դանիբեկյանի որոշումը:
«Վերաքննիչ քրեական դատարանը որոշեց դատախազ Դոլմազյանի վերաքննիչ բողոքը մերժել, Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի 2019 թվականի հունիսի 7-ի որոշումը թողնելով օրինական ուժի մեջ»,- ասաց դատավոր Նիկողոսյանը։
Որոշումը կարող է բողոքարկվել Վճռաբեկ դատարանում։
Հիշեցնենք, որ մեղադրյալ Ռոբերտ Քոչարյանը պնդում էր, որ ոտնահարվում են իր իրավունքները, և նա, ունենալով հնարավորություններ, չի կարողանում վճարել փաստաբանական ծառայությունների համար։

Апелляционный суд отклонил жалобу прокуратуры по делу об аресте имущества Р.Кочаряна
Апелляционный суд под председательством судьи Арсена Никогосяна отклонил жалобу прокуратуры на решение об отмене ареста имущества второго президента РА Роберта Кочаряна.
Ранее судья суда первой инстанции Анна Данибекян, рассмотрев жалобу защитников Р.Кочаряна на решение о наложении ареста на имущество их подзащитного, пришла к выводу, что данное решение Специальной следственной службы нарушает права экс-президента.
Прокуратура, однако, считает, что имеются законные основания для ареста имущества, в связи с чем обжаловала решение судьи А.Данибекян.
“Апелляционный суд постановил отклонить жалобу прокурора Долмазяна, оставив в законной силе решение ереванского суда первой инстанции от 7 июня 2019 г.”,- говорится в решении судьи А.Никогосяна.
Судебный акт подлежит обжалованию в Кассационном суде.
Напомним, что обвиняемый Роберт Кочарян заявил о нарушении своих прав, отметив, что, имея возможность, он не может оплатить услуги адвокатов.