Գագիկ Ծառուկյանի կոնյակի գործարանը չի վճարում բեռնափոխադրումների գումարները. մի քանի ընկերություն սնանկացման եզրին են
Խաչատուր Թորոսյանը զբաղվում է բեռնափոխադրումներով, որն իրականացնում է «Եղիա Թորոսյան» ԱՁ-ի միջոցով: Տարվա սկզբին պայմանագիր է կնքել «Դաֆ Ալկո Տրանս» ՍՊԸ-ի հետ, որպեսզի իրենց ավտոմեքենաներով ՍՊԸ-ն «Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ»-ի ոգելից խմիչքները տեղափոխի Ռուսաստանի Դաշնություն:
Խաչատուր Թորոսյանի խոսքով` «Դաֆ Ալկո Տրանս» ՍՊԸ-ին վարձակալությամբ տրամադրել է 4 բեռնատար ավտոմեքենա, սակայն պարտավորությունները չկատարելու պատճառով «Եղիա Թորոսյան» ԱՁ-ին ՍՊԸ-ն պարտք է 16 մլն 427 հազար դրամ: «Բազմիցս դիմել եմ «Դաֆ Ալկո Տրանս»-ի տնօրենին, ինքն էլ ասում ա, որ գործարանը բեռնափոխադրման գումարը չի փոխանցել, որ ես ձեզ տամ: Ու հիմա չգիտեմ, թե ինչ պետք է արվի»,-ասում է Խաչատուր Թորոսյանը:
«Ֆրեշ Տրանս» ընկերության տնօրեն Արթուր Միրզոյանը ևս պարտատեր է: Նա զանգել էր «Հետքի» խմբագրություն նույն բողոքով: Ասում է, որ ավտոմեքենաները «Դաֆ Ալկո Տրանս» ՍՊԸ-ին վարձակալության տալիս մեքենաների անվադողերը նույնիսկ պարտքով են գնել՝ հույս ունենալով, որ վճարման դեպքում պարտքերը կմարեն: Այժմ էլ վարորդներն են պահանջում իրենց աշխատավարձը, սակայն չեն կարողանում վճարել:
Արթուր Միրզոյանի խոսքով՝ բեռնափոխադրում իրականացնելու պայմանագիր են կնքել «Դաֆ Ալկո Տրանս» ՍՊԸ-ի հետ: 4-5 բեռնատարով ալկոհոլ են արտահանել Ռուսաստանի Դաշնություն: «Դաֆ Ալկո Տրանս» ՍՊԸ-ն «Ֆրեշ Տրանս»-ին պարտք է 4 մլն 166 հազար դրամ:
«Դիմում ենք «Դաֆ Ալկո Տրանս»-ին, իրանք էլ ասում են «Նոյ» գործարանը մեր փողերը չի տվել, որ մենք էլ տանք: Մենք էլ մնացել ենք երկու քարի արանքում՝ ոչ կարող ենք ընկերությանը պարտադրենք, որովհետև ասում ա՝ փող չունեմ, որ տամ, ոչ էլ կարող ենք վարորդներին ասել՝ աշխատավարձ մի ուզեք»,-ասում է Արթուր Միրզոյանը:
Մի քանի ընկերությունների տնօրեններ էլ, որոնց պարտք է «Դաֆ Ալկո Տրանս» ՍՊԸ-ն, ասացին, որ եթե կարճ ժամանակահատվածում հարցը չլուծվի, բեռնատարներով բողոքի ակցիա են իրականացնելու կառավարության շենքի դիմաց:
Պարզաբանում ստանալու նպատակով դիմեցինք «Դաֆ Ալկո Տրանս» ՍՊԸ-ի տնօրեն Հայկ Գրիգորյանին: Վերջինս ասաց, որ չի հրաժարվում իր պարտավորությունների կատարումից, սակայն այժմ ֆինանսական ծանր վիճակում է: Հայկ Գրիգորյանը պատմեց, որ զբաղվում են բեռնափոխադրումով: Երկար տարիներ աշխատել է «Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ»-ի հետ: Ռուսաստանի Դաշնություն է փոխադրել գործարանի արտադրանքը և այնտեղից Հայաստան բերել դատարկ շշերը: Շաբաթվա կտրվածքով կատարել են մինչև 30 բեռնափոխադրում:
«Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» ԲԲԸ-ն պատկանում է ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանին:
«Իմ մեքենաները չէին բավականացնում: 25 ընկերություններից վարձակալել եմ մեքենաներ, իրենց մեքենաներով էլ եմ աշխատել: Հիմա ինձ գործարանն այդ գումարը չի վճարում, ես էլ չեմ կարողանում իմ պարտավորությունները կատարել: Հիմա համ ես եմ սնանկության գնում, համ էլ մի քանի ընկերություններ, որոնցից ավտոմեքենաներ եմ վարձակալել»,-ասում է Հայկ Գրիգորյանը՝ հավելելով, որ 25 ընկերություններին ունեցած իր պարտքը կազմում է մոտ 84 մլն դրամ:
