Հովիկ Աբրահամյանի` Դիլիջանի հողերը. 7.4 հա
Նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին և նրա մերձավորներին պատկանող անշարժ գույքի ցանկը ժամանակի ընթացքում մեծանում է: Հովիկ Աբրահամյանը տարածքային կառավարման նախարարի պաշտոնը զբաղեցնելու ժամանակ՝ 2007 թ.-ին, իր վարորդի միջոցով ձեռք է բերել Դիլիջան համայնքին պատկանած 5.7 և 1.5 հա հողակտորները: ԱԺ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնելու ժամանակ Աբրահամյանն իր թիկնազորի ղեկավարի միջոցով դարձել է 4 առանձին՝ ընդանուր 2913 քմ հողակտորի փաստացի սեփականատեր:
Բացատ՝ անտառի սրտում
Հովիկ Աբրահամյանը տարածքային կառավարման նախարարի պաշտոնում ձեռք բերած անշարժ գույքերը այդ ժամանակ գրանցում էր վարորդի՝ Մխչյան գյուղի բնակիչ Գրիգոր Գևորգյանի անունով: Այդպես է նա վարվել նաև Ծաղկաձորում ձեռք բերած անտառային հողերի գրանցման ժամանակ: Գրիգոր Գևորգյանը 2007 թ.-ին Դիլիջան համայնքի անցկացրած աճուրդում գնել է 1.5 հա հողակտոր, որի համար վճարել է 19 միլիոն 560 հազար դրամ: Մեկ քառակուսու գինը սահմանվել է այդ ժամանակ 1304 դրամ: Գրիգոր Գևորգյանը նույն հողակտորի կողքին 74 միլիոն 328 հազար դրամով գնել է 5.7 հա հողակտոր: Երկու հողակտորներն էլ մինչև 2018 թ.-ն գրանցված են եղել Աբրահամյանի վարորդի անունով, իսկ 2018 թ.-ին դրանցից փոքրը՝ 1.5 հա-ն, վաճառել է: Գնորդը սեփականության իրավունքը դեռ չի գրանցել Կադաստրի կոմիտեում, այդ իսկ պատճառով նրա անունը դեռ հայտնի չէ:
Այս հողակտորները բոլոր կողմերից շրջապատված են անտառով և ունեն բացատի տեսք: Հողակտորները գտնվում են Դիլիջան համայնքի Կոմպոզիտորների միության հանգստյան տան վերևում, սակայն հողակտորներն իրենց դիրքով պայմանավորված Դիլիջանի որևէ թաղամասից տեսանելի չեն:
Առանձնատների տարածք՝ նոր ստեղծվող թաղամասում
Բագրատունի Բարսեղյանը Հովիկ Աբրահամյանի թիկնազորի ղեկավարն էր: Աբրահամյանը նրան այնքան էր վստահում, որ Հաղթանակ զբոսայգում կառուցվող առանձնատան գործարքի համար լիազոր անձը Բագրատունի Բարսեղյանն էր: 2015 թ.-ին, երբ Հովիկ Աբրահամյանն ԱԺ նախագահն էր, Բագրատունի Բարսեղյանը մասնակցում էր Դիլիջանի քաղաքապետարանի հայտարարած աճուրդներին: Նույն օրը՝ 2015 թ.-ի հունվարի 22-ին, Բարսեղյանը հաղթող էր ճանաչվել միանգամից 4 հողակտորի գնման աճուրդներում՝ ամենաբարձր հայտ ներկայացնելով: Դիլիջանի Սարալանջի փողոցում գտնվող 4 հողակատորները (1,2,3,4), ընդահնուր՝ 2913 քմ-ն, նա գնել է 8 միլիոն 10 հազար 750 դրամով:
Ի տարբերություն վարորդի անունով գնված հողակտորների՝ թիկնազորի ղեկավարի գնած հողակտորները գտնվում են Դիլիջան քաղաքի այն թաղամասին կից, որտեղ կառուցվել և շահագործվում են Ֆինանսների նախարարության Դիլիջանի կառույցի աշխատակիցների առանձնատները: Բագրատունի Բարսեղյանի անունով գրանված հողակտորներին հարող տարածքում ծրագրվել էր նոր թաղամաս կառուցել, իսկ այդ 4 հողակտորներն իրենց դիրքով գտնվելու էին թաղամասի կենտրոնում ստեղծվելիք շատրվանների անմիջապես կողքին: Հողակտորների առանձնահատուկ դիրքն ավելի արտահայտիչ երևում է քաղաքաշինական փաստաթղթերի քարտեզում, որի նմանությամբ էլ ընդգծել ենք վերը ներկայացված նկարը:
Քրեական հետապնդում չի իրականացվել
Նախկին վարչապետին վերաբերող մի շարք քրեական գործեր միացվել և Հատուկ քննչական ծառայությունում մեկ վարույթի շրջանակում են քննվում: ՀՔԾ-ն նախորդ ամիս հայտարարեց, որ բացահայտվել են կեղծ փաստաթղթեր կազմելու միջոցով Դիլիջան համայնքում Հովիկ Աբրահամյանի մերձավորներին հողակտորներ վաճառելու դեպքեր: Վաղեմության ժամկետի և համաներման ակտի հիմքերով որոշում էր կայացվել քրեական հետապնդում չիրականացնել, սակայն Տարածքային կառավարման նախարարությանը առաջարկվել էր, որ աճուրդի որոշումներն առոչինչ ճանաչելու և գույքերը համայնքին վերադարձնելու ուղղությամբ գործընթաց սկսեն:
ՀՔԾ-ից քրեական գործի այդ դրվագի վերաբերյալ մեր մի շարք հարցերին ի պատասխան՝ հայտնել են. «Ինչպես Դիլիջան համայնքի ղեկավար Արմեն Սանթրոսյանի, այնպես էլ մյուս համայնքների ղեկավարների և հանձնաժողովների անդամների նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնելու որոշում է կայացվել քրեական պատասխանատվության ենթարկելու` օրենքով նախատեսված վաղեմության ժամկետներն անցած լինելու և համաներման մասին օրենքն ընդունելու հիմքով: Ինչ վերաբերում է Հովիկ Աբրահամյանին, Բագրատունի Բարսեղյանին և Գրիգոր Գևորգյանին, ապա հարցման մեջ նշված դրվագներով նրանց գործողություններին իրավաբանական գնահատականներ դեռևս չեն տրվել քրեական գործի շրջանակներում: Քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է` հնարավոր այլ չարաշահումներն ու դրանք կատարած անձանց ողջ շրջանակը բացահայտելու և նրանց արարքներին իրավաբանական գնահատականներ տալու ուղղությամբ»:
Դիլիջանի քաղաքապետարանը չի շտապում դատարան դիմել
Դիլիջան համայնքի ղեկավար Արմեն Սանթրոսյանը հարցաքննվել է Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի շրջանակում, բայց նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հետ չի առերեսվել: Այս մասին Արմեն Սանթրոսյանն ասաց «Հետք»-ի հետ զրույցում:
«Նոր ենք ստացել Տարածքային կառավարման նախարարությունից գրությունը որոշումներն առոչինչ ճանաչելու և հողերը համայնքին վերադարձնելու գործընթաց սկսելու մասին: Մեր իրավաբանական բաժինն արդեն ուսումնասիրում է, թե հետագա քայլերն ինչպես պետք է արվեն, որովհետև սա առաջին դեպքն է: Անկեղծ ասած՝ մենք նմանատիպ փորձ չենք ունեցել և ուսումնասիրում ենք, որպեսզի տեսնենք ամբողջությամբ ինչպես է լինելու օրենքի սահմաններում, որպեսզի գործընթացը ճիշտ շարունակություն ստանա»,- ասաց Դիլիջան համայնքի ղեկավարը:
Հարցին՝ այս ընթացքում Հովիկ Աբրահամյանն ուղիղ կամ միջնորդավորված չի՞ առաջարկել, որ հողերը վերադարձնեն համայնքին և ազատվեն այդ պատմությունից, քաղաքապետը բացասական պատասխան տվեց: Արմեն Սանթրոսյանը վստահեցնում է, որ աճուրդների ժամանակ Հովիկ Աբրահամյանն իրեն չի զանգահարել, քանի որ աճուրդներն իրենց մոտ բաց են եղել բոլոր քաղաքացիների համար: «Որևէ զանգ, որևէ նմանատիպ բան չի եղել, որովհետև ամբողջությամբ ուսումնասիրվել է գործը, այդ հատվածում կադաստրային արժեքը 1242 դրամ է, մեկնարկային գինը դրված է եղել 2500 դրամ, այսինքն՝ կրկնակի և ավել: Մասնակցել է 4 անձ, որոնց քայլերի ընթացքում գինը բերվել, հասցվել է 3000 դրամի: Այսինքն՝ որևէ միջնորդություն, որևիցե զանգ չի եղել, և ցանկացած մարդ եկել, մասնակցել է»,- եզրափակեց Դիլիջան համայնքի ղեկավար Արմեն Սանթրոսյանը:

Принадлежащие Овику Абрамяну в 7,4 гектара земли Дилижане
Список объектов недвижимости, принадлежащих бывшему премьер-министру РА Овику Абрамяну и близким ему лицам, пополняется. В 2007 г., в период пребывания О.Абрамяна в должности министра территориального управления, он через своего водителя приобрел принадлежащие общине Дилижан земельные участки площадью 5.7 и 1.5 га. Став председателем Национального Собрания, Абрамян посредством начальника своей службы охраны стал собственником четырех отдельных участков общей площадью 2913 кв.м.
Поляна в центре леса
Единицы недвижимости, которые экс-премьер приобрел, будучи министром территорального управления, в то время оформлялись на его водителя – жителя села Мхчян Григора Геворкяна. Так он поступил и с регистрацией приобретенных в Цахкадзоре лесных участков.
В 2007 г. Григор Геворкян купил на аукционе в общине Дилижан 1.5 га земли, заплатив за нее 19 млн 560 тыс. драмов. В то время стоимость одного квадратного метра составляла 1304 драма. Рядом с этим участком Григорян за 74 млн 328 тыс. драмов приобрел 5,7 га. До 2018 г. оба участка были зарегистрированы на имя водителя Овика Абрамяна, а в 2018 г. он продал меньший по размеру участок площадью 1,5 га.
Покупатель до сих пор не зарегистрировал в Комитете кадастра свое право на собственность, поэтому его имяя пока неизвестно.
Указанные участки со всех сторон оркужены лесом и имеют форму поляны. Они находятся в верхней части дома отдыха Союза композиторов в Дилижане, однако в силу своего месторасположения не видны ни с одной точки города.
Зарегистрированные на имя водителя Овика Абрамяна земельные участки площадью 1,5 и 5,7 га на поляне
Район особняков во вновь создаваемом квартале
Багратуни Барсегян был начальником службы охраны Овика Абрамяна. Последний доверял ему настолько, что при совершении сделки по строительству особняка рядом с парком Победы в Ереване назначил его уполномоченным лицом. В 2015 г., когда Абрамян был спикером парламента, Барсегян принял участие в объявленном мэрией Дилижана аукционе. В тот же день, 22 января 2015 г., Багратуни Барсегян был признан победителем сразу на четырех аукционах по покупке земли.
Находящиеся на улице Сараланджи в Дилижане четыре земельных участка общей площадью 2913 кв.м он купил за 8 млн 10 тыс. 750 драмов.
В отличие от земельных участков, оформленных на имя водителя Овика Абрамяна, земли, купленные начальником его службы охраны, находятся рядом с той частью города, где построены дачи сотрудников Министерства финансов.
По соседству с участками, записанными на имя Багратуни Барсегяна, планировалось построить новый квартал. В этом случае все четыре участка оказались бы рядом с фонтоном, который предусматривалось построить в центре квартала.
Особое месторасположение этих земель наглядно видно на карте градостроительных документов.
Багратуни Барсегян и зарегистрированные на его имя четыре земельных участка
Уголовное преследование не было осуществлено
Касающиеся бывшего премьера несколько уголовных дел объединены в одно и расследуются в Специальной следственной службе в рамках одного производства. В прошлом месяце ССС заявила, что в общине Дилижан раскрыты случаи продажи земельных участков близким лицам Овика Абрамяна.
Однако уголовное преследование было решено не осуществлять на основании истечения срока давности и судебного акта об амнистии. Вместе с тем Министерству территориального управления было предложено аннулировать результаты аукционов и начать процесс возвращения недвижыимости общине,
Специальная следственная служба в ответ на наш запрос о данном эпизоде сообщила, что уголовное дело в отношении руководителя общины Дилижан Армена Сантросяна, руководителей других общин, членов комиссии не было возбуждено в связи с истечением срока давности для привлечения к уголовной ответственности, а также на основании судебного акта об амнистии.
Что касается Овика Абрамяна, Багратуни Барсегяна и Григора Геворкяна, то их действия в рамках указанных в запросе эпизодов пока не получили юридическую оценку. Предварительное следствие по данному уголовному делу продолжается.
Руководитель общины Дилижан Армен Сантросян
Мэрия Дилижана не спешит обращаться в суд
Руководитель общины Дилижан Армен Сантросян был допрошен в рамках уголовного дела, рсследуемого в Специальной следственной службе. Однако очная ставка с бывшим премьер-министрjм Овиком Абрамяном не была проведена. Об этом Hetq.am сообщил сам А.Сантросян.
На вопрос, предлагал ли в этот период Овик Абрамян – прямо или косвенно – вернуть земли общине и положить конец этой истории, мэр ответил отрицательно.
Армен Сантросян заверил, что во время проведения аукционов Овик Абрамян не звонил ему, так как аукционы проходили открыто, и в них могли участвовать все желающие.