Գագիկ Ծառուկյանի կոնյակի գործարանը չի վճարում բեռնափոխադրումների գումարները. մի քանի ընկերություն սնանկացման եզրին են
Խաչատուր Թորոսյանը զբաղվում է բեռնափոխադրումներով, որն իրականացնում է «Եղիա Թորոսյան» ԱՁ-ի միջոցով: Տարվա սկզբին պայմանագիր է կնքել «Դաֆ Ալկո Տրանս» ՍՊԸ-ի հետ, որպեսզի իրենց ավտոմեքենաներով ՍՊԸ-ն «Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ»-ի ոգելից խմիչքները տեղափոխի Ռուսաստանի Դաշնություն:
Խաչատուր Թորոսյանի խոսքով` «Դաֆ Ալկո Տրանս» ՍՊԸ-ին վարձակալությամբ տրամադրել է 4 բեռնատար ավտոմեքենա, սակայն պարտավորությունները չկատարելու պատճառով «Եղիա Թորոսյան» ԱՁ-ին ՍՊԸ-ն պարտք է 16 մլն 427 հազար դրամ: «Բազմիցս դիմել եմ «Դաֆ Ալկո Տրանս»-ի տնօրենին, ինքն էլ ասում ա, որ գործարանը բեռնափոխադրման գումարը չի փոխանցել, որ ես ձեզ տամ: Ու հիմա չգիտեմ, թե ինչ պետք է արվի»,-ասում է Խաչատուր Թորոսյանը:
«Ֆրեշ Տրանս» ընկերության տնօրեն Արթուր Միրզոյանը ևս պարտատեր է: Նա զանգել էր «Հետքի» խմբագրություն նույն բողոքով: Ասում է, որ ավտոմեքենաները «Դաֆ Ալկո Տրանս» ՍՊԸ-ին վարձակալության տալիս մեքենաների անվադողերը նույնիսկ պարտքով են գնել՝ հույս ունենալով, որ վճարման դեպքում պարտքերը կմարեն: Այժմ էլ վարորդներն են պահանջում իրենց աշխատավարձը, սակայն չեն կարողանում վճարել:
Արթուր Միրզոյանի խոսքով՝ բեռնափոխադրում իրականացնելու պայմանագիր են կնքել «Դաֆ Ալկո Տրանս» ՍՊԸ-ի հետ: 4-5 բեռնատարով ալկոհոլ են արտահանել Ռուսաստանի Դաշնություն: «Դաֆ Ալկո Տրանս» ՍՊԸ-ն «Ֆրեշ Տրանս»-ին պարտք է 4 մլն 166 հազար դրամ:
«Դիմում ենք «Դաֆ Ալկո Տրանս»-ին, իրանք էլ ասում են «Նոյ» գործարանը մեր փողերը չի տվել, որ մենք էլ տանք: Մենք էլ մնացել ենք երկու քարի արանքում՝ ոչ կարող ենք ընկերությանը պարտադրենք, որովհետև ասում ա՝ փող չունեմ, որ տամ, ոչ էլ կարող ենք վարորդներին ասել՝ աշխատավարձ մի ուզեք»,-ասում է Արթուր Միրզոյանը:
Մի քանի ընկերությունների տնօրեններ էլ, որոնց պարտք է «Դաֆ Ալկո Տրանս» ՍՊԸ-ն, ասացին, որ եթե կարճ ժամանակահատվածում հարցը չլուծվի, բեռնատարներով բողոքի ակցիա են իրականացնելու կառավարության շենքի դիմաց:
Պարզաբանում ստանալու նպատակով դիմեցինք «Դաֆ Ալկո Տրանս» ՍՊԸ-ի տնօրեն Հայկ Գրիգորյանին: Վերջինս ասաց, որ չի հրաժարվում իր պարտավորությունների կատարումից, սակայն այժմ ֆինանսական ծանր վիճակում է: Հայկ Գրիգորյանը պատմեց, որ զբաղվում են բեռնափոխադրումով: Երկար տարիներ աշխատել է «Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ»-ի հետ: Ռուսաստանի Դաշնություն է փոխադրել գործարանի արտադրանքը և այնտեղից Հայաստան բերել դատարկ շշերը: Շաբաթվա կտրվածքով կատարել են մինչև 30 բեռնափոխադրում:
«Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» ԲԲԸ-ն պատկանում է ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանին:
«Իմ մեքենաները չէին բավականացնում: 25 ընկերություններից վարձակալել եմ մեքենաներ, իրենց մեքենաներով էլ եմ աշխատել: Հիմա ինձ գործարանն այդ գումարը չի վճարում, ես էլ չեմ կարողանում իմ պարտավորությունները կատարել: Հիմա համ ես եմ սնանկության գնում, համ էլ մի քանի ընկերություններ, որոնցից ավտոմեքենաներ եմ վարձակալել»,-ասում է Հայկ Գրիգորյանը՝ հավելելով, որ 25 ընկերություններին ունեցած իր պարտքը կազմում է մոտ 84 մլն դրամ:
Հայկ Գրիգորյանը պարզաբանեց, որ իր հետ փոխկապակցված երկու ընկերություններին «Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» ԲԲԸ-ի ունեցած պարտքը կազմում է մոտ 124 մլն դրամ, որից 121 մլն դրամը՝ «Դաֆ Ալկո Տրանս» ՍՊԸ-ին, մոտ 3 մլն դրամ էլ` «Մակաս» ՍՊԸ-ին: Գրիգորյանը նշեց, որ ունի նաև ռուսական ընկերություն՝ «Շարկ Ալկո Տրանս», որին «Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ»-ը պարտք է մոտ 390 հազար ռուսական ռուբլի:
«Իմ փաստաբանը դիմել է ընկերությանը՝ խնդրելով 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում կատարել վճարումները, սակայն ոչ մի պատճառաբանություն չի ներկայացվել, թե ինչու չեն վճարում գումարները: Մենք նորմալ մեր պարտականությունը կատարել ենք, իրենք էլ բոլոր հաշիվ-ապրանքագրերը ստորագրել են, ոչ մի խնդիր չի առաջացել, ուղղակի չեն վճարում ու վերջ»,-ասում է Հայկ Գրիգորյանը:
Պարտատեր 25 ընկերություններից որոշները ցանկություն ունեն գումարի բռնագանձման հայց ներկայացնել «Դաֆ Ալկո Տրանս» ՍՊԸ-ի դեմ: Այդ հարցով ընկերությունների տնօրեններն արդեն դիմել են «Դաֆ Ալկո Տրանս» ՍՊԸ-ին, սակայն վերջինիս տնօրենը խնդրել է մի քիչ էլ համբերել: Փոխարենը «Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» ԲԲԸ-ի դեմ գումարի բռնագանձման պահանջով հայցադիմումներ են ներկայացրել «Դաֆ Ալկո Տրանս» և «Մակաս» ՍՊԸ-ները:
««Դաֆ Ալկո Տրանս» ՍՊԸ-ն արդեն սնանկության եզրին է, որովհետև չենք կարողանում մեր պարտականությունները կատարել պետության և նշածս 25 ընկերությունների նկատմամբ»,-ասում է Հայկ Գրիգորյանը:
«Դաֆ Ալկո Տրանս» ՍՊԸ-ի և «Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» ԲԲԸ-ի միջև 2019թ. հունվարի 8-ին կնքվել է «Բեռի փոխադրման մասին» պայմանագիր, համաձայն որի` «Դաֆ Ալկո Տրանս» ՍՊԸ-ն որպես փոխադրող պարտավորվել է գործարանի կողմից իրեն վստահված բեռները հասցնել պատվիրված վայրերը և հանձնել բեռները ստացողին: Բեռի փոխադրման գինը սահմանվել է ըստ հաշիվ-ապրանքագրերի: Կողմերը սահմանել են վճարման կարգ, համաձայն որի` գործարանը բեռնափոխադրող ընկերությանը վճարում է 60% կանխավճար՝ մեքենան կապարակնքելուց անմիջապես հետո, իսկ գումարի մնացած 40%-ը` բեռը փոխադրման վայր հասցնելուց և մաքսային զննումից հետո:
29.03.2019 թվականին դուրս գրված ծառայությունների մատուցման և աշխատանքների կատարման հաշիվ վավերագրերի համաձայն՝ «Դաֆ Ալկո Տրանս» ՍՊԸ-ն կատարել է շշերի փոխադրում Ռուսաաստանի Դաշնության Ռոսլավլ քաղաք և շշերի ու խցանների փոխադրում Մոսկվա և Գուս Խրուստալնի քաղաքներ, սակայն «Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» ԲԲԸ-ն մինչ օրս բեռնափոխադրման պայմանագրով սահմանված գումարները չի վճարել:
Դեռևս ապրիլի 17-ին «Դաֆ Ալկո Տրանս»-ի ներկայացուցիչը գրավոր դիմել է գործարանի տնօրինությանը՝ պայմանագրով նախատեսված գումարը վճարելու մասին պահանջով, սակայն որևէ պատասխան չի ստացել:
«Դաֆ Ալկո Տրանս» ՍՊԸ-ն գումարի բռնագանձման պահանջով ընդդեմ գինու-օղու կոմբինատի դիմել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան:
Նույն պայմաններով և նույն քաղաքներ բեռնափոխադրում իրականացնելու պայմանագիր հունվարի 8-ին կնքվել է նաև «Մակաս» ՍՊԸ-ի և «Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» ԲԲԸ-ի միջև: Մինչ օրս բեռնափոխադրման պայմանագրով սահմանված գումարները չեն վճարվել: «Մակաս»-ի ներկայացուցիչը դարձյալ գրավոր դիմել է գործարանի տնօրինությանը՝ պայմանագրով նախատեսված գումարը վճարելու պահանջով, սակայն մնացել է անպատասխան:
«Մակաս» ՍՊԸ-ն գումարի բռնագանձման պահանջով հունիս ամսին դիմել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան: Հայցադիմումն ընդունվել է վարույթ:
Պարզաբանում ստանալու նպատակով զանգահարեցինք «Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ»: Գործավար ներկայացած Լենա անունով աշխատակիցը, լսելով հարցը, որոշ ժամանակ անց զանգահարեց և փոխանցեց «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի տնօրենների խորհրդի նախագահ Սեդրակ Առուստամյանի խոսքը. «Դա զրպարտանք է, տվյալ սուբյեկտը դիմել է դատարան և դատարանի միջոցով ամեն ինչ կպարզվի, կտեսնենք, որ դա զրպարտանք է: Այդքան բան»:

Khachatur Torosyan has a beef to pick with the Yerevan Ararat Brandy-Wine-Vodka Factory owned by Prosperous Armenia Party founder and MP Gagik Tsarukyan.
Torosyan is registered as self-employed and runs a cargo transportation business called Yeghia Torosyan.
At the beginning of the year he signed a contract with Daf Alco Trans LLC. Torosyan would lease his trucks to Daf Alco and the latter would transport a batch of the alcoholic drinks produced by the Yerevan Ararat Brandy-Wine-Vodka Factory (YABWVF) to Russia.
Torosyan says he leased four trucks to Daf Alco Trans. The company has never paid the 16.427 million drams it owes him.
“I’ve talked to the Daf Alco Trans director many times. He keeps telling me that the factory hasn’t paid the transportation bill, and that, as a result, Daf cannot pay me. I don’t know what to do,” says Torosyan.
Fresh Trans CEO Arthur Mirzoyan also has a beef to pick with Tsarukyan’s factory.
Mirzoyan called the Hetq office complaining that Daf Alco Trans owes Fresh Trans 4.166 million drams for trucks it leased to transport alcoholic drinks from Tsarukyan’s factory to Russia.
"We wrote to Daf Alco Trans asking for payment. They turned around and say that the YABWVF hasn’t paid them in order for Daf Alco Trans to pay us. We’re caught between a rock and a hard place. Daf says they can’t pay, and I can’t tell my drivers not to ask for their salary,” says Mirzoyan.
The directors of several companies owed by Daf Alco Trans, say that if the issue is not soon resolved they will park their trucks outside the Government Building in Yerevan in protest.
We contacted Daf Alco Trans Director Hayk Grigoryan for clarification.
Grigoryan says he’ll pay his debts but that he’s strapped for cash right now.
He says he transported the products of Tsarukyan’s factory to Russia and brought back empty bottles, as per his contract. He says that up to 30 cargo shipments were carried out on a weekly basis
Grigoryan added that he’s worked with the YABWVF for many years, Imports the factory products to the Russian Federation and imported empty bottles from there to Armenia.
"I didn’t have enough trucks. I rented vehicles from 25 companies. Now, the factory isn’t paying what it owes, and I can’t fulfill my contracts. I'm going to bankrupt along with several companies I've leased trucks from,” says Grigoryan, adding that his debt to 25 companies amounts to 84 million drams.
Mr. Grigoryan says that the YABWVF owes AMD 124 million to two companies he does business with. (AMD 121 million to Daf Alco Trans and 3 million drams and Makas LLC. Grigoryan mentioned that he also has a Russian company, "Shark Alco Trans", that is owed 390,000 rubles by the YABWVF.
"My lawyer contacted the company asking for payment within 5 business days. But no reason was given for their non-payment. We have carried out our obligations and they have signed all invoices. No problems have arisen. They just aren’t paying,” says Mr. Grigoryan.
Some of the 25 companies want to sue Daf Alco Trans. The directors of these companies have warned Daf Alco about their intentions, but the Daf Alco Trans director has asked for a bit of patience.
In the meantime, Daf Alco Trans and Makas have filed lawsuits against the Yerevan Ararat Brandy-Wine-Vodka Factory and are demanding that the court seize the money owed them.
"Daf Alco Trans is on the verge of bankruptcy because we cannot fulfill our obligations to the state and the 25 companies mentioned," Grigoryan says.
On January 28, 2019, Daf Alco Trans and the YABWVF signed a contract according to which Daf Alco Trans was obliged to deliver the goods entrusted to it by the factory to the specified destination and to deliver the goods to the recipient. The shipping cost was set according to invoices. The parties set a payment procedure according to which the factory pays a 60% advance payment to the shipping company and the remaining 40% after shipping the cargo to and from the customs inspection.
Daf Alco Trans held up its part of the contract, by the YABWVF has not yet paid the amount specified in the shipping contract.
On April 17, the Daf Alco Trans representative filed a written request to the factory’s directorate to pay the amount stipulated in the contract but received no response.
Daf Alco Trans LLC has filed a lawsuit against the YABWVF at the Yerevan Court of General Jurisdiction.
On January 8, Makas LLC and the YABWVF signed a contract with the same conditions and destinations. To date, the amounts fixed by the freight contract have not been paid. The Makas representative again contacted the factory’s directorate regarding payment. No answer has been forthcoming.
In June, Makas filed a case with Yerevan’s Court of General Jurisdiction of Yerevan, requesting that the money be seized from the YABWVF.
For clarification, we called the Yerevan Ararat Brandy-Wine-Vodka Factory.
An employee, identifying herself as Lena, answered the phone. She listened to what we had to say and then hung up.
Several minutes later Lena returned our call and said that Multi Group Concern Board of Trustees Chairman Sedrak Arustamyan told her that the charges against the YABWVF were slander. Multi Group Concern is Tsarukyan’s holding company.)
"It's slander. The person has petitioned the courts, and everything will be cleared through the courts. We'll see that it's all slander," Arustamyan said according to Lena.