Հայկ Գրիգորյանը պարզաբանեց, որ իր հետ փոխկապակցված երկու ընկերություններին «Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» ԲԲԸ-ի ունեցած պարտքը կազմում է մոտ 124 մլն դրամ, որից 121 մլն դրամը՝ «Դաֆ Ալկո Տրանս» ՍՊԸ-ին, մոտ 3 մլն դրամ էլ` «Մակաս» ՍՊԸ-ին: Գրիգորյանը նշեց, որ ունի նաև ռուսական ընկերություն՝ «Շարկ Ալկո Տրանս», որին «Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ»-ը պարտք է մոտ 390 հազար ռուսական ռուբլի:
«Իմ փաստաբանը դիմել է ընկերությանը՝ խնդրելով 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում կատարել վճարումները, սակայն ոչ մի պատճառաբանություն չի ներկայացվել, թե ինչու չեն վճարում գումարները: Մենք նորմալ մեր պարտականությունը կատարել ենք, իրենք էլ բոլոր հաշիվ-ապրանքագրերը ստորագրել են, ոչ մի խնդիր չի առաջացել, ուղղակի չեն վճարում ու վերջ»,-ասում է Հայկ Գրիգորյանը:
Պարտատեր 25 ընկերություններից որոշները ցանկություն ունեն գումարի բռնագանձման հայց ներկայացնել «Դաֆ Ալկո Տրանս» ՍՊԸ-ի դեմ: Այդ հարցով ընկերությունների տնօրեններն արդեն դիմել են «Դաֆ Ալկո Տրանս» ՍՊԸ-ին, սակայն վերջինիս տնօրենը խնդրել է մի քիչ էլ համբերել: Փոխարենը «Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» ԲԲԸ-ի դեմ գումարի բռնագանձման պահանջով հայցադիմումներ են ներկայացրել «Դաֆ Ալկո Տրանս» և «Մակաս» ՍՊԸ-ները:
««Դաֆ Ալկո Տրանս» ՍՊԸ-ն արդեն սնանկության եզրին է, որովհետև չենք կարողանում մեր պարտականությունները կատարել պետության և նշածս 25 ընկերությունների նկատմամբ»,-ասում է Հայկ Գրիգորյանը:
«Դաֆ Ալկո Տրանս» ՍՊԸ-ի և «Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» ԲԲԸ-ի միջև 2019թ. հունվարի 8-ին կնքվել է «Բեռի փոխադրման մասին» պայմանագիր, համաձայն որի` «Դաֆ Ալկո Տրանս» ՍՊԸ-ն որպես փոխադրող պարտավորվել է գործարանի կողմից իրեն վստահված բեռները հասցնել պատվիրված վայրերը և հանձնել բեռները ստացողին: Բեռի փոխադրման գինը սահմանվել է ըստ հաշիվ-ապրանքագրերի: Կողմերը սահմանել են վճարման կարգ, համաձայն որի` գործարանը բեռնափոխադրող ընկերությանը վճարում է 60% կանխավճար՝ մեքենան կապարակնքելուց անմիջապես հետո, իսկ գումարի մնացած 40%-ը` բեռը փոխադրման վայր հասցնելուց և մաքսային զննումից հետո:
29.03.2019 թվականին դուրս գրված ծառայությունների մատուցման և աշխատանքների կատարման հաշիվ վավերագրերի համաձայն՝ «Դաֆ Ալկո Տրանս» ՍՊԸ-ն կատարել է շշերի փոխադրում Ռուսաաստանի Դաշնության Ռոսլավլ քաղաք և շշերի ու խցանների փոխադրում Մոսկվա և Գուս Խրուստալնի քաղաքներ, սակայն «Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» ԲԲԸ-ն մինչ օրս բեռնափոխադրման պայմանագրով սահմանված գումարները չի վճարել:
Դեռևս ապրիլի 17-ին «Դաֆ Ալկո Տրանս»-ի ներկայացուցիչը գրավոր դիմել է գործարանի տնօրինությանը՝ պայմանագրով նախատեսված գումարը վճարելու մասին պահանջով, սակայն որևէ պատասխան չի ստացել:
«Դաֆ Ալկո Տրանս» ՍՊԸ-ն գումարի բռնագանձման պահանջով ընդդեմ գինու-օղու կոմբինատի դիմել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան:
Նույն պայմաններով և նույն քաղաքներ բեռնափոխադրում իրականացնելու պայմանագիր հունվարի 8-ին կնքվել է նաև «Մակաս» ՍՊԸ-ի և «Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» ԲԲԸ-ի միջև: Մինչ օրս բեռնափոխադրման պայմանագրով սահմանված գումարները չեն վճարվել: «Մակաս»-ի ներկայացուցիչը դարձյալ գրավոր դիմել է գործարանի տնօրինությանը՝ պայմանագրով նախատեսված գումարը վճարելու պահանջով, սակայն մնացել է անպատասխան:
«Մակաս» ՍՊԸ-ն գումարի բռնագանձման պահանջով հունիս ամսին դիմել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան: Հայցադիմումն ընդունվել է վարույթ:
Պարզաբանում ստանալու նպատակով զանգահարեցինք «Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ»: Գործավար ներկայացած Լենա անունով աշխատակիցը, լսելով հարցը, որոշ ժամանակ անց զանգահարեց և փոխանցեց «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի տնօրենների խորհրդի նախագահ Սեդրակ Առուստամյանի խոսքը. «Դա զրպարտանք է, տվյալ սուբյեկտը դիմել է դատարան և դատարանի միջոցով ամեն ինչ կպարզվի, կտեսնենք, որ դա զրպարտանք է: Այդքան բան»:

Коньячный завод Гагика Царукяна не платит за грузоперевозки: несколько компаний на грани банкротства
Хачатур Торосян занимается грузоперевозками, которые осуществляет посредством индивидуального предприятия “Егия Торосян”. В начале года он заключил договор с ООО “Даф Алко Транс” с тем, чтобы оно на его грузовых автомобилях доставляло в Российскую Федерацию продукцю коньячно-винно-водочного комбината “Арарат”.
По словам Х.Торосяна, он сдал в аренду ООО “Даф АлкоТранс” 4 грузовика, однако компания задолжала ИП “Егия Торосян” 16 млн 427 тыс. драмов. “Я неоднократно обращался к директору “Даф Алко Транс”, но он уверял, что завод не перечислил им деньги за грузоперевозки, поэтому они не могут заплатить нам. Я сейчас не знаю, что делать”,- сказал Х.Торосян.
Директор компании “Фреш Транс” Артур Мирзоян тоже не может получить свои деньги. Он позвонил в редакцию Hetq.am и рассказал, что предоставил свои грузовые автомобили в аренду ООО” Даф Алко Транс”, даже покрышки для них купил в долг, надеясь, что рассчитается с долгами, когда ему заплатят. Сейчас водители требуют свою зарплату, но он не может им заплатить.
По словам А.Мирзояна, его компания заключила с ООО “Даф Алко Транс” договор грузоперевозок . 4-5 грузовиков доставили в Россию алкогольную продукцию. Долг “Даф Алко Транс” перед “Фреш Транс” составляет 4 млн 166 тыс. драмов.
“Когда мы обращаемся к “Даф Алко Транс”, они говорят, что завод “Ной” им не заплатил, поэтому они не могут рассчитаться с нами. Мы не можем заставить компанию заплатить нам, так как у них у самих нет денег, но и водителям не можем сказать, чтобы они не требовали зарплату”,- сказал Артур Мирзоян.
Директора нескольких компаний, которым задолжало ООО “Даф Алко Транс”, заявили, что если вопрос не будет решен за короткий срок, то грузоперевозчики проведут акцию протеста перед зданием правительства.
Для получения разъяснений мы обратились к директору “Даф Алко Транс” Айку Григоряну. Последний отметил, что не отказывается от выполнения своих обязательств, но сейчас они находятся в тяжелом финансовом положении. Компания А.Григоряна занимается грузоперевозками, долгие годы работала с Ереванским коньячно-винно-водочным комбинатом. Они доставляют продукцию комбината в РФ, а оттуда привозят в Армению пустые бутылки. В течение недели совершают до 30 грузоперевозок.
ОАО “Ереванский коньячно-винно-водочный комбинат “Арарат” принадлежит депутату Национального Собрания Гагику Царукяну.
“Моих автомобилей было недостаточно, поэтому я арендовал у 25 компаний дополнительные машины. Комбинат не платит мне деньги, поэтому я не могу выполнять свои обязательства. В этой ситуации банкротом могу стать и я, и те компании, у которых я арендовал грузовики”,- сказал Айк Саргсян, добавив, что его задолженность перед этими компаниями составляет около 84 млн драмов.
По словам нашего собеседника, долг Ереванского коньячно-винно-водочного комбината взаимосвязанным с его ООО двум компаниям составляет около 124 млн драмов, из которых 121 млн – долг перед ООО” Даф Алко Транс” и около 3 млн – перед ООО “Макас”.
У Айка Григоряна есть также российская компания “Шарк Алко Транс”, которой комбинат должен 390 тыс. российских рублей.
“Мой адвокат обратился к дирекции комбината “Арарат” с просьбой в течение пяти дней заплатить эти суммы, но там не назвали ни одной причины, по которой они не платят. Мы нормально выполняем свои обязательства, у нас есть все подписанные ими счета-фактуры, никаких проблем не возникало. Они просто не платят и все”,- сказал А.Григорян.
Некоторые из 25 компаний, которым комбинат должен крупные суммы, хотят подать против ООО” Даф Алко Транс” судебный иск о взыскании. Директора компаний уже обратились по этому вопросу к ООО” Даф Алко Транс”, однако его директор попросил немного подождать. В свою очередь “Даф Алко Транс” и Макас” подали судебные иски с требованием взыскать с Ереванского коньячно-винно-водочного комбината “Арарат” причитающиеся им суммы.
“ООО “Даф Алко Транс” уже на грани бакротства, так как не мы не можем выполнять свои обязательства перед государством и перед упомянутыми мной 25-ю компаниями”,- сказал Айк Григорян.
8 января между “Даф Алко Транс” и Ереванским комбинатом “Арарат” был заключен действующий до конца 2019 г. договор о перевозках, по которому ООО “Даф Алко Транс” как грузоперевозчик обязалось доставить доверенный ему предприятием груз до места назначения и передать его получателю. Стоимость перевозки груза устанавливается в соответствии со счетами-фактурами. Согласно установленному порядку платежа, завод платит грузоперевозчику аванс в размере 60% сразу после опечатывания машины, остальные 40% – после доставки груза и проведения таможенного досмотра.
Согласно имеющимся документам, “Даф Алко Транс” осущестивло доставку бутылок в город Рославль и доставку бутылок и пробок в Москву и Гусь-Хрустальный, однако комбинат “Арарат” до сих пор не заплатил установленные договором суммы,
17 апреля представитель “Даф Алко Транс” обратился с письмом к дирекции завода, потребовав заплатить полагающиеся им суммы, но ответа до сих пор не получил.
С требованием о взыскании с комбината долга за грузоперевозки компания обратилась также в ереванский суд общей юрисдикции.
Договор о доставке грузов в те же российские города и на тех же условиях был подписан между комбинатом “Арарат” и ООО “Макас”. Последнее по сей день не получило предусмотренные договором деньги. Представитель компании тоже направил дирекции комбината письмо с требованием заплатить долг, но и оно осталось без ответа.
В июне грузоперевозчик обратился в суд.
Для получения разъяснений мы позвонили в Ереванский коньячно-винно-водочный комбинат “Арарат”. Представившаяся делопроизводителем некая Лена, услышав вопрос, перезвонила через какое-то время и передала слова председателя совета директоров концерна “Мульти Групп” Седрака Арустамяна: “Это клевета. Данный субъект обратился в суд, и в суде все выяснится. Вы увидите, что это клевета. Все”.