Լավ հոգեւորական, կազմակերպիչ ու քաղաքական գործիչ. ինչպիսի՞ն պետք է լինի Պոլսո Հայոց պատրիարքը
Այս տարվա հուլիսի 4-ին Պոլսո Հայոց պատրիարքարանում տեղի ունեցած եկեղեցական համագումարում 2 ձայնի առավելությամբ Պոլսո Հայոց պատրիարքական տեղապահ է ընտրվել Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանը: Նրա օգտին քվեարկել էր 13, իսկ մյուս թեկնածուի՝ 2010-ից մինչ այս ընտրությունը պատրիարքական փոխանորդի աթոռը զբաղեցրած Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանի օգտին՝ 11 հոգեւորական: Սա նշանակում է, որ 9 տարի անց ի վերջո կայանելու է Պոլսո Հայոց 85-րդ պատրիարքի ընտրությունը:
Առայժմ շրջանառվում է երեք թեկնածուի անուն՝ Սահակ եպս. Մաշալյանի, Արամ արք. Աթեշյանի եւ Գուգարաց թեմի առաջնորդ Սեպուհ արք. Չուլջյանի: Պատրիարքի ընտրությունը պետք է անցկացվի տեղապահի ընտրությունից հետո՝ 6 ամսվա ընթացքում: Եթե Թուրքիայում ֆորսմաժորային իրավիճակներ չլինեն, ապա, հավանաբար, ընտրությունը տեղի կունենա սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին:
Ինչո՞ւ 9 տարի պատրիարքի ընտրություն չանցկացվեց
Նախկինում Ստամբուլի հայ համայնքը բազմիցս հանդես է եկել նոր պատրիարք ընտրելու պահանջով, սակայն թուրքական իշխանությունները մշտապես մերժում էին ընտրության անցկացումը՝ դա հիմնավորելով 1863 թ. Ազգային սահմանադրության դրույթով, ըստ որի՝ նոր պատրիարքի ընտրություն կարող է անցկացվել միայն գործող պատրիարքի մահից հետո: 85-րդ պատրիարքի ընտրությունը գործնական փուլ մտավ միայն այն բանից հետո, երբ այս տարվա մարտի 8-ին Ստամբուլի Սուրբ Փրկիչ հիվանդանոցում երկարատեւ հիվանդությունից հետո մահացավ Պոլսո Հայոց 84-րդ պատրիարք Մեսրոպ արքեպիսկոպոս Մութաֆյանը: Վերջինս պատրիարքական աթոռն զբաղեցնում էր 1998-ից, սակայն 2008-ից հիվանդության պատճառով գտնվում էր բժիշկների հսկողության տակ:
2010 թ. նախատեսվում էր անցկացվել աթոռակից պատրիարքի ընտրություն, սակայն թուրքական կառավարությունն արգելեց դրա անցկացումը, փոխարենը Պոլսո աթոռի ամենատարեց հոգեւորական, պատրիարքական փոխանորդ Շահան արք. Սվաճյանը հրաժարական տվեց, եւ շատ արագ կրոնական ժողովը փոխանորդ ընտրեց Արամ արք. Աթեշյանին: Անկախ շրջանակներն այս ամենը բացատրեցին թուրքական կառավարության միջամտությամբ: Երկարատեւ հիվանդությունից հետո 2016-ի հոկտեմբերին Մեսրոպ պատրիարքը եկեղեցական ժողովի կողմից հանգստյան կոչվեց, սակայն նոր պատրիարք ընտրելու հնարավորություն հայ համայնքը դարձյալ չունեցավ: Փոխարենը 2017-ի մարտի 15-ին կայացած ժողովում պատրիարքի տեղապահ ընտրվեց Գարեգին արք. Բեքչյանը, որի գլխավորությամբ պետք է կազմակերպվեր պատրիարքի նոր ընտրությունը: Բայց այս անգամ էլ թուրքական կառավարությունը կանգնեց Աթեշյանի թիկունքին, որը պարտվել էր Բեքչյանին: Կառավարությունը շեշտեց, թե ճանաչում է Աթեշյանին որպես փոխանորդ, փոխարենը չի ընդունում կայացած ընտրության արդյունքը: Մի քանի ամիս տեւած առճակատումից հետո Գարեգին սրբազանը հեռացավ Ստամբուլից, իսկ Աթեշյանը շարունակեց պաշտոնավարել որպես փոխանորդ:
Հայոց պատրիարքարանի կարեւորությունը
Երեւանի պետական համալսարանի արեւելագիտության ֆակուլտետի դասախոս, թուրքագետ Վարուժան Գեղամյանն ասում է, որ Պոլսո Հայոց պատրիարքությունն առաջին հերթին Հայաստանյայց Առաքելական եկեղեցու նվիրապետական աթոռներից մեկն է, որը խորհրդանշական եւ հոգեւոր առումով խիստ կարեւոր նշանակություն ունի, իսկ երկրորդ հանգամանքն այն է, որ, ըստ էության, Պոլսո Հայոց պատրիարքությունը Թուրքիայում եւ առաջին հերթին Ստամբուլում հայության գլխավոր ներկայացուցիչն է: Հաշվի առնելով Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությունը՝ հենց պատրիարքությունն է ներկայացնում Թուրքիայի քաղաքացի հայերին ու այնտեղ գտնվող հայ աշխատանքային միգրանտներին: Եվ վերջապես, հենց Պոլսո Հայոց պատրիարքությունն է այն կառույցը, որը լիազորված է կամ հավակնություններ ունի լինել ներկայիս Թուրքիայում, այդ թվում՝ Արեւմտյան Հայաստանում, պահպանված հայկական ժառանգության միակ ներկայացուցիչն ու համահայկական մեծ շահերի սպասավորը:
Պատրիարքարանի ներքին լարվածության մասին
Վարուժան Գեղամյանը, անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք վերջին 10 տարիներին պատրիարքարանին արդյոք հաջողվել է լիարժեք կատարել ստանձնած գործառույթները՝ հաշվի առնելով բազմաթիվ կարծիքները, որ այնտեղ քաոս է տիրում, ու ներքին լարվածություն կա հոգեւորականների միջեւ, պատասխանում է, թե քանի որ պատրիարքարանը խիստ կարեւոր նշանակություն ունի, դրա շուրջ ծավալվող ցանկացած իրադարձություն մի քանի շերտեր ունի, այդ թվում՝ քարոզչական:
Ըստ թուրքագետի՝ ներհամայնքային տարաձայնության պատճառներից է ոչ միայն նոր պատրիարքի ընտրությունը, այլեւ այն, թե ինչպիսի քաղաքականություն է վարելու պատրիարքությունը աստիճանաբար ի հայտ եկած երկփեղկվածության պայմաններում, ինչն էլ հաճախ արհեստականորեն առաջացրել են իշխանությունները:
Ստեղծված իրավիճակը, Վ. Գեղամյանի կարծիքով, պիտի հանգեցներ նրան, որ ներհամայնքային բանակցությունների արդյունքում որոշվեին նոր թեկնածուն կամ հետագա անելիքները, բայց ավելի շատ ականատես ենք եղել անառողջ մրցակցություն: Թուրքագետը ուշադրություն է հրավիրում այս ամենում թուրքական պետության ունեցած «ներդրման» վրա, ինչի պատճառով տուժել է համայնքային կյանքը. ուժերը կենտրոնացված չեն եղել ապագայի կամ ընթացիկ ծրագրերի վրա, ներհամայնքային խնդիրները լուծելուն, շատ կարեւոր հարցեր երբեմն պակաս ուշադրությամբ են արծարծվել:
Այդուհանդերձ, հիմա, ըստ Վարուժան Գեղամյանի, համայնքը մոտ է հանգուցալուծմանը: «Պոլսո նվիրապետական աթոռը փաստացի եղել եւ շարունակում է մնալ այն հաստատությունը, որը խիստ կարեւոր դերակատարություն ունի Թուրքիայի հայության եւ ընդհանրապես համահայկական խնդիրների համատեքստում»,- նկատում է մեր զրուցակիցը:
Ո՞վ է պետք է լինի պատրիարքի աթոռին
Լավ հոգեւորական, լավ կազմակերպիչ, լավ քաղաքական գործիչ. թուրքագետի համոզմամբ՝ այսպիսին պետք է լինի Պոլսո Հայոց պատրիարքական աթոռի ժառանգը:
Նախ՝ պատրիարքի աթոռին պետք է լինի այն կերպարը, ով կարող է լինել լավ հոգեւոր առաջնորդ, ով հասկանում է պատրիարքության կարեւորությունը, լավ կազմակերպիչ լինելն էական է, քանի որ Թուրքիայի հայ համայնքը միայն Ստամբուլում չէ, այն ավելի լայն ժառանգություն է ներկայացնում մեզ համար բարդագույն այս երկրում: Բնականաբար, կարեւոր է նաեւ, որ ապագա պատրիարքը ճիշտ կողմնորոշվելու հմտություն ունենա թուրքական պետության հետ բարդ հարաբերություններում՝ չվնասելով ո՛չ հայ համայնքին, ո՛չ հայկական շահերին՝ փոխարենը առաջ տանելով դրանք:
Ինչո՞ւ պետք է պատրիարքը համագործակցի Թուրքիայի իշխանությունների հետ
Արամ արք. Աթեշյանը տարիներ շարունակ վայելել է թուրքական իշխանությունների աջակցությունը, նա չի էլ թաքցրել, որ լավ հարաբերություններ ունի իշխանությունների հետ: Արդյոք հնարավոր է, որ վերջիններս միջամտեն պատրիարքի ընտրություններին: Վարուժան Գեղամյանն ասում է, թե նախընտրելի թեկնածուն պիտի ընդունելի լինի թե՛ համայնքի, թե՛ պետության համար, որովհետեւ, ի տարբերություն այլ երկրներում գործող հայկական համայնքների, Պոլսո Հայոց պատրիարքարանը նաեւ կարեւոր քաղաքական նշանակություն ունի տեղի իշխանության համար, այսինքն՝ պատրիարքարանում տեղի ունեցող ցանկացած գործողություն առնվազն վերահսկման մակարդակով գտնվում է պաշտոնական Անկարայի ուշադրության ներքո: Սա իր հերթին հանգեցնում է նրան, որ Հայաստանում շատերը քննադատում են Աթեշյանին՝ ասելով, որ նա աշխատում է թուրքական իշխանությունների հետ, բայց այլ տարբերակ հնարավոր չէ:
Ըստ թուրքագետի՝ Պոլսո Հայոց ոչ մի պատրիարք չի աշխատել այլ կերպ, բոլորն էլ համագործակցել են Թուրքիայի իշխանությունների հետ, քանի որ հակառակ դեպքում հայ համայնքը չի կարող կենսագործունեություն ծավալել: Ասում է՝ մեր պատրիարքների գործունեությունն ուսումնասիրելիս կտեսնենք, որ նրանցից շատերը եղել են հմուտ դիվանագետներ, ովքեր համայնքն ամբողջական են պահել, չեն առաջացրել իրավիճակ, որ համայնքի գործունեությունը կաթվածահար լինի:
«Գալով այն կարեւոր հարցին, թե արդյոք Արամ Աթեշյանը կարող է լինել հավանական ժառանգորդ՝ վերջին իրադարձություններից տեսնում ենք, որ նա միանշանակ ընդունելի կերպար չէ ամբողջ համայնքի համար: Տեղապահի վերջին ընտրություներն, ըստ էության, ապացուցեցին դա, նա չհավաքեց անհրաժեշտ ձայներ: Իսկ ընտրողներն ովքե՞ր էին՝ միաբանության անդամները, որոնք մոտ 10 տարի իրեն՝ որպես տեղապահի, տեսել են աշխատանքի մեջ: Մաշալյանի ընտրությունը ենթադրում է, որ ավելի նպատակահարմար թեկնածու է դիտարկվում նա: Թուրքական իշխանությունների համար եւս կարեւոր է, որ պատրիարք դառնալու հավանական թեկնածուն ընդունելի լինի հնարավորինս մեծ զանգվածի համար: Հետեւաբար, այս դեպքում չենք կարող ասել, թե թուրքական իշխանությունը միանշանակ աջակցում է Արամ Աթեշյանին: Այո, նա ամենաինտենսիվ կապերն ունի, բայց դա բնավ չի խանգարում մյուս թեկնածուներին»,- մեկնաբանում է թուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը:
Անդրադառնալով դիտարկմանը, թե 2010-ին Սեպուհ արք. Չուլջյանը կարող էր աթոռակից պատրիարք դառնալ, սակայն Անկարայի միջամտությունից հետո մեկ գիշերում փոխանորդ դարձավ Աթեշյանը, հետեւաբար, հնարավոր է արդյոք, որ այս անգամ էլ թուրքական պետությունը վերջին պահին միջամտի, «Հետքի» զրուցակիցը պատասխանում է, թե այս պահին հայտարարված բոլոր թեկնածուներն էլ աջակացություն ունեն համայնքում, Չուլջյանն էլ օտար մարդ չէ Թուրքիայում, այնտեղ է ծնվել, համայնքի հետ կապը միշտ պահել է, ընդունելի կերպար է Թուրքիայում:
«Թուրքական կառավարությունը, անշուշտ, կոնտակտի է գնալու բոլոր թեկնածուների հետ, ինչը ենթադրում է որոշակի բանակցություններ եւ պայմաններ, իսկ թե թեկնածուներից ով կբավարարի այդ պայմաններին, այս պահին որեւէ մեկը վստահ չի կարող ասել: Եթե թեկնածուներից մեկն ունենա համայնքային բացարձակ աջակցություն, թուրքական իշխանությունը հաշվի է նստելու դրա հետ, այսինքն՝ դա միակողմանի խաղ չէ, այլ երկար գործընթաց, հակառակ դեպքում իշխանությունները վաղուց կնշանակեին իրենց ընդունելի թեկնածուին, եւ հարցը կփակվեր: Տվյալ պարագայում շատ կարեւոր է, որ համայնքային բոլոր խմբերը, դրանց սպասարկող թերթերը հասկանան հարցի՝ ապագային միտված կարեւորությունը»,- ասում է թուրքագետը:

The Next Patriarch of Constantinople Should be a Good Clergyman, a Good Organizer, and a Good Politician, Says Turkish Studies Specialist Varuzhan Geghamyan
On July 4, by a two-vote margin, Bishop Sahak Mashalian was elected Locum Tenens of the Armenian Patriarchate of Constantinople.
Mashalian garnered thirteen votes at the church summit. His closest rival, Archbishop Aram Ateshyan, who held the post of Patriarchal Deputy since 2010, received eleven votes.
The election of Mashalian signifies that after nine years of debate and meddling by the Turkish government, an election for the 85th Patriarch of the Armenian Patriarchate of Constantinople can now take place.
Three candidates are in the running for the post: Bishop Sahak Mashalian, Archbishop Aram Ateshyan and Archbishop Sepouh Chouldjyan, Primate of Armenia’s Gougark Diocese.
By tradition, the election of the new patriarch must be held within six months after the election of the locum tenens. If there are no force majeure situations in Turkey, the election will take place in September-October of this year.
Why the nine year wait?
In the past, the Armenian community of Istanbul has repeatedly demanded that a new patriarch be elected, but the Turkish authorities always refused. They based their refusal on a clause in the 1863 Armenian National Constitution stating that a new patriarch may be elected only after the death of the current patriarch.
Thus, an election for the 85th patriarch only became a possibility after the 84th Patriarch of Constantinople, Archbishop Mesrop Mutafyan, died after a long illness at Istanbul's Holy Savior Hospital on March 8 of this year. Mutafyan served as patriarch since 1998, but was placed under constant medical supervision in 2008.
In 2010, an election for a co-patriarch was scheduled , but the Turkish government banned it.
Instead, the eldest clergyman of the Constantinople Patriarchate, Archbishop Shahan Svajian, resigned and the Religious Council quickly elected Archbishop Aram Ateshyan as acting patriarch.
His appointment and continued rule as “proxy patriarch” angered many in the community who claimed that the Turkish state intervened in the election.
In October 2016, the Religious Council finally officially retired Mutafyan as patriarch.
This move, however, did not result in new elections. On March 15, 2017, Karekin Bekçiyan was unanimously elected as locum tenens and tasked with organizing the election for a new patriarch. The Turkish government backed Ateshyan, who had lost to Bekçiyan. The Turkish government said it recognized Ateshyan as Acting Patriarch and that it did not recognize the results of the Bekçiyan election.
Several tumultuous months later, Bekçiyan departed Istanbul, leaving Ateshyan as Acting Patriarch.
The importance of the Armenian Patriarchate of Constantinople
Varuzhan Geghamyan, a lecturer at Yerevan State University's Oriental Studies Department, says the Armenian Patriarchate of Constantinople is, first of all, a hierarchical chair of the Armenian Apostolic Church and is symbolically and spiritually important. Second, it is the principal representative of Armenians in Turkey, primarily in Istanbul.
Considering the absence of diplomatic relations with Turkey, the patriarchate represents Turkey’s Armenian citizens and migrant workers from Armenia. Finally, the Armenian Patriarchate of Constantinople is the only structure that is authorized, or seeks such a mandate, to serve as the representative of the Armenian heritage remaining in Turkey, including Western Armenia, and standard bearer for loftier pan-Armenian interests.
Internal tensions at the patriarchate
As to the question whether the patriarchate has been able to fully perform its functions over the last ten years, given the allegations of internal chaos and tension amongst the local clergy, Geghamyan responds that given the patriarchate’s importance, any development in the ground has several layers, including the public relations factor.
According to the Geghamyan, who specializes in Turkish studies, one of the reasons for the divisions in the Istanbul Armenian community isn’t only who should be elected the new patriarch but also a rethinking of what the post should be and its future policies. This question becomes all the more relevant given the deep divisions in the community, conditions of distortion, which are often artificially incited by the authorities.
In Geghamyan's opinion, the current situation should have led to internal community debate and negotiations, culminating in a new candidate or the drafting of an agenda for the future.
Instead, we have witnessed a situation where unhealthy competition is the norm. Geghamyan draws attention to the "input" of the Turkish state in all of this, and the damage it has caused to Armenian communal life.
Community resources were not concentrated on planning for the future, on ongoing programs, or resolving intra-community problems. In the melee, matters of real import were often given short shrift.
Nevertheless, Geghamyan believes the community is now close to resolving the matter.
"The Patriarchal Seat of Constantinople has been and remains an institution which plays a crucial role in the context of the Armenians of Turkey and overarching pan-Armenian issues," he notes.
Who should the next patriarch be?
Geghamyan believes the next patriarch should be a good clergyman, a good organizer, and a good politician.
Geghamyan argues that the next the patriarch should be a good spiritual leader who understands the importance of the Constantinople Patriarchate. Being a good organizer is essential because the Armenian community of Turkey is not only centered in Istanbul. At issue is a wider cultural and historical legacy in this most complex of countries. Naturally, it is also important that the future patriarch has the skill to correctly position the patriarchate in its relations with the Turkish state. It must not damage the Armenian community nor Armenian interests, but rather push them to the fore.
Why should the patriarch cooperate with Turkish authorities?
Archbishop Aram Ateshian enjoyed the support of the Turkish authorities for many years, and he never hid the fact that he enjoyed relatively good relations with them.
Thus, is it possible that the Turkish state will interfere in the upcoming election for a new patriarch?
Geghamyan says the preferred candidate should be acceptable to both the community and the state because, unlike other Armenian communities operating in other countries, the Armenian Patriarchate of Constantinople is also of great political significance for the local authorities.
That’s to say that any activity in the patriarchate, is at the very least being monitored by Ankara. This, in turn, leads to many in Armenia criticizing Ateshyan, saying that he is working with the Turkish authorities. But, in reality, no other option is possible.
Geghamyan says that all the Armenian patriarchs of Constantinople worked in a similar manner, way, cooperating with the Turkish authorities. Otherwise, the Armenian community in Turkey could not function.
He says that anyone researching the activities of past Constantinople patriarchs, will note that many were skilled diplomats who kept the community functioning.
"Coming to the important question as to whether Aram Ateshyan can be a possible heir, from recent events, we see that he is not an acceptable individual for the whole community. The past elections for locum tenens proved this to be true. He did not collect the necessary votes. And who were the voters? They were members of the Brotherhood, who had seen him work for ten years as locum tenens? Mashalian's election implies that he is considered a more desirable candidate. It is also important for the Turkish authorities that the likely candidate for Patriarch be someone who is acceptable for a larger audience. Therefore, in this case, we cannot say that the Turkish government categorically supports Aram Ateshyan. Yes, he has the most intimate ties with the government, but it does not hinder other candidates,” Geghamyan says.
As to the observation that in 2010, Archbishop Sepouh Chouldjyan could have become co-patriarch but for the intervention of Ankara, which backed Ateshyan, and, thus, whether the Turkish state can intervene again at the last moment, Geghamyan says that all the announced candidates have support in the community. Chouldjyan is not perceived as a foreigner in Turkey. He was born there and has kept his connection to the community.
"The Turkish government will definitely contact all the candidates, which implies some negotiation and conditions. But, as to the question who who can satisfy those conditions, nobody can say for sure. If one of the candidates has absolute community support, the Turkish government will take that into account. That is, it’s not a one-sided game, but a long process, otherwise the government would long ago have nominated their favored candidate and the issue would be closed. In this case, it is very important that all community groups and the newspapers serving them understand the importance of the future ramifications,” says Geghamyan.