Պաշտոնյաները Ծաղկաձորում 50 հեկտար անտառ են սեփականաշնորհել
2007թ.-ին կառավարության որոշմամբ Հրազդանի անտառտնտեսությունից 14 հա անտառային տարածք տրամադրվեց Հրազդան համայնքին: Նույն տարում այդ տարածքը տարբեր լոտերով դրվեց աճուրդի: Դրանք ձեռք բերեցին պաշտոնյաներն ու նրանց հետ փոխկապակցված անձինք: 2009 թվականին ԱԺ-ն 2 անգամ օրենք ընդունեց, որպեսզի այդ 14 հա հողակտորը և դրան կից ավելի քան 36 հա հողակտոր փոխադրվեն Ծաղկաձոր համայնքի տարածք: Իսկ Ծաղկաձորում հողակտորները միշտ բարձր արժեք են ունեցել:
Ներկայացնում ենք, թե ովքեր, ինչ հանգամանքներում, ում միջոցով են անտառային հողերը գնել և հետագայում ում են օտարել դրանք:
Հայաստանի նախկին պաշտոնյաների կողմից իրականացված հնարավոր կոռուպցիոն գործարքների բնույթը դեռ ամբողջությամբ բացահայտված չէ: Պետական բարձր պաշտոններ զբաղեցրած մի խումբ անձանց մասնակցությամբ կատարված գործարքների արդյունքում 2007թ.-ին մասնավորեցվել է մոտ 14 հա անտառապատ տարածք:
«Հետք»-ը կարողացել է պարզել, թե ինչպես է հատուկ պահպանվող տարածքը դարձել նախկին պաշտոնյաների հետ փոխկապակցված անձանց, երբեմն էլ հենց պաշտոնյաների սեփականությունը: Գործարքի արդյունքում հողակտորներ են ձեռք բերել նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի նախկին տնօրեն Մարտուն Մաթևոսյանը, քննչական կոմիտեի նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանի որդին, ԱԺ նախկին պատգամավոր Աղվան Վարդանյանի եղբայրը, ԱԺ նախկին պատգամավոր Ռուբիկ Հակոբյանի կինը, Հրազդան համայնքի նախկին ղեկավար Արամ Դանիելյանի կինը, Արամ Դանիելյանի նախկին խորհրդականի որդին, Կոտայքի նախկին մարզպետ Կովալենկո Շահգալդյանի մերձավորները, ԱԺ նախկին պատգամավոր Հարություն Ղարագյոզյանի կինը, բռնցքամարտիկ Արթուր Աբրահամի հետ կապ ունեցող անձինք, Դանիայի Թագավորությունում ՀՀ նախկին դեսպան Հրաչյա Աղաջանյանը և այլք:
Կառավարությունն իր անդամների համար որոշում ընդունեց
2007 թվականի ապրիլին կառավարությունը, Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ, ընդունում է հողերի կատեգորիան փոխելու մասին «422-Ն» որոշում: Կոտայքի մարզի Հրազդանի քաղաքային համայնքի վարչական սահմաններում գտնվող` պետական սեփականություն հանդիսացող անտառային ֆոնդի հողերից 50.48 հեկտարը փոխադրվեց խառը կառուցապատման և հատուկ պահպանվող տարածքների հողերի կատեգորիա: Հատուկ պահպանվող հողերի կատեգորիա փոխադրված 14 հեկտարը դարձավ Հրազդան համայնքի սեփականությունը:
Այդ որոշումից մեկ ամիս անց Հրազդան համայնքը 14 հա հողակտորը առանձին լոտերով դրեց աճուրդի: Դրանք գնեցին այդ ժամանակ պետական պաշտոնյաների հետ փոխկապակցված անձինք: Ամբողջ հողակտորները վաճառվեցին մեկ ամսվա ընթացքում: Հողակտորները վաճառելուց հետո Ազգային ժողովը 2009 թվականին երկու անգամ փոփոխություն կատարեց Հայաստանի վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքում (փոփոխություն 1, 2): Փոփոխությունների արդյունքում` նշված 14 հա հողակտորը և դրան կից ևս 36 հա հողակտոր Հրազդան համայնքի տարածքից փոխադրվեցին Ծաղկաձոր համայնքի վարչական տարածք (քարտեզ 1, 2):
Լուսանկարում ընդգծված 53.27 հա հողկատորի մեջ է մտնում վերև նծված 14 հա տարածքը, փաստաթուղթը ձեռք է բերվել Հրազդանի արխիվից
Ծաղկաձոր համայնքի հողակտորների կադաստրային արժեքն անհամեմատ ավելի բարձր է, քան Հրազդանինը:
Նշված անտառապատ տարածքն այսօր գտնվում է Ծաղկաձոր համայնքի Մհեր Մկրտչյան փողոցի սկզբնամասում՝ սարի ձախ լանջին, որտեղ տեղակայված է «Արարատ ռեզորտ» հյուրանոցային համալիրը: Նախկինում այն գտնվում էր Հրազդանի Ջրառատ թաղամասում:
Կովալենկո Շահգալդյան (1.25 հա)
Ծաղկաձոր համայնքի Մհեր Մկրտչյան 30 հասցեի 1.25 հեկտար հողակտորը 2007թ.-ին Հրազդան համայնքից ձեռք է բերել Արարատի մարզի Հայանիստ գյուղի բնակիչ Արմեն Սոսյանը: Հողակտորի ներկայիս սեփականատերը «Արայ» ընկերության` ինքնասպանություն գործած սեփականատիրոջ մայրն է՝ Կարինե Սուքիասյանը: «Հետք»-ին հաջողվեց զրուցել հողակտորն առաջինը ձեռք բերած Արմեն Սոսյանի հետ: Սոսյանին հարցրինք, թե իրեն որտեղի՞ց գումար և ինչպե՞ս է իմացել, որ Հրազդան համայնքում անտառածածկ տարածք է վաճառվում: Արմեն Սոսյանը ուշագրավ բացահայտում արեց: Նա պատմեց, որ 300 ԱՄՆ դոլար գումարի դիմաց ինքը գնացել է Հրազդան քաղաք, տվել է իր անձնագիրը Կոտայքի նախկին մարզպետ Կովալենկո Շահգալդյանի հետ կապ ունեցող անձանց և փաստաթղթեր ստորագրել, որոնց բովանդակությանը չի կարողացել ծանոթանալ: Փաստաթղթերը ձևակերպելուց հետո Կովալենկո Շահգալդյանի տանն է եղել, իսկ վերջում Արմեն Սոսյանին շնորհակալություն են հայտնել և տրամադրել են 300 ԱՄՆ դոլարը` որպես պարգևավճար: Նա երկար ժամանակ չի իմացել, որ ինքն անտառային հողակտորի սեփականատեր է: Արմեն Սոսյանը մեզ հետ զրույցից մեկ օր անց զանգահարեց մեզ և հայտնեց, որ Կովալենկո Շահգալդյանն ընդհանրապես կապ չունի, և որ իրեն գումար է տվել Հրազդան համայնքի ճարտարապետը, որի անունն այդպես էլ չհիշեց:
Հետագայում, ինչպես երեւում է կադաստրի պետական կոմիտեի տրամադրած տեղեկությունից, Արմեն Սոսյանի ձեռք բերած հողակտորի սեփականատերը դարձել է Կարինե Սուքիասյանը:
Մարտուն Մաթևոսյան-Ռուբիկ Հակոբյան (1.9 հա)
Մարտուն Մաթևոսյանը «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն է նշանակվել 2005 թվականին: Գործարքի ժամանակ՝ 2007 թ.-ին, նա զբաղեցնում էր ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնը: Հրազդան համայնքի հայտարարած աճուրդին մասնակցել է անձամբ ինքը: Այդ մասին տեղեկանում ենք Հրազդանի արխիվից ձեռք բերած փաստաթղթերից (1, 2), որը կնքված է Հրազդանի նախկին քաղաքապետ Արամ Դանիելյանի կողմից: Հետագայում Մարտուն Մաթևոսյանի գնած 1.9 հա հողակտորը դարձել է ԱԺ նախկին պատգամավոր Ռուբիկ Հակոբյանի կնոջ՝ Աիդա Սամսոնյանի սեփականությունը: Մինչ օրս հողակտորը պատկանում է Հակոբյանի կնոջը: Մեր հետ զրույցում Մարտուն Մաթևոսյանը նշեց, որ հողակտորը գնելու ժամանակ ինքը եղել է «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենը, իսկ հողակտորը գնել է իր ընկերոջ՝ Ռուբիկ Հակոբյանի համար: Մարտուն Մաթևոսյանի խոսքով` այդ ժամանակ Ռուբիկ Հակոբյանը Հայաստանում չէր և խնդրել էր, որ ինքը մասնակցի աճուրդին ու գնի հողակտորը: Մաթևոսյանն այդպես էլ արել է, սակայն չի հիշում, թե աճուրդով հողը գնելուց հետո այն նվիրե՞լ, թե՞ վաճառել է Ռուբիկ Հակոբյանի կնոջը: Ռուբիկ Հակոբյանը 2000-ից 2008 թվականն ընկած ժամանակահատվածում եղել է Սանկտ Պետերբուրգում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսը: Ծաղկաձորում գտնվող անտառային ծածկույթով հողակտորն այժմ էլ նույն տեսքն ունի, որևէ կառուցապատում արված չէ: Ռուբիկ Հակոբյանն այս օրերին Հայաստանում չի գտնվում: Եթե Ռուբիկ Հակոբյանը գործարքի վերաբերյալ մենկաբանություն տալու անհրաժեշտություն տեսնի, մենք այն կներկայացնենք առաջիկայում:
Արամ Դանիելյան (1.55 հա)
Հրազդանի նախկին քաղաքապետ Արամ Դանիելյանը քաղաքապետ է դարձել 2002 թվականին և պաշտոնավարել է մինչև 2018 թվականը: 2007 թվականի մայիսին տեղի ունեցած աճուրդին մասնակցել է Արամ Դանիելյանի կինը՝ Զարիկ Գեւորգյանը: Դանիելյանը հաստատել է իր կնոջ` աճուրդում հաղթող ճանաչվելու փաստը: Հետագայում, Արամ Դանիելյանն իր կնոջը սպասարկման օբյեկտ կառուցելու թույլտվություն է տվել:
Արամ Դանիելյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում հաստատեց, որ իր կինը ձեռք է բերել հողակտոր նշված անտառապատ տարածքում: Հարցին՝ որտեղի՞ց է իր կինն իմացել, որ նման հողակտոր է աճուրդի հանվել, Դանիելյանը պատասխանեց, որ մյուս քաղաքացիների նման իր կինն էլ է մասնակցել աճուրդին, և այդտեղ որևէ խնդիր չի տեսնում: Հրազդանի նախկին քաղաքապետը նույնիսկ շահերի բախում չի տեսնում իր կնոջը հողակտոր վաճառելու փաստում: Կադաստրի պետական կոմիտեի տվյալներով՝ Դանիելյանի կնոջը պատկանած հողակտորն այժմ սեփականության իրավունքով անցել է ոմն Ժորա Գևորգյանի: Արամ Դանիելյանը հողակտորի վերաբերյալ այլ հարցերի չպատասխանեց՝ պատճառաբանելով, որ «խոսելու համար տեղը հարմար չի»:
Կովալենկո Շահգալդյան (3.74 հա)
Կովալենկո Շահգալդյանը Կոտայքի մարզպետի պաշտոնում աշխատել է 2001-ից 2014 թվականները, իր անունով հողակտոր ձեռք չի բերել: Նրա փոխարեն աճուրդներին մասնակցել է Չարենցավանի «Մշակույթ» ՀՈԱԿ-ի տնօրեն Ռոման Գալուստյանը: Գալուստյանը եղել է նաև Չարենցավան համայնքի ավագանու անդամ: Ռոման Գալուստյանը շուրջ 3.74 հա հողակտորը մաս-մաս է ձեռք բերել Հրազդանի քաղաքապետարանի հայտարարած աճուրդներում: Հետագայում, երբ հողակտորները փոխադրվել են Ծաղկաձոր համայնքի տարածք, դրանք բոլորը վաճառել է տարբեր քաղաքացիների: Կովալենկո Շահգալդյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում հաստատեց, որ ճանաչում է և առնչվել է Չարենցավանի բնակիչ Ռոման Գալուստյանի հետ, սակայն նրա կողմից անտառային հողակտոր գնելու գործարքի հետ ինքը կապ չունի: Կովալենկո Շահգալդյանը նշեց նաև, որ լավ չի հիշում, թե 2007 թվականին ինչ գործընթաց է տեղի ուենցել անտառապատ տարածքի շուրջ, սակայն, մի միտք հակառակի մասին է վկայում: Կովալենկո Շահգալդյանը մեր հարցերից մեկին հարցով պատասխանեց. «Հիմա այդ տարածքներում կառուցապատում կա՞»: Նա դրանով անուղղակիորեն փորձեց արդարանալ, թե իբր ոչ ծառ է հատվել, և ոչ էլ կառուցապատում է եղել տարածքում, սակայն ի ցույց դրեց այդ ժամանակվա իրադարձությունները լավ հիշելու հանգամանքը:
Աղվան Հովսեփյան (1.1 հա)
Քննչական կոմիտեի նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանի որդին՝ Արմեն Հովսեփյանը և վերջինիս գործընկեր Արշավիր Սարգսյանը նույնպես առնչվում են անտառային հողակտորների մասնավորեցման գործընթացներին: Հողակտորները ձեռք բերելու գործարքների ժամանակ Աղվան Հովսեփյանը զբաղեցնում էր Հայաստանի գլխավոր դատախազի պաշտոնը: Հովսեփյանի որդիների հետ բիզնես գործունեություն իրականացրած Արշավիր Սարգսյանը 2007 թվականին Հրազդան համայնքից աճուրդային կարգով ձեռք է բերել 0.3 հա հողակտոր, որը հետագայում այլ անձի սեփականություն է դարձել: Կադաստրի պետական կոմիտեի տվյալնեով` այդ հողակտորն այժմ պատկանում է քաղաքացի Գեղամ Խաչատրյանին: Աղվան Հովսեփյանի որդին՝ Արմեն Հովսեփյանը, նույն տարածքում այժմ ունի 0.71 հա անտառապատ հողակտոր: Այն ձեռք է բերել Կովալենկո Շահգալդյանի հետ կապ ունեցած Ռոման Գալուստյանից:
Աղվան Վարդանյան (3.99 հա)
2003-ից 2008 թվականը աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Աղվան Վարդանյանը նույնպես առնչվել է հողակտորների ձեռքբերման գործարքին: Աղվան Վարդանյանի եղբայրը` Իշխան Վարդանյանը, 2007 թվականին մասնակցել է Հրազդանի քաղաքապետարանի հայտարարած աճուրդին և դարձել է մոտ 4 հա հողակտորի սեփականատեր): Աղվան Վարդանյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում հաստատեց, որ իր եղբայրն այդ ժամանակ ունեցել է հողակտոր, սակայն այսօր այդ հողակտորն իրեն չի պատկանում: Աղվան Վարդանյանը բացառեց իր կապը հողակտորի ձեռքբերման գործարքին: Մեր զրուցակցի խոսքով, հողակտորն իր եղբայրը հետագայում նվիրատվություն է արել, սակայն չկարողացավ մտաբերել թե ում, քանի որ երկար տարիներ են անցել այդ գործարքից: Կադաստրի պետական կոմիտեի, Ծաղկաձորի քաղաքապետարանի և Հրազդանի արխիվի տվյալները համադրելով` պարզ է դառնում, որ այդ 3.99 հա հողակտորն այժմ սեփականության իրավունքով պատկանում է Ծաղկաձոր համայնքին: Ծաղկաձորի քաղաքապետարանից մեր հարցին ի պատասխան ասացին, որ իրենց ձեռքի տակ եղած փաստաթղթերով չեն կարող ասել, թե արդյոք նշված 3.99 հա հողակտորը Իշխան Վարդանյանը նվիրատվությամբ, թե՞ վաճառքով է փոխանցել համայնքին:
Հարություն Ղարագյոզյան (4 հա)
Աժ նախկին պատգամավոր Հարություն Ղարագյոզյանն անմասն չի մնացել անտառապատ տարածքներ գնելու գործարքից: Ղարագյոզյանի կինը՝ Շամրիկ Գաբրիելյանը նույնպես աճուրդով հողակտոր է գնել Հրազդան համայնքից: Գործարքի ժամանակ Հարություն Ղարագյոզյանը Ազգային ժողովի պատգամավոր էր:
Նրա կինը՝ Շամրիկ Գաբրիելյանը, հողակտորը գնելուց տարիներ անց բաժանել է երկու մասի և 2 հա-ն վաճառել է ոմն Սաֆար Խալու Հուշանգ Հաշեմի: Հարություն Ղարագյոզյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում հաստատեց, որ կինը հողակտոր է գնել, որի մի մասը հետագայում վաճառել են այլ անձի: Նա չհիշեց, թե ով է իրենց առաջարկել գնել նշված հողակտորը: Հարցին, թե ինչո՞ւ կառուցապատում չեն արել, Ղարագյոզյանը պատասխանեց, որ նման մտադրություն առայժմ չունեն:
Արսեն Արզումանյան (3 հա)
Արսեն Արզումանյանը Հրազդանի նախկին քաղաքապետ Արամ Դանիելյանի խորհրդական Լևոն Արզումանյանի որդին է: Կրտսեր Արզումանյանը հողակտորը մյուսների նման գնել է աճուրդային վաճառքով: Երկու մասի բաժանված հողակտորները ներկայումս էլ կադաստրի պետական կոմիտեի տվյալներով պատկանում է Արսեն Արզումանյանին: Ծաղկաձորի քաղաքապետարանի որոշումներից մեկից տեղեկանում ենք, որ Արզումանյանը տարիներ շարունակ գույքահարկ չի վճարել, որի համար ենթարկվել է վարչական պատասխանատվություն:
Սամվել Մայրապետյան (4 հա)
Գործարար Սամվել Մայրապետյանը 2007 թվականին Հրազդան համայնքի հայտարարած աճուրդներին մասնակցել և ձեռք է բերել երկու առանձին հողակատոր՝ 1.66 և 2.32 հա մակերեսներով: Կադաստրի պետական կոմիտեի տրամադրած տեղեկատվության համաձայն` այսօր հողակտորների սեփականատերը Սամվել Մայրապետյանն է: Ըստ էության, Մայրապետյանը ինչպես ձեռք է բերել հողակտորը, այնպես էլ պահպանել է դրանց նկատմամբ սեփականության իրավունքը և որևէ մեկին չի վաճառել: Ս․ Մայրապետյանը 2007-2008 թվականների Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի պաշտոնը զբաղեցրած, հետագայում ՀՀ փոխվարչապետ դարձած Արմեն Գևորգյանի մերձավորներից է։
Հովիկ Աբրահամյան (4.85 հա)
Նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն իր անունով հողակտոր չունի: Նա իր անունով կամ իր ընտանիքի անդամների անունով գործարք չի արել, ինչպես արել են Արամ Դանիելյանը և այլք: Աբրահամյանի 4.85 հա հողակտորը գրանցված է վերջինիս վարորդի՝ Գրիգոր Գևորգյանի անունով: Գրիգոր Գևորգյանը հաշվառված է Արարատի մարզի Մրգավետ գյուղում, որը սահմանակից է Մխչյան գյուղին: Հողակտորը 2007 թվականին ձեռք է բերել Չարենցավանի մի բնակիչ` Աշոտ Խաչատրյան անուն-ազգանունով (աճուրդի որոշում ՝1, 2): Հետագայում այն դարձել է Հովիկ Աբրահամյանի վարորդի սեփականությունը: Մենք փորձեցինք Գրիգոր Գևորգյանի հետ խոսել՝ հստակեցնելու համար՝ հողակտորն ինքն իր համար է գնել, թե Հովիկ Աբրահամյանի: Պարզվեց, որ Գրիգոր Գևորգյանը Հայաստանում չէ:
Արթուր Աբրահամ (5 հա)
Աշխարհահռչակ հայ բռնցքամարտիկ Արթուր Աբրահամի անունը նույնպես կապվում է անտառային ծածկույթով հողեր ձեռք բերելու գործընթացին: Ծաղկաձորի Մհեր Մկրտչյան փողոցի 4 առանձին հասցեների հողակտորներն այսօր գրանցված են «Ուիլիամս ինկորպորացիա» ՍՊԸ-ի անունով: ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2008 թվականին, որի հիմնադիրներից մեկը Նիկիտա Աբրահամյանն է: Վերջինս հաշվառված է Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի Ներքին Չարբախ թաղամասի տներից մեկում: Նույն հասցեում է հաշվառված նաև բռնցքամարտիկ Արթուր Աբրահամը, որի անձնագրային անունը Ավետիք Աբրահամյան է: Արթուր Աբրահամի մամուլի խոսնակից հետաքրքրվեցինք, թե ի՞նչ կապ ունի բռնցքամարտիկը Նիկիտա Աբրահամյանի հետ: Խոսնակը փոխանցեց, որ Արթուր Աբրահամի խոսքով, որևէ կապ չկա: Ճշտող հարցին՝ Աբրահամը կամ իր ընտանիքը նշված ընկերության կամ Նիկիտա Աբրահամյանի հետ կապ չունե՞ն, խոսնակը նորից փոխանցեց, որ ըստ Աբրահամի, որևէ կապ չկա:
Նշենք, որ հողակտորները, մինչ «Ուիլիամս ինկորպորացիա» ՍՊԸ-ին անցնելը, Հրազդան համայնքից գնել են քաղաքացիներ Սամվել Գրիգորյանն ու Անահիտ Առաքելյանը (Սկան, աճուրդի որոշումներից):
Մաս 2
Հովիկ Աբրահամյանը, Դանիայում ՀՀ դեսպանը և Բարսեղ Բեգլարյանը
Քանի որ Հրազդանի անտառտնտեսությունից առանձնացված 14 հա հողակտորը վաճառվելուց հետո պետք է փոխանցվեր Ծաղկաձոր համայնքին, այդ ժամանակվա պաշտոնատար անձինք, առիթից օգտվելով, մի քանի այլ գործարք էլ են կատարել: Արդյունքում` ավելի քան 50 հա հողակտոր է փոխանցվել Ծաղկաձոր համայնքին, որի մեջ է մտնում վերը նշված 14 հա հողակտորը:
Հովիկ Աբրահամյան (15 հա)
2007 թվականին ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար աշխատած Հովիկ Աբրահամյանը շուրջ 15 հեկտար հողակտոր է ձեռք բերել Հրազդան համայնքում: 2008 թվականին Հրազդանի քաղաքապետ Արամ Դանիելյանը որոշում է կայացրել, որի համաձայն քաղաքի Ջրառատ թաղամասում գտնվող 15 հա հողակտորը աճուրդային վաճառքով օտարելու ժամանակ դրա մեկնարկային գինը պետք է սահմանվեր կադաստրային արժեքից 50 տոկոսով ցածր: Այդպիսով 15 հա հողակտորը ավելի քան 90 միլիոն դրամով վաճառվել է քաղաքացի Գագիկ Սարգսյանին: Հողակտորը, երբ դեռ չէր փոխադրվել Ծաղկաձոր համայնքի վարչական տարածք, այն ձեռք է բերել Հովիկ Աբրահամյանի թիկնազորի ղեկավար, Մխչյան գյուղի բնակիչ Բագրատունի Բարսեղյանը: Վերջինիս կողմից հողակտորը գնելուց հետո «Վարչատարածքային բաժանման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարվեցին, որով հողակտորը փոխադրվեց Ծաղկաձոր համայնքի տարածք: Արդեն 2009 թվականի դեկտեմբերին հողակտորը Բագրատունի Բարսեղյանը վաճառվել է Ռուզաննա Ասուլյան անուն-ազգանունով մի քաղաքացու: Արդյունքում` Հովիկ Աբրահամյանը շատ էժան գնով 15 հա հողակտոր է ձեռք բերել, որը հետագայում մի քանի անգամ թանկ գնով վաճառվել է այլ անձի: Ռուզաննա Ասուլյանն էլ արդեն իրեն պատկանող 15 հա հողակտորը բաժանել է երկու մասի՝ 1 հա և 14 հա: Նշված հողակտորներն այժմ գտնվում են Ծաղկաձոր համայնքի վարչական տարածքում:
Դեսպան Հրաչյա Աղաջանյան (4.5 հա)
Հովիկ Աբրահամյանի խորհրդական Հրաչյա Աջաղանջյանը, որը 2011 թ.-ից 2017 թ.-ն Դանիայի Թագավորությունում ՀՀ դեսպան է աշխատել, 4.5 հա անտառապատ հողակտոր ունի: Դեռևս 2006 թվականին Հրազդան համայնքի վարչական տարածքի և Հրազդանի անտառտնտեսության վարչական տարածքի բաժանման գծին մոտ անտառային ծածկույթով հողակտոր է եղել: Այն գնել է ոմն Գևորգ Քիշոյան, որը 2007 թվականին վաճառել է Հրաչյա Աղաջանյանի մորը՝ Սվետլանա Հակոբյանին: Վաճառքից հետո այս հողակտորը ևս փոխադրվել է Ծաղկաձոր համայնքի տարածք: Մինչ օրս հողակտորի սեփականատերը դեսպանի մայրն է՝ Սվետլանա Հակոբյանը:
Բարսեղ Բեգլարյան (4 հա)
Հայաստանի նախկին իշխանությունների հետ սերտ կապեր ունեցող գործարար Բարսեղ Բեգլարյանը միակն է, որը անտառապատ տարածքը ձեռք է բերել վերը նշված գործարքներից վաղ և կառուցապատում է արել: Շուրջ 4 հա հողակտորը Հրազդան համայնքն աճուրդային վաճառքով դեռևս 2006 թվականին օտարել է ոմն Արթուր Ավետյանի, որն էլ հետագայում վաճառել է «Արարատ Ռեզորտ» ՍՊԸ-ին: Նշենք, որ «Google Earth» ծրագրի միջոցով տեսանելի է, որ «Արարատ Ռեզորտ» հյուրանոցի տեղում 2007 թվականին ծառեր չեն եղել:

Чиновники приватизировали 60 гектаров леса в Цахкадзоре
В 2007 г. по решению правительства Армении 14 гектаров лесного хозяйства города Раздана были переданы общине. В том же году указанный участок леса был продан с аукциона разными лотами. Их приобрели крупные чиновники и связанные с ними лица. В 2009 г. Национальное Собрание дважды приняло закон о передаче этих 14 га земли и прилегающих к ним более 36 га общине Цахкадзор, где стоимость земельных участков всегда была намного выше.
А теперь расскажем кто, при каких обстоятельствах и с чьей помощью купил лесные участки и в дальнейшем отчуждил их.
Характер возможных коррупционных сделок, осуществленных бывшими должностными лицами Армении, раскрыт пока не полностью. В результате сделок, заключенных группой высокопоставленных чиновников, в 2007 г. было приватизировано около 14 гектаров леса.
Hetq.am удалось выяснить, каким образом особо охраняемая территория стала собственностью лиц, взаимосвязанных с бывшими чиновниками, а иногда и собственностью самих чиновников. В результате сделок земельные участки приобрели бывший премьер-министр Овик Абрамян, бывший директор ГНКО “Айантар” (“Армлес”) Мартун Матевосян, сын бывшего председателя Следственного комитета Агвана Овсепяна, брат бывшего депутата парламента Агвана Варданяна, жена бывшего депутата парламента Рубика Акопяна, жена бывшего руководителя общины Раздан Арама Даниеляна, сын бывшего советника Арама Даниеляна, родственники бывшего губернатора Котайкской области Коваленко Шахгалдяна, жена бывшего депутата НС Арутюна Карагезяна, лица, связанные с известным боксером Артуром Абрахамом, бывший посол Армении в Дании Грачья Агаджанян и другие.
Правительство приняло решение для своих членов
В апреле 2007 г. правительство во главе с Сержем Саргсяном принло решение об изменение категории земель. 50,48 га от общей площади земель лесного фонда, находящихся в пределах административных границ городской общины Раздан (Котайкская область) и являщихся государственной собственностью, были переведены в категорию земель смешанной застройки и особо охраняемых территорий. Переведенные в последнюю категорию 14 гектаров стали собственностью общины Раздан.
Спустя месяц после принятия этого решения 14 гектаров земли община Раздан вынесла на аукцион разными лотами. Их купили лица, связанные с занимавшими в то время высокие посты чиновниками. Земельные участки были проданы в течение месяца. После этой продажи, в 2009 году, Национальное Собрание дважды внесло изменения в закон об административно-территориальном делении Армении. В результате этих изменений указанные 14 га и прилегающие к ним 36 га вошли административную территорию общины Цахкадзор (карты 1, 2).
В обозначенный на снимке земельный участок площадью 53.27 га входит и территория площадью 14 га. Документ получен в архиве Раздана.
Кадастровая стоимость земельных участков в общине Цахкадзор несравнимо выше, чем в общине Раздан.
Эта часть леса находится в начале улицы Мгера Мкртчяна в Цахкадзоре, недалеко от гостиничного комплекса “Арарат резорт”. Раньше здесь был квартал Джрарат города Раздана.
Коваленко Шахгалдян (1.25 га)
В 2007 г. житель села Айанист Араратской оболасти Армен Сосян приобрел у общины Раздан земельный участок в 1,25 га, который находился по адресу ул.Мгера Мкртчяна, 30 в Цахкадзоре. В настоящее время участок принадлежит Каринэ Сукиасян, матери покончившего самоубийством владельца компании “Арай”. Hetq.am удалось побеседовать с первым владельцем этого участка Арменом Сосяном. Мы поинтересовались, где он взял сумму на покупкку земли и как узнал, что в общине Раздан продается участок леса. То, что рассказал Армен Сосян, стало для нас любопытным открытием. По словам нашего собеседника, за 300 долларов США он отправился в Раздан, передал свой паспорт лицам, взаимосвязанным с бывшим губернатором Котайкской области Коваленко Шахгалдяном, и подписал документы, с содержанием которых ему не удалось ознакомиться. После оформления документов Сосян отправился домой к Коваленко Шахгалдяну, а в конце его поблагодарили и в качестве вознаграждения вручили 300 долларов. Наш собеседник долгое время не знал, что является собственником лесного участка. Через день после нашей беседы Армен Сосян позвонил нам и сказал, что Коваленко Шахгалдян не имеет отношения к этой истории и что деньги ему передал архитектор Раздана, чье имя он так и не смог вспомнить.
В дальнейшем, как следует из данных Госкомитетом кадастра, владльцем купленнного Сосяном участка стала Каринэ Сукиасян.
Мартун Матевосян-Рубик Акопян (1.9 га)
Мартун Матевосян был назначен директором ГНКО “Айантар” в 2005 г. В 2007 г., когда заключалась сделка, он занимал должность директора этой организации. В объявленном общиной Раздан аукционе Матевосян участвовал лично. Об этом свидетельствуют полученные нами в разданском архиве документы, заверенные печатью бывшего мэра города Арама Даниеляна. В дальнейшем купленный Матевосяном участок площадью 1,9 га стал собственностью жены бывшего депутата Национального Собрания Рубика Акопяна – Аиды Самсонян. Земля принадлежит супруге депутата по сей день. В беседе с нами Мартун Матевосян отметил, что во время покупки земли он был директором ГНКО “Айантар”, а участок купил для своего друга, Рубика Акопяна. По словам Матевосяна, в то время Акопян отсутствовал из Армении, поэтому попросил его принять участие в аукционе и приобрести участок. Матевосян так и сделал, но, по его словам, он не помнит, подарил или продал купленную землю жене Рубика Акопяна. Последний в период с 2000-го по 2008-й годы был генконсулом РА в Санкт-Петербурге. Лесной участок в Цахкадзоре остался в первоначальном виде и не подвергся застройке.
В эти дни Рубик Акопян отсутствует из Армении, и если возникнет необходимость в его комментариях по этой сделке, мы обязательно их опубликуем.
Арам Даниелян (1.55 га)
Бывший мэр Раздана Арам Даниелян занимал эту должность с 2002-го по 2018 гг. В состоявшемся в мае 2007 г. аукционе участвовала жена Даниеляна Зарик Геворкян. Мэр подтвердил, что его жена была признана победителем аукциона. В дальнейшем супруги получили разрешение на строительство на данном участке объекта обслуживания.
В беседе с Hetq.am Арам Даниелян подтвердил, что его жена приобрела земельный участок в лесной зоне. На вопрос, как она узнала о том, что на торги вынесен такой лот, Даниелян ответил, что в аукционе его жена участвовала точно так же, как и остальные граждане, и никакой проблемы в этом он не видит.
Бывший мэр Разадна также не усмотрел столкновения интересов в факте продажи лесного участка своей жене. По данным Госкомитета кадастра, в настоящее время принадлежащий Зарик Геворкян участок леса является собственностью некоего Жоры Геворкяна. На наши другие вопросы об этом участке Арам Даниелян не пожелал отвечать, заявив, что “место для беседы выбрано неудачно”.
Коваленко Шахгалдян (3.74 га)
Коваленко Шахгалдян занимал должность губернатора Котайкса в период с 2001-го по 2014 гг. Земельный участок он покупал не сам. Вместо него в аукционах участвовал директор ГНКО “Мшакуйт” (“Культура”) Роман Галустян. Последний входил также в состав совета старейшин Чаренцавана. Земельный участок площадью 3,74 га Галустян приобрел по частям на аукционах, которые проводила мэрия Раздана.
После того, как участки в лесной зоне были переданы общине Цахкадзор, они были проданы разным гражданам. В беседе с Hetq.am Коваленко Шахгалдян подтвердил, что знаком с жителем Чаренцавана Романом Галустяном, но отметил, что никакого отношения к приобретенным им земельным участкам не имеет.
Шахгалдян не смог вспомнить, какие процессы происходили в 2007 г. вокруг участков в лесной зоне. Однако одно из его высказываний свидетельствует об обратном. На один из наших вопросов Коваленко Шахгалдян ответил встречным вопросом: “А разве на этих территориях проведена застройка?” Тем самым он косвенно попытался оправдать себя тем, что деревья не срезаны, строительство не осуществлено.
Агван Овсепян (1.1 га)
В процессе приватизации лесных участков участвовали также сын бывшего председателя Следственного комитета Агвана Овсепяна, Армен Овсепян, и его партнер по бизнесу Аршавир Саргсян. Во время заключения сделок Агван Овсепян занимал должность генпрокурора Армении.
В 2007 г. Аршавир Саргсян приобрел на аукционе участок площадью 9,3 га, который в дальнейшем стал собственностью другого лица. По данным Госкомитета кадастра, в настоящее время эта земля принадлежит некоему Гегаму Хачатряну. Сын Агвана Овсепяна, Армен Овсепян, сейчас на этой же территории владеет лесным участком площадью 0,71 га, который он приобрел у связанного с Коваленко Шахгалдяном Романа Галустяна.
Агван Варданян (3.99 га)
Занимавший в 2003-2008 гг. должность министра труда и по социальным вопросам Агван Варданян также участвовал в приобретении лесных участков. В 2007 г. брат Агвана Варданяна, Ишхан Варданян, принял участие в объявленном мэрией Раздана аукционе, став владельцем участка примерно в 4 гектара. В беседе с Hetq.am Агван Варданян подтвердил, что брат приобрел участок, который сейчас ему не принадлежит. Агван Варданян отрицал свое отношение к этой сделке. Он также сообщил, что приобретенный участок брат в дальнейшем подарил другому лицу, но не смог вспомнить кому. По данным Госкомитета кадастра, мэрии Цахкадзора и разданского архива, в настоящее время этот участок площадью 3,99 га является собственностью общины Цахкадзор. В мэрии города нам не смогли сказать, этот участок был подарен или продан общине Ишханом Варданяном.
Арутюн Карагезян (4 га)
Не остался в стороне от сделок по купле лесных участков и бывший депутат Национального Собрания Арутюн Карагезян. Землю приобрела у общины Раздан и его жена, Шамрик Габриелян. При заклчении сделки Карагезян был депутатом парламента.
Спустя несколько лет Шамрик Габриелян разделила купленный ею участок на две части и продала два гектара некоему Сафару Халу Хушангу Хашеми. В беседе с нами Арутюн Карагезян подтвердил, что его жена купила участок леса, часть которого в дальнейшем продала другому лицу. Наш собеседник не смог вспомнить, кто предложил ему приобрести данный участок. На вопрос, почему не провели застройку, Каргезян ответил, что такого намерения у него пока нет.
Арсен Арзуманян (3 га)
Арсен Арзуманян – сын советника бывшего мэра Раздана Арама Даниеляна, Левона Арзуманяна. Земельный участок Арзуманян-младший, как и все остальные, купил с аукциона. По данным Госкомитета кадастра, разделенный на две части участок и сегодня принадлежит Арсену Арзуманяну. Согласно одному из решений мэрии Цахкадзора, Арзуманян на протяжении многих лет не платил налог на имущества, в связи с чем подвергся административной ответственности.
Самвел Майрапетян (4 га)
Предприниматель Самвел Майрапетян на одном из аукционов, объявленных общиной Раздан в 2007 г., приобрел два земельных участка площадью 1.66 га и 2.32 га. По данным Госкомитета кадастра, эти участки и сегодня принадлежат Майрапетяну. Последний находится в близких отношениях с занимавшим в 2007-2008 гг. должность секретаря Совета национальной безопасности, а затем и вице-премьера РА Арменом Геворкяном.
Овик Абрамян (4.85 га)
У бывшего премьер-министра Овика Абрамяна нет оформленных на его имя лесных участков. Территория площадью 4,85 гектара в лесной зоне оформлена на водителя Абрамяна, Григора Геворкяна. Последний прописан в селе Мргавет Араратской области, которое соседствует с селом Мхчян. В 2007 г. этот земельный участок приобрел житель Чаренцавана Ашот Хачатрян, а в дальнейшем – водитель Овика Абрамяна. Мы попытались выяснить у Григора Геворкяна, для кого он купил участок – для себя или Овика Абрамяна, но оказалось, что тот отсутствует из Армении.
Артур Абрахам (5 га)
Всемирно известный армянский боксер Артур Абрахам тоже участвовал в приобретении участков в лесной зоне. В настоящее время четыре отдельных участка на улице Мгера Мкртчяна в Цахкадзоре зарегистрированы на ООО “Уильямс инкорпорация”. Компания была основана в 2008 г. Одним из ее учредителей является Никита Абраамян. Последний зарегистрирован в квартале Неркин Чарбах Шенгавитского округа столицы. По тому же адресу зарегистрирован и Артур Абрахам, который в паспорте записан как Аветик Абраамян. Мы понтересовались у пресс-секретаря Абрахама, какая связь между боксером и Никитой Абраамяном. Пресс-секретарь со слов Абрахама сообщил, что никакой связи нет. На уточняющий вопрос, имеет ли отношение к вышеупомянутой компании сам Абрахам или кто-либо из членов его семьи, нам опять ответили, что, по словам Артура Абрахама, никакой связи нет.
Отметим, что до перехода участков к ООО “Уильямс инкорпорация” их приобрели у общины Раздан Самвел Григорян и Анаит Аракелян.
Часть 2
Овик Абрамян, посол РА в Дании и Барсег Бегларян
Поскольку выделенный в лесном хозяйстве Раздан участок в 14 га после продажи должен был быть передан общине Цахкадзор, занимавшие в то время высокие посты лица, воспользовавшись возможностью, заключили несколько сделок. В результате общине Цахкадзор было передано более 50 гектаров леса, которые включали и вышеуказанный участок в 14 га.
Овик Абрамян (15 га)
В 2007 г. занимавший должности вице-премьера и министра территориального управления Овик Абрамян приобрел в общине Раздан более 15 гектаров земли. В 2008 г. мэр Раздана Арам Даниелян принял решение, по которому при отчуждении с аукциона 15 га в квартале Джрарат стартовая цена участка должна была быть установлена на 50 процентов ниже его кадастровой стоимости. Таким образом, 15 гектаров были проданы Гагику Саргсяну за более чем 90 млн драмов. Когда участок еще не был передан общине Цахкадзор, его купил начальник службы охраны Овика Абрамяна, житель села Мхчян Багратуни Барсегян. После этого в закон РА “Об административно-территориальном делении” были внесены изменения, которыми земля передавалсь общине Цахкадзор. Уже в декабре 2009 года Багратуни Барсегян продал участок гражданке Рузанне Асулян. В результате Овик Абрамян, купив землю по очень низкой цене, в дальнейшем продал ее Рузанне Асулян в несколько раз дороже. Последняя разделила 15 га на два участка площадью 1 га и 14 га. В настоящее время эти участки находятся на административной территории общины Цахкадзор.
Посол Грачья Агаджанян (4.5 га)
Советнику Овика Абрамяна Грачья Агаджаняну, который в 2011-2017 гг. был послом Армении в Дании, принадлежит участок леса площадью 4,5 га. В 2006 г. этот участок находился рядом с линией, разделявшей административные территории общины Раздан и Разданского лесного хозяйства. Указанный участок купил некий Геворк Кишоян, который в 2007 г. продал его матери Грачья Агаджаняна – Светлане Акопян. После продажи эта земля также была передана общине Цахкадзор. Владельцем данного лесного участка до сих пор является Светлана Акопян.
Барсег Бегларян (4 га)
Предприниматель Барсег Бегларян, имевший тесные связи с бывшими властями Армении, оказался единственным, кто приобрел лесные участки до заключения вышеуказанных сделок и осуществил на этом месте застройку. В 2006 г. на проведенном в общине Раздан аукционе около четырех гектаров леса были проданы некоему Артуру Аветяну. В дальнейшем Аветян продал этот участок ООО “Арарат Резорт”. Кстати, с помощью программы Google Earth можно увидеть, что в 2007 г. на месте гостиницы “Арарат Резорт” деревьев не было.