Հովիկ Աբրահամյանի` Դիլիջանի հողերը. 7.4 հա
Նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին և նրա մերձավորներին պատկանող անշարժ գույքի ցանկը ժամանակի ընթացքում մեծանում է: Հովիկ Աբրահամյանը տարածքային կառավարման նախարարի պաշտոնը զբաղեցնելու ժամանակ՝ 2007 թ.-ին, իր վարորդի միջոցով ձեռք է բերել Դիլիջան համայնքին պատկանած 5.7 և 1.5 հա հողակտորները: ԱԺ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնելու ժամանակ Աբրահամյանն իր թիկնազորի ղեկավարի միջոցով դարձել է 4 առանձին՝ ընդանուր 2913 քմ հողակտորի փաստացի սեփականատեր:
Բացատ՝ անտառի սրտում
Հովիկ Աբրահամյանը տարածքային կառավարման նախարարի պաշտոնում ձեռք բերած անշարժ գույքերը այդ ժամանակ գրանցում էր վարորդի՝ Մխչյան գյուղի բնակիչ Գրիգոր Գևորգյանի անունով: Այդպես է նա վարվել նաև Ծաղկաձորում ձեռք բերած անտառային հողերի գրանցման ժամանակ: Գրիգոր Գևորգյանը 2007 թ.-ին Դիլիջան համայնքի անցկացրած աճուրդում գնել է 1.5 հա հողակտոր, որի համար վճարել է 19 միլիոն 560 հազար դրամ: Մեկ քառակուսու գինը սահմանվել է այդ ժամանակ 1304 դրամ: Գրիգոր Գևորգյանը նույն հողակտորի կողքին 74 միլիոն 328 հազար դրամով գնել է 5.7 հա հողակտոր: Երկու հողակտորներն էլ մինչև 2018 թ.-ն գրանցված են եղել Աբրահամյանի վարորդի անունով, իսկ 2018 թ.-ին դրանցից փոքրը՝ 1.5 հա-ն, վաճառել է: Գնորդը սեփականության իրավունքը դեռ չի գրանցել Կադաստրի կոմիտեում, այդ իսկ պատճառով նրա անունը դեռ հայտնի չէ:
Այս հողակտորները բոլոր կողմերից շրջապատված են անտառով և ունեն բացատի տեսք: Հողակտորները գտնվում են Դիլիջան համայնքի Կոմպոզիտորների միության հանգստյան տան վերևում, սակայն հողակտորներն իրենց դիրքով պայմանավորված Դիլիջանի որևէ թաղամասից տեսանելի չեն:
Առանձնատների տարածք՝ նոր ստեղծվող թաղամասում
Բագրատունի Բարսեղյանը Հովիկ Աբրահամյանի թիկնազորի ղեկավարն էր: Աբրահամյանը նրան այնքան էր վստահում, որ Հաղթանակ զբոսայգում կառուցվող առանձնատան գործարքի համար լիազոր անձը Բագրատունի Բարսեղյանն էր: 2015 թ.-ին, երբ Հովիկ Աբրահամյանն ԱԺ նախագահն էր, Բագրատունի Բարսեղյանը մասնակցում էր Դիլիջանի քաղաքապետարանի հայտարարած աճուրդներին: Նույն օրը՝ 2015 թ.-ի հունվարի 22-ին, Բարսեղյանը հաղթող էր ճանաչվել միանգամից 4 հողակտորի գնման աճուրդներում՝ ամենաբարձր հայտ ներկայացնելով: Դիլիջանի Սարալանջի փողոցում գտնվող 4 հողակատորները (1,2,3,4), ընդահնուր՝ 2913 քմ-ն, նա գնել է 8 միլիոն 10 հազար 750 դրամով:
Ի տարբերություն վարորդի անունով գնված հողակտորների՝ թիկնազորի ղեկավարի գնած հողակտորները գտնվում են Դիլիջան քաղաքի այն թաղամասին կից, որտեղ կառուցվել և շահագործվում են Ֆինանսների նախարարության Դիլիջանի կառույցի աշխատակիցների առանձնատները: Բագրատունի Բարսեղյանի անունով գրանված հողակտորներին հարող տարածքում ծրագրվել էր նոր թաղամաս կառուցել, իսկ այդ 4 հողակտորներն իրենց դիրքով գտնվելու էին թաղամասի կենտրոնում ստեղծվելիք շատրվանների անմիջապես կողքին: Հողակտորների առանձնահատուկ դիրքն ավելի արտահայտիչ երևում է քաղաքաշինական փաստաթղթերի քարտեզում, որի նմանությամբ էլ ընդգծել ենք վերը ներկայացված նկարը:
Քրեական հետապնդում չի իրականացվել
Նախկին վարչապետին վերաբերող մի շարք քրեական գործեր միացվել և Հատուկ քննչական ծառայությունում մեկ վարույթի շրջանակում են քննվում: ՀՔԾ-ն նախորդ ամիս հայտարարեց, որ բացահայտվել են կեղծ փաստաթղթեր կազմելու միջոցով Դիլիջան համայնքում Հովիկ Աբրահամյանի մերձավորներին հողակտորներ վաճառելու դեպքեր: Վաղեմության ժամկետի և համաներման ակտի հիմքերով որոշում էր կայացվել քրեական հետապնդում չիրականացնել, սակայն Տարածքային կառավարման նախարարությանը առաջարկվել էր, որ աճուրդի որոշումներն առոչինչ ճանաչելու և գույքերը համայնքին վերադարձնելու ուղղությամբ գործընթաց սկսեն:
ՀՔԾ-ից քրեական գործի այդ դրվագի վերաբերյալ մեր մի շարք հարցերին ի պատասխան՝ հայտնել են. «Ինչպես Դիլիջան համայնքի ղեկավար Արմեն Սանթրոսյանի, այնպես էլ մյուս համայնքների ղեկավարների և հանձնաժողովների անդամների նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնելու որոշում է կայացվել քրեական պատասխանատվության ենթարկելու` օրենքով նախատեսված վաղեմության ժամկետներն անցած լինելու և համաներման մասին օրենքն ընդունելու հիմքով: Ինչ վերաբերում է Հովիկ Աբրահամյանին, Բագրատունի Բարսեղյանին և Գրիգոր Գևորգյանին, ապա հարցման մեջ նշված դրվագներով նրանց գործողություններին իրավաբանական գնահատականներ դեռևս չեն տրվել քրեական գործի շրջանակներում: Քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է` հնարավոր այլ չարաշահումներն ու դրանք կատարած անձանց ողջ շրջանակը բացահայտելու և նրանց արարքներին իրավաբանական գնահատականներ տալու ուղղությամբ»:
Դիլիջանի քաղաքապետարանը չի շտապում դատարան դիմել
Դիլիջան համայնքի ղեկավար Արմեն Սանթրոսյանը հարցաքննվել է Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի շրջանակում, բայց նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հետ չի առերեսվել: Այս մասին Արմեն Սանթրոսյանն ասաց «Հետք»-ի հետ զրույցում:
«Նոր ենք ստացել Տարածքային կառավարման նախարարությունից գրությունը որոշումներն առոչինչ ճանաչելու և հողերը համայնքին վերադարձնելու գործընթաց սկսելու մասին: Մեր իրավաբանական բաժինն արդեն ուսումնասիրում է, թե հետագա քայլերն ինչպես պետք է արվեն, որովհետև սա առաջին դեպքն է: Անկեղծ ասած՝ մենք նմանատիպ փորձ չենք ունեցել և ուսումնասիրում ենք, որպեսզի տեսնենք ամբողջությամբ ինչպես է լինելու օրենքի սահմաններում, որպեսզի գործընթացը ճիշտ շարունակություն ստանա»,- ասաց Դիլիջան համայնքի ղեկավարը:
Հարցին՝ այս ընթացքում Հովիկ Աբրահամյանն ուղիղ կամ միջնորդավորված չի՞ առաջարկել, որ հողերը վերադարձնեն համայնքին և ազատվեն այդ պատմությունից, քաղաքապետը բացասական պատասխան տվեց: Արմեն Սանթրոսյանը վստահեցնում է, որ աճուրդների ժամանակ Հովիկ Աբրահամյանն իրեն չի զանգահարել, քանի որ աճուրդներն իրենց մոտ բաց են եղել բոլոր քաղաքացիների համար: «Որևէ զանգ, որևէ նմանատիպ բան չի եղել, որովհետև ամբողջությամբ ուսումնասիրվել է գործը, այդ հատվածում կադաստրային արժեքը 1242 դրամ է, մեկնարկային գինը դրված է եղել 2500 դրամ, այսինքն՝ կրկնակի և ավել: Մասնակցել է 4 անձ, որոնց քայլերի ընթացքում գինը բերվել, հասցվել է 3000 դրամի: Այսինքն՝ որևէ միջնորդություն, որևիցե զանգ չի եղել, և ցանկացած մարդ եկել, մասնակցել է»,- եզրափակեց Դիլիջան համայնքի ղեկավար Արմեն Սանթրոսյանը:

The list of real estate owned by former Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan and his associates has grown over time.
During his tenure as Minister of Territorial Administration, in 2007, Hovik Abrahamyan acquired his 5.7 and 1.5 hectares of Dilijan community land through his driver.
During his tenure as Speaker of the National Assembly, Abrahamyan, through his bodyguard, became the owner of four separate plots amounting to 2913 square meters.
A clearing in the forest
Hovik Abrahamyan registered the real estate acquired while Minister of Territorial Administration in the name of his driver, Grigor Gevorgyan, a resident of Mkhchyan village. He did the same when registering forested land acquired in Tzakhkadzor.
Grigor Gevorgyan bought 1.5 hectares of land at an auction held in Dilijan in 2007, for which he paid 19.560 million drams. The price for one square was set at AMD 1,304. Gevorgyan bought 5.7 hectares of land for 74.328 million drams next to the same plot. Both plots were registered in the name of Abrahamyan's driver until 2018. In 2018, the smaller of the two was sold. The buyer has not yet registered the property right with the Cadastre Committee, so his name is not known.
These plots are surrounded by forest on all sides and look like someone cleared them. The plots overlook the Dilijan Community Composers Union’s Resort Home, but the plots are not visible from any Dilijan district due to their location.
Houses in newly created district
Bagratuni Barseghyan was the head of Hovik Abrahamyan's security detachment.
Abrahamyan trusted him so much that Barseghyan was the person authorized for the property transaction of the palatial house in Yerevan’s Haghtanak (Victory) Park.
In 2015, when Hovik Abrahamyan was the NA Speaker, Barseghyan participated in the auctions announced by the Dilijan Municipality. On the same day, January 22, 2015, Barseghyan was declared the winner of the four-plot auction, with the highest bid. He bought the 4 plots (1,2,3,4) on Saralanj Street in Dilijan, totaling 2913 square meters, for AMD 8.010 million.
Unlike the plots purchased in the name of the driver, the plots purchased by the bodyguard are located near the district of Dilijan, where the houses of Dilijan staff of the Ministry of Finance are being built and operated.
In the area adjacent to Barseghyan's Bagratuni land, a new district was planned to be built, and these four plots would have been located next to the fountains to be set up in the center of the district. The unique position of the plots is to be seen in the below photo.
No criminal prosecution
A number of criminal cases filed against the former prime minister have been merged and are being investigated by the Special Investigation Service (SIS) in one proceeding. The SIS announced last month that it had uncovered cases where false documents were used to sell land to Hovik Abrahamyan's relatives in Dilijan. On the basis of the statute of limitations and the amnesty act, it was decided not to prosecute, but the Ministry of Territorial Administration was advised to begin the process of recognizing the auction's decisions as void and returning the property to the community.
In response to a number of Hetq inquiries on the matter, the SIS responded:
“Both Dilijan community leader Armen Santrosyan and other community leaders and committees have decided not to prosecute on the grounds of expiry of the statute of limitations and amnesty law. As for Hovik Abrahamyan, Bagratuni Barseghyan and Grigor Gevorgyan, their actions have not been given legal assessments in the criminal case. The preliminary investigation into the criminal case is continuing to uncover further possible abuses, the full extent of the perpetrators, and to provide legal assessments of their actions. "
Dilijan Municipality in no rush to prosecute
Dilijan Mayor Armen Santrosyan was questioned in the Special Investigation Service's criminal case but has not confronted former Prime Minister Hovik Abrahamyan.
“We have just received a letter from the Ministry of Territorial Administration recognizing the decisions as void and the process of returning the land to the community. Our law department is already exploring how to proceed, as this is the first case. To be honest, we haven't had such an experience and are studying to see how it will be within the law so that the process can continue properly, ”said the Dilijan community leader.
Asked whether Hovik Abrahamyan, directly or through mediators, has offered to return the lands to the community and bury the story, Santrosyan said no.
Santrosyan claims that during the auctions Hovik Abrahamyan never called him because the auctions were open to all citizens.
“There was no such call, because the case was thoroughly investigated, the cadastral value in that area was 1,242 drams, the starting price was ,2500 drams, that is, more than double. Four people were involved in the auction and the price rose to 3,000 drams. In other words, there was no intervention, no call and anyone came to participate, ” said Dilijan Mayor Armen Santrosyan